Energetyka odnawialna - przyszłość czy terror?

Zaczęty przez Martin Fox, 27 Czerwiec 2012, 10:10

Troll81

Może niech najpierw przegłosują tę ustawe ?? na razie sa propozycje ale mnie juz one wkurzają....

Ufol

Zdumiewa otępienie umysłowe, dzięki któremu zieluna ideologia tak łatwo omamiła zdecydowaną większość społeczeństwa. Wyobraźcie sobie, iż od jutra zostanie wprowadzony podatek od używania samochodu w mieście, jego wysokość będzie równa cenie nowego samochodu tej marki. Tyle będzie trzeba zapłacić miesięcznie, aby go używać. Z drugiej strony został uchwalony program udorożkowania ulic. Każdy woźnica otrzyma dotację na utrzymanie koni i powozu. W tym momencie mieszkańcy przesiądą się z samochodów do dorożek. Czy wynika to z przyczyn technicznych? Oczywiście nie, będzie to wyłącznie wynik szalonej ideologii rządzących. Tak właśnie wygląda, w wielkim skrócie, lansowanie źródeł odnawialnych. Po przez manipulacje podatkowe można wypromować, lub wykluczyć, każdą działalność gospodarczą. Dajmy na to samochody na gaz. Dlaczego tyle ich w Polsce jeździ? Dzieje się tak, ponieważ benzyna została opodatkowana totalnie i opłaca się przerabiać pojazdy, aby ominąć te wszelakie haracze. Popularność napędu gazowego w Polsce, ma więc przyczyny polityczne a nie technologiczne.

Troll81

http://biznes.onet.pl/polski-boom-na-kolektory-sloneczne,18567,5324365,1,prasa-detal

Szopler


Troll81


Martin Fox

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,19051459,niemcy-chuliganem-energetycznym-europy-wykorzystuja-polske.html
CytatPonieważ mieszkańcy Bawarii chcą chronić swój krajobraz przed liniami wysokiego napięcia, prąd z północy Niemiec do Bawarii i Austrii płynie przez Polskę i Czechy

W trakcie trwającego w Warszawie Kongresu Nowego Przemysłu eksperci omówili problem niestabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Jako jeden z głównych problemów wymieniono niekontrolowane przepływy prądu z Niemiec.

- Niemcy to chuligan energetyczny. Sprzedają prąd ze swoich wiatraków do Austrii przez Polskę. Musimy coś z tym zrobić na poziomie politycznym. Powinniśmy być dla Niemiec partnerem, a nie wasalem - powiedział Władysław Mielczarski z Instytutu Energetyki Politechniki Łódzkiej.

To rzeczywiście duży problem. Przeprowadzone przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne analizy wskazują silny związek pomiędzy wymianą handlową prądu między Niemcami a Austrią, a skalą nieplanowych przepływów energii poprzez system polski, ale także czeski, słowacki czy węgierski.

"PSE szacuje, że około 50 proc. wymiany handlowej pomiędzy Niemcami i Austrią jest w rzeczywistości realizowane z wykorzystaniem sąsiednich sieci przesyłowych" - czytamy w ubiegłorocznym raporcie NIK na temat bezpieczeństwa energetycznego. Może to stwarzać zagrożenie dla działania polskich transformatorów na granicy.

A dlaczego tak?
CytatNiemcy nie są w stanie wbudować dwóch nitek energetycznych wewnątrz swojego kraju z powodów administracyjnych.

Chodzi o to, że lokalne społeczności w Niemczech protestują przeciwko budowie nowych linii wysokiego napięcia, które ich zdaniem szpeciłyby krajobraz Bawarii. Jak pisał serwis Deutsche Welle, w ubiegłym roku w Bawarii doszło do masowych protestów przeciwko budowie liczącego 430 km fragmentu energetycznej autostrady, łączącej Bad Lauchenstädt w Saksonii-Anhalt z Meitingen w Bawarii.

Qrde, albo ich odciąć, albo zamontować liczniki i kasować ich za przesyłanie prądu przez nasze sieci :D A tak to dajemy d.. Niemcom, sami dostajemy w d... i nic z tego nie mamy...

cp

Cytat: Martin Fox w 20 Październik 2015, 18:56
Qrde, albo ich odciąć, albo zamontować liczniki i kasować ich za przesyłanie prądu przez nasze sieci :D A tak to dajemy d.. Niemcom, sami dostajemy w d... i nic z tego nie mamy...

Już próbowano - polskie (i nie tylko polskie) władze groziły przełożeniem wajch na połączeniach transgranicznych. Najwyraźniej pomogło tylko czasowo.

Wiadomość z 2012:
http://www4.rp.pl/artykul/946296-Niemiecki-prad-grozi-blackoutem-w-Europie-Wschodniej.html

Troll81

Z tego co wiem to za przesył (w tym nadmiarowy) się płaci właścicielom sieci :D

Martin Fox

Skoro im się to opłaca to znaczy że za mało - dać takie ceny żeby kwiczeli :P W końcu jakoś trzeba dziurę budżetową załatać.

Troll81

Płaca tyle i zażądaliśmy. Pewnie co jakiś czas kontrakt jest renegocjowany. Sugeruję byś zapytał spółki przesyłowe :D

Martin Fox

Cytat: Troll81 w 21 Październik 2015, 12:16
Z tego co wiem to za przesył (w tym nadmiarowy) się płaci właścicielom sieci :D
Trollu - to chyba źle wiesz
http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polskie-sieci-przesylowe-niemcy-i-austria,245,0,1937653.html
CytatNiemcy, ale także Austria, korzystają z polskich sieci przesyłowych podczas nieplanowanych przepływów elektryczności, nie ponosząc żadnych opłat na korzyść Polski
Czyli jak pisałem wcześniej - dajemy dupy za darmo.


Troll81

Kajam się. Czytałem gdzieś o Opłatach z tego tytułu i postaram się znaleźć źródło.

pawg




necavi


LQG

To nie dziwi, jak kupuje się węgiel od złodziei to jest tanio.

Krzysiak

#56
Cytat: necavi w 20 Grudzień 2015, 09:21
Koniec z fedrunkiem w Albionie Link

Nas też to czeka - trzeba skończyć z nierentownymi kopalnia !
Tylko u nas kopalnie nie będą likwidowane tylko wyciszane - jak ładnie to brzmi:)

Druga sprawa
[smg id=10500 type=full align=center caption="427705f433cb07e798c6e686c8394617"]

Europa gospodarczo upadnie z powodu norm klimatycznych a na koniec i tak kupi towar od największych trucicieli

Ja się pytam GDZIE logika ??
Samemu się zarżnąć i dorabiać tych co trują ??


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

w tym szaleństwie jest Metoda Krzyśku :D ale to długofalowa strategia :D

Krzysiak

#58
Tak rozumie mam przykład z żarówkami - bełkot i idiotyzm - pozytywów nie widzę

Oj afera się szykuje z energooszczędnymi żarówkami  XD  XD  XD

Producenci zaniżali z użycie energii a zawyżali ilość światłą
+ gratis zmowa cenowa
+ problem z recyklingiem zużytych


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81


Tobas

Cytat: Troll81 w 22 Grudzień 2015, 22:32
jakies konkrety??

Zmowa została już IM raz udowodniona. To, że nie zostali skazani pozwala IM to robić nadal.
Co do konkretów to nie trzeba specjalistycznych badań, żeby "na oko" widzieć, że świecą "do dupy".

Troll81

dziękuje za opinię "na oko" :D poprosze o konkrety. Przykład VW pokazuje że z miłą chęcią ktoś udowodni przewały :D

cp

#62
Cytat: Troll81 w 22 Grudzień 2015, 22:32
jakies konkrety??

30 sekund guglania; pierwszy rzut na przeszukiwanie Internetu, trollu: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WQ&reference=E-2010-0862&language=PL

BTW. Jak widać, strona "prożarówkowa" też stosuje opinie 'na oko' i brak konkretów.

P.S.
A ja zadam przewrotne pytanie: "kto korzysta (na zakazie)?" W ramach spisku/troski o środowisko/głupoty pospolitej/niepotrzebne skreślić EU stworzyła sytuację, gdzie kilka prywatnych podmiotów gospodarczych ma prawnie zadekretowane pokrycie kosztów R&D przez obywateli EU.
A ci sami producenci ostatnio wybłagali/wylobbowali od EU opóźnienie wycowania ze sprzedaży przynajmniej części halogenów do 2018 (miał być w 2016)

Mchl

Niestety, ale to co nazywa się "żarówkami energooszczędnymi", czyli w rzeczywistości świetlówki kompaktowe, to chyba najgorszy możliwy zamiennik klasycznego oświetlenia żarowego. Dużo lepsze w ogólnym rozrachunku są halogeny, chociaż nie dają takiej oszczędności na zużyciu elektryczności. Dobrej jakości oświetlenie półprzewodnikowe na dzień dzisiejszy wydaje się być najlepsze (tanie niestety bywają naprawdę kiepskie - dziewczyna ostatnio dostała w komplecie z lampą dwie żarówki, które dają taki efekt stroboskopowy, że jak się machnie ręką, to się mieni w oczach).

Świetlówki są bardzo dobrym (pod względem ekologicznym) oświetleniem tam, gdzie świecą bez przerwy godzinami i nie są zespolone z elektroniką (czyli w klasycznych oprawach). Osiągają wtedy dużą żywotność, a ich utylizacja jest dużo mniej uciążliwa. W wersji kompaktowej, montowane w łazienkach, korytarzach i innych miejscach, gdzie włącza się i wyłącza je wiele razy dziennie, to wielkie nieporozumienie. W zmowy cenowe itp. nie wnikam - to po prostu kiepski produkt u swoich założeń.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

cp

Ze wspomnianego rzutu na guglanie wylosował mi się link do jakiejś propagitki "antyżarówkowców". Niestety, jest późno, a ja nie mam głowy do przegryzania się przez sążniste raporty, czy zabaw w dziennikarstwo śledcze. Ważne, że w prezentacji jest kilka odniesień do raportów EU/dla EU n/t żarówek; jak również do weryfikowalnych zdarzeń (sposób produkcji/utylizacji "rtęciówek"; energooszczędne halogeny Philipsa dostępne jakoby tylko podczas prac komisji EU). Jak ktoś ma nadmiar wolnego czasu, to może pójdzie tym tropem i oceni wiarygodność informacji (po odsianiu propagandy).

http://www.slideshare.net/IngerGmo/the-eu-lightbulb-ban-47366507

P.S.
Dygresja: nie pierwszy raz okazuje się, że aby wyrobić sobie opinię na jakiś ważny dla mnie temat musiałbym odwalić robotę, za którą zwykli być wynagradzani dziennikarze :(

Krzysiak

Gdańsk poszedł w stronę ekologii i wymienił znaczną część lamp ulicznych na oświetlenie ledowe

- jest ciemniej a do tego przy -15 stopniach latarnie mrugają jak na dyskotece, czasami nawet gasną na ułamek sekundy  :)
Koszt wymiany 5,1 mln oszczędność "nawet" 0,6 mln rocznie  - nikt nie podaje żywotności takiej latarni :)
http://korki.trojmiasto.pl/Coraz-wiecej-swiatla-LED-owego-na-ulicach-Gdanska-n91679.html


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

Akurat lampy drogowe to z reguły lampy sodowe które mają wysoką sprawność. Więc ich wymiana na LEDy wydaje sie bezzasadna. Co innego zwykłe żarówy.

Cytat30 sekund guglania; pierwszy rzut na przeszukiwanie Internetu, trollu:
widać że 30 sekund googlania bo dowodów nadal brak. są pytania. Te znam już od dawna.

na razie czekam na konkrety w sprawie o której wspomniano

CytatOj afera się szykuje z energooszczędnymi żarówkami  XD  XD  XD

Producenci zaniżali z użycie energii a zawyżali ilość światłą
+ gratis zmowa cenowa
+ problem z recyklingiem zużytych

którzy konkretnie producenci?
Jak bardzo zawyżali i zaniżali?
dowody na zmowę cenową?

Przy czym nie neguję tego ze mogli zaniżać, że mogła być zmowa itp. Chciałbym jedynie poznać konkrety. Nazwy firm procenty, dowody a przynajmniej choć wzmiankę prasowa o postawieniu zarzutów.

W przypadku afery VW takie konkrety można podać. Tu jakoś nie mogę znaleźć :D

cp

Cytat: Troll81 w 05 Styczeń 2016, 19:14
Cytat30 sekund guglania; pierwszy rzut na przeszukiwanie Internetu, trollu:
widać że 30 sekund googlania bo dowodów nadal brak. są pytania. Te znam już od dawna.

Fakt, choć już te 30 sekund pokazało, że wbrew hurraoptymizmowi coponiektórych wątpliwości nie są tylko "opiniami 'na oko'".

