Qt C++ i moje problemy z ogarnięciem

Zaczęty przez krzyszp, 22 Czerwiec 2013, 21:11

krzyszp

Zachęcony początkami uczynionymi przy okazji softu dla radioaktywnego oraz doskonałą opinią o Qt zdecydowałem, że czas poszerzyć horyzonty ;)

Niemniej, zabranie się za coś przy kompletnym braku wiedzy jest... trudne, ale od początku.
Od dawna miałem zainstalowane na kompie środowisko Qt w wersji 4.8 i w nim też zacząłem coś tam dłubać. Niestety, skuszony nowymi widgetami dostarczonymi z wersją 5.02 zainstalowałem również tę wersję (na szczęście równolegle). I ciekawostka - projekt stworzony w 4.8 uruchamia się jak trzeba, niestety w 5.02 mam komunikat:
CytatD:\xxxxxx\QT\xxxxxx\main.cpp:1: error: QtGui/QApplication: No such file or directory
czyli
Cytat#include <QtGui/QApplication>
nie wskazuje na odpowiednie miejsce... Gdzie to mogę poprawić?

Problem numer 2.
Nie mogę uruchomić debuggera (a bardzo by się przydał, abym krokowo mógł śledzić wykonywanie programu), komunikat jaki dostaję, to:
CytatNone of the debugger engines 'Cdb engine... i tak dalej
który kieruje mnie do ustawień, niestety nie wiem, com mam tam podać...

Problem 3.

W pracy przywykłem, że kilka stałych funkcji przerzucam sobie do oddzielnego pliku (modułu) jako publicznie dostępne i one sobie zwracają wynik. O ile jasne dla mnie jest wywołanie np.
int funkcja(int pierwsza_zmienna, int druga_zmienna) int wynik
o tyle nie mam pojęcia jak zwrócić np. rekordset (a to dla mnie ważne). Oczywiście wiem, że to nie jest typ prosty (int, boolean) i będę musiał użyć zewnętrznej biblioteki, ale kwestia jakiej (ew. gdzie szukać). Mogę oczywiście słać zapytania bezpośrednio, ale jestem zwolennikiem przerzucania różnych zadań do "podwykonawców" i stosować re-use takiej funkcji gdzie tylko mogę (tak robię w swoim sofcie w VB6, .NET).

Wiem, że to w sumie podstawy, ale dokumentacja wbrew pozorom wcale nie jest taka łatwa do ogarnięcia, więc pytam "jak żyć Panie Premierze, jak żyć???" ;)

Dodam jeszcze, że chwilowo moje próby odbywają się na Qt zainstalowanym pod Windą (7-ka), ale docelowo przenoszę się na Debiana z tym bałaganem :)

Edit:
Zapomniałem o czymś baaaardzo ważnym - jak można z poziomu C++ otworzyć arkusz Open/Libre office do edycji? Jakaś dokumentacja api dla LO C++ pod Lin?

Edit 2:

No i pierwsze duże schody...
Znalazłem instrukcję, jak używać MySQL pod Qt na windzie:
http://qt-project.org/doc/qt-4.8/sql-driver.html#how-to-build-the-qmysql-plugin-on-windows
Tylko nikt nie napisał, co robić, jeżeli masz dwa różne drivery wcześniej zainstalowane w systemie (bo mam) i jak rozgryzać kolejne problemy...
Stwierdzam, że użycie MySQL w Qt pod Windows to droga przez mękę...
Pod Linuksem będę próbował jutro...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka