Pomoc przy wyborze płyty

Zaczęty przez Troll81, 24 Październik 2008, 09:52

Tomasz R. Gwiazda

kwestia to cena :)
jak dla mnie liczy sie tylko Adaptec
kozystalem do RAIDA z SA1220 czy jakos tak
im wiecej portow/typow raid/pamieci ect tym cena rosnie

a dla zlacza IDE w plycie to nie widze teraz miejsca :)
Ewentualnie o czym mozna pomyslec to juz plytki z obsluga USB3.0

TJM

Da się też tanio - kiedyś dla szwagra szukałem kontrolera, chyba z miesiąc śledziłem RSS odpowiedniej kategorii na allegro, aż się w końcu trafił - 8xSATA, 2xIDE i 2x ext. SATA, ewentualnie dodatkowe 2x IDE ale już blokujące porty SATA.
Co prawda kontroler firmy kontroler, ale i tak sporo szybszy od wbudowanego w płytę. Jego największa wada - żaden linuks go nie widzi  XD

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Ach, zeby to bylo takie proste. Niestety producenci sprzetu sa idiotami i najwyrazniej takimi pozostana.


Asus Striker II Extreme. Topowa plyta jak ja kupowalem. Za malo portow jak na moje potrzeby - dokupilem dodatkowy kontroler. Wlozylem, uruchomilem, wywalilo mi glownego RAIDa z mobo. Tydzien prob, kombinacji nerwow i nic - za kazdym razem jak wlaczam kontroler, przestaje mi dzialac kontroler z mobo. No nic, kupilem lepszy/drozszy kontroler... to samo. Kupilem profesjonalny, najlepszy kontroler jaki moglem. Nic. Miesiac prob, nerwow, kupa zmarnowanego czasu i pieniedzy. W koncu nie zdzierzylem i zaatakowalem support Asusa. Oczywiscie standardowo zmylki, bzdury, odpowiedzi nie na temat, szukanie bledow w moich dzialaniach itp. Dopiero po zmieszaniu z blotem wszystkich w Asusie, zwyzywaniu od oszustow, idiotow, zlodziei, matolow bez szkoly itp... darciu sie na debili przez telefon, darciu sie na support, marketing, dzial sprzedazy... w koncu uzyskalem odpowiedz - przyznali sie, ze mobo ma za malo... pamieci. Asus Striker II Extreme, ma za malo pamieci na plycie, aby obsluzyc dodatkowy kontroler. Wydali topowa plyte do OC, reklamowali ja jako `Best for RoG`, a zaoszczedzili 15 centow na szesnastu MB ramu dla plyty... Support dal mi jednak pewne rozwiazanie - wylaczyc wszystkie kontrolery plyty i... wsadzic 3 zewnetrzne kontrolery :P. Jaaaaasne XP. A grafiki to do USB wcisne nie? XP. I to jest powod dla ktorego cztery Velociraptory zbieraja kurz od roku. I to jest powod dla ktorego Asus jest dla mnie (i na zawsze juz pozostanie) zlodziejska firma z tylka.


Asus P6T6 WS Revolution. IMHO calkowity nastepca Strikera. Po prostu rozwiniecie dotychczasowego rozwiazania (bo nic nowego tam nie widze, a juz na pewno zadnej rewolucji). Widze dwa rozwiazania - albo dali tam wiecej pamieci, albo mam pod dostatkiem `pisiajow` zeby wsadzic wszystkie grafy i kontrolery HDD.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Znikanie lub niedziałanie głównego kontrolera po wpięciu dodatkowego to nie jest zbyt rzadkie zjawisko, dotyczy niestety wielu płyt głównych - zwykłe konflikty sprzętowe.
To i tak jeszcze pół biedy, bo czasami wpięciu kontrolera (kontrolerów) towarzyszą na maksa pogięte zjawiska - typu ciągła zmiana kolejności dysków, tak że ciężko dojść co jest czym, chyba że wszystko działa cały czas z tą samą obsadą.

Nawiasem mówiąc, pamiętasz tą płytę którą mi kiedyś przysłałeś ? To też ASUS, a bez problemu łyka 3 dodatkowe kontrolery - z czystej ciekawości kiedyś sprawdzałem. Niestety ma pewien problem - ubogi bios Phoenixa nie przewiduje, że ktoś chciałby bootować komputer z kontrolera innego niż wbudowany. Po włożeniu chociażby jednego dodatkowego, ten wbudowany schodzi na dalszy plan (na ostatnie kanały IDE/SATA) i nie da się z niego wystartować, nie da się też ustawić bootu z innego, więc po prostu komp się zatrzymuje i czeka nie wiadomo na co :D


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

AiDec: ale przynajmniej sie przyznali ze dali dupy :D

A ty jako niezadowolony klient mozesz ich obsmarowac na kazdym portalu i przy kazdej recenzji tego sprzetu :D

Pantarhei

Cytat: AiDec w 17 Luty 2010, 09:11
I to jest powod dla ktorego cztery Velociraptory zbieraja kurz od roku.

A kto to jest Velociraptor? Taki dinozaur? :) A co te dinozaury miały by robić na płycie głównej?   :book:

A kupiłeś tę płytę na firmę czy jako szary konsument? I czy kupiłeś ją w Polsce?
Jeżeli jako konsument w Polsce, to możesz ją oddać do dwóch lat po zakupie jako towar niezgodny z umową. Jeśli płyta była reklamowana jako produkt topowy i nie potrafi obsłużyć dodatkowego kontrolera (jak rozumiem topowe płyty powinny to robić bo dodatkowy kontroler to nic niezwykłego(?)), to jest niezgodna z umowa bo producent zapewniał, że to produkt najlepszy.
Trzeba do sprzedawcy napisać "Dzień dobry. Niniejszym odstępuję od umowy sprzedaży tej i tej płyty, którą kupiłem tego i tego (w załączeniu dowód zakupu, faktura) i proszę o zwrot ceny." Możesz im ją zanieść lub odesłać na ich koszt.
Jesli na firmę kupiłeś, to miałeś na to rok i powinieneś był niezwłocznie zawiadomić o wadzie.

W innych systemach prawnych powinno być podobnie.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

AiDec

@Pantarhei: niestety moge napisac tylko jedno slowo, ktore wyjasni dlaczego jest to niewykonalne - Norwegia. Gdybym byl w Polsce i kupil to w Polsce to owszem, wszystko bym zalatwil jak nalezy (choc straconego czasu i nerwow nikt mi nie zwroci, a juz na pewno nie Asus). Jednak temat byl w Norwegii i jest nie do `naprawienia`.

Posta pisalem jedynie w ramach wyjasnienia dlaczego nie skorzystam z rozwiazania TJM`a.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

hehe, Polska panstwem prawa. Zagranica dziki zachod :)

TJM

Cytat: Pantarhei w 17 Luty 2010, 10:26
Cytat: AiDec w 17 Luty 2010, 09:11
I to jest powod dla ktorego cztery Velociraptory zbieraja kurz od roku.

A kto to jest Velociraptor? Taki dinozaur? :) A co te dinozaury miały by robić na płycie głównej?   :book:


http://www.gpf-comics.com/wiki/Velociraptor %)


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

#49
http://www.highpoint-tech.com/USA/rr2340.htm

kontroler na 16 portów SATA :D

sesef

Cytat: AiDec w 12 Luty 2010, 14:20
Dla mnie np. ogromna wage ma wydajnosc pamieci stalej (HDD).

2x 1 TB SSD PCIe 16x problem z kontrolerami z głowy i nawet sprzętowy raid na SASach nie podskoczy. Biorąc pod uwagę obecne możliwości pamięci NAND zajechanie ich w rok jest praktycznie nie możliwe chyba, że byś zapisywał dziennie po kilkaset TB. Sam posiadam marne 32gb A-Data i ma wytrzymać 20lat przy dziennym zapisie około 25 GB więc jak na dysk z najniższej półki to i tak sporo, a co dopiero przy tych lepszych dyskach.

TJM

Sesef nie chciałbym cię martwić, ale włącz sobie monitora dysku w Windows i zobacz ile danych zapisuje sam system bez wiedzy użytkownika. Każdy uruchomiony progs czy proces systemowy ciągle robi coś w tle i tak się zbiera bajt do bajta. U mnie potrafi to sięgnąć 100GB na dzień gdy komp stoi nieużywany.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Cytat: Troll81 w 19 Luty 2010, 01:02
http://www.highpoint-tech.com/USA/rr2340.htm

kontroler na 16 portów SATA :D

Dokladnie taki sobie zamowilem :).


Cytat: sesef w 19 Luty 2010, 04:03
2x 1 TB SSD PCIe 16x problem z kontrolerami z głowy i nawet sprzętowy raid na SASach nie podskoczy. Biorąc pod uwagę obecne możliwości pamięci NAND zajechanie ich w rok jest praktycznie nie możliwe chyba, że byś zapisywał dziennie po kilkaset TB. Sam posiadam marne 32gb A-Data i ma wytrzymać 20lat przy dziennym zapisie około 25 GB więc jak na dysk z najniższej półki to i tak sporo, a co dopiero przy tych lepszych dyskach.

Obawiam sie ze ja potrafie zajechac wszystko co sie latwo zuzywa :(. Pomysl dobry i kiedys sie nad tym zastanawialem. Ale obawiam sie ze wydane pieniadze popracowalyby dla mnie jedynie rok czy dwa. Cenowo ta opcja tez nie wyglada zbyt atrakcyjnie. Ale moze kiedys... ;)



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

po co ci tyle portow sata ?

AiDec

6 portow zostaje obsadzone na dzien dobry i-RAM BOX`ami. Jest to konieczne i to koniecznie w RAID0. Kazdy iRAM BOX ma 4GB - troche za malo na system. Owszem, postawic sie da, ale blyskawicznie zabraknie miejsca na zainstalowanie czegokolwiek. 6x iRAM BOX, to 6x 4GB - jak je polacze RAIDem, to mam 24GB - rozsadne minimum na OS.

Albo moze inaczej... Ja to widze tak (a raczej tak `mniej wiecej` chcialbym to miec):

1. 6x SATA w/ RAID0 = 6x iRAM BOX = 24GB - OS + SWAP + Firefox + BOINC + BOINC/Almere + najpotrzebniejsze, czesto uzywane oprogramowanie, ktore musi dzialac blyskawicznie.
2. 4x SATA w/ RAID0 = 4x VelociRaptor = 1.2 TB - Oprogramowanie dodatkowe (szybkosc dzialania, uruchamiania) + 2gi i 3ci OS + gry
3. 2x SATA/SAS - faktyczna pamiec masowa (muza, filmy, backup, smieci...)

4. Do tego jeszcze musze gdzies wpiac nagrywarke nie? Xp



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

dosc kosmiczne rozwiazanie :D

a ile rzeczy moze sie popsuc :)

ad pkt. 3 to moze na eSATA, albo USB3, jakis dysk zewnetrzny w RAID ?

AiDec

A znajdz mi taka mobo :P