Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

BOINC Ubuntu i inne

Zaczęty przez krzyszp, 28 Sierpień 2008, 11:47

Za którą wersją BOINC-Ubuntu jesteś?

Ubuntu 8.04 32bit
Ubuntu 8.04 64bit
Ubuntu 8.10 32bit
Ubuntu 8.10 64bit
Xubuntu 8.10 32bit
Xubuntu 8.10 64bit
Kubuntu 8.10 32bit
Kubuntu 8.10 64bit
Kubuntu 8.04 32bit
Kubuntu 8.04 64bit
Inna - dopisz posta

Szopler

W Ubuntu najłatwiej instaluje się programy korzystając z Menadżera Pakietów np. Synaptic (domyślny) lub z konsoli - przez apt-get install ... (sic!). Niestety w repozytoriach nie ma najnowszego BM. Dodają ze sporym opóźnieniem... Jeżeli czegoś tam nie ma to zostaje zabawa w ściąganie, rozpakowywanie, dodawanie wykonywalności itd...

AiDec

Cytat: Szopler w 25 Grudzień 2008, 10:52
W Ubuntu najłatwiej instaluje się programy korzystając z Menadżera Pakietów np. Synaptic (domyślny) lub z konsoli - przez apt-get install ... (sic!). Niestety w repozytoriach nie ma najnowszego BM. Dodają ze sporym opóźnieniem... Jeżeli czegoś tam nie ma to zostaje zabawa w ściąganie, rozpakowywanie, dodawanie wykonywalności itd...

Sprobuje Synaptic. Jak nie ma tam BM 6.5.0 to niech spadaj prostowac banany. Na zabawy nie mam czasu - zabawy sa dobre dla osob ktore maja mnostwo wolnego czasu i nic do roboty (czyt. linuksiarzy :P).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

#42
Cytat: AiDec w 25 Grudzień 2008, 09:14
Sprawdzalem - nie dziala :(. Nie ma `make link`. Niby jest cos takiego jak `utworz dowiazanie` (uj wi co to - dowiazanie to chyba po linuchowemu skrot, ale nie dam sobie za to reki uciac, ani nawet pol palca), ale po zastosowaniu tego i wyrzuceniu na pulpit otwiera mi BM bez zadnych zadan czy projektow. Tak jakby otwieral zupelnie nowy BM. I to jest naprawde dziwne.

Widocznie masz bardziej spolszczoną wersje, to właśnie o tą opcję chodzi. Zapewne wszędzie są jakieś relatywne ścieżki, więc katalog data wypadnie gdzieś indziej po uruchomieniu z takiego skrótu. Wieczorem będę miał więcej czasu to rzucę okiem jak w ogóle wygląda sytuacja z katalogami w linuksowej wersji 6.5, bo jak do tej pory na linuksie używałem tylko managerów 5.8 i 5.10. Wcześniej już zauważyłem jakiś problem, bo katalogi projektów u mnie tworzą się obok katalogu 'projects' BOINCa, a nie w środku.

Cytat: AiDec w 25 Grudzień 2008, 09:14
Spox. Jak mawiaja hamerykanie `I have whole time of the world` :). A to musze koniecznie zmienic. Musi byc Win jako domyslny, bo jak nie to moja dziewczyna mnie zabije :) (na Jej kompie testuje linucha - szkoda mi moich sprzetow na takie badziewia :P). Wiec jak mnie bardzo nie lubisz, to nie odpowiadaj :P.
który boot manager zainstalowałeś ? Pewnie do wyboru są lilo i grub jak w większości dystrybucji, na bank jest też opcja skonfigurowania tego po prostu z preferencji systemowych, bez dłubania w plikach.

Cytat: AiDec w 25 Grudzień 2008, 09:14
Po prostu zeby zainstalowac cokolwiek, najpierw trzeba wszystkiemu nadac odpowiednie atrybuty. Jak chcesz cos w tym OS`ie zrobic to najpierw trzeba zrobic cos innego, a przedtem jeszcze cos innego, a przedtem jeszcze cos, a przedtem... To taki fajny OS`ik dla ludkow co maja w cholere w cholere w cholere czasu i nic do roboty :).
hm według mnie jest całkiem odwrotnie, jak się zapoznasz lepiej z systemem to sam to zobaczysz %-)



Cytat: AiDec w 25 Grudzień 2008, 09:14
Podczas instalacji mialem do wyboru sciachac kawalek partycji z Winda (domyslnie zabrac Windzie 30GB), albo wykorzystac reszte dysku. Tylko ze reszty dysku nie da sie spartycjonowac, tylko koniecznie trzeba wykorzystac calosc (sic.). Innymi slowy albo zabiore kawalek Windowsowi, albo strace wszystkie inne partycje na HDD. Smiszne ;). Wiec teraz czeka mnie formatowanie HDD i postawienie nowego XP z uwzglednieniem ze Lin zabierze mi kawalek :). Lol. Z roznych programow do partycjonowania dyskow korzystalem. Od fdiska, przez instalatory Windowsow, Fedory (w tym czysty Red Hat), Mandrake (i Mandriva) po Partition Magic`i i zaden nie byl taki pokopany... Ciekaw jestem czy chocby tfurcy rozumieja jak to dziala, bo ja poswiecilem 30 min i pol flaszki nie pomoglo.

Hyhy to zwaliłeś nieco sprawę, do eksperymentów wystarczyło na początek po prostu otworzyć autorun płyty z linuksem pod Windows, i zainstalować go normalnie na partycji windows w pojedyńczym katalogu. Tak to wygląda



dla celów BOINCowych wystarczające i na pewno lepsze niż jakiś VM, cały ubuntu mieści się w dwóch plikach na dysku które razem zajmują 4,5GB. System startuje sporo wolniej niż zainstalowany bezpośrednio na HDD, ale później jak już odpali to nie widać specjalnej różnicy.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Cytat: AiDec w 25 Grudzień 2008, 11:05
Sprobuje Synaptic. Jak nie ma tam BM 6.5.0 to niech spadaj prostowac banany. Na zabawy nie mam czasu - zabawy sa dobre dla osob ktore maja mnostwo wolnego czasu i nic do roboty (czyt. linuksiarzy :P).

Jak to nie ma 6.5.0 ? Przecież taki właśnie u siebie zainstalowałem, świeży prościutko ze strony BOINCa, bez żadnych nadmiernych problemów.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 14:11
który boot manager zainstalowałeś ? Pewnie do wyboru są lilo i grub jak w większości dystrybucji, na bank jest też opcja skonfigurowania tego po prostu z preferencji systemowych, bez dłubania w plikach.

Nie mialem wyboru. Ale nic - bede szukal az do skutku :).


Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 14:11
Hyhy to zwaliłeś nieco sprawę, do eksperymentów wystarczyło na początek po prostu otworzyć autorun płyty z linuksem pod Windows, i zainstalować go normalnie na partycji windows w pojedyńczym katalogu.
dla celów BOINCowych wystarczające i na pewno lepsze niż jakiś VM, cały ubuntu mieści się w dwóch plikach na dysku które razem zajmują 4,5GB. System startuje sporo wolniej niż zainstalowany bezpośrednio na HDD, ale później jak już odpali to nie widać specjalnej różnicy.

No moge sprobowac w ten sposob. Mowisz ze nie ma duzego spadku wydajnosci? Komp to jest desktop z ktorego na co dzien korzysta moja dziewczyna (BOINC w tle). Pomyslalem zatem ze na noc moglbym zapinac Linuxa, co powinno mi dac lepsza wydajnosc. Taki jest caly cel instalowania linucha na tym kompie.

Btw po `takiej` instalacji mozna korzystac z Ubuntu tak jakby byl na VM postawiony? To znaczy przelaczac sie miedzy OS`ami?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

3Rni

sorry ale muszę mały offtop zrobić  ;D - uwagi dot. szybkiego postawienia OS pod liczenie

AiDec, czytam ten watek i podziwiam twoja walkę z linem ....jakieś 2mce temu z pomocą kolegów z forum przerabiałem dokładnie to samo i doszedłem dokładnie do takich samych rezultatów  :P.... /nie obrażając linuksiarzy/ to jest totalna porażka dla kogoś kto che postawić system z BM dla liczenia /tu jeszcze idzie "gładko"/ ale chcesz coś poprawić dodać jakieś małe co nieco - niestety musisz być ekspertem

i to jest ten mur dla którego bardzo przyjazny po instalacji Pingwin robi się trudny i zniechęcający a Windows króluje dalej... no chyba ze ktos ma dużo czasu i trochę samozaparcia żeby poznać tajniki

z pozdrowieniami
ERni - po przegranej walce z ubuntu64 i sukcesie zakończonym paroma klikami w xp64...

TJM

Cytat: AiDec w 25 Grudzień 2008, 14:26

No moge sprobowac w ten sposob. Mowisz ze nie ma duzego spadku wydajnosci? Komp to jest desktop z ktorego na co dzien korzysta moja dziewczyna (BOINC w tle). Pomyslalem zatem ze na noc moglbym zapinac Linuxa, co powinno mi dac lepsza wydajnosc. Taki jest caly cel instalowania linucha na tym kompie.

O ile rozmawiamy tylko o BOINcu, spadku wydajności nie ma w ogóle. Jedyna różnica to system plików, bo system siedzi na plikopartycji. Póki dbasz o to, żeby nie było tam masakrycznej fragmentacji chodzi w miarę normalnie, a same BOINCowe operacje dyskowe są u mnie nawet szybsze niż pod windows, prawdopodobnie ze względu na inne/sprawniejsze keszowanie plików.

Cytat: AiDec w 25 Grudzień 2008, 14:26
Btw po `takiej` instalacji mozna korzystac z Ubuntu tak jakby byl na VM postawiony? To znaczy przelaczac sie miedzy OS`ami?

Tak, wciskając reset i wybierając ubuntu przy starcie  XD Zaraz ci pokażę jak to wygląda.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#47
Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 15:01
O ile rozmawiamy tylko o BOINcu, spadku wydajności nie ma w ogóle.

No to super, bo okazuje sie ze to bedzie najlepsze rozwiazanie dla mnie.


@ERni: dzieki za slowa wsparcia  XD. Ale spox, przynajmniej wiem ze nie ja jeden mam takie problemy :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

http://www.youtube.com/watch?v=ChcHT1MEqO0

BIOS na początku tylko żeby zatrzymać ładowanie, bo mi się akurat telefon rozładował %-)
Ten napis u góry z lewej strony który stoi chwilę to taki timer - jak w tym momencie wciśniesz ESC to pojawi się menu, gdzie można m.in. wybrać tryb failsafe lub ewentualnie zdecydować, że jednak ma być winda.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Greit :). No normalnie podziw... Ze Ci sie az filmik krecic chcialo :). Sprytne to (z plikopartycja), nie powiem ani slowa.

Swoja droga widze ze Ty tez wchodzisz do folderu BOINC`a i tam odpalasz BM :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

#50
Bo nawet mi na myśl nie przyszło skrótu robić, co najwyżej dodam go do autostartu. Tesowałem różne wersje managerów, bo rozkład katalogów w 6.5 wydał mi się co najmniej dziwny  |-?
To system tylko pod BOINCa i w założeniu będzie uruchomiony kiedy nie będę korzystał z tego PC, prawdopodobnie będzie startował jako domyślny i pecetowi wrzucę w BIOSIe opcje samowłączania się po padzie zasilania. Wkrótce nawet środowiska graficznego tam nie będzie (a już na pewno nie będzie samo startować), bo po co ma mi odbierać cykle procesora %-) Pierw muszę jednak wybadać co dolega sprzęcikowi, bo ostatnio zachowuje się bardzo nieładnie i praktycznie nie ma szans, żeby nockę przetrwał bez zwisu  >:(

EDIT: AiDec gdybyś się zdecydował na instalację na partycji Windows, zrób sobie od razu większy ten pliczek-partycję niż domyślne bodajże 3 albo 4 GB. Ja dałem 4 bo pomyślałem, że sys tylko pod BOINCa to wystarczy spokojnie. Niestety nawet po odchudzeniu ze wszystkiego co nigdy mi się nie przyda (domyślnie dość dużo się samo instaluje) miałem niewiele wolnego miejsca i musiałem bawić się w zmianę wielkości tej plikopartycji. Operacja nie jest zbyt trudna, bo Wubi dostarcza do tego odpowiednie narzędzie (do dociągnięcia z netu), ale strasznie czasochłonna. Stworzenie nowej plikopartycji i przeniesienie tam danych zajęło prawie 2 godziny  |-?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#51
Cytat: TJM w 25 Grudzień 2008, 15:42
Bo nawet mi na myśl nie przyszło skrótu robić(...)

A co, to takie strasznie skomplikowane pod Linuksem? Nawet dla Ciebie? ;) :P
W win to tylko dwa klikniecia myszka - potrafie to zrobic nawet lewa reka :P


(btw, mnie sie nie udalo pod Linuksem, ale nie bylbym soba jakbym nie poszydzil troche ;) )


Za pozostale uwagi wielkie dzieki :).




Nowosci: Ubuntu 9.04 Alpha 3 zostal wydany:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=10628&Ubuntu+9.04+Alpha+3


Jak tylko wyjdzie czworka to zassam. Z tego co widze to update jest banalnie prosty (teoretycznie :P ):

http://www.ubuntu.com/testing/jaunty/alpha3





EDIT: Czy ktos moze mi wyjasnic jakie sa roznice pomiedzy Ubuntu, Kubuntu a Xubuntu?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

na moją wiedzę ubuntu gnome, kubuntu kde (co preferuję)

TJM

Skrótu nie robiłem, bo manager 6.x dla linuksa używa struktury katalogów (położenie plików z danymi itp) zupełnie innej od 5.10 i 6.x pod windows, z jakiegoś powodu odpalenie inaczej niż z katalogu w którym znajdywał się sam plik wykonywalny zmieniało również położenie katalogu 'data' (które jest nawiasem mówiąc dziwne, pliki i katalogi BOINC tworzył jakby o jeden poziom 'za wysoko' w strukturze katalogów), więc wolałem nie kombinować do czasu rozkminienia jak to działa.
Może w ciągu najbliższych dni będę miał trochę czasu na podłubanie, to zassam najnowszego BOINCa i sprawdzę jak to teraz wygląda, bo w wersji którą mam pod Ubuntu to dziwne zachowanie podpada mi pod jakiś bug.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

krzyszp

Cytat: AiDec w 17 Styczeń 2009, 18:30
Czy ktos moze mi wyjasnic jakie sa roznice pomiedzy Ubuntu, Kubuntu a Xubuntu?

Dokładnie,
Kubuntu - środowisko graficzne KDE
Ubuntu - Gnome
Xubuntu - xfce (najlżejsze) - dla słabszych komputerów...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

AiDec

Hmm, jakos nie bardzo wierze zeby te dystrybucje mogly sie roznic tylko wygladem pulpitu i paska narzedziowego. Wtedy nie robiliby osobnych dystrybucji tylko byloby Ubuntu z KDE, Ubuntu z Gnome itp. Tam cos wiecej musi byc w tych roznicach...



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

A jednak, nie tylko o pulpit chodzi.

Mowa o całym środowisku graficznym i dołączonych do niego aplikacjach.
te różnice są bardzo znaczne, zwłaszcza pomiędzy KDE i Gnome.
Proponuję, żebyś odpalił livecd z jednym i drugim i porównał...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

AiDec

Ciekawostka znaleziona przez przypadek na PrimeGrid (zamieszczam tutaj - IMHO moze sie komus przydac):


Ubuntu has a power save feature that throttles the CPU frequency down to save power. It does not treat BOINC as an active program so will throttle down thus causing under-performance. For those downloading the latest Ubuntu 9.04, please follow these directions to make sure the frequency is not throttled down while BOINC is running:

1. In Ubuntu, right click the top menu bar
2. Select add to panel
3. Select "CPU Frequency Scaling Monitor"
4. Click add

This will add a processor icon to the top menu. Click on the icon and set to "Performance". This also allows you to see the CPU frequency.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

Ale to chyba dotyczy tylko procków z tąże umiejętnością :D czyli chyba najnowsze intele i AMD (on mają możliwość zejscia z mnożnikiem i fsb) ale ta opcja musi być uaktywniona w biosie (ja wyłączyłem w cholerę).

AiDec

#59
1. Czy Ubuntu9.04AMD64 uzywa Lilo czy GRUB.

2. Gdzie znajde plik koniguracyjny bootowania, aby sobie zmienic Xp na domyslny, a Ubuntu na dodatkowy?

3. Jak dodac (w prosty sposob) plik do autostartu?

4. Po kliknieciu w menu start (tak je nazwijmy na razie - nie wiem jak sie to zwie pod Linuksem/Ubuntem) i wybraniu `Uruchom ponownie` system chce najpierw odczekac 60 sek. zanim sie uruchomi. Ew. moge kliknac ponownie `uruchom teraz` (normalnie jak w zViscie - piec razy potwierdzic czy aby na pewno chce zrobic to co chce zrobic i czy jestem swiadom mojego wyboru ktory moze zmienic losy swiata...). Jak to usunac? Chce aby po wybraniu z `Menu start` pozycji `Uruchom ponownie` komputer uruchamial sie ponownie, a nie traktowal mnie jak debila z Microshitu.

5. Jak odvoltowac proca pod Ubuntem? Wazne, bo to zwykly, malutki lapek MSI. Pod Win zszedlem z 1.2V na 0.95V i temp spadly o ponad 30C. Pod Lin skoro nie jest odvoltowany to sie przegrzewa i non-stop jedzie na 1.33GHz zamiast na full 1.66GHz. Oczywiscie uprzedzam ze lapek jest zadbany (ma juz podkladke chlodzaca i czyszczony jest kompresorem 11bar XP).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

OxyOne

1. Grub

2. gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

3??  chodzi o to? /etc/rc.local

4. Jak masz ikonke wyłączenia/rebootowania wspaniałego systemu, wciskasz Prawy Przycisk Myszy (na ikonce) Preferencje --> (odznacz) "Wyświetlanie okien dialogowych..."

5. Nie wiem czy o to ci chodzi ale znam jedno

    sudo apt-get remove powernowd
    sudo apt-get remove cpudyn //jak istnieje
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

AiDec

#61
AD1 Dzieki.
AD2 Dzieki. Zadzialalo. Chociaz wymieklem jak zobaczylem co tam siedzi. Pozwolilem sobie przeslac Ci na PM zawartosc pliku - moze wykminisz co tam trzeba zmienic aby Xp byl domyslnym. IMHO nalezy dodac groot=(hd0,0), ale absolutnie nie jestem pewien.
AD3 Dzieki. Zajme sie tym pozniej.
AD4 Dzieki. Zadzialalo.
AD5 Nie zadzialalo. Brak jakichkolwiek efektow wprowadzonych polecen.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

OxyOne

5. powernowd to zawsze działa zobacz sudo apt-get autoremove powernowd
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

AiDec

Nooo, teraz jakis efekt przynajmniej jest. Proc chodzi non-stop na 1.66GHz :).

Teraz trzeba zadbac o odvoltowanie, co by sie nie przegrzal.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

OxyOne

Uwazam ze Debian lepszy...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

AiDec

#65
No i kicha. Pod Ubuntu x64 probka Poema liczy sie ok 25% dluzej niz pod XP32 :/. Za to pod XPx64 ok. 15% szybciej.


Cytat: OxyOne w 24 Lipiec 2009, 10:52
Uwazam ze Debian lepszy...

A policzy mi probki szybciej? Zadziala mi tam GPUGrid? Podkrece tam grafy i wyswietle temperatury i obciazenia poszczegolnych rdzeni bez pisania wlasnego w tylek kopanego programu?

Problem w tym ze zaden Linux nie da mi tego czego potrzebuje (prostoty obslugi polaczonej z mnogoscia mozliwosci), bo zaden tak naprawde nie jest user-friendly. To juz wole Ubuntu/Fedore/Mandrive, bo tam przynajmniej co nieco potrafie zrobic.



EDIT:
@OxyOne: Oczywiscie nie traktuj mojej wypowiedzi jako atak prywatny na Ciebie :). Moj ton wynika jedynie z bycia zawiedzonym `intuicyjnoscia` linuksa.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka