Temperatura procesora

Zaczęty przez michaou, 20 Październik 2008, 18:44

TJM

#40
Bez przesady, silikon H (porządny, a nie tanie gówno) ma jednak spore zalety i od lat stosuję go z powodzeniem w kompach które pracują 24/7 często od złożenia do ostatecznej rozbiórki na złom - przede wszystkim pod wpływem ciepła (i to nawet bardzo wysokich temperatur, rzędu 300 stopni, a temperatura ciagłej pracy to -50~200 stopni) nie zmienia się powoli jego konsystencja/skład chemiczny i nie odparowuje, czego nie można powiedzieć o niektórych innych pastach. Praktycznie każda inna jaką stosowałem po jakimś czasie wysycha lub traci swoje właściwości i trzeba kompa rozebrać/przesmarować.
Niestety przewodnictwo cieplne tego silikonu mimo, że jest dobre, daleko ma do perfekcji i gdy liczy sie każdy stopień lepiej szukać czegoś innego. Zwłaszcza przy WC z dobrym blokiem i niską temperaturą szybko płynącej wody daje się we znaki :/


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


TJM

#42
Szaleniec tylko płaciłby kilka tysięcy za blok ze srebra, który na dodatek musiałby być pokryty złotem, inaczej od razu zrobiłby się czarny. Przewodnictwo cieplne miedzi: ~401 W/mK; przewodnictwo cieplne srebra: ~415W/mK (dla porównania aluminium to jakies 220W/mK). Różnica między miedzią a srebrem prawie żadna (i pewnie niezauważalna w praktyce). Jak już sadzić z grubej rury, to dobry byłby blok diamentowy - przewodnictwo cieplne od 2000 W/mK do 2600 zależnie od stopnia czystości. Tylko kogo na to stać ?
Pytanie jeszcze jak z oddawaniem ciepła do wody, bo np. aluminium (zwłaszcza poczerniane) mimo, że gorzej przewodzi ciepło to lepiej oddaje je do otoczenia. Dlatego gdyby pominąć rezystancję termiczną przejść między różnymi materiałami, aluminiowe czarne radiatory/bloki z heatpipami lub miedzianymi wstawkami w środku powinny być najlepsze.

Bloki warto kupować pozłacane - zwłaszcza w środku, z prostego powodu - złoto nie wchodzi w reakcje z byle czym więc taki blok będzie czysty póki nie zarośnie kamieniem. Miedź znajdująca się w kontakcie z wodą przez dłuższy czas pokrywa się nalotem.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

#43
TJM ja tylko żartowałem :D przecież nikt nie kupi bloku ze srebra. O wykonaniu bloku z diamentu można zapomnieć :D ale domieszkowanie proszku diamentowego może być już ciekawym rozwiązaniem. Albo na przykłed zastosowanie diamentu w paście termoprzewodzącej.

A tak naprawdę to już przy ekstremalnym OC polecam pod uwagę ogniwo peltiera. Ale to dziadostwo żre sporo prądu. A ponadto samo ogniwo petiera trza by chłodzić wodą.

gdyby ktoś jednak chciał taki radiatorek z kompozytu miedziano-diamentowego to prosze :D jest

http://www.advanceddiamond.com/HeaThru_Brochure7b.pdf
pasty na pazie diamentów też już są. teraz tylko poszukać bloku wodnego na bazie kompozytu DiaCu

novi

Cytat: Troll81 w 30 Październik 2008, 14:23
A tak naprawdę to już przy ekstremalnym OC polecam pod uwagę ogniwo peltiera. Ale to dziadostwo żre sporo prądu. A ponadto samo ogniwo petiera trza by chłodzić wodą.

Są bloki poltiera razem z blokiem wodnym chłodzącym, ale na Quada za słabe, a jak się pytałem to nie przewidują mocniejszych...bo wtedy zasilacze winny ponad 1000Watt być - w sumie nieopłacalne.
Co do pasty to faktycznie CLP jest najlepsza, ale trzeba dobrze ją rozsmarować - używam karty bankomatowej do tego. :)
Jakieś 5`C lepsza niż Arctic Silver 5, która też nie jest zła.
A pasty typu silikon-to stare czasy lub tanie pasty w standarcie.
http://pclab.pl/art24195-4.html

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

TJM

#45
Peltiery za słabe na quada ?
Największe jakie widziałem są w stanie odprowadzić około 250W ciepła, nie sądzę żeby jakiś quad tyle wydzielał.
Problem jednak w tym, że peltier ma sprawność około 50% i żeby odprowadzić te 250W trzeba dostarczyć dużo prądu. Po ciepłej stronie peltiera mamy wtedy często dwa razy więcej mocy do odprowadzenia, a to już jest problem.
Zasilanie peltiera (nawet małego) z zasilacza od kompa to bezsens. Puszczając je na 12V traci się sporo z ich wydajności, bo większość ogniw ma dopuszczalne napięcie pracy 15-17V. Najlepszy jest zwykły, transformatorowy zasilacz (bo nie jest bardzo drogi) z dobrym filtrowaniem, obliczony pod znamionowy prąd pobierany przez ogniwo. Poza tym niespecjalnie widziałem zasilacze które mają prądy na liniach +12V rzędu 60A. 20 potrafi pociągnąć mój stary 75W peltier (pobór prądu zależy od różnicy temperatur po ciepłej/zimnej stronie).

Są jeszcze inne problemy - np. skraplanie się wody po zimnej stronie. Kiedyś gdy się tym bawiłem miałem poważne problemy, proc musiał być zawsze obciążony bo na nieobciążonym temperatura spadała w parę sekund poniżej 0 stopni i tworzył się szron, który po ponownym rozgrzaniu skapywał w postaci kropelek wody...


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

wiem ze istnieją peltiery z regulacją temperatury części "chłodnej" ale fakt że po stronie ciepłej może być nawet 500W ciepła do odprowadzenia.

novi

250W może być za mało przy dobrym kreceniu....A piszę o bloku poltiera z wodnym zintegrowanym i tam max.3,6Ghz mozna podkrecić.
A dlaczego nie pracuje na 4GHz? bo temp. mam juz ponad 65`C a i obciążenie kompa to prawie 400Watt, w tym ponad 200Watt na procu, tylko przy BOINC. Nawet nie sprawdzam jakie temp. i zużycie byłoby przy IntelBurn Test..


[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

novi

Cytat: ERni w 28 Październik 2008, 20:00
jestem ciekaw czy 1.5v to już granica której nie warto przekraczać??? przy 3.6ghz dochodziłem do prawie 1,6v ale trochę z dusza na ramieniu

kto ma dosw. w tym względzie czy można jeszcze iść wyżej z voltami czy już nie, bo duże ryzyko spalenia?
\
tak czytam, temperatury są istotne..dlatego przy chłodzeniu azotem mozna V dawać max. Ja na wodnym w chwili nieobliczalnej dałem 1.8v i nawet szedł na 4.4Ghz z testami ale to Xeon i nie polecam takich zabaw....

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

TJM

Temperaturę po zimnej stronie peltiera reguluje się po prostu przez zmianę napięcia zasilającego, ale ciężko raczej zbudować automatykę która będzie szybko i skutecznie działać, ciężko nawet umieścić jakiś czujnik temperatury po zimnej stronie peltiera, bo zazwyczaj nie ma gdzie. Tymczasem w momencie kiedy procesor wchodzi w stan idlujący temperatura spada do ujemnej maksymalnie w kilka sekund, na moim starym Celku 666 na którym przeprowadzałem takie zabawy (przy temperaturze poniżej 10 stopni bujał się na 1,3GHz rock solid - kiedyś to był proc marzeń) czas od wyłączenia obciążenia (używałem do tego dnetc) do pojawienia się szronu to było może z 5s.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Temperatury działają też w drugą stronę - dużo niższa temperatura = wyższe OC przy tym samym napięciu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

każde OC ma swoje granice i powyżej pewnej prędkości i tak trzeba podnieść napięcie, choćby i proc na azocie chodził, a powyżej pewnego napięcia po prostu skraca sie żywotność krzemu :D dlatego ja zawsze stosuje sensowny i lekki OC

TJM

Nie sądzę, samo napięcie nie ma żadnego wpływu oprócz takiego, że każdy półprzewodnik ma jakieś maksymalne przy którym nastąpi jego zniszczenie (przebicie struktury i/lub lawinowy wzrost prądu). Żywotność skraca się jedynie od temperatury, a ta rośnie z kwadratem napięcia.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Machloj

http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,81028,5867440,Zrob_z_komputera_akwarium.html - powiedzcie mi jak takie "zolejowanie" może wpłynąć na temperaturkę? :D

Troll81

ja bym się tam martwił o wiatraki które będą mielić o wiele gęstszy ośrodek od zakładanego przez konstruktorów. To może prowadzić do przeciąenia silniczka wiatraka i w końcu sfajczysz wiatrak.

TJM

Nie sądzę, wiatrak pewnie będzie miał się dobrze bo olej będzie z niego odprowadzał nadmiar ciepła.
Nie sądzę jednak żeby było to coś lepszego niż zwykła ciekawostka - takie akwarium z olejem szybko się pewnie nagrzeje, a nie widzę nigdzie żadnego systemu odprowadzania ciepła z oleju.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Hm czytałem ten artykuł o pastach (link gdzieś wyżej) jak i parę innych, wszędzie piszą o procesach wygrzewania pasty w pierwszych godzinach/dnia od nałożenia. Ciekawe jak to wygląda dla chłodzenia wodą, gdzie temperatura obudowy procesora jest w zasadzie równa temperaturze wody (więc raczej niska). Może po nałożeniu pasty powinienem trochę przykręcić kurek i bombnąć w procesor primegridem dla lepszego późniejszego efektu ?  :-\

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


novi

przy podkreconym proc. uruchomić IntelVBurn Test. A pasty dobre typu Arctic Silver 5 dobrze rozsmarowane (kartą bankomatową) po całości cieniutko wystarczy chwila na 70`C, nie wspominając o CLP która moim zdaniem nie wymaga wygrzewania

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

TJM

Burn test raczej niewiele tu pomoże, najwyższa temperatura obudowy procesora jaką widziałem do tej pory to niecałe 50 stopni po odpaleniu testu Everesta na parę godzin z zaznaczonym samym FPU. Wtedy też najwyższa jest różnica między temperaturą na bloku a procesorem i sięga nawet 10+ stopni, co dowodzi raczej cieńkości pasty której używam %-)
Według producenta CLP właśnie bardzo potrzebuje początkowego wygrzania, a z testów na niektórych portalach wynika że najlepsze wyniki są dopiero po tygodniu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

novi

to podkręć procesor. 50`C tzn że nie jest podkręcony jeśli chłodzenie powietrzem lub wc. Co do CLP to pewnie zalezy od grubosci pasty nałozonej , u mnie min. ilość (łepek od szpilki) rozprowadzony kartą bank. na obu pow. - i nie zauważyłem zmian po wygrzewaniu.

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

TJM

Jasne że proc jest podkręcony, a te 50 stopni to i tak wysoka temperatura bo mogę łatwo zjechać niżej (to temperatura obudowy procesora nie rdzeni w środku). Wystarczy, że odpalę parownik i wątpię żeby temperatura na obudowie proca przekroczyła 40 stopni, zwłaszcza teraz jesienno-zimową porą.  To jednak bardziej wiosenno-letnie rozwiązanie, bo za duża ilość wody odparowuje i przy zamkniętym większość czasu oknie woda zbiera się na szybach %-)


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

michaou

zamontowałem troche inne chłodzenie, radiator jest spory, ale ma cichy wentylator
teraz tylko slychac chlodzenie karty graficznej, z tym tez cos musze zrobic
a oto efekt po kilkunastu minutach obiciązenia obliczeniami :

http://img389.imageshack.us/my.php?image=tempjj2.png

novi

na tym procesorze VID=1,1625v powinieneś na 4GHz pracować, na pewno i wyżej pociągnie na wc

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

michaou

a ja tam w podkrecanie sie nie bawie, ten procesor ma wiecej mocy niz jestem w stanie wykorzystac na codzien. Co najwyzej przy liczeniu sie przyda podkrecanie, ale wystarczy to co jest.
Takie rzeczy pozostawiam "hobbystom" ;)