Cytat: Troll81 w 05 Styczeń 2016, 19:14
na razie czekam na konkrety w sprawie o której wspomniano

CytatOj afera się szykuje z energooszczędnymi żarówkami  XD  XD  XD

Producenci zaniżali z użycie energii a zawyżali ilość światłą
+ gratis zmowa cenowa
+ problem z recyklingiem zużytych

którzy konkretnie producenci?
Jak bardzo zawyżali i zaniżali?
dowody na zmowę cenową?

I dopiero teraz postawiłeś właściwe pytania.

Troll81

wcześniejsze pytanie o konkrety takie nie było???

wątpliwości to co poniektórzy mają nawet do faktu że ziemia jest okrągła i krąży wokół słońca.....

mogę nawet na wiele z tych wątpliwości odpowiedzieć

1.    Dlaczego w procesie wycofywania z rynku żarówek tradycyjnych marginalizuje się kwestie szkodliwego wpływu związków rtęci zawartych w świetlówkach kompaktowych na zdrowie ludzi?

nie marginalizuje, wręcz przeciwnie wszystkie sklepy RTV musza przyjąć zużytą świetlówkę i ja prawidłowo zutylizować

2.    Czy przed wprowadzeniem rozporządzenia analizowano wpływ świetlówek na wzmaganie się u ludzi jaskry, depresji a także negatywny wpływ na ludzi chorujących na migrenę i padaczkę?

Tak. nie stwierdzono takowych dlatego między innymi od lat stosuje się świetlówki w miejscach pracy.

3.    Jakie jest zagrożenie związane z uszkodzeniem jednej świetlówki w gospodarstwie domowym dla jej użytkowników?

Niewielkie. każdy kto kiedyś stłukł termometr rtęciowy naraził się na o wiele większe ryzyko w świetlówce rtęci jest naprawdę mikroskopijna ilosć

4.    Czy Komisja Europejska przykłada wagę do przekazania pełnej informacji związanej z niebezpieczeństwami użytkowania świetlówek kompaktowych?

tak, przykłada :D

5.    Czy przeanalizowano koszty i efektywność utylizacji świetlówek kompaktowych przed wprowadzeniem w życie projektu rozporządzenia?

Tak. zmniejszenie poboru prądu dla użytkownika końcowego to zaledwie część oszczędności. Zmniejszenie obciążenia sieci przesyłowych odłożenie w czasie konieczności zwiększenia zdolności wytwarzania energii itp to również niebagatelne oszczędności. Do tego dołóż zmniejszenie emisji CO2

6.    Dlaczego z jednej strony podejmuje się decyzję o wycofaniu z produkcji termometrów rtęciowych, z drugiej zaś wymusza na konsumentach korzystanie z dużo powszechniej stosowanych produktów, jakimi są świetlówki, zawierających związki rtęci szkodliwe dla zdrowia?

Może dlatego ze termometr zawiera jej wielokrotnie więcej i łatwiej go stłuc??

7.    Czy prawdą jest podnoszony przez naukowców argument, że na wyprodukowanie jednej świetlówki zużywa się dziesięć razy więcej energii niż na produkcję tradycyjnej żarówki?

To zależy od technologii jednakże oszczędność energii podczas świecenia spokojnie daje oszczędność netto i to znaaaaczną :D Ilość energii wymagana na produkcję jest wkalkulowana w cenę więc łatwo sobie to policzyć. I ta dziesięciokrotność może nawet być zaniżona.

8.    Czy prawdą jest podnoszony przez naukowców argument, że jednorazowa i jednoczesna wymiana wszystkich żarówek tradycyjnych na żarówki energooszczędne skutkowałaby oszczędnością zużycia energii na poziomie kilku procent?

W jakiej skali? Gospodarstwa domowego? Miasta? Państwa? Kontynentu? świata?

jeśli w gospodarstwie domowym to można powiedzieć że wielkość ta mocno się waha. Zależy czy ktoś ma ogrzewanie elektryczne, czy korzysta z lodówki, pralki, jak często robi pranie, jakiej klasy ma te urządzenia, czy używa czajnika na prąd? Czy kuchenka jest na porad? Czy ma piekarnik elektryczny. itp itd. W skali miasta czy większej zapewne ta oszczędność wynosi mniej niż 3% głównie dlatego ze miasto ma olbrzymią ilość oświetlenia zrealizowanego na lampach sodowych (nie ma sensu wymieniać) a multum energii jest pożerane na cele inne niż świecenie. W skali globu oszczędności zapewne nie przekroczyłyby 1%

9.    Czy wspomniana oszczędność energii nie zostanie pochłonięta przez zwiększone zużycie energii konieczne do produkcji i utylizacji żarówek energooszczędnych?

Nie

cp

Trollu, widzę, że przekleiłeś efekty mojego guglania. Czuję się wyróżniony :) Teraz każdy kamrat może zobaczyć, że te odpowiedzi mają wartość 'opinii "na oko"'  %)

Problem w tym, że nie znalazłem tam odpowiedzi na postawione przez ciebie pytania odnośnie wątpliwości kamrata Krzysiak_PL_GDA. Nie znalazłem też odpowiedzi na (niezadane) pytanie:

Co uzasadnia zmuszanie ludzi do przejścia na technologie droższe, o gorszych parametrach (przynajmniej w momencie wdrażania przepisów) i bardziej problematyczne?

Cyfron

A wiecie, że oszczędność 1% energii elektrycznej w skali unii europejskiej w ciągu roku pozwoliłoby spłacić cały dług Grecji jaki jakiś czas temu mieli? Więc to się tak wydaje, co oznacza 1%, a to są na prawdę ogromne pieniądze...

Mchl

Cytat: cp w 05 Styczeń 2016, 20:45
Co uzasadnia zmuszanie ludzi do przejścia na technologie droższe, o gorszych parametrach (przynajmniej w momencie wdrażania przepisów) i bardziej problematyczne?

Nie odnotowałem do tej pory takiego zmuszania (przynajmniej w kontekście oświetlenia)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Tobas

Cytat: Mchl w 06 Styczeń 2016, 14:01
Cytat: cp w 05 Styczeń 2016, 20:45
Co uzasadnia zmuszanie ludzi do przejścia na technologie droższe, o gorszych parametrach (przynajmniej w momencie wdrażania przepisów) i bardziej problematyczne?

Nie odnotowałem do tej pory takiego zmuszania (przynajmniej w kontekście oświetlenia)

Niestety jest zmuszanie - wycofali tradycyjne żarówki.
Na szczęście sprytni producenci omijają przepisy i sprzedają specjalne żarniki, czy żarówki techniczne.

Mchl


W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Mchl


W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

c_RaSz

Cytat: Mchl w 07 Styczeń 2016, 20:31Halogeny zostały wycofane?
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 07 Styczeń 2016, 21:09Na razie chyba powyżej jakieś mocy
Pierwsze słyszę! Ale jakoś mi się jeszcze udało kupić trzysetkę, co nie oznacza, że jestem jakoś bardzo rozrzutny: ona siedzi w lampie z regulatorem, i zazwyczaj świeci na pół gwizdka, i to też rzadko...
Pozdrawiam, i leeecę

cp

#77
Cytat: Mchl w 07 Styczeń 2016, 20:31Nie odnotowałem do tej pory takiego zmuszania (przynajmniej w kontekście oświetlenia)
Już wycofanie zwykłych żarówek żarnikowych (niemal masło maślane, ale niech będzie) było czymś takim.

A co do halogenów, to o ich planowanym wycofaniu dowiedziałem się dopiero podążając za wynikami guglania sprzed kilku dni.

I oficjalna propaganda informacja ze strony Komisji Europejskiej (niestety, po angielsku)
https://ec.europa.eu/energy/en/news/phase-out-inefficient-lamps-postponed-1-september-2018
Z tego, co widzę, to od 1 września 2018 nie będzie można wprowadzać na rynek nowych halogenów pasujących do gniazd znanych z żarówek żarnikowych  :wth:

Trzeba będzie w 2017 zacząć robić zapasy...

Mchl

Z tym, że w momencie wycofywania żarówek tradycyjnych, żarówki halogenowe były powszechnie dostępne i były pod każdym względem lepsze.

Co do wycofania halogenów w 2018... poczekamy, zobaczymy. Już kilkukrotnie był ten termin przesuwany. A tymczasem LEDy tanieją i będą tanieć. Chociaż nie dają tak dobrego widma jak żarniki, to tak naprawdę do domu nadają się całkiem dobrze, a trwałość mają olbrzymią.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

pawg