Sześciordzeniowy procesor Intela w sprzedaży

Zaczęty przez JaRa, 02 Marzec 2010, 19:28

JaRa

http://www.proline.pl/?n=szesciordzeniowy-procesor-intela-sprzedazy&grupa=news



Troll81


Tomasz R. Gwiazda

e tam :) 1 komp nie wygeneruje super racu

Troll81

Zobaczysz jak ktoś to do WCG podepnie :D tam osiągnąć wysoki RAC jest trudno....

HolyCrom

Pisałem pracę licencjacką na temat hybrydowego lasera krzemowego. Gdy zaprzęgną go już do roboty w normalnych PC świat czeka rewolucja, choć nie wiem czy im się opłacało by dokonać takiego skoku. Tak czy siak, już od ponad 2ch lat intel dysponuje działającym procesorem 80rdzeniowym. Są oczywiście różnego typu problemy związane z jego wdrożeniem do użytku prywatnego, ale fakt faktem, działa. Z tego to by było punktów, toż to jak cały wydział akademicki wydajność ;P

Tomasz R. Gwiazda

a wiecie ze Intel ma dzialajacy 48 rdzeniowy procek ? I jesli dobrze pamietam rozsylal go do roznych osrodkow badawczych zeby testowali

Troll81

A karty garficzne maja już po 640 rdzeni strumieniowych i jakoś rewolucji nie ma :D

krzyszp

Cytat: Troll81 w 03 Marzec 2010, 11:33
A karty garficzne maja już po 640 rdzeni strumieniowych i jakoś rewolucji nie ma :D
A jesteś pewien, że nie ma?

Zobacz, jaką wydajność obliczeniową mają projekty liczone przez GPU...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Ale oprócz BOINC to raczej niewiele to zmieniło......

Aegis Maelstrom

Dobra dobra. Na razie to jest paper launch. Niech zaczną to faktycznie sprzedawać.

Tymczasem ja czekam na spadki cen i rozwój wypadków. Na razie zwykły śmiertelnik jak ja nie wie, na jaką platformę się zdecydować, bo Intel postanowił dać AMD szansę nadgonienia i wykorzystał zmiany do trzepania większej kasy.

TJM

Trollu a wiesz jaka jest różnica pomiędzy wydajnością 'procesora strumieniowego' GPU, a wydajnością CPU ?
Ten pierwszy potrafi wykonywać praktycznie tylko proste operacje, a dodatkowo gdy przychodzi do obsługi wyrażeń logicznych (chociażby proste IFy), rozgałęzień kodu itp rzeczy, jego wydajność jest praktycznie nieistniejąca. Cały GPU wtedy potrafi zwolnić do prędkości oferowanej np. przez 486. Póki co GPU sprawdzają się tylko tam, gdzie trzeba równolegle wykonać wiele identycznych przeliczeń na podobnych danych, a to niestety ułamek zastosowań w obliczeniach.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

A widziałeś jak wylądaja te 48 rdzeniowe procki?? Sa mocno poobcinane. Wszka ma to żreć normalny prąd i normalnie się grzać :D wyobrażasz sobie chłodzenie proca o TDP w okolicy 1kW?? a tyle musiałby mieć 48 rdzeniowy proc przy zastosowaniu rdzeni porównywalnych z rdzeniami dzisiejszych procków Core :D

TJM

Nie szkodzi, nawet wydajność takich poobcinanych proców wydyma bez wazeliny każde GPU w normalnych zastosowaniach, oprócz wymienionych wyżej.
Poza tym gdyby mnie było stać na 48-rdzeniowego C2D ciągnącego 1kW i na prąd dla niego, to chłodzenie go byłoby akurat niewielkim problemem. W porównaniu do ceny prądu cena kranówki zmarnowanej na chłodzenie byłaby groszową sprawą.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

sesef

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 03 Marzec 2010, 11:19
a wiecie ze Intel ma dzialajacy 48 rdzeniowy procek ? I jesli dobrze pamietam rozsylal go do roznych osrodkow badawczych zeby testowali

Tak samo jak AMD z IBM mają próbki inżynierskie 18nm układów. Akurat zrobienie przy obecnej architekturze próbki inżynierskiej o n rdzeniach nie jest problemem. Problem pojawia się w momencie masowej produkcji i opłacalności tworzenia danego układu w danym procesie technologicznym im większy układ tym więcej odpadów itp.

Troll81

Dołącz do tego warunki jekie musiałaby spełnić płyta główna by dźwignąć takiego proca....

sesef

Cytat: Troll81 w 03 Marzec 2010, 15:48
Dołącz do tego warunki jekie musiałaby spełnić płyta główna by dźwignąć takiego proca....

To akurat najmniejszy problem EVGA classified ma 600W sekcje zasilania procesora więc zbudowanie płyty 1kw też nie stanowi problemów już większym problemem byłoby tutaj zasilanie bo chyba oficjalnego standardu nie ma na takie moce.

Troll81

To że jest możliwe zbudowanie takiej płyty dowiódł już compaq proliant 8500 wkładając 8 xeonów w płytę. Pytanie jak to się ma do zwykłych PC.

Tomasz R. Gwiazda

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7620059,Prototyp_procesora_Intela___48_rdzeni_robi_wrazenie.html

+FILMIK: http://www.youtube.com/watch?v=L_cXi7uyJU4

Troll81

Jak dla mnie to trochę zbyt piekne.... 75W przy 48 rdzeniach? do dałoby mniej niż 2W na rdzeń... a to oznacza że nawet przy procesie 18nm te jajka musiałby mieć po prostu mniej tranzystorów.... mniejszy cache.... czegos muszą mieć po prostu mniej.....


HolyCrom

Frequency   Voltage   Power   Aggregate Bandwidth   Performance
3.16 GHz      0.95 V   62W      1.62 Terabits/s        1.01 Teraflops
5.1 GHz      1.2 V      175W     2.61 Terabits/s        1.63 Teraflops
5.7 GHz      1.35 V     265W    2.92 Terabits/s        1.81 Teraflops

To jest dla procesora 80-core. Widać, że można zbudować coś co pobiera mało prądu, pracuje na ponad 3GHz jeden rdzeń i oferuje Teraflop'a. Tyle, że przy takiej wydajności ciężko zaopatrzyć procesor w dane, wymieniać je pomiędzy rdzeniami i odbierać je z niego, dlatego całą architektura komputera opartego na tym będzie już zupełnie inna. Opierać się będzie na świetle jako nośniku informacji we wnętrzu komputera, a nie tylko jako nośnia informacji w sieciach komputerowych :]. Tylko czekać na tą zmianę, prawdopodobnie będzie po tych i9/7/5/3. Wtedy to już tylko komputery kwantowe :D:D. Oby dożyć tego hehe.











Tomasz R. Gwiazda

no ja licze Aque zebys mogl tego dozyc :) tzn. kwantowych

Troll81

Pozyjemy - zobaczymy.... Ja juz słuszałem o procesorach opartych na miedzi.... słyszałem że zostanie w końcu porzucona architektura x86 złyszłem że będą procesory 128 bitowe.......

Oczywiście istnieją te rozwiązania ale nie w komercyjnych komputerach PC....
Netra miała 32 wątkowy procek już ładnych parę lat temu. Tyle tylko że wydajność zmiennoprzecinkowa ssała nawet jak na tamte czasy
128 bitowe i więcej procki tez istnieją ale nie w PC
Digital przekroczył barierę 5Ghz chyba w 98 roku ale jego procek nie wszedł do produkcji....

takich "nowinek" jest masę ale rzadko które z tych rozwiązań ujrzy światło dzienne....

HolyCrom

ciekawe czy naprawdę żadnej z tych nowinek nie można masowo produkować, czy to może jednak jakiś spisek jest ;P. Ale na poważnie, aż się nie chce wierzyć, że wszystkie dobre pomysły się nie sprawdzają w domowych PC, tylko amd i Intel. Jak to możliwe, że nie ma jeszcze innych graczy. To tak jakby było tylko 2ch producentów samochodów na cały świat...

lolek

Nie tak łatwo jest wejść na taki rynek jak CPU. Wymaga to olbrzymich pieniędzy, patentów (choć by sama architektura x86), rzeszy naukowców.  Ponadto nowy producent trafił by w swego rodzaju zaklęte koło, brak płyt głównych pod jego procesory. Tworzenie takiej firmy od podstaw było by pewnie mało opłacalne, szczególnie że intel i AMD zawieszają poprzeczkę coraz wyżej.
Co do nowinek poczekajmy aż skończy się możliwość zmniejszania układów krzemowych i zobaczymy co wtedy producenci nam pokażą. Pula tych nowości jest dosyć spora ( od grafenu, poprzez procesory optyczne po poruszające wyobraźnie komputery kwantowe). Zapewne kolejne generacje procesorów będą tak wdrażane żeby zmaksymalizować zyski.

HolyCrom

Zawsze chodzi o zyski, prawda tak samo stara jak najstarszy zawód świata ;). Zawsze można jednak coś kombinować, układy zintegrowane, korzystanie już z istniejących gniazd, czy też powrót do starszych rozwiązań. bądźmy szczerzy, zmiany gniazd częściej są dyktowane chęcią wymuszenia na użytkowniku zmiany większej ilości części niż autentycznych potrzebach (gniazdo agp nie było potrzebne i wielu specjalistów mówi otwarcie, że ulepszenie pci już wtedy nie było żadnym problemem). Ale nadal ogromna ilość kasy jest potrzebna, to fakt, z tym że są firmy które produkują procesory inne niż intel czy amd, ale dlaczego nie do domowych komputerów? ;/

Troll81

Do domowych kompów procesory produkowały
VIA
Cyrix
IBM
SGS Thompson
UMC
NexGen
Rise

i wielu innych. Po rpostu konkurencja jest ostra. Cyrix wyprodukował procka ze zintegrowaną graficzną o nazwie GX2. Pomysł się nie przyjął. Teraz proponuje takie rozwiązanie Intel i AMD też nad tym duma i ciekawe czy sie przyjmie. VIA i ARM produkują procesory niskoprądowe od lat, AMD ma swoie Geode ale to Intel Atom i Celeron Mobile święci triumfy w netbookach.

To nie kwestia spisku czy odkładania patentów do szuflady.

Po prostu cholernie trudno wybić się na rynku ze swoim pomysłem....

lolek

A do tego taka VIA produkuje swoje układy w procesie 90 nm, a intel 32nm widać tu przepaść technologiczną. Jakoś nie wieżę, że w najbliższym czasie ktoś przełamie hegemonię Intela i AMD na tym rynku, tak jak i w to że na rynek GPU wedrze się skutecznie ktoś nowy pomiędzy Intela, ATI(AMD) i NVidię. Kasa, kasa i dobry pomysł.

Tomasz R. Gwiazda

na rynku kart jeszcze S3 i Matrox, ale to inne rozwiazania. Raczej juz zawezone

Troll81

#29
http://osnews.pl/ibm-power7-czyli-osiem-rdzeni-i-zegrar-400-ghz/

lolek

Problem w tym że to architektura RISC a jakoś mi się nie obiło żeby Windowsy to obsługiwały, a Holy mówił o rozwiązaniach domowych. Jak dla mnie architektura x86 jest przestarzała, ale puki OS nie zaczną korzystać choćby z procków Power to d...

Troll81

Zawszeć zostaje MacOS albu linuxy :D Jest też Solaris i BSD :D i parę innych alternatyw :D Niektórzy uzywają BSD jako systemu biurkowego :D podobnie linuxów :D a tu już obsługa RISC jest dostępna :D

lolek

#32
sam przez jakiś czas siedziałem na linuksie (i wrażenie pozytywne), problem tylko że to Win dominuje na rynku i do póki ten system nie zacznie obsługiwać innych architektur to tak naprawdę nic się nie zmieni  :ph34r:

Troll81

:D To już prędzej się doczekasz photoshopa na linuxy :D

Pantarhei

Mała dygresja- wlasnie sie od żony dowiedziałem- "puki" pisze sie przez "ó" :).
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

sesef

#35
Cytat: lolek w 04 Marzec 2010, 16:01Jak dla mnie architektura x86 jest przestarzała, ale puki OS nie zaczną korzystać choćby z procków Power to d...

x86 nie jest przestarzałe i jeszcze długo nie będzie. Wprowadzone przez AMD rozszerzenie x86_64 pokazało, że tak na prawdę potrzebne jest tylko w zastosowaniach profesjonalnych i półprofesjonalnych bo mało który program wykonuje obliczenia na liczbach większych niż 2^32. Teraz ludzie biorą windowsy x64 głównie tylko dlatego, że może zaadresować 4 GB ramu. Poza tym procesor Power jest procesorem profesjonalnym i nie wyobrażam sobie na nim  odpalenia Cryssisa czy innych gierek, nadaje się do obliczeń naukowych a nie do takich rzeczy jakie wykonuje 99% użytkowników zwykłych PC. Może i ma te 256 GFlops ale co z tego, GPU mają już po kilka TFlopsów a tak prosta rzecz jak FFT zagnie każdą kartę.

Cytat: HolyCrom w 04 Marzec 2010, 12:16Wtedy to już tylko komputery kwantowe

Z komputerem kwantowym jest jeden podstawowy problem, mianowicie nie potrafi podać jednoznacznej odpowiedzi nawet na tak proste pytanie jak 2+2

Cytat: Troll81 w 04 Marzec 2010, 12:42złyszłem że będą procesory 128 bitowe.......

Mniej niż 1% przypadków w zastosowaniach domowych miałby z tego pożytek.

Troll81

Wiem :D ale o cudach się słyszało, a mało tego weszło do użycia innego niż wyspecjalizowane aplikacje w konkretnych platformach sprzętowych. Dlatego sądzę że ten 48 rdzeniowy proc to jeszcze dłuuuugo w laboratoriach co najwyżej podziała...

TJM

Większość z tych nowinek i technologii nie wchodzi do produkcji, bo jest nikomu niepotrzebna.
Na co komu 128 bitowy procesor ? 64 bitowy ledwo się przydaje w niektórych zastosowaniach, dla 128-bitowego odbiorców mogących coś na nim rzeczywiście skorzystać można byłoby liczyć.
Podobnie wielordzeniowość/wielowątkowość - jest już trochę lepiej niż kiedyś, ale programy skalujące się na liczbę rdzeni > 4 można dosłownie liczyć na palcach, a do serwerów wystarczają proce jak 12-rdzeniowiec AMD, w razie potrzeby instalowane parami/czwórkami.
Do do proca 5GHz w 98, to pewnie miał parę tranzystorów na krzyż i te 5GHz było jak maluch ze znaczkiem Ferrari na masce. Proste układy łatwo rozpędzają się do wysokich częstotliwości, jakby dobrze poszukać znalazłyby się układy wytrzymujące taktowanie kilkaset MHz produkowane w latach 70.

Wszystko wejdzie kiedyś do produkcji, jak przyjdzie na to pora.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

HolyCrom

czyli na dobrą sprawę wszystko rozbija się o dobrą wolę Microsoftu, której niestety jest brak :/. A tak z ciekawości, to jak już Windows obsługiwał bo procesory inne niż x86, to jednocześnie oznaczało by to, że wszelkie gry/programy też by działały bez problemu, tak samo dobrze na windowsx86 i widnowsRISC ?

Troll81

Windows server obsługiwał platformę IA64 czyli Itanium....