Dyskusja "Pobór prądu przez komputer podczas pracy"

Zaczęty przez Cyfron, 20 Wrzesień 2011, 18:09


Aegis Maelstrom

Ad Cyfron i pobór:

CytatWartość [W] Przyrost względem IDLE [W]
IDLE                                   110    -
CPU i7 920                           215    105
GPU nVidia GT 9800              140-160    30-50
GPU+CPU                             242    132

Zaskoczyłeś mnie niskim poborem przez GPU (oraz tak wysokim przez CPU).

Ten Intel, którego masz, ma bardzo wysokie max TDP (a więc i przewidywane zużycie prądu przy maksymalnym obciążeniu) wynoszące aż 130 W (specyfikacja). Taki współczesny i7-2600 K ma maksymalne TDP = 95 W (link) - znacznie lepiej, choć wciąż sporo.

Ale z kartą graficzną zaskoczenie - zwłaszcza że wg ang. Wikipedii 9800 GT miało TDP 125/105 W...

P.S. Poza tym świetny wątek:  :parrrty:

aborek

No i łącznie wcale nie tak dużo. Sam się zastanawiam nad zakupem takiego urządzenia.

Cyfron

no i tak do pomyślenia - 1kWh to ok. 50-60gr czyli :
IDLE doba to ok 1,5 PLN (zakładając 0,55PLN/kWh),  miesiąc 45PLN
CPU: doba 2,84 PLN, miesiąc 85,5 PLN
GPU (średnio 150W): doba 1,98PLN,  miesiąc 59,4 PLN
GPU + CPU: doba 3,20 PLN, miesiąc 96 PLN

Czyli licząc na samym GPU (zamiast GPU + CPU) oszczędzamy miesięcznie ~37PLN (dla tej konfiguracji)

Może przeliczenia pieniężne też będę dokładał, tylko jaki przelicznik PLN/kWh przyjąć?

GRID

#4
Co znaczy  Przyrost względem IDLE [W] ?

Czyli myślenie nie których że taniej wychodzi liczyć na CPU to nie prawda?

Agbar

Rzeczywiście masz niskie zużycie;) Ja mam miernik od roku i już niezłe rzeczy widziałem.

Aktualnie mam tak:
i7-930@3,95GHz
6GB DDR3@1800MHz
Zasilacz Enermax 87+ (sprawność ~90%)

145W idle
310W full

Chwilowo nie mam GPU: czekam aż wróci z serwisu. GF7200LE się nie liczy, prawie nie bierze prądu pewnie  |-?
Ale pamiętam, że było koło 450W (ale z mniej wykręconym procem, więc teraz było by spokojnie >500).

Cytat: GRID w 20 Wrzesień 2011, 21:15
Co znaczy  Przyrost względem IDLE [W] ?
:facepalm2: Różnica między idle a aktualną wartością ???

Cyfron

Cytat: GRID w 20 Wrzesień 2011, 21:15
Co znaczy  Przyrost względem IDLE [W] ?

Czyli myślenie nie których że taniej wychodzi liczyć na CPU to nie prawda?

Chodzi o różnicę pomiędzy poborem prądu w danej opcji a poborem prądu przy pracy bez obciążenia.

phobos

Też bym chętnie zmierzył u siebie ale mój miernik idzie tylko do 200 mA...  :( To raczej za mało, co ? przy 240W powinien być 1A, dobrze myślę ?

Agbar

Cytat: GRID w 20 Wrzesień 2011, 21:15
Czyli myślenie nie których że taniej wychodzi liczyć na CPU to nie prawda?
Niektórzy się mylą. Najtaniej jest w ogóle wyłączyć komputer:)

Inna sprawa, jak przeliczysz moc/zużytą energię na ilość obliczeń. Dobrze zaimplementowana aplikacja GPU jest kilka razy bardziej wydajna do ceny zużytego prądu.
Np. mój komputer dawał takie wyniki:
z GPU ~90000 pkt. dziennie (albo więcej, RAC dochodził do 150k) - dodatkowe 200W mocy, razem 500W
CPU solo ~9000 pkt. dziennie (tyle mam ostatnio, nie widać na wykresie, bo schodziły jakieś zadawnione WU z primegrida po 25k dziennie ;D ) - 200W.

Co daje:
180 pkt./W/dzień z GPU+CPU
45 pkt./W/dzień z samego CPU

GPU daje ponad 4 razy lepszą wydajność. Jeżeli udało by się nie używać CPU to wynik mógłby się jescze poprawić (np. 80000pkt/dzień/300W = 266 pkt./W/dzień!).

Ciekawe jest, że teraz nieco dziwna wydaje się idea używania wolnych zasobów komputera, skoro BOINC powoduje zużycie 2 razy większej energii. Skąd to się wzięło? Odpowiedź jest taka, że kiedyś komputery miały trochę inne parametry. Same miały mniejszą moc i nie potrzebowały tak zaawansowanego systemu oszczędzania energii jak teraz. Dla przykładu mój poprzedni komputer (AMD Athlon 2000+@kosmos) brał około 140W idle, 147W full ! (A przynajmniej różnica była właśnie tego rzędu, jakieś 10W albo mniej.)

Cytat: phobos w 20 Wrzesień 2011, 22:15
Też bym chętnie zmierzył u siebie ale mój miernik idzie tylko do 200 mA...  :( To raczej za mało, co ? przy 240W powinien być 1A, dobrze myślę ?
Raczej przy 230W, ale normy mają swoje widełki i 240V jeszcze chyba się mieści.
BTW Chyba nie taki miernik masz i się nie nada do tego i tak. W gniazdku masz prąd przemienny...

phobos

Faktycznie, nawet nie zwróciłem uwagi, że na multimetrze przy amperach mam symbol prądu stałego. Ale jakby była opcja przemiennego to i zwykłym multimetrem można zmierzyć przepływ prądu z gniazdka, tylko trzeba poświęcić jakiś stary przedłużacz i wmontować amperomierz w obwód... Tak sądzę przynajmniej. Najwyżej korki by wywaliło jakby co  :P

apohawk

Mam miernik identyczny jak Cyfron, więc może zrobię pomiary, ale nie teraz. Win7 ma u mnie rekordowy uptime, za niecałe 30 minut będzie 40 dni! Nie chcę mu psuć rekordu jakimiś pomiarami.
No good deed goes unpunished.

Szopler

Mój "potfforek" rozgrzebany, ale jak go reanimuję i podkręcę i7 na 4GHz jak dawniej to zrobię pomiary...
ale z tego co pamiętam to na full load CPU+GPU w konfiguracji z ATI5870 + 2 HDD + pompa WC + 2x3GB DDR3 dobijało spokojnie do 450-480W.

Cyfron

zachęcam do pomiarów :)
Jak mi się dziś uda, to zmierzę pobór prądu przez mój laptop :)

Pigu


pawg

Podczas pomiarów poboru prądu przez laptopa musisz wziąść pod uwagę poziom naładowania baterii. Nawet gdy system pokaże że ładowanie się zakończyło to i tak jest niewielki prąd ładowania.



Cyfron

zamierzałem wyciągnąć baterię całkiem - ale to już na pewno nie dziś.

apohawk

windows padł w nocy po 41 dniach pracy, wyniki pomiarów w odpowiednim wątku.
No good deed goes unpunished.


Cyfron

jak tak patrzę na te wyniki gpu / GPU+CPU to nie wiem, czy tak "oszczędzanie" na liczeniu na CPU się opłaca...

Pigu

Cytat: apohawk w 22 Wrzesień 2011, 15:27
windows padł w nocy po 41 dniach pracy, wyniki pomiarów w odpowiednim wątku.

155W w różnicy idle do gpu-load  |-? toż to w okolicy TDP karty - to wersja fabryczna, czy modowana do 6970, a może oc?

apohawk

6950 fabryczne OC do 870MHz, 3 wentylatory, bestia  %)
No good deed goes unpunished.

Cyfron

phobos - ładnie dociskasz zasilacz na maksymalnym mieleniu :)

phobos

Jak konfiguracja była jeszcze młoda czasem primegrid wywalał mi błąd w sterownikach, resetował kartę, dlatego zmniejszyłem napięcie procesora i ogólnie oszczędzałem mhz żeby nie dojechać zasilacza. Działa tak od prawie 3 miesięcy. Dzisiaj tylko na chwilę wrzuciłem te ustawienia maksymalne. Aż sam się zdziwiłem, że wszystko działało stabilnie bez żadnej czkawki :) Może się przyzwyczaił do mocniejszej grafiki  ;)

kotfryc

Pomiary robię takim sprzętem:
http://sklep.avt.pl/p/pl/487513/miernik+energii+230vac+-+watomierz.html
Powoli będę mierzył resztę złomków :)

Cyfron

a potem postaramy się zrobić jakieś opracowanie tych wyników - czy się opłaca oszczędzać na liczeniu na CPU :)