BOINC@Poland

Inne => Archiwum => Archiwum Radioactive => Wątek zaczęty przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:01

Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:01
Dzisiaj przypadkiem trafiłem na forum Czech National Team na wątek dotyczący naszego projektu i mówiąc szczerze, nieźle mnie zaskoczyli:
http://forum.czechnationalteam.cz/viewtopic.php?f=214&t=2657&hilit=radioactive&start=40 w tym wątku jest mowa o zamówieniu (aktualnie) 37 czujników.
W dodatku dotarła do mnie informacja, że koledzy z Seti.USA planują zakup 25-50 czujników, dalsze 25 planuje drużyna francuska. Z tego widać, że już na starcie "pójdzie" ok. 100 szt., a nie uwzględniamy tutaj pojedyńczych zamówień, ewentualnych większych zamówień np. z UK, itd...

Dlatego proponuję teraz skoncentrować wszystkie siły na znalezieniu dostawcy obudowy wraz z zamontowanym gniazdem na zasilanie bateryjne (to jesteśmy w stanie w miarę szybko zorganizować).

Należy także przyśpieszyć sprawy DG fundacji tak, aby w listopadzie można było zacząć zbiórkę i składać zamówienia na części.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 02:06
jak mogę was wspomóc? jak dostanę wymiary (wraz zlokalizacją okinka, mocowań na śruby i dokładną pozycją gniazd etc....) to mogę wysłać spam do wszystkich producentów. Dysponuję sporą lczbą śrub do mocowania plyty do podstawy tudziez mocowania wyświelacza do PCB. mogę odstąpić.....
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:23
Szopler ma całą dokumentację płytki, niemniej chciałbym, abyśmy najpierw przygotowali na niej gniazdko zasilające (najlepiej IMHO baterią 9V).
Natomiast producentów trzeba będzie na pewno zaspamować (chociaż ja bym stawiał na kontakt telefoniczny).
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 02:24
moze byc i telefoniczny. Ale trzeba się sprężyć..... chyba że batterypack ma być osobno to moge pomierzyc miją czujkę i na tej podstawie zrobić projekt.....
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:35
Nie, raczej "pod klapką" obudowy, ale to ma niewielki wpływ, bo przecież gniazdko baterii będzie podłączone po prostu kabelkami do płytki. Wystarczy w obudowie uwzględnić na to miejsce i mocowania.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 02:39
no właśnie trzeba będzie uwzględnić. Kolejna rzecz to czy tuba będzie mocowana do PCB? żeby nie latała luzem. MOżna by wydłużyć PCB i zapocować do niej takie dżinksy którye trzymałyby tubę. Podobne dźinksy stosuje się w listwach zasilajacych przy bezpiecznikach. Bezpiecznik wchodzi na wcisk i gra gitara.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:41
 :p_arr:
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 02:44
do rozmowy potrzeba nam konkretów.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:48
Inaczej - ja popieram ten pomysł z uchwytami, zwłaszcza że jest chyba tani.
A konkretnie, to trzeba po prostu zwymiarować taką płytkę (czyli właściwie zmierzyć) oraz dowiedzieć się, jaki byłby koszt pudełka dla tak powiększonej płytki (przy zachowanych z obecnej punktach mocujących). Samo wydłużenie płytki nie ma przecież żadnego wpływu na położenie ścieżek.

Oczywiście, zostaje jeszcze otwarta kwestia przetwornicy, ale wierzę, że Kotfryc upora się z tym szybko.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 02:49
kolejna rzecz to wielkosć zamówienia. 100szt to mało. wiec będzie i drogo :(
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 03:08
Cytat: Troll81 w 30 Październik 2011, 02:49
kolejna rzecz to wielkosć zamówienia. 100szt to mało. wiec będzie i drogo :(
Ja liczę na co najmniej 200, setka to jest ilość, jaką można ostrożnie uznać za zadeklarowaną... Zauważ, że nie uwzględniłem tutaj naszego teamu (na pewno kilka pójdzie), oraz że dopiero teraz sporo użytkowników będzie nam ufać - wcześniej ludzie wpłacali pieniądze w ciemno...

Poza tym podałem tylko trzy kraje, gdzie z tych czy innych źródeł mam jakieś informacje...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 03:11
ok. pomysli się :D
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 05:02
po tym co poczytałem w całym "czeskim" wątku o naszym projekcie i ich przymiarkach do kupna naszej czujki - i biorąc pod uwagę, że moje zdolności manualne są raczej niewielkie - trzeba mi się wziąść ostro do pracy nad kolejnymi testami, pomiarami, po prostu filmami i zdjęciami - widzę ogólną tendencję (jak u młodzieży) - jak nie widzisz, to nie "chwyta" - skoro oni sami nawet poumieszczali linki do filmików i zdjęć o naszej czujce... to ja od tej strony zamierzam nadal mocno Was Kamraci wspierać... jak mawiają - reklama dźwignią handlu  :whistle:  ...
oczywiście zawsze jestem tez otwarty na beta-testy kolejnej wersji firmware czujki (programator opanowany)... i poważnie myślę nad taką małą "komorą radiacji" (choćby tylko z samych elektrod wolframowych, ale gwarantujących w miarę stały poziom radiacji) do długiego testu wpływu promieniowania nie tyle gamma co i beta (po ostatnim "skażeniu" tuby przez kompas)... tylko wtedy moją czuję musielibyście "usunąć" z mapy promieniowania  :o  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 30 Październik 2011, 07:54
Na tej stronie można złożyć ofertę za darmo na opakowanie
http://tworzywa.com.pl/
Tylko jakie wymiary i ile (ja zakładam 400 od razu, mam już pojedyncze zainteresowany osoby, na własny koszt zamontowałbym u kilki znajomych również)?

Może by wziąć do finansowanie i w ogóle zakupić :

wtryskarkę (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wtryskarka), formę do niej (a ta potrafi kosztować tyle co dobry samochód), suwnicę, tworzywo
tutaj  na początek złomik ale działa :
http://allegro.pl/wtryskarka-kuasy-100-25-i1880149908.html
a tutaj mercedes:
http://allegro.pl/nowa-wtryskarka-borche-bt120-wtryskarki-i1888677612.html


Wiem że to dużo więcej zachodu, ale może w tedy udało by nam się obniżyć cenę do tego poziomu że porozsyłalibyśmy czujniki do biednych krajów. Trzeba to wziąć pod uwagę. Jakby maszyna nie działała w celu Rad@H to mogła by wykonywać inne komercyjne zamówienie - zarabiając na superkomputery i projekty fundacji. Polskie PKB i import by wzrósł, zatrudnienie znalazł by jeden człowiek.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 08:44
CytatMoże by wziąć do finansowanie i w ogóle zakupić :

wtryskarkę, formę do niej (a ta potrafi kosztować tyle co dobry samochód), suwnicę, tworzywo

To jest naprawdę dzieżki temat, ojciec buduje formy i wiem ile one kosztują, ile czasu zajmuje dopieszczenie projektu. Do tego różne rodzaje tworzywa różnie się zachowują, więc wymagają rożnych sztuczek. Do tego wtryskarka to osobny temat, im bardziej skomplikowana forma, tym bardziej wyrafinowanej wtryskarki wymaga. Nie sądzę, aby wtryskarka za niecałe 2tyś dała radę z formami bardziej skomplikowanymi niż proste podstawki, guziki. Dużo też zależy od personelu obsługującego wtryskarkę, kiedyś projektowałem elektroniki do wtryskarek i widziałem ile zależy od doświadczenia. Przyjechali Holendrzy z nową wtryskarką i 3 dni walczyli aby uruchomić na niej formę do elementu, który bez problemów na innej wtryskarce się wykonywał, po czym 4 dnia przyjechał pan Wiesiek, pokręcił trochę regulatorami temperatur, coś tam jeszcze poprzestawiał i po paru próbach miał już idealne sztuki :). Pan Wiesiek miał z 70 lat chyba, a Holendrzy patrzyli na niego podczas prób w ten sposób :O.
Jeśli nasza obudowa byłaby 2 częściowa, to dużym problemem będzie dopasowanie tych 2 elementów i powtarzalność wymiarów. Bo formę robi się większą, a tworzywo kurczy się przy stygnięciu, a skurcz zależy od tworzywa i od parametrów termicznych procesu. Jednym słowem to naprawdę ciężki temat, a na zwrot inwestycji można liczyć po setkach tysięcy jak nie milionów  sztuk.

Jest jeszcze metoda z wykorzystaniem termoformierki, wtedy formę można nawet z drewna wykonać, ale czy uda się zrobić w ten sposób obudowę, nie wiem. Za to bardzo łatwo robić loga wytłaczane na obudowie.
http://www.youtube.com/watch?v=NPLWxxyIJcE&feature=fvwrel

A coś takiego by nie pasowało?
http://www.tme.eu/dok/29_obudowy/CP-21-20D.pdf
kosztuje około 15zł netto przy 100szt. wg pdf'a ma miejsce na baterię.
Jakie wymiary ma płytka i jakie wymiary ma tuba? Może coś dopasujemy.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 08:54
A taka obudowa trochę mała, ale trochę ponad 5zł
http://www.tme.eu/dok/29_obudowy/cp-21-58d.pdf
ta większa 9zł
http://www.tme.eu/dok/29_obudowy/cp-21-1d.pdf
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: kotfryc w 30 Październik 2011, 10:09
Krzysiu, ważna rzecz... jeśli czujka ma być zasilana bateryjne, albo zewnętrznie w inny sposób, raczej nie powinno się tego realizować w sposób w jaki zrobiłem kabel dla ciebie... Dziś postaram się przerobić czujkę v2 na zasilanie bateryjne według mojej koncepcji i wtedy Szopler by musiał zrobić zmiany w płytce(ale raczej nic skomplikowanego)...  Wydaje mi się że zmniejszyło by to też ryzyko błędów ... Nie będę się wdawał w szczegóły, jak zrobie napisze parę zdań - Szopler i TJM od razu zajarzą o co chodzi.
No i ta paczka na którą czekam i czekam... chyba już nie dojdzie...  :(  :(  :(   :bad: dziś zrobię zamówienie z E-Bay w takim razie żeby w końcu ruszyć temat przetwornicy...  :sick:
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 10:33
przy ilościach rzedu 2 zer nie opłaca się nam robić własnej produkcji obódów....
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 10:39
Zgadzam się, że kwestia wtryskarki na pewno nie jest "na teraz" i również spotkałem się swego czasu z "Panem Wieśkiem", który trochę opowiadał mi jak to jest z temperaturą i składem masy do wtryskarek - to na razie kwestia nie dla nas.

Natomiast w nocy wędrowałem po różnych zagranicznych forach i wszędzie (na zachodzie) było zdziwienie, że nam tak tanio udało się to zrobić :)

Myślę, że kwota do 15 złotych za pudełko jest do przyjęcia, teraz tylko trzeba porobić wymiary i znaleźć producenta.
Kotfryc - szkoda, że przesyłka zaginęła. Natomiast oczywiście fajnie będzie, jeśli kwestię zasilania dopracujecie z Szoplerem, ja się nie znam i nie mieszam ;)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 10:47
to może streśćmy się chocizaż w kwestii wymiarów płytki?

Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: TJM w 30 Październik 2011, 10:53
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:23
Szopler ma całą dokumentację płytki, niemniej chciałbym, abyśmy najpierw przygotowali na niej gniazdko zasilające (najlepiej IMHO baterią 9V).

Bateria 9V to strasznie biedna opcja, mają bardzo niską pojemność i kosztują niemało (dobra alkaliczna nawet 20zł). Na dodatek może okazać się, że sensor będzie działał tylko na alkalicznych, bo na cynkowych przy większym obciążeniu siada napięcie. Przy czym "większe obciążenie" to dla takiej baterii może być np. 10mA.
Kolejna sprawa to kwestia stabilizacji - z 9V do 5V liniowym stabilizatorem = 45% energii zamieni się w ciepło.

Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 11:11
Cytat: TJM w 30 Październik 2011, 10:53
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:23
Szopler ma całą dokumentację płytki, niemniej chciałbym, abyśmy najpierw przygotowali na niej gniazdko zasilające (najlepiej IMHO baterią 9V).

Bateria 9V to strasznie biedna opcja, mają bardzo niską pojemność i kosztują niemało (dobra alkaliczna nawet 20zł). Na dodatek może okazać się, że sensor będzie działał tylko na alkalicznych, bo na cynkowych przy większym obciążeniu siada napięcie. Przy czym "większe obciążenie" to dla takiej baterii może być np. 10mA.
Kolejna sprawa to kwestia stabilizacji - z 9V do 5V liniowym stabilizatorem = 45% energii zamieni się w ciepło.

W kwestii zasilania z 9V ostatnio badam tani stabilizator MCP16301 microchipa, mogę komuś podesłać próbki do badań, bo mam ich trochę na stanie, a cena 0,60 euro jest rewelacyjna jak na małą przetwornicę step-down. Trzeba dodać jeszcze parę innych elementów, ale sprawność zasilania z baterii mocno się poprawia.
Pytanie, czy nie zrobisz tez opcji zasilania z 2 ogniwowego  aku Li-On?
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: kotfryc w 30 Październik 2011, 11:30
Cytat: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 11:11
W kwestii zasilania z 9V ostatnio badam tani stabilizator MCP16301 microchipa, mogę komuś podesłać próbki do badań, bo mam ich trochę na stanie, a cena 0,60 euro jest rewelacyjna jak na małą przetwornicę step-down. Trzeba dodać jeszcze parę innych elementów, ale sprawność zasilania z baterii mocno się poprawia.
- ja bym chętnie przyjął do testów, jeśli nie przeraża Cię wysłanie listu do Danii

I uważam że czujka powinna mieć możliwość zasilania w zakresie 7-15v. Ludzie wtedy mogliby stosować zarówno baterie 9v jak i koszyki z bateriami/akumulatorkami  AAA/AA, oraz można by było zrobić wyprowadzenie na zewnętrzny zasilacz i ewe. zrezygnować całkowicie z USB.
W takiej koncepcji przetwornica którą robiłem na MOSFET powinna się sprawdzać.

No widzę że o zasilaniu bateryjnym moglibyśmy zrobić osobny wątek... lol...

Cytat: TJM w 30 Październik 2011, 10:53
Kolejna sprawa to kwestia stabilizacji - z 9V do 5V liniowym stabilizatorem = 45% energii zamieni się w ciepło.
Stabilizator dajesz tylko na proca i komparator, przetwornica (stabilizator impulsowy)  powinna sobie radzić w szerszym zakresie napięć zasilania...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 12:13
No to mnie zaczyna też, jak Szoplera (kiedyś pisał do mnie o tym) męczyć sprawa zasilania "Terry" - dwa paluszki typ AAA - czyli 3V - i pracuje bez podświetlenia non stop przez 1500 godzin - sprawdziłem osobiście, bo zmieniałem baterię po tym czasie - gdyż cały czas mam ją włączoną do pomiaru dawki otrzymanej skumulowanej - na chwilę obecną po 2110 godzinach otrzymałem 0,324 mSv... ech, żeby nie ta gwarancja do końca grudnia - to już bym ją rozebrał :) ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 12:17
Tylko delikatnie przypominam, że w naszym projekcie celem zasilania bateryjnego jest tymczasowe podłączenie / zabranie w teren. Jeśli dopracujemy wielkim wysiłkiem zasilanie, na którym czujka będzie chodzić pół roku, to grozi nam sprzedaż 5k detektorów, z których jeden procent będzie w projekcie, a 90 na Ebay'u sprzedawanych przez innych (dla naszej czujki nie ma konkurencji cenowej).
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 30 Październik 2011, 12:23
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 12:17
Tylko delikatnie przypominam, że w naszym projekcie celem zasilania bateryjnego jest tymczasowe podłączenie / zabranie w teren. Jeśli dopracujemy wielkim wysiłkiem zasilanie, na którym czujka będzie chodzić pół roku, to grozi nam sprzedaż 5k detektorów, z których jeden procent będzie w projekcie, a 90 na Ebay'u sprzedawanych przez innych (dla naszej czujki nie ma konkurencji cenowej).
Ale to też jest reklama, wystarczy dodać napisy na pudełku i sprzedawcy na ebay, allegro staną się częścią procesu promocji.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 12:26
Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 12:13
No to mnie zaczyna też, jak Szoplera (kiedyś pisał do mnie o tym) męczyć sprawa zasilania "Terry" - dwa paluszki typ AAA - czyli 3V - i pracuje bez podświetlenia non stop przez 1500 godzin - sprawdziłem osobiście, bo zmieniałem baterię po tym czasie - gdyż cały czas mam ją włączoną do pomiaru dawki otrzymanej skumulowanej - na chwilę obecną po 2110 godzinach otrzymałem 0,324 mSv... ech, żeby nie ta gwarancja do końca grudnia - to już bym ją rozebrał :) ...
Napewno AAA? A nie AA czyli R6?
Przyjmując, że AAA ma pojemność około 1000mAh można wyliczyć, że Terra pobiera 0,66mA. Wynik naprawdę do pozazdroszczenia. Jak oni to zrobili? ;)

Optymalizując zasilanie możemy niestety zwiększyć cenę zestawu.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 12:29
Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 12:23
Ale to też jest reklama, wystarczy dodać napisy na pudełku i sprzedawcy na ebay, allegro staną się częścią procesu promocji.
Nie mamy takich mocy przerobowych - produkcja 5k czujników powoduje konieczność poświęcenia 10x tyle czasu naszej pracy (darmowej zresztą), co produkcja 500szt, a zatrudnienie osoby zajmującej się tym zawodowo powoduje wzrost kosztu czujnika...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: kotfryc w 30 Październik 2011, 12:31
Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 12:23
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 12:17
Tylko delikatnie przypominam, że w naszym projekcie celem zasilania bateryjnego jest tymczasowe podłączenie / zabranie w teren. Jeśli dopracujemy wielkim wysiłkiem zasilanie, na którym czujka będzie chodzić pół roku, to grozi nam sprzedaż 5k detektorów, z których jeden procent będzie w projekcie, a 90 na Ebay'u sprzedawanych przez innych (dla naszej czujki nie ma konkurencji cenowej).
Ale to też jest reklama, wystarczy dodać napisy na pudełku i sprzedawcy na ebay, allegro staną się częścią procesu promocji.
:p_arr:  :p_arr:  :p_arr:  :parrrty:

Krzyś do tego czasu znajdziemy sponsora na projekt myślę sobie ;)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 12:39
Ok, to dwie sprawy do przeprowadzenia:
1. Projekt nalepki na pudełko (w jęz. angielskim).
2. Kwestia certyfikatów - założę odpowiedni wątek do tego.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: gaballus w 30 Październik 2011, 13:02
No to widzę że koledzy mnie wyprzedzili, miałem własnie zapytać o to jak zasilana jest Tera :)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 30 Październik 2011, 13:59
Co do powiększenia płytki tylko po to żeby mocować tubę:
Jeżeli będzie tylko "dzyndzel" to raz że może się odłamać, dwa koszt płytki rośnie drastycznie w związku z tym, że wycinany nie jest prostokąt (to się da zrobić na gilotynie) tylko np kształt 'b' a to już leci na freazrkę co znacznie podnosi koszt. Jeżeli zrobimy płytkę prostokątną to albo zwyczajnie wydłużymy V2 i płacimy za laminat na którym nie ma ścieżek* (nieekonomicznie), albo w ogóle trzeba przeprojektować płytę i zrobić chudą a długą (długości tuby + zapas).
* - można tam zrobić gniazda na dodatkowe moduły - coś jak płyta główna... ale cena za płytkę wzrośnie o 50%.

Ja bym najchętniej zmienił wyświetlacz... albo na jakiś specjalizowany i pobierający przy okazji mniej prądu, albo chociaż 2x8 znaków (jak najwęższy).
Zmieści się wtedy w pierwszej linijce wartość 9999.9 i dwie spacje na początku i na końcu, a w drugiej jednostki - µSv/h i jeszcze np. 3 puste znaki na początku gdzie można np. wyświetlić ikonki:
poziom naładowania baterii, nutkę - buzzer on itp.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 14:05
Więc prościej - montować tubę do pudełka (od środka) i tylko połączyć kablami...

Edit - Szopler: Właśnie dlatego płytka V2 jest jaka jest - szerokość determinuje szerokość LCD, a długość - aby weszły wszystkie elementy...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 30 Październik 2011, 14:19
jak dla mnie powinna być opcja wyłączenia LCD w ogóle. po co ma żreć :D

jak się wkurzę to nauczę się lutować i kupię sobie lutownicę i sam porobię czujników  %)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 15:39
Cytat: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 12:26
Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 12:13
No to mnie zaczyna też, jak Szoplera (kiedyś pisał do mnie o tym) męczyć sprawa zasilania "Terry" - dwa paluszki typ AAA - czyli 3V - i pracuje bez podświetlenia non stop przez 1500 godzin - sprawdziłem osobiście, bo zmieniałem baterię po tym czasie - gdyż cały czas mam ją włączoną do pomiaru dawki otrzymanej skumulowanej - na chwilę obecną po 2110 godzinach otrzymałem 0,324 mSv... ech, żeby nie ta gwarancja do końca grudnia - to już bym ją rozebrał :) ...
Napewno AAA? A nie AA czyli R6?
Przyjmując, że AAA ma pojemność około 1000mAh można wyliczyć, że Terra pobiera 0,66mA. Wynik naprawdę do pozazdroszczenia. Jak oni to zrobili? ;)

Optymalizując zasilanie możemy niestety zwiększyć cenę zestawu.


Nie wiem jak oni to zrobili - gwarancję mam do 30.12.2011r. - Przed chwilą porobiłem zdjęcia "Terze" i jej dokumentacji (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/DosimeterRadiometerMKS05TerraWygladICertyfikaty?authkey=Gv1sRgCLfbz_zx6bu-bA) - może się przyda...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: kotfryc w 30 Październik 2011, 17:12
Ja bym jeszcze się wstrzymał i zobaczył jak aktualne czujki sobie poradzą w ciągu najbliższych paru tygodni, czy nie będzie za dużo błędów itp... U Trolla jakieś błędy się pojawiły, ja miałem problem z odpaleniem mojej... Także może dajmy sobie tydzień, dwa czasu... żeby nie było kichy przy większym zamówieniu.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 17:40
Właśnie dlatego nie ogłosiłem zbiórki już,  a dopiero za ok. 2 tygodnie. Mamy trochę czasu na dopracowanie szczegółów i deadline, żeby to miesiącami nie trwało...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 17:44
To i ja mam propozycję - zaraz muszę do pracy podjechać na jakieś dwie godziny, dlatego przemyślcie propozycję:
!. W domu mam czujkę V2 (prototyp V1 został zamontowany w "okienku" naukowym w ZCE).
2. Od dziś na równo tydzień, od 20-tej wstawiam do środka ową busolę "radioaktywną" i mamy zarazem podwyższoną radiację gamma i beta w bezpośrednim oddziaływaniu na elektronikę i tubę - to o czym cały czas marzyliśmy w Prypeci.
3. Grid - jeżeli się da to "odłącz" ową czujkę o ID 200 od mapy, a jeżeli nie - to daj info pod mapą, że czujka o ID 200 w Szczecinie jest "pod wpływem"  :whistle:  ... przy okazji przez tydzień możesz tą czujkę wykorzystywać do kontroli poprawności wskazań na mapie...
4. Dodatkowo całość "wyrzucam" za okno na realne warunki atmosferyczne - tego za bardzo nie sprawdzaliśmy (poza jedną nocą w Prypeci, ale i tak w budynku), bo pewnie każdy czujkę trzyma w domku przy kompie - ale może komuś przyjść taki pomysł do głowy, aby badać realne promieniowanie powietrza za oknem, a nie pomniejszone o ścianę domu - i będzie ból jak np. elektronika długo nie pociągnie  :(  ...
5. Biorę na siebie ciągłą kontrolę pracy, pobierania i walidacji próbek - uczniowie od 2 listopada też chętnie ją "przypilnują" przez neta :) - mogę tu nawet pisać codzienny raport ok. 20-tej...
To czekam tu na info, wracam koło 20-tej...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: emik w 30 Październik 2011, 17:47
jak dla mnie idealne warunki na testowanie
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 17:51
Ok, zrób to, a GRID niech dopisze o uwagę o czujce 200 (nie będę jej "wyłączał" z wyświetlania, bo chodzi też o sprawdzenie kolorów znaczników.
Na którym piętrze będzie czujka "za oknem"? Nie ma obawy kradzieży?

Następna sprawa, to odsunięcie tuby od ściany, bo inaczej i tak będzie łapać z niej promieniowanie...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 30 Październik 2011, 18:54
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 17:51
Ok, zrób to, a GRID niech dopisze o uwagę o czujce 200
zrobione szefie.  :)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 18:56
Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 18:54
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 17:51
Ok, zrób to, a GRID niech dopisze o uwagę o czujce 200
zrobione szefie.  :)
Aż Ci piwo dałem, tak mnie podbudowałeś  XD
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 19:32
No to wróciłem na domowe pielesze... czyli do pracy z czujką się biorę... z tą ścianą będzie lekki problem - dobrze Krzyszp zauważyłeś - muszę jakiś "przedłużacz" wymyśleć... a co do kradzieży - spoko, dzielnica i sąsiedzi spokojni, okno na pierwszym piętrze, raczej brak problemu - dałbym kamerę on-line, ale ktoś mi ją zabrał i się nie chce przyznać  >:(  ... to jak będę gotowy dam znać tu na forum... znikam...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 19:35
Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 19:32... a co do kradzieży - spoko, dzielnica i sąsiedzi spokojni, okno na pierwszym piętrze, raczej brak problemu...

Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 19:32dałbym kamerę on-line, ale ktoś mi ją zabrał i się nie chce przyznać  >:(  ... to jak będę gotowy dam znać tu na forum...

:)
Żartuję oczywiście ;)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 19:38
jak zwykle brak precyzji sformułowań, ale humanisty ze mnie nie zrobicie - kamerę zabrał mi któryś z domowników, a nie z sąsiadów i innych ludków za oknem...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 21:28
No i dzieło gotowe... jako wysięgnik służy nieużywana chwilowo przeze mnie antena typu Dual Yagi do łączności satelitarnej na pasmach 2,0m/0,7m - tuba znajduje się ok. 1,5m od ściany... ponieważ musiałem gdzie indziej umocować czujkę, stąd i zmiana kompa ze stacjonarnego na mobilnego, bo by mi kabla USB nie starczyło... Grid pozostaw ostrzeżenie na ID 200, bo i tak tam "dziwne" odczyty są...
Zaś czujka testowa to obecnie ID 682

(http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=682)

I to jej zdecydowanie musisz teraz ustawić tekst - Sensor Testowy...
No to do dzieła i obserwacji - a tu focie (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 21:33
Trzeba by pomyśleć o jakiejś galerii na stronie głównej projektu...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: emik w 30 Październik 2011, 21:56
fajnie to wygląda na mapie
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 22:04
Panowie i Panie.
Zbiórka jeszcze się nie zaczęła, a ja już dostałem deklarację wpłaty na 45 czujników (USA i Niemcy), wiem też, że Czech National Team planuje (jak na razie) zakup 37 czujników, a Francja następnych 25 sztuk. To daje już w sumie 107 czujników przed rozpoczęciem zbiórki!!!
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 22:07
Żebym jakiegoś sponsora "złapał" to też na dobre 10 sztuk bym się pisał - moim najbardziej aktywnym uczniom bym dał - Zachodniopomorskie w czujnikach by "stanęło"  :whistle:  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 22:11
A zauważcie, że jeszcze 24h nie minęło odkąd podałem newsa na stronę projektu (właściwie, to nawet 12)...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: mimeq w 30 Październik 2011, 22:17
I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Sergeant w 30 Październik 2011, 22:18
Ja też bym wziął co najmniej 4 czujniki.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 22:20
Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:17
I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D
Google translator moim przyjacielem...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 22:20
Cytat: sergeant w 30 Październik 2011, 22:18
Ja też bym wziął co najmniej 4 czujniki.
Tzn byś wziął jak będzie sponsor, czy po prostu będziesz je zamawiał (jeśli wolno spytać)?
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Tomasz R. Gwiazda w 30 Październik 2011, 22:22
ewidentnie komus nalezy zlecic produkcje seryjna tego, bo sie chlopaki obs.......

Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 30 Październik 2011, 22:23
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 21:33
Trzeba by pomyśleć o jakiejś galerii na stronie głównej projektu...
JA robie screen shota mapy - mam zamiar robić go co kilka dni - potem animacja rosnącego globalnego mrowiska

Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:17
I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D
czytałem na forum Włochów pozytywne posty o testach Svistaka porównujących  czujniki Rad@H <->Tecra. Po których jeszcze bardziej się nakręcili.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Sergeant w 30 Październik 2011, 22:23
Zamówię je, gdy będzie gotowa nowa partia, o której tak dużo teraz szumu.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 22:27
Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 22:23
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 21:33
Trzeba by pomyśleć o jakiejś galerii na stronie głównej projektu...
JA robie screen shota mapy - mam zamiar robić go co kilka dni - potem animacja rosnącego globalnego mrowiska

Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:17
I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D
czytałem na forum Włochów pozytywne posty o testach Svistaka porównujących  czujniki Rad@H <->Tecra. Po których jeszcze bardziej się nakręcili.

Ad.1 Takie "mrowisko" rosnące - będzie fajnie wyglądać i to tez super reklama.
Ad.2 Czyli jak pisałem gdzieś wyżej - focić i kręcić filmiki :) ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 22:28
Cytat: sergeant w 30 Październik 2011, 22:23
Zamówię je, gdy będzie gotowa nowa partia, o której tak dużo teraz szumu.
To nie tak, znowu będziemy operować przedpłatami, ale zdecydowanie bym chciał, aby wszyscy członkowie naszego teamu się załapali, a nie żeby się okazało, że ktoś się spóźnił z zamówieniem i z tego powodu musi czekać na następną serię...

Przypominam, że w przypadku 200 czujników koszt samych podzespołów sięgnie kwoty 6-7k PLN...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 22:35
I pisałem dziś smsa do Oli i Sebastiana - drugiej ekipy z Zony na jesieni - czekam na ich zdjęcia z testów czujki w Strefie...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 30 Październik 2011, 22:37
Svistak jak bawiliśmy się w akcje promocyjne to po ty by odnaleźć takie osoby jak Ty. Teraz w promocji to przebijasz nasz wszystkich  :)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Sergeant w 30 Październik 2011, 22:39
Nie ma sprawy, będzie znów przedpłata na czujnik.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: mimeq w 30 Październik 2011, 22:40
Trzeba bedzie zadotowac "wlasny" projekt po wyplacie :)
Ikonki donatorow sa dostepne ?  ;)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 30 Październik 2011, 22:42
Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:40
Trzeba bedzie zadotowac "wlasny" projekt po wyplacie :)
Ikonki donatorow sa dostepne ?  ;)
Jeszcze nie (chyba, że sam serwer ma takowe), za to bez problemu jest do uzyskania możliwość wypicia piwka z częścią załogi projektu w okresie świątecznym  :parrrty:
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 30 Październik 2011, 22:44
Wydaje mi się że w stronach BOINC - donate (to napewno) i ikonki są zintegrowane.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 30 Październik 2011, 22:45
Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 22:37
Svistak jak bawiliśmy się w akcje promocyjne to po ty by odnaleźć takie osoby jak Ty. Teraz w promocji to przebijasz nasz wszystkich  :)
e tam... ja tu tylko "sprzątam"... właśnie sobie umyłem parapet po łażeniu po nim, gdy zakładałem czujkę na antenie... a poważniej - energetyka atomowa to zawsze było moje marzenie - więc choć po części je spełniam  :whistle:  ... a  :respect:  Wam się należy za pomysł i wcielenie w życie...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 31 Październik 2011, 01:35
Dostałem właśnie wiadomość z USA potwierdzającą chęć złożenia zamówienia na 40 czujników (z opcją dalszych zwiększenia ilości w ciągu 2 tygodni) i deklaracją płatności na dzień 1 grudnia...

Svistak - dziękuję za uznanie, ale ono należy się głównie tym, którzy zrobili najcięższą część pracy (Szopler, TJM, GRID, CHALMI -  :respect:) oraz ludziom, którzy zaufali nam przysyłając pieniądze nie mając żadnej pewności (poza naszą opinią), że dostaną coś w zamian oraz tym, którzy włożyli trochę mniej, ale za to nie oglądając się na zaszczyty (Kotfryc, Troll, Svistak) i wciąż robią więcej...

Kogo pominąłem, to przepraszam, poprawię się na pewno :)

Ps. Dawno mówiłem, że ktoś musi się przyłożyć do zrobienia "listy płac" projektu ;)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 31 Październik 2011, 08:21
Patrząc po nocy na wykresy i dane z testowej czujki - przez chwile się zdziwiłem - skąd u niej ta rosnąca tendencja przez noc? - ale przypomniałem sobie słowa dra Marka Rabińskiego z jesiennej wyprawy pod sarkofagiem IV bloku EA Czarnobyl - kiedy też byłem zdziwiony skąd teraz jest 4,20 uSv/h, skoro w marcu było ledwo 3 uSv/h... wytłumaczył nam, że właśnie burza która nas wtedy zawzięcie goniła od rana (zwłaszcza uniemożliwiając mi prace w Prypeci przy czerpaku) spowodowała przez dużą wilgotność zwiększenie radiacji - a dzisiejszej nocy rzeczywiście aż "woda w powietrzu stała" u mnie w Szczecinie... i chyba jeszcze ma padać, bo wilgotność jest prawie 100% :( ... ale czujka w pojemniku na "drugie śniadanie" ma się dobrze - dorzuciłem "poranne" focie (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) ... to też będzie dobry test na wiarygodność pomiarów naszej czujki - jak zrobi się ładniej i wilgotność spadnie - ciekawe, czy poziom radiacji też wskaże niższy?... czy też tu dochodzi problem "otwartości" czujki na promieniowanie beta - bo jak widać na zdjęciu tuba niczym nie osłoniona jest wprost "przyśrubowana" do busoli... pożyjem, obaczym - tydzień przed nami... ale i tak już czuję, że kolejny tydzień to zrobię taki sam test, ale z udziałem "Terry" - skoro jak Grid mówił, że Włosi przy teście porównawczym najbardziej Naszej Czujce zaufali :)  :whistle:  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 31 Październik 2011, 08:45
Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 22:37
Svistak jak bawiliśmy się w akcje promocyjne to po ty by odnaleźć takie osoby jak Ty. Teraz w promocji to przebijasz nasz wszystkich  :)
A mój Brat właśnie mi przysłał taką wiadomość - cytuję: "Weź się opanuj, bo Cię za jakiegoś terrorystę wezmą" - Bratu wybaczam, On pracuje w IPN-ie :) ...
A Koleżanka Basia ze wspólnych dwukrotnych wyjazdów do Zony - cytuję: "Tomku, jak najwięcej czasu na Czarnobyl, sił na Czarnobyl, Czarnobyla wiosną, Czarnobyla jesienią, latem, zimą, i jak najwyższego promieniowania! Siverty, siverty siverty!" - takie Koleżanki to ja lubię  :parrrty:  ...
i sorki za OT  :shame:  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 31 Październik 2011, 17:19
A mamy już cene nowej czujki??
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 31 Październik 2011, 17:26
Cytat: Troll81 w 31 Październik 2011, 17:19
A mamy już cene nowej czujki??
Jest zależna od ceny obudowy, ale mamy nadzieję utrzymać ją na poziomie starej.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 31 Październik 2011, 20:33
Cytat: Svistak w 31 Październik 2011, 08:21
Patrząc po nocy na wykresy i dane z testowej czujki - przez chwile się zdziwiłem - skąd u niej ta rosnąca tendencja przez noc? - ale przypomniałem sobie słowa dra Marka Rabińskiego z jesiennej wyprawy pod sarkofagiem IV bloku EA Czarnobyl - kiedy też byłem zdziwiony skąd teraz jest 4,20 uSv/h, skoro w marcu było ledwo 3 uSv/h... wytłumaczył nam, że właśnie burza która nas wtedy zawzięcie goniła od rana (zwłaszcza uniemożliwiając mi prace w Prypeci przy czerpaku) spowodowała przez dużą wilgotność zwiększenie radiacji - a dzisiejszej nocy rzeczywiście aż "woda w powietrzu stała" u mnie w Szczecinie... i chyba jeszcze ma padać, bo wilgotność jest prawie 100% :( ... ale czujka w pojemniku na "drugie śniadanie" ma się dobrze - dorzuciłem "poranne" focie (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) ... to też będzie dobry test na wiarygodność pomiarów naszej czujki - jak zrobi się ładniej i wilgotność spadnie - ciekawe, czy poziom radiacji też wskaże niższy?... czy też tu dochodzi problem "otwartości" czujki na promieniowanie beta - bo jak widać na zdjęciu tuba niczym nie osłoniona jest wprost "przyśrubowana" do busoli... pożyjem, obaczym - tydzień przed nami... ale i tak już czuję, że kolejny tydzień to zrobię taki sam test, ale z udziałem "Terry" - skoro jak Grid mówił, że Włosi przy teście porównawczym najbardziej Naszej Czujce zaufali :)  :whistle:  ...
Po 24h powyższa teza ma odniesienie jak na razie realne - wilgotność w Szczecinie utrzymała się w ciągu dnia na poziomie 90% - a i nasza czujka jak widać po wykresie od połowy dnia utrzymała też średni poziom wskazań na 6,6 uSv/h... jutro ma przejść fala ciepła wraz ze słońcem przez Szczecin - więc zobaczymy co dalej... zestaw działa prawidłowo, próbki pobieraja się i walidują bez problemów... pozdrawiam i do jutrzejszego raportu ok. 21-wszej  :ahoy:  ...

(http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=682)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 31 Październik 2011, 20:47
Przygotowałem system zamówień na stronie projektu, jednak na tę chwilę jest wyłączony z oczywistych względów...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 01 Listopad 2011, 06:59
Dzięki niezawodnemu Panu Andrzejowi ze "Strefy Zero" można trochę się dowiedzieć, skąd ta testowa busola tak "atakuje" naszą czujkę:
"Nowsze zegarki (te z "górnej półki") ze świecącymi wskazówkami pod wpływem promieniowania jonizującego, stosuje się coś w rodzaju mikrokapsułek z Trytem — emitującego w zasadzie tylko
słabo-energetyczne (0.019 MeV) promieniowanie β-, które wzbudza specjalny luminofor w kapsułce do świecenia.
Cząstki β- z Trytu, mają tak nikłą energię, że zatrzymuje je zarówno materiał szkiełka, a tym bardziej metalowe części w kopercie — więc tym samym są znacznie bezpieczniejsze dla użytkownika takiego zegarka niż te stare z Radem.
Jednakże przez to, że Tryt, ma niezbyt długi okres połowicznego rozpadu, rzędu nieco ponad 12 lat — taki zegarek będzie z czasem coraz wyraźniej "blednąć", w zależności od tego im mniej będzie z czasem Trytu, a więcej stabilnego Helu-3, które z niego powstaje.
Inaczej jest z Radem-226, ma on z ludzkiej perspektywy baaaardzo długi okres połowicznego rozpadu, rzędu 1600 lat — więc nawet stary sześćdziesięcioletni zegarek wciąż zawiera aż 97% pierwotnej aktywności Radu!
Dla porównania: w przypadku Trytu, w ciągu sześćdziesięciu lat, jego aktywność spadnie do ok.3% pierwotnej wartości.
Tym samym wieki miną, zegarek całkiem "zeżre" rdza, po nas nawet kości nie zostaną, a i wątpliwe
czy i Cywilizacja i Ludzkość jeszcze będzie istnieć — a ten Rad z ex-wskazówek wciąż będzie nieźle "promienieć"... :|
Warto pamiętać, że promieniotwórczy Rad, jest jednym z kilkudziesięciu naturalnych izotopów promieniotwórczych występujących na Ziemi (powstaje z Uranu) — tak więc czy się znajduje w rudzie uranowej, czy na wskazówce zegarka, to nie ma on większego wpływu na ogólny wzrost promieniotwórczości naturalnej ,występującej w środowisku.
Zresztą Maria Skłodowska-Curie, nie wynalazła Radu — ona go ODKRYŁA.
Dlaczego więc starsze, kilkudziesięcioletnie zegarki z Radem, często już... nie "świecą"? - uwaga moja - testowa busola też już nie świeci!
Dlatego, że cząstki α (alfa) emitowane z Radu pobudzają ZnS do świecenia, ale jednocześnie swą wysoką energią kinetyczną stopniowo go uszkadzają i "świecenie" z czasem zanika, ale z zegarka wciąż są emitowane niewidzialne promieniowanie jonizujące (np. γ — Gamma z krótkożyciowych izotopów — szczególnie z 214-Bi — a pochodzących z przemian jądrowych długożyciowego Radu)".

Codziennie rano robię dokumentację foto naszej czujki (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) i zapisuję pomiar uśredniony z ostatnich 24h - pod koniec nakręcę film z soboty/niedzielę, a w niedzielę wieczorem na dzień przed końcem testów "uwolnię" tubę od busoli, by zobaczyć jak długi czas potrzebuje czujka do "dojścia do siebie"  :whistle:  ... jak na razie po nocy pomiar utrzymuje się na średnim poziomie 6,7 uSv/h ... czekam dziś na lepsze warunki pogodowe, by zobaczyć czy czujka jest aż tak dobra w reakcji :) ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 01 Listopad 2011, 12:20
Zrobiłem czujce zdjęcia w pełnym słońcu (link jak wyżej) - i tu niespodzianka - pomiar dodatkowo wzrósł, przekraczając 7 uSv/h... muszę jeszcze poczytać o wpływie promieniowania beta, lub o rozkładzie tej farby pokrywającej igły busoli - ale już wiem, że bez testów z "Terrą" zamiast czujki się nie obejdzie  :whistle:  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 01 Listopad 2011, 12:39
piękny wywód na temat zegarka :D

Ogólnie to o ile nie spadnie coś z nieba to chyba promieniotwórczość na ziemi pozostaje na niezmienionym lub nawet malejącym poziomie? wszak wszystkie pierwiastki radioaktywne pomalutku się rozpadają dążąc do stanu stabilnego.

Nasza planeta uformowała się 4,54 ± 0,05 miliarda lat temu. Załóżmy więc 4500000000 lat jako wiek naszej planety....
okres połowicznego rozpadu U238 (najczęściej wystepujący naturalnie uran) to 4468000000 lat

czyli można przyjąć że połowę u238juz się rozpukło na inne pierwiastki......
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 01 Listopad 2011, 12:48
Cytat: Svistak w 01 Listopad 2011, 12:20
...i tu niespodzianka - pomiar dodatkowo wzrósł, przekraczając 7 uSv/h...
A to nie efekt promieniowania z kosmosu (chmury już nie "ekranują"), podniesienie temperatury tuby?
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 01 Listopad 2011, 12:49
ja bym obstawił słoneczko (możesz spróbować tubę podgrzać i sprawdzić wyniki pomiarów)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 01 Listopad 2011, 13:52
na razie układ pomiarowy zostawiam bez zmian w jego miejscu - poczekamy wieczora :) ... a świeci i świeci dziś słoneczko na Ziemiach Odzyskanych  :D  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 01 Listopad 2011, 20:05
Raport za kolejne 24h:
1. Dziś można było zaobserwować "przekłamanie" pomiaru rzędu nawet 1 uSv/h - ale spowodowane czynnikiem zewnętrznym - mocnym słońcem, które "otuliło" pojemnik z czujka na ok. pięć godzin.
2. Czujka zachowała się b.dobrze, gdyż wynik powrócił tuz p wejściu "w strefę cienia" do wczorajszej normy o tej porze, czyli ok. 6,7 uSv/h.
3. Dziś natomiast dwukrotnie nastąpiły kłopoty z przeliczaniem i transmisją danych:
a) godz. 6:55 - próbka po 25 minutach została poprawnie zwalidowana, pobrała się nowa próbka, ale już czujka jej nie liczyła dalej,
b) godz. 15:33 - próbka po 2h i 30m została poprawnie zwalidowana, również pobrała się nowa próbka i tej również czujka już nie liczyła,
w obydwóch przypadkach doszło do zapewne utraty "kontaktu" czujki z lapkiem, gdyż po wyjęciu w obydwóch przypadkach na ok. 10 sekund kabla z portu USB skutkowało rozpoczęciem liczenia obydwóch próbek.
Osobiście mam pewne wątpliwości na ile winić tu opro czujki, a na ile sam lapek - to ten sam z którym były problemy przy testach czujki V1 przed wyjazdem do Prypeci, a wtedy zachowywał się jeszcze gorzej przerywając transmisję z czujka praktycznie non stop - zaś czujka nie miała żadnych problemów pracując ze starym lapkiem, który teraz liczy razem z nią w "okienku" naukowym ZCE - nadal bez problemów.
Dlatego piszę raport o wszystkich zauważonych problemach, ale nie winiąc wprost czujkę i jej oprogramowanie. To czekamy co przyniesie dzień trzeci  :whistle:  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 01 Listopad 2011, 23:03
Sprawdź czy w opcjach oszczędzania energii nie masz ustawione by gasił porty USB.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 02 Listopad 2011, 07:08
Ma Win XP Home na lapku - w opcjach jakie znam nie ma zaznaczonego, żeby dla oszczędzania energii wyłączał porty USB, a tej nocy czujka "zaliczyła" kolejne dwie zawieszki :( ... ale jak pisałem wystarczy wyjąc, odczekać 10 sekund, włożyć i liczy od zera... a od rana mgła i duża wilgotność w powietrzu (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: kotfryc w 02 Listopad 2011, 09:52
Hmmm no u mnie też tak naprawdę problemy występowały z laptopami... ze stacjonarką nie testowałem, może coś jest na rzeczy... Panowie wyjmować lapki i testować  :whip:
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 02 Listopad 2011, 10:11
moze dzis wytaszczę netbooka to sprawdzę :d
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 02 Listopad 2011, 11:03
Dostałem na PW projektu potwierdzenie z CNT na 40szt.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 02 Listopad 2011, 11:27
Spoko. - 40 sztuk - to Czechy będą pokryte dokładnie siecią czujników.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 02 Listopad 2011, 11:32
No i mamy też tłumacza do francuskiego...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: AL w 02 Listopad 2011, 18:34
Cytat: krzyszp w 02 Listopad 2011, 11:32
No i mamy też tłumacza do francuskiego...

Ojciec Założyciel zdaje się, że też wmiarę biegle władał tym językiem.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: GRID w 02 Listopad 2011, 19:38
Ważne żeby ta osoba miała również czas. A wież że Ojca możemy fatygować tylko w sytuacjach naprawdę poważnych.  :)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 02 Listopad 2011, 19:41
Pisze dziś trochę szybciej, bo będę później myślał nad jednym nowym wątkiem na forum  :whistle: ...
Ogólnie czujka dziś zachowuje się poprawnie, przy dwóch godzinach nasłonecznienia była lekka zwyżka, ale wróciła do normy... dziś dodatkowo przeżyła test wilgotności - poranna mgła i powoli tworząca się wieczorna z księżycem w tle (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02), ale liczy i nic jej się nie dzieje...
Odnośnie wczorajszych "padów" dziś zgodnie z sugestiami uczniów przełączyłem ją pod inny port USB w lapku i jest ok :) ... dwie próbki pod rząd pobrała, przeliczyła, dane wysyłała - problemem wg. moich uczniów mógł być port USB, który służy w Samsungach do ładowania różnych rzeczy, a rzeczywiście pod taki port czujka była podłączona - na ile mieli rację zobaczymy za kilka dni...
(http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=682)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 03 Listopad 2011, 19:49
Dzisiejszy raport może być bardzo lakoniczny - ale zarazem b.dobry - czujka pracuje prawidłowo, ponieważ dzień był umiarkowany w nasłonecznienie i wilgotność - pomiar był tez stabilny, na tym samym poziomie ok. 6,7 uSv/h... myślę, że jak dotąd możemy być z czujki zadowoleni... na koniec testów zrobię filmik, jak również znając już raczej pewny poziom promieniowania gamma i beta busoli - test porównawczy z wykorzystaniem "Terry"...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 04 Listopad 2011, 16:36
Postanowiłem trochę uatrakcyjnić nasz test i "wyeliminować" promieniowanie beta z busoli - do jego zatrzymania wystarczy kilka kartek tektury - a ja posłużyłem się kilkoma warstwami złożonej folii aluminiowej - relacja foto (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) - ostatnie zdjęcia...
Także wyniki od obecnej chwili są tylko dla samego promieniowania gamma czynników radioaktywnych w busoli, co zresztą widać na wykresie - do godz. 15-tej świeciło ostro słońce, stąd ta "zwyżka" tuż przed dołożeniem "osłony":
(http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=682)
Pozostaje więc pytanie, czy robimy tubom "osłony" radiacyjne i mierzymy tylko gamma, czy też mierzymy wszystko wokół z beta włącznie, czyli też "lokalne" niewielkie skażenia?...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 04 Listopad 2011, 17:07
I niech z tą osłoną radiacyjną (najlepiej podłączoną do (-)) tuba popracuje przez taki jeden słoneczny dzionek... zobaczymy czy też tak ładnie krzywa na wykresie w górę leci.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 04 Listopad 2011, 19:56
Masz to jak w banku - pogodę słoneczną raczej też - bynajmniej przynajmniej na jutro (http://sq1psh.eu) :) ... a ponieważ jest akurat pora raportu codziennego - to do powyższej wypowiedzi o nowej "atrakcji" - dodaję tylko, że czujka się z nowym pomiarem tylko gamma ustabilizowała na poziomie 3,4 uSv/h - czyli promieniowanie beta jest tak samo aktywne jak gamma w busoli...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 04 Listopad 2011, 21:27
http://oferia.pl/usluga/item503191-plytki-drukowane-na-zamowienie

moze taka oferta by nas interesowała?
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Tomasz R. Gwiazda w 04 Listopad 2011, 21:29
tam mozna tez zlozyc oferte ze szukamy kogos kto cos zrobi. moze to dobry kierunek?
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 04 Listopad 2011, 21:33
Nie interesowała by nas... wiem jak tacy goście robią płytki bo sam to na studiach przerabiałem. Dobre to jest jak się robi kilka sztuk a nie 50 i więcej.
Do tego ta opłata 7 złotych za wiercenie... za 7 złotych to my mamy płytkę powierconą (kilkoma średnicami wierteł a nie jedną) z soldermaską, opisami i cynowaniem i gwarancją powtarzalności...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 04 Listopad 2011, 21:35
Acha. no to spoko. Myślałem że nas to drożej kosztuje.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Tomasz R. Gwiazda w 04 Listopad 2011, 23:32
nas to raczej manufaktura nie interesuje tylko produkcja prawie przemyslowa :)

nie wiem jak zbytnio jest z ilosciami tego czy to podobnie jak kiedys z drukarniami ? ze zamowienia zaczynac mozna bylo od tysiecy kopii ?

nas pewnie by interesowalo 100-200sztuk za jednym zamachem.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 04 Listopad 2011, 23:35
200 sztuk to teraz minimalnie pójdzie, trzecią serię przewiduję na 500...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Tomasz R. Gwiazda w 04 Listopad 2011, 23:38
ja jestesmy na etapie jakims w znajdowaniu dostawcy ?
bo chyba nie myslicie zeby to robic samodzielnie ?
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 04 Listopad 2011, 23:54
No niestety, jak na razie nie ma dostawcy, który by się podjął za sensowne pieniądze, dlatego wypuszczamy tylko 200 (125-130 to już jest zaklepane).
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 08:03
Może się znajda kolejni chętni z kraju - rzuciłem info o naszych poczynaniach w dziale "Dozymetry" - wielu tam czegoś szuka dla siebie, może akurat znajdzie u nas - ponieważ by je przeczytać trzeba być zalogowanym (a nie każdy musi chcieć z naszego forum) - to przytaczam poniżej:
"Po wielu testach, ostatnio nawet na naszych obydwóch wyprawach naukowych do Zony (pierwsza - Svistak, druga - Ola i Sebastian) postanowiliśmy w naszym Teamie Boinc@Poland iść dalej naprzód - czyli wypuścić do szerszego grona kolejną partię czujników... Kto jest zainteresowany, nie tylko samą czujką, ale i projektem obliczeń rozproszonych w ramach naszego Teamu zapraszam tu - http://www.boincatpoland.org (http://www.boincatpoland.org) ... zaś przygotowania i info o zamówieniach tu - http://www.boincatpoland.org/smf/radioactivehome/przygotowania-do-nowej-serii-czujnikow (http://www.boincatpoland.org/smf/radioactivehome/przygotowania-do-nowej-serii-czujnikow) - oczywiście można w tym miejscu też poczytać jak od poniedziałku "męczę" naszą czujkę busolą :) ... a dotychczasowe czujki i ich pomiary można zobaczyć tu - http://radioactiveathome.org/map (http://radioactiveathome.org/map) - tylko nie "stresować" się czujką o ID 682 - to jest właśnie moja testowa czujka z busolą - taka "niewinna" czerwona kropeczka  :D  ..."

I mam pomysł - może Ktoś z nas (raczej dobry humanista, bo ja do nich nie należę) ułoży podobny news i by się powrzucało na inne o podobnych zainteresowaniach fora :) ... ja mam swoje krótkofalarskie i pogodynkowe, ktoś inny jeszcze ciekawsze, a zawsze gdzieś znajdą się "szaleńcy" radioaktywności  :D  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 05 Listopad 2011, 08:46
się przygotuje :D
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 09:23
z góry dzięki  :respect:
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: kotfryc w 05 Listopad 2011, 09:38
200 szt obiecałem krzyszp i mogę wziąć to na siebie, mógłbym wziąć więcej ale nie zmontuje wszystkiego naraz... wtedy to potrwa... Gdyby było parę osób chętnych do lutowania można by było śmiało więcej robić - pozostaje kwestia marchewki dla tych osób np darmowa czujka za określoną ilość? Tylko że musiały by być to osoby o potwierdzonych umiejętnościach. No i logistyczne piekiełko...
Inna sprawa, nie wierzę że duże zespoły BOINC nie mają w swoich szeregach kogoś obeznanego z lutownicą (ichniejsza wersja TJM-a ;) ). Może by im zaproponować trochę taniej , ale jako niezłożony zestaw do samodzielnego montażu? I wytłumaczyć ,  że nam by to sporo ułatwiło... (przecież im też zależy na rozwoju projektu) A sztuki zmontowane pchać do osób prywatnych i na malutkie zespoły...
A samodzielne wykonanie płytek jest dobre faktycznie jak się chce kilka - kilkanaście szt zrobić - prototypy, tudzież mini serie dla znajomych ;)

Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 10:18
Cytat: Szopler w 04 Listopad 2011, 17:07
I niech z tą osłoną radiacyjną (najlepiej podłączoną do (-)) tuba popracuje przez taki jeden słoneczny dzionek... zobaczymy czy też tak ładnie krzywa na wykresie w górę leci.
i właśnie słoneczko zaczęło "atakować" czujkę - foty ostatnie (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) ... pomiar średni w tym momencie 3,75 uSv/h - ostatnio bez osłony słońce "podbijało" pomiar o ok. 1-1,5 uSv/h - ciekawe jak będzie dziś - jak tylko słońce sobie "pójdzie" od czujki dam znać...
(http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=682)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 10:23
Zaglądnąłem przed chwilą tu (http://radioactiveathome.org/boinc/test123a.php) - i dawno miałem się spytać, co to za parametr - std() i czemu akurat dziś zaświecił się przy mojej czujce testowej ID 682 na czerwono? zresztą nie tylko mnie... i czemu on taki wysoki  :o
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: TJM w 05 Listopad 2011, 10:30
To jest standardowa dewiacja, towarzyszy nam od samego początku i jak widać skutecznie pokazuje czujniki z wszelkimi odchyleniami.
Przykładało się elektrody to się ma na czerwono %)
Czułość testu jest dość wysoka, wystarczy na 1-2 minuty podłożyć czujkę dymu czy coś i już kolor zmieni się na żółty, mimo że to średnia z miesiąca.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 10:34
no to już kumam :) a tam jest cały czas ta radioaktywna busola, to już się nie dziwię, że czerwono się zrobiło...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 12:25
Cytuję z forum "Strefy Zero" odpowiedź Mibasa:
"Tak w odniesieniu do wątku o kalibracji dozymetru i budowie przyrządu - parę tygodni temu pisałem do Szoplera z pytaniem o parametry transformatora i czy ewentualnie nie mógłby ze 2-3 sztuk odsprzedać. Bez odzewu niestety.
Poza tym przejrzałem właśnie parę wątków na forum projektu i parę moich uwag sprzętowych (nie chce mi się tam rejestrować):
a) Terra-P wg. instrukcji ma pracować 6000h na AAA (R3). Dlaczego aż tyle? Już kiedyś pisałem - jest zbudowana na bardzo energooszczędnych procesorach MSP430 firmy Texas Instruments. Jeżeli chcecie, to bardzo prosty zestaw uruchomieniowy (TI MSP430 LaunchPad) do najuboższych procesorów tej firmy (seria G, ale można go też wykorzystać jako JTAG do dużej części bardziej rozbudowanych wersji, np. serii 2000) mogę Wam sprezentować. Niestety sprzętowe USB ma tylko seria 5000.
b) czy naprawdę potrzebny jest interfejs USB? Moim zdaniem lepszym wyjściem byłoby zastosowanie Bluetootha. Np. łatwo dostępny moduł BTM-222 jest bardzo prosty do oprogramowania i kosztuje ok. 50-60zł/szt. Zalety? Mały pobór prądu, możliwość połączenia bezprzewodowego i komputerem, i z telefonem (zarówno jako wyświetlanie/logowanie danych jak i zdalna transmisja przez GPRS), i z odbiornikiem GPS w razie potrzeby,
c) nie ma sensu nadmiernie rozbudowywać urządzenia (GPS itp). IMHO lepiej już logować dane na kartę pamięci SD (mając datę/czas/wyniki) i plik z trasą z zewnętrznego GPS-a można je już ze sobą pożenić w PC-cie."...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Tomasz R. Gwiazda w 05 Listopad 2011, 12:42
tylko USB nie jest wykozystwane tylko do komunikacji....
przez BT nie zasilimy czujki :)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 05 Listopad 2011, 12:47
Zasilanie bateryjne już w zasadzie jest opracowane, ale z modułem BT są następne problemy:

1. Opracowanie stosu BT dla AVR.
2. Ograniczenia pamięciowe procka.
3. Opracowanie komunikacji przez BT po stronie klienta.

Oczywiście, to wszystko jest do zrobienia, ale wymaga czasu i następnych prototypów, które ktoś musiał by sfinansować, natomiast komunikacja USB już na starcie rozwiązała dwa problemy czyli zasilanie i komunikację (łatwo dostępne materiały i źródła softu).

Ps. "Tani i łatwo dostępny moduł BT" kosztujący 50-60zł kosztuje połowę całej czujki...
Ps1. Aczkolwiek chętnie bym przytulił ten zestaw startowy i zobaczył "co ja mogę" :)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: ryszard.korczyk w 05 Listopad 2011, 13:05
Cytat: krzyszp w 05 Listopad 2011, 12:47
Zasilanie bateryjne już w zasadzie jest opracowane, ale z modułem BT są następne problemy:

1. Opracowanie stosu BT dla AVR.
2. Ograniczenia pamięciowe procka.
3. Opracowanie komunikacji przez BT po stronie klienta.

Oczywiście, to wszystko jest do zrobienia, ale wymaga czasu i następnych prototypów, które ktoś musiał by sfinansować, natomiast komunikacja USB już na starcie rozwiązała dwa problemy czyli zasilanie i komunikację (łatwo dostępne materiały i źródła softu).

Ps. "Tani i łatwo dostępny moduł BT" kosztujący 50-60zł kosztuje połowę całej czujki...
Ps1. Aczkolwiek chętnie bym przytulił ten zestaw startowy i zobaczył "co ja mogę" :)

Na stanie mam 2szt. modułów BTM112
http://download.maritex.com.pl/pdfs/wi/BLU_BTM112.pdf (http://download.maritex.com.pl/pdfs/wi/BLU_BTM112.pdf)
oraz 2szt BTM222
http://download.maritex.com.pl/pdfs/wi/BLU_BTM222.pdf (http://download.maritex.com.pl/pdfs/wi/BLU_BTM222.pdf)

Mają dość uproszczoną komunikację, gdyż dla PC widziane są jako port COM, a uP rozmawia po UART z tym modułem i to co wyśle uP do modułu przychodzi w PC wirtualnym portem. Samo zainicjowanie modułu wymaga trochę kodu, oraz kontrola, czy nie zerwało się połączenie.
Mogę udostępnić te próbki tych modułów do testów i wysłać gdzieś.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: TJM w 05 Listopad 2011, 13:21
Już widzę zaimplementowanie obsługi bluetooth w BOINCu tak, żeby każdemu zadziałało bez nadmiernych kombinacji, biorąc jeszcze pod uwagę różnorodność wbudowanych Bluetoothów, dostępnych dongli na USB i oprogramowania do tego, dodatkowo uwzględniając fakt, że aplikacja docelowo ma być dostępna co najmniej na 3 systemach.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: ryszard.korczyk w 05 Listopad 2011, 14:09
Cytat: TJM w 05 Listopad 2011, 13:21
Już widzę zaimplementowanie obsługi bluetooth w BOINCu tak, żeby każdemu zadziałało bez nadmiernych kombinacji, biorąc jeszcze pod uwagę różnorodność wbudowanych Bluetoothów, dostępnych dongli na USB i oprogramowania do tego, dodatkowo uwzględniając fakt, że aplikacja docelowo ma być dostępna co najmniej na 3 systemach.
Dlatego moduł z profilem SPP jest najlepszy. W systemie pojawia się jako port COM, który nie jest już taki trudny do oprogramowania. Jedyny problem to konieczność zestawienia urządzenia z odbiornikiem. Czyli pierwszy start użytkownik musi wyszukać urządzenie i sparować. Większość bluetoothów w komputerach i dongli będzie go pamiętać i gdy się pojawi to go podłączy i uruchomi wirtualny port.

CytatPs1. Aczkolwiek chętnie bym przytulił ten zestaw startowy i zobaczył "co ja mogę" :)
Mam jeden moduł gotowy do zabawy na płytce prototypowej, mogę podesłać.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: TJM w 05 Listopad 2011, 14:23
Niestety nie jest to takie proste, zwłaszcza że oprogramowanie tańszych dongli jest mocno niedopracowane. U mnie np. nigdy jeszcze nie udało mi się uzyskać automatycznego połączenia z niczym (ivt bluesoleil 2.x w okrojonej wersji dołączonej do urządzenia), a jeśli chodzi o dostęp do portów COM w ogóle jest nie za ciekawie - soft ciągle pamięta podłączony kiedyś telefon, chcąc nawet skorzystać w OZI z GPSa muszę ręcznie przypisać port COM do urządzenia i uruchomić usługę, przy czym ponowne połączenie się z telefonem resetuje mi te ustawienia.
Ogólnie mam spore wątpliwości czy kiedykolwiek dałoby się to zaprząc do automatycznego, bezproblemowego działania. Należy zauważyć że BOINC to z założenia sieć która ma działać samodzielnie, a jakiekolwiek częste interwencje użytkownika raczej nie są mile widziane, w szczególności kombinowanie żeby coś uruchomić. Tutaj na dodatek korzyści są raczej wątpliwie (wyższa cena wszystkiego + zewnętrzne zasilanie + dongiel USB + kombinacje z oprogramowaniem) na dodatek za cenę znacznej komplikacji aplikacji po stronie sprzętu jak i PC.

EDIT: Co do parametrów transformatora to są gdzieś dostępne, wątpię żeby Szopler miał jakiś zapas, ale zawsze można nawinąć ręcznie. Karkas + rdzenie kosztują kilka złotych, ewentualnie można podobny rdzeń razem z karkasem wydobyć z uszkodzonej świetlówki kompaktowej.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 14:31
widzę, że niepotrzebnie kolegę z forum SZ cytowałem, bo po co "męczyć się" z projektem, kiedy nie ma takiej potrzeby...
mam  "Terrę" z Blu-Tu - brzmi dumnie, ale... nie jest to połączenie "Terry" przez Blu-Tu by do kompa przekazywała dane on-line z pomiarów, tylko dokładnie (bo tyle pozwala oprogramowanie i skrupulatnie odliczane) pięcio-minutowe połączenie aby przesłać z niej do kompa dane archiwalne, które musisz sam sobie zapisać, ona nawet tego nie potrafi robić sama, choćby co jakiś czas :( ...
więc przy "Terze" funkcjonalność naszej czujki na USB - jest lepsza :) ...
choćby mój test "busolowy", który trwa do jutra wieczorem - dane mam co 20 minut "świeżo" podane, wykresik się rysuje i nie muszę zadzierać głowy w oknie do góry, by cos tam odczytać...
kiedy będę chciał zrobić test porównawczy z "Terrą" - nie mam żadnej takiej dogodności :( ... będę musiał stawać na parapecie co pewien czas, pojemnik ściągać na dół, robić fotkę, pojemnik do góry i zero wykresu w necie i zero danych pomiędzy pomiarami, po prostu nic - poza jednym - dokładnością tego chwilowego pomiaru....
więc  :respect:  dla Twórców naszej czujki i skupcie się na tym, co założyliśmy sobie i co się już sprawdziło...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 15:02
Cytat: Svistak w 05 Listopad 2011, 10:18
Cytat: Szopler w 04 Listopad 2011, 17:07
I niech z tą osłoną radiacyjną (najlepiej podłączoną do (-)) tuba popracuje przez taki jeden słoneczny dzionek... zobaczymy czy też tak ładnie krzywa na wykresie w górę leci.
i właśnie słoneczko zaczęło "atakować" czujkę - foty ostatnie (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) ... pomiar średni w tym momencie 3,75 uSv/h - ostatnio bez osłony słońce "podbijało" pomiar o ok. 1-1,5 uSv/h - ciekawe jak będzie dziś - jak tylko słońce sobie "pójdzie" od czujki dam znać...
(http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=682)

słoneczko właśnie "zaszło" za parkiem (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) i... dane okazały się jednak potwierdzać wpływ temperatury na odczyty... folia aluminiowa trochę zminimalizowała wpływ słońca wprost na tubę, ale i tak ostatni pomiar w słońcu wynosił średnio 4,45 uSv/h... poczekamy do wieczora i przy raporcie okaże się, czy czujka wróci do wskazania "w cieniu"  :whistle:  ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 05 Listopad 2011, 15:05
Wydaje mi się, że jednak temperatura ma raczej mały wpływ (w tych zakresach), to raczej fakt, że chmury częściowo filtrują promieniowanie z kosmosu, ale oczywiście mogę się mylić.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 15:09
albo temperatura "przyspiesza" rozpad radioaktywnej substancji na igle i wskazówkach busoli - tu by nam trzeba naukowca... albo jeszcze jednego testu bez busoli w słoneczny dzień - nie widzę problemu  :whistle:
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: GRID w 05 Listopad 2011, 15:18
Z tego co mi wiadomo temperatura rozszerza cząsteczki przez co jonizacja powinna być mniejsza.
Ale może z drugiej strony nagrzane gazy w tubie łatwiej się jonizują.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 19:48
Dzisiejszy raport - przede wszystkim w pełnym słońcu mimo "osłony" radiacyjnej wynik i tak się "zawyżył" o prawie 0,75 uSv/h - obecnie (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) czujka powróciła na stan rzędu ok. 4 uSv/h... jutro ostatni dzień i wieczorem wyjęcie busoli, a w poniedziałek wieczorem ostateczne podsumowanie - przede wszystkim czy tygodniowe promieniowanie zaważyło istotnie na samej tubie, elektronice i jak długo czujka "potrzebuje dojść do siebie"... przy okazji - patrząc na wstępną prognozę pogody w Szczecinie na poniedziałek - może uda się zobaczyć, czy czujka już bez busoli i znów w pełnym słońcu - będzie zmieniała znów odczyt - czy to w końcu wina wprost słońca, czy może jednak busoli "pobudzonej" słońcem?...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 05 Listopad 2011, 20:00
Mam pytanko. Zassałem dziś rano próbkę. Po 16 odpaliłem liczenie, Potem wyłączyłem komputer (pomiary zakończone). Rozumiem że jak teraz odpalę kompa to próbka sie doliczy w warunkach domowych i odeśle. Jak zachować jej wykres dla potomności?
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 05 Listopad 2011, 20:08
jak znów włączysz kompa z projektem włączonym i czujką oraz dostępem do netu - to powinien tuż zaraz odesłać Twoje pomiary dzisiaj - najpóźniej chyba do 20 minut jak pamiętam... a zachować je dla potomności, to chyba zrób swojego wykresu zrzut ekranu  ;) ... to czekamy na wykresik :) ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 05 Listopad 2011, 20:26
PPM->Kopiuj obrazek->Irfan/Paint/Gimp->Wklej->Zapisz w ulubionym formacie

:P
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 06 Listopad 2011, 16:56
Trochę uprzedzam dzisiejszy raport i koniec testów z busolą, gdyż mogę mieć wieczór "zawalony" - obecnie na zewnątrz pozostała już sama czujka, w pojemniku nie ma już busoli, jak i tuba Geigera została pozbawiona "osłony" radiacyjnej...
Ostatnie foty (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) - przedstawiają już pierwszy pomiar "dochodzącej" do siebie czujki - na początek 1,20 uSv/h - zobaczymy teraz na wykresie jak długo będzie potrzebowała dojść do normy promieniowania tła gamma w Szczecinie, które wg "Terry" wynosi na obecną chwilę 0,14 uSv/h...
Czujkę pozostawiam na stanowisku testowym zewnętrznym do jutrzejszego wieczoru, aby zobaczyć, czy jutrzejsze (wg pogodynki) słońce "podniesie" pomiar, czy też był to jednak "wpływ" busoli...
Nakręciłem mały filmik z ostatnich chwil testów - zaraz wrzucam na YT...

(http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=682)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 06 Listopad 2011, 22:40
Nie minęła nawet godzina... i nasza czujka "wróciła" do odczytów realnych (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) - pomimo tygodnia ciągłego przebywania w środowisku powyżej 4 uSv/h - jestem z niej dumny  :p_arr:  ... a Twórcom  :respect:  ...
Obiecany filmik
http://youtu.be/VVC56ahX9iM (http://youtu.be/VVC56ahX9iM)
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Svistak w 07 Listopad 2011, 20:10
I testy dobiegły końca po ośmiu dniach - tu foto z całości plus ostatnie foto - porównanie z "Terrą" odczytów gamma i beta (https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/KolejneTestyCzujnikaProjektuRadioActiveHomeWPodwyzszonejRadiacjiIWilgotnosci02) ...
Po dzisiejszym, ostatnim dniu nie stwierdziłem od strony nasłonecznienia czujnika żadnego istotnego wzrostu, a na pewno już nie rzędu ok. 1uSv/h, jak to miało przy pomiarach z busolą... wniosek jest chyba jeden - to słońce "pobudzało" czynniki radioaktywne w busoli, zaś sama czujka jest "odporna" w pomiarach na słońce i wilgotność :) ...
Robiąc krótkie testy - bo tylko 10 minutowe i to w warunkach "domowych" a nie na zewnątrz - "Terra" bez osłony (pomiar gamma i beta) pokazała najwyższy wynik 5,72 uSv/h (nasza czujka średni 6,4 uSv/h), a z osłoną radiacyjną (pomiar tylko gamma) - 3,24 uSv/h (nasza czujka z "osłoną" średni 3,7 uSv/h)...
Można więc chyba uznać, że czujka V2 jeżeli chodzi o stabilność elektroniki i pomiarów - test zaliczyła  :p_arr:  ...
A teraz zasłużenie odpoczywa na półce i pokazuje w Szczecinie 0,14 uSv/h :) ...
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 07 Listopad 2011, 22:19
 :respect: szacun Ci za testy.
Tytuł: Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania
Wiadomość wysłana przez: GRID w 07 Listopad 2011, 23:59
o szacun  :respect: