Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Temperatura procesora

Zaczęty przez michaou, 20 Październik 2008, 18:44

michaou

mam tylko wątpliwości czy liczy jednoczesnie na obu rdzeniach... skubaniec  czasmi grzeje się do ponad 62 stopni... przynajmniej tak pokazują  te programiki z plyty z roznymi sterownikami. Ale temu cięzko wierzyc, podobno też w maksymalnym obciążeniu ma około 30W   (wedlug nich)
No i fakt faktem, troche wentylator halasuje, w planach jest wolnoobrotowy 12cm srednicy z miedzianym radiatorem, wiec moze to pomoze ;)

Pigu

w tej chwili masz tego boxa 30mm wysokiego co dają do c2d 45nm?

Troll81

62 stopnie przy full load to jeszcze akceptowalna temp. ale boxowe chłodzenie sucks

michaou

w tej chwili mam chlodzenie boxowe
bez obciazenia bardzo szybko zbiaj temperature ponizej 40 stopni

ale jak na razie bezskutecznie probuje ustawic przeliczanie na jednym rdzeniu ;)  chcialem sprawdzic jak bedzie sie wtedy sprawowac. Moze kiedys mi sie uda ;)

emik

Zaawansowane -> Preferencje Lokalne -> Użycie procesora

i w "systemach wieloprocesorowych używaj nie więcej niż" ustaw na 50% i będzie obciążało tylko jeden rdzeń


TJM

Zainstaluj coretemp, będzie ci w trayu pokazywać temperaturę każdego rdzenia osobno, odczytaną z procesora.
60 stopni w środku procesora to nie tak dużo, gorzej jeśli jest to 60 na obudowie procesora.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

michaou

Cytat: TJM w 21 Październik 2008, 09:29
Zainstaluj coretemp, będzie ci w trayu pokazywać temperaturę każdego rdzenia osobno, odczytaną z procesora.
60 stopni w środku procesora to nie tak dużo, gorzej jeśli jest to 60 na obudowie procesora.
zainstalowałem, bez obciążenia teperatura oscyluje wokół 50 stopni C. Na pełnym obciążeniu około 75 stopni, slr komputer nie zaliczył jeszcze nai rauz restartu ;)

Troll81

75 stopni to trochę dużo.


michaou

układy nie lubią już takiej temperatury, jezeli mam liczyc to musze poszukac lepszego chłodzenia.
Zapuszczenie obliczen na 1 rdzen daje temperature 60-70 stopni, tez sporo.
Pomierzę miejsce w obudowie i na plycie glownej jakie radioatory wejdą i rozejrzę się za czymś lepszym, albo chłodzenie wodne. Sie zobaczy ;)
Tymczasem dam BOINC na pół gwizdka

TJM

Najlepiej od razu chłodzenie wodne, niewielką pompkę kupisz za 30-40zł, do tego wiaderko po śledziach, farbie albo ogórach, byle blok za 40-60zł i chłodnica nagrzewnicy od jakiegoś samochodu (20-30zł używana), kilka metrów rurek (warto kupić takie specjalne do WC, 1-3zł za metr a świetnie oddają ciepło do otoczenia). Trochę kleju silikonowego (dobry jest uszczelniacz pod uszczelki silników - ~8zł) w celu wklejenia rurek we wloty chłodnicy i w cenie ~150zł masz chłodzenie nieporównywalnie lepsze od powietrznego. Przy tym pompki wiszącej swobodnie w wodzie w ogóle nie słychać, jedyny dźwięk wydobywający się z układu chłodzącego to okazjonalne pyknięcie bąbelka powietrza wypływającego na wierzch w zbiorniku.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


TJM

Nie chce mi się, ale mogę wrzucić parę zdjęć starszej konstrukcji, zatytułowanych 'jak zrobić samemu blok na procesor i zaadaptować wysokoprężną pompkę od Polara'

















EDIT: na zdjęciach rok 1999/2000 - wtedy o gotowych zestawach można było co najwyżej pomarzyć.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

#12
Tak wyglądają chłodnice których używam do chłodzenia wody - to akurat jest chłodnica od nagrzewnicy z Clio, jedna z lepszych do tego celu bo jest niezbyt duża i ma zagięte rurki, przez co woda przepływa przez nią dwa razy. Dwie takie potrafią skutecznie rozproszyć ciepło z czterech kompów, przy obecnej temperaturze otoczenia pracując zupełnie pasywnie, na lato ewentualnie dorzuci sie jakiś wolnoobrotowy wiatraczek. Takie coś łatwo kupić na szrocie (polecam z mniejszych samochodów) w cenie ~10-20zł, ewentualnie na allegro ale koszty przesyłki podwajają cenę (razem z uszczelkami które na tym są (całkiem niepotrzebne do celów 'komputerowych') waży blisko 2kg).



W tej cenie raczej nic lepszego się nie kupi, gotowe zestawy do chłodzenia wody do kompów kosztują dużo więcej a na tle takiej taniej nagrzewnicy wypadają biednie 8-)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

oo nawet niewielkie - mógłbyś podać wymiary?

TJM

W środę mogę podać, teraz jestem dość daleko od chaty. Może w goglach dałoby radę znaleźć.
Btw są mniejsze, np. od Tico.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

michal_saper

U mnie temp na Q6600, 60-72 st

maxim

U mnie na Boincu po paru godzinkach Q9500 chodzi na 70-82 i sie nie martwie :D

Pigu

miałem tak zanim zmieniłem chłodzenie

btw: poproszę o wymiarki jak będziesz

maxim

To na mugenie mam. Duze napiecie dlatego temp taka.

Pozdro

TJM

#19
U mnie temperatury obudów proców są bliskie temperatury powietrza (czasami nawet niżej, zależnie od temperatury do jakiej zjedzie woda chłodzona parownikiem), temperatury rdzeni dochodzą do 50 stopni po podkręceniu, przy czym mógłbym mieć je znacznie niższe używając porządnych bloków wodnych i pasty - kłania się rezystancja termiczna przejścia proc - blok, bywa że przy 15 stopniach na obudowie proca w środku i tak mam 50.

Gdyby ktoś się zastanawiał co to parownik - w moim przypadku jest to korytko o przekroju 8x8 cm długości jakichś 40cm, odkryte u góry, przez które swobodnie płynie woda. Dwa wiatraczki dmuchają od góry wymuszając falowanie i parowanie wody. Parująca woda traci ciepło, jest to tak efektywne, że w największe upały woda chłodzona parownikiem przy biegu luzem ma temperaturę nawet niższą od 10 stopni.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

cezar

Cytat: michal_saper w 24 Październik 2008, 16:53
U mnie temp na Q6600, 60-72 st

a u mnie przy podkręceniu proca na 2,9 temp. 52 st.





AiDec

Q6600 3.42GHz 1.5V + went. Noctua NH-U12P + pasta Noctua NT-H1 + obudowa z d*** (niewentylowana)
3 jajka Enigma (100%) + 1 jajo GpuGrid (60%) = obciazenie proca 90%
temp 68-72C



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

novi

#22
Cytat: AiDec w 25 Październik 2008, 21:59
Q6600 3.42GHz 1.5V + went. Noctua NH-U12P + pasta Noctua NT-H1 + obudowa z d*** (niewentylowana)
3 jajka Enigma (100%) + 1 jajo GpuGrid (60%) = obciazenie proca 90%
temp 68-72C

Nie za wiele tych V na 3,42GHz ? Zwykle 1.4v wystarcza -sprawdź (ew.vNB podnieś, chociaż pewnie masz 9x380MHz, to 1,4v na NB wystarczy)
podam swoje dla porównania.
X3230 (to samo co Q6700) 3,34GHz (10x333MHz) Vcpuz=1,304v (Vbios=1.325v) + wodne chłodzenie ( wentyle przykręcone na 860obr=cisza) 4rdzeniex100% obciążenia ... i temp.rdzeń 0-1=50`C, 2-3=46`C (Core Temp0.99.3)
Temp.otoczenia=20`C.
Max.obciążenie (IntelBurnTest http://www.ultimate-filez.com/files/IntelBurnTest.zip) to max.59-60`C na wszystich rdzeniach)

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

3Rni

Q6600 3,5ghz v=1,5v  :P temp. rdzeni przy 100%load 55-59 st. pod okiem mugenka, mostki,pamieci, grafika pod hpipkami czyli tez cisza wzgledna ... jeszcze zasilacz pasywny i wtedy blisko zero db

AiDec

Cytat: novi w 28 Październik 2008, 13:19
Cytat: AiDec w 25 Październik 2008, 21:59
Q6600 3.42GHz 1.5V + went. Noctua NH-U12P + pasta Noctua NT-H1 + obudowa z d*** (niewentylowana)
3 jajka Enigma (100%) + 1 jajo GpuGrid (60%) = obciazenie proca 90%
temp 68-72C

Nie za wiele tych V na 3,42GHz ? Zwykle 1.4v wystarcza -sprawdź (ew.vNB podnieś, chociaż pewnie masz 9x380MHz, to 1,4v na NB wystarczy)
podam swoje dla porównania.
X3230 (to samo co Q6700) Vcpuz=1,304v (Vbios=1.325v) + wodne chłodzenie ( wentyle przykręcone na 860obr=cisza) 4rdzeniex100% obciążenia ... i temp.rdzeń 0-1=50`C, 2-3=46`C (Core Temp0.99.3)
Temp.otoczenia=20`C.
Max.obciążenie (IntelBurnTest http://www.ultimate-filez.com/files/IntelBurnTest.zip) to max.59-60`C na wszystich rdzeniach)


Za wiele, ale szedlem dalej (bylem w drodze po wiecej MHz :) ). To bylo w drugi dzien po naprawie kompa i wymianie elementow. Wbilem od razu 1.5V i krecilem do gory. Na chwile obecna 3.42GHz to dla mnie max - posiedze na tym kilka dni i pozniej zaczne spuszczac z Voltow, albo krecic dalej (z Twoja pomoca mam nadzieje :) ).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

3Rni

jestem ciekaw czy 1.5v to już granica której nie warto przekraczać??? przy 3.6ghz dochodziłem do prawie 1,6v ale trochę z dusza na ramieniu

kto ma dosw. w tym względzie czy można jeszcze iść wyżej z voltami czy już nie, bo duże ryzyko spalenia?

Troll81

jak dla mnie to już przy 1,5 podwyższasz ryzyku spalenia. i to niekoniecznie proca tylko sekcji zasilania na płycie

AiDec

#27
Cytat: ERni w 28 Październik 2008, 20:00
jestem ciekaw czy 1.5v to już granica której nie warto przekraczać??? przy 3.6ghz dochodziłem do prawie 1,6v ale trochę z dusza na ramieniu

kto ma dosw. w tym względzie czy można jeszcze iść wyżej z voltami czy już nie, bo duże ryzyko spalenia?

Zalezy od sposobu chlodzenia. Ale dla nas to sie nie nadaje. Mozesz dac 1.6 czy nawet 1.67 jesli robisz extremalne OC (chlodzenie lodem, azotem itp.), ale to tylko na krotka mete - do bicia rekordu. Tyle proc wytrzyma. Ale my jezdzimy na procach 24/7 100% load. Wiec takie zasilanie to nie dla nas.

Qmpel jedzie non-stop na Q6600 4.05GHz, 1.6V + bardzo dobre chlodzenie wodne (ja bym tak nie szalal :P ). Ale On nie uzywa BOINC`a. Sposob uzytkowania kompa przez Niego jest calkiem typowy: gry, muzyka, filmy, www... Zatem mozna zalozyc ze 100% load to On ma moze z godzine dziennie, a przez pozostaly okres czasu bedzie mial moze 30-40% load.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

Zatrzymalem sie na 3.42GHz i ni cholery nie moge dalej :(.

Q6600 (G0) + Asus P5Q-E

CPU - 1.5V
CPU PLL - 1.78V
FSB Termination V - 1.56V
NB - 1.42V
Load-Line Calibration - Enabled
FSB 380, co oznacza ze pamieci (DDR2 800) ustawione na 761MHz - timinigi powinny byc 5-5-5-12, sa 5-5-5-15.


Jak tylko podwyzsze FSB z 380 na 390 (probowalem na 400, 410 i 420 tez zeby ominac ew. dziure) to OS sie nie uruchamia.

Ewentualne zmiany w Biosie:
CPU GTL Voltage Reference (0/2)
CPU GTL Voltage Reference (1/3)
NB GTL Reference
- z AUTO na 0.67 (wszystkie trzy powyzsze) nie daja zadnego rezultatu. Nawet jesli OS sie uruchomi, to max. kilka sekund i BSOD.

Jedyne co pomaga to podwyzszenie napiecia do 1.55, ale wtedy przy FSB 400 (3.6GHz) mam temp. dochodzaca blisko 80C. W zwiazku z tym potrzebuje porad :).


EDIT: Uwaga, udalo sie (na razie :) ) - jest FSB 400 czyli 3.6GHz przy 1.5V. OS wystartowal, dziala juz 5 minut :). Nawet CPU Benchmark BOINC`a przeszedl :D.

XP x64 SP2
Number of CPUs: 4
3443 floating point MIPS (Whetstone) per CPU
10669 integer MIPS (Dhrystone) per CPU


EDIT2: No i po ptokach. Wytrzymal jakies 7 minut :(.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

3Rni

Cytat: AiDec w 29 Październik 2008, 10:26
Zatrzymalem sie na 3.42GHz i ni cholery nie moge dalej :(.

Q6600 (G0) + Asus P5Q-E

CPU - 1.5V
CPU PLL - 1.78V
FSB Termination V - 1.56V
NB - 1.42V
Load-Line Calibration - Enabled
FSB 380, co oznacza ze pamieci (DDR2 800) ustawione na 761MHz - timinigi powinny byc 5-5-5-12, sa 5-5-5-15.


Jak tylko podwyzsze FSB z 380 na 390 (probowalem na 400, 410 i 420 tez zeby ominac ew. dziure) to OS sie nie uruchamia.

Ewentualne zmiany w Biosie:
CPU GTL Voltage Reference (0/2)
CPU GTL Voltage Reference (1/3)
NB GTL Reference
- z AUTO na 0.67 (wszystkie trzy powyzsze) nie daja zadnego rezultatu. Nawet jesli OS sie uruchomi, to max. kilka sekund i BSOD.

Jedyne co pomaga to podwyzszenie napiecia do 1.55, ale wtedy przy FSB 400 (3.6GHz) mam temp. dochodzaca blisko 80C. W zwiazku z tym potrzebuje porad :).

mam dokładnie taka parkę jak ty Q6600 (G0) + Asus P5Q-E

3.5 ghz mam tak ustawionego:
FSB = 388 x 9
DRAM= AUTO /wszelkie opcje pamieci auto/
CPU = 1.5 v
GTL wszystkie = auto
CPU PLL = 1.68 v
FSB termination vol. = 1.44 v
NB = 1.38

pamieci lataja na 973 z tym ze mam duzy zapas na pamieciach bo nominalnie maja 1150mhz....moze własnie pamieci twoje nie daja rady przy 390-400



novi

#30
.. a swego czasu pisałem..do 3.6Ghz Quada bez wody nie podchodź ...
Tu temp. robi swoje. Widać ten Quad musi mieć sporo v na proc. a to skutkuje wzrostem temp. na proc.(+0.1v daje +5`C) / a jaki ma VID ten proc (wg Core Temp)?
Chłodzenie NB też przydatne.

....ktoś pisał:
For example, a Q6600 (G0) stepping may have a tjmax of either 95 or 105 (again, these are people's best guesses). If tjmax is 105, then Core Temp = 105 - DTS. THIS DOESN'T MEAN THAT THE LIMIT FOR THE CHIP IS 105 °C! In this example, let's say the DTS value is 50. Therefore, Coretemp = 105-50 = 55 °C. If tjmax is 95, the math becomes 95-50 = 45 °C. Don't worry about doing this calculation; all the temp monitoring software will do it for you. I only mention it so you can understand what's going on.

I like to keep my core temps under 65 °C. I may be using a conservative number here, but I don't want to replace my chip anytime soon. If you don't care about the longevity of your chip, you can likely use higher numbers. I have read about people running their chips right up to the factory shutdown/auto throttle down temp. It's your chip, do what you want.

Tak ustawiłem na spr., wg BIOS:
CPU   9x400FSB   1,4325v
DRAM   1066      1,88v
PCIE   110
NB         1,35v
FSBTerm.         1,34v
Ledline Calibration      Enabled
reszta Auto, wentyle buda, chłodnica 840obr, Temp.ot.=20`C
buda

temperatury
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=47b5b7572aff58b0


[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

TJM

Wyżej wspomniana chłodnica nagrzewnicy z clio ma wymiary 24cm długość, 15,7cm szerokość i 4cm wysokość, razem z nakładką z rurkami 25,5cm długości (+ rurki wystają pod skosem, ale da się je ściąć bez problemu). Prawie pasuje w miejsce na napęd 5,25" w kompie, pewnie dałoby się znaleźć mniejszą, taką żeby weszła, ale trzymanie czegoś takiego w obudowie zmarnowałoby cały efekt jaki daje to badziewie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Dzieki wszystkim za uwagi - pozostaje przy szczesliwym i w pelni stabilnym 3.42 do czasu zwodowania :).

@novi: a na jakiej plycie takie ustawienia?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

novi

na fotce temperatury w Everest jest napisane - Asus Rampage.
Co do temp. to tak doprowadzić aby w stresie (np BOINC na 100%) było poniżej 65`C na rdzeniach.

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

AiDec

Cytat: novi w 29 Październik 2008, 19:23

Tu temp. robi swoje. Widać ten Quad musi mieć sporo v na proc. a to skutkuje wzrostem temp. na proc.(+0.1v daje +5`C) / a jaki ma VID ten proc (wg Core Temp)?

VID 1.3250v



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

Cytat: TJM w 30 Październik 2008, 00:52
Wyżej wspomniana chłodnica nagrzewnicy z clio ma wymiary 24cm długość, 15,7cm szerokość i 4cm wysokość, razem z nakładką z rurkami 25,5cm długości (+ rurki wystają pod skosem, ale da się je ściąć bez problemu). Prawie pasuje w miejsce na napęd 5,25" w kompie, pewnie dałoby się znaleźć mniejszą, taką żeby weszła, ale trzymanie czegoś takiego w obudowie zmarnowałoby cały efekt jaki daje to badziewie.


myślałem raczej na obudówkę przykręcić - widzę zmieści się spokojnie
dzięki

TJM

Ja teraz kombinuję jak zmniejszyć rezystancję termiczną przejścia procesor->woda. Przy chłodzeniu wodą to jeden z ważniejszych czynników decydujących o temperaturze proca w pełnym stresie. W moim głównym kompie obecnie dość licho z tym, pod dużym obciążeniem (np. primegrid) temperatura proca wskakuje na 50 stopni nawet jeśli puszczam do niego wodę o temperaturze kilku stopni - podejrzewam więc że trzeba zacząć od zmiany pasty na coś konkretniejszego - co najbardziej opłaca się kupić ?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

CLP  (coollabolatory liquid pro) najlepsza i tyle

TJM

Trza będzie więc kupić. Teraz mam proca smarniętego silikonem H bo nic innego akurat pod ręką nie było i czarno na białym widzę, że to kiepścizna %-)


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

http://www.frazpc.pl/artykuly/582/PASTA/IC/DIAMOND/i/szesciu/konkurentow/Diamentowa/rewolucja

silikonu H nawet nie uwzględniono - można sobie nim mosfety posmarować, proza niezbyt 8)