Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Nietypowy problem z BM

Zaczęty przez 33oliver, 22 Październik 2010, 18:47

33oliver

Witam,

Mam nie co skomplikowany problem.

Złożyłem nowego kompa z prockiem od Piotr R. (Peciak) - Phenom II 810

do tego:

ASRock M3A785GXH/128M
DDR 2x2GB KIngston 1333MHz - dedykowane

chłodzenie na procku box`owe od 1090 T - temp na procku pod obciążeniem 45*C.
Win X.P 32

opis problemu:

Liczy około 4h po uruchomieniu - w sumie około 16 próbek mam po tym czasie przeliczone.

Reszta ma sygnature: "błąd"
co dziwne dotyczy to zarówno próbek liczonych przez CPU jak i przez zintegrowanego radeona HD4200.
Po wyłączeniu GPU, problem pozostaje ten sam.
czasem dochodzi do tego, że z BM wszystko znika i pomimo prawidłowego działania netu BM nie potrafi sie połączyć
po restarcie wszystkie stare próbki pojawiaja się z powrotem
komp podłączony cały czas do netu.

po restarcie na pulpicie pojawia sie plik o niezidetyfikowanej ikonie o nazwie "ALSysIO" - plik ten pojawia sie równiez w folderze głównym wszystkich (2) partycji dysku - C: i D:

Myslałem, że to wina procka, jak wspominał Piotr procek posiada niedociągnięcia wieku dziecięcego - potrafi 2x na tydzień zamrozić system. Zrobiłem wszystkie operacje jakie polecił Piotr - m.in. pdwyższenie o 0,05V dla procka z 1,325V na 1,3750V i inne - nic nie poskutkowało.

Poza tym moja przypadłość ujawnia się zawsze po tym samym czasie - po przeliczeniu 16 próbek w primaboinca, które licza się około 1h więc w sumie wychodzi na to, że komp chodzi prawidłowo około 4h.

Oprócz problemów z BM po tym czasie, przy zamykaniu kompa ramka posiadająca ikony - hibernacja - wylacz - uruchom ponownie - nie jest niebieska lecz czarna/przezroczysta (mam czarne tlo na pulpicie) wiec cos sie dzieje w kompie lecz nie wiem co...

Peciak

Z tego co pamiętam to ustawienie miałem 1,425 V ( niby max dla tego proca) + 0,05 czyli 1,475 V utwierdza mnie w tym także temperatura tego proca z typ chłodzeniem miałem temperaturę około 56 - 58 C przy pracy w lekkim stresie.
sprawdź jaka wersie biosu ma płyta może warto ją zaktualizować

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

ALSysIO to plik aplikacji CoreTemp. Ja bym obstawiał pamięć albo sekcję zasilania (zasilacz albo vdrop)

33oliver

@Troll - Zasilacz to Tagan 330W (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Przeglad_zasilaczy_ATX__Tagan_TG330-U01-1418.html) - ale w kompie oprócz jednego dysku 120GB oraz napędu DVD - nie ma nic

Tak, mam cały czas włączone Core Temp w celu sprawdzenia jak zachowuje się temp na procku.

Sekcja zasilania czego - MB? Wspominałem w innym wątku, że mam w tym Taganie jedynie wtyczkę 4pin a gniazdko w MB ma 8pin - ale ktoś wspomniał, że jak chodzi na 4pin to nie potrzebuje 8pin...

@Piotr R. (Peciak) - wersję BIOSU sprawdzę - BIOS podawał, że max dla tego procka to 1,325 - i taka wartość była ustawiona - podwyższyłem do 1,375 czyli o 0,05V.

Mam niższe temp na procku może dlatego, że budę mam otwartą? RPM wentyla na radiatorze procka to wg SpeedFan - 4800rpm

Peciak

 http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom%20II%20X4%20810%20-%20HDX810WFK4FGI%20(HDX810WFGIBOX).html

tu piszą że temp max 1,425V - ustaw przynajmniej taką i zobacz
jeżeli proc robi błędy to na bank brakuje mu prądu

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

33oliver

#5
BIOS jest najnowszy - 1.80

Podwyższyłem do 1,425V

Trochę się obawiam, że spalę procka - CPU-Z pokazuje mi - 1.448V

a SpeedFan - 1,45V

FAN wieje na maksa 5000rpm a temp wzrosła jedynie o 3* do 48*C z wcześniejszych 45*C

Zmniejszyłem w BIOSie do 1,400 i w CPU-Z pokazuje 1,424V

Po zamknięciu budy temp proca wzrosła do 51*C z 48*C a FAN wszedł na obroty powyżej 7000rpm i stał się nie do wytrzymania pod względem wydających z siebie dB :)

Waldi

Cytat: 33oliver w 22 Październik 2010, 19:27
... Zasilacz to Tagan 330W ...

Pożycz lepsza zasiłkę z prawdziwymi watami to myślę, że się poprawi,
ale zacznij od wyłacznie (na zmianę ) CPU (niech liczy GPU) a potem odwrotnie (dla primaboinca, seti, colatz cokolwiek na CPU i GPU) , jak się poprawi to zasiłka, a jak konkretny element, to wiesz co wymienić,
acha , na najtańszych podzespołach nigdy nie uzyskasz takiej stabilności jak na lepszym sprzęcie, tak już jest.

33oliver

#7
Ok, jutro będę z tym walczyć to zobaczymy, przy czym GPU mam zintegrowane na MB więc kiepsko tu z jakąś wymianą...

Obarczanie winą zasilacz ma jakiś sens ale z kolei nie jest to jakiś no name, z kolei 330W na taki procek i jeden dysk 120GB to chyba nie powinno być mało - ale zobaczymy jutro...

EDIT: Zapomniałem dopisać, że GPU już wcześniej wyłączyłem by sprawdzić czy to jego sprawka ale nie jego - w dalszym ciągu ten problem był nawet po wyłączeniu GPU. Jednakże dotyczy to sytuacji przy 1,325V.

Rano sprawdzę jak się ma ten problem przy podwyższonym napięciu do 1,425V. jak będzie ok, to będzie wiadomo, że proc miał problem ze zbyt niskim napięciem. Jeśli problem będzie nadal przy podwyższonym napięciu to powalczę wtedy z zasiłką.

33oliver

Niestety, nawet przy najwyższym napięciu proca - problem pozostaje ten sam - przy czym, może się pomyliłem wcześniej próbki z colatz`a sie nie wysypują, w freeHal`a oraz WuProp równiez nie - wiec wiadomo, że problem dotyczy procka.

Teraz jestem na etapie wymiany zasilacza i zobaczymy czy wówczas sie cos zmieni - jesli nie to... moim zdaniem winny bedzie proc i chyba nic z tym nie bedzie szlo zrobic...

Peciak

Nie bardzo chce mi się wierzyć bo u mnie liczył całkiem długo ponad półtora roku.
A gdyby nawet to o ile się nie mylę jest jeszcze na gwarancji...
Zobaczym co będzie

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

33oliver

Dziś specjalnie siedzialem i obserwowalem BM jak przeliczył owe 16 probek i nagle po przeliczaniu probek 17,18,19 oraz 20 w pewnym momencie wyskoczyly bledy, jeden po drugim tych przeliczanych probek, chwila zwisu i sygnatura "blad" pojawila sie we wszystkich pobranych probkach primaboinca, a pobarc ich max mozna 100.

Pozostałe próbki takie jak freeHal, WuProp oraz z GPU - colatz liczyły sie dalej.

Zabieram sie za wymiane Tagana 330W na Be Quiet 650W by wykluczyć wine tego podzespołu.

33oliver

#11
Po wymianie zasilacza z Tagana 330W na Be Quiet 650W problem pozstaje niestety w identyczny sposób.

Dzieje sie dokładnie zawsze tak samo - po przeliczeniu 4x4 probek primaboinca 4x około 70 pare minut następne próbki w około połowie wywalaja błąd, zaczynają sie liczyć następne, które po paru sekundach wywalaja błąd, po około chwili zanim wywali błąd przy wszystkich próbkach wszystko znika z BM i wyskakuje komenda - trwa łączenie z klientem i nie może połączyć. Nie wystarczy zamkniecie BM i otwarcie - trzeba zrestartowac kompa.

Troche jestem zmartwiony tym faktem ale kto mógł przewidzieć, że akurat u mnie w taki sposób objawi sie problem procka - pytanie jest jeszcze takie czy to rzeczywiscie wina procka?

Wywaliło teraz równiez próbkę WuProp`a po 8,5H liczenia oraz 5 próbek Colatz`a, który liczy sie na integrze HD4200 (oraz 26probek primaboinca) - pewnie wywaliło by wszystkie gdybym zostawił kompa na dłuższa chwile jeszcze pracującego pomimo braku jakichkolwiek wpisów w BM ale zrestartowałem kompa od razu i dlatego nie wywalił wszystkich.

Wg propozycji @Piotr R. (Peciak) puściłem teraz próbki projektu PrimGrid a dokładniej Proth Prime Search LLR - próbki licza sie około 10minut - dziwny objaw juz zaobserwowałem przy przeliczeniu pierwszych 4 probek. Wskaznik procentowy zatrzymuje się na około 33%, pozniej na  65% i na koncu na 98% - wskaznik czasowy pokazuje, ze probka liczy sie dalej i po paru sekundach przy 98% konczy sie liczenie (dopiero zaczalem liczenie tego projektu wiec nie wiem jak sie zachowuje) - tez tak macie?
Temperatura wg Piotra powinna pójść do góry ale jest prawie identyczna jak w primaboinca czyli 49*C (w primaboinca 48*C) nie mniej jednak przy primaboinca i 48*C wentyl wieje 5000rpm a w PrimGrid i 49*C wieje 6000rpm.

Po problemie z BM opisanym powyżej zaczyna swirowac SpeedFan przy przejsciu na ostatnia zakladke "Charts" - wyskakuje komenda, że brak miejsca na wykonannie komendy..... - okna wyskakuja te same jedno po drugim i nie ma konca ta czynnosc - okno za oknem....

Czy winowajcą może być np. wadliwa płyta główna? Pamieci sa dedykowane tej plycie wiec je wykluczam. Doszukuje sie juz innych winowajcow tego objawu ale na to pytanie bedzie mozna pewnie odpowiedziec dopiero po przetestowaniu procka w innych projektach....

Może problem stanowi wlaczony caly czas speedfan? bo to on wywala rowniez jakies bledy ale te sa raczej spowodowane BM/prockiem - sam juz nie wiem....

Może problemem moze byc to, że w preferencjach lokalnych miałem wpisane 0,00 w zakladce "uzycie sieci" w "łącz sie z siecia co ___ dni"?

Po chwile zadumy przyszla mi na mysl taka hipoteza - skoro za kazdym razem z dokladnoscia prawie szwajcarskiego zegarka bledy sa wywalane po takim samym czasie:

(4x70min + okolo 40min)/60min = okolo 5,5h

i dzialo sie tak za kazdym razem, to czy ktos widzial aby jakis procek sie wywalal z jakiegokolwiek powodu z taka dokladnoscia?
Powodem tych bledow moze byc błahostka ale trzeba do niej dojść - wucajcie propozycje, jutro jest troche czasu - bede testowac.

33oliver

Włączony PrimGrid około północy liczy aż do teraz - 9:20 - na 204 przeliczone probki - 8 błędnych.

Tak, jak myslałem - cos innego - nie procek - był przyczyna wywalania błędnych probek przy liczeniu Primaboinca skoro bledy pojawialy sie niemal idealnie w tym samym czasie - po okolo 5,5h od rozpoczecia liczenia.

Przypuszczam, ze powodem byl wpisany 0,00 czas na laczenie sie z siecia:

zaawansowane - preferencje lokalne - uzycie sieci - lacz sie z siecia co ____ dni

mialem wpisane 0,00 - nie wiem to pierwsze co mi przyszlo na mysl. Przed polnoca zmienilem ta wartosc na 1,00 - aby potwierdzic ta hipoteze lub ja wykluczyc i szukac przyczyny gdzies indziej po przeliczeniu wszystkich pobranych probek z PrimGrid przelacze sie z powrotem na Primaboinca i sprawdze.

PS Dobrze , ze miesiac zbliza sie ku koncowi :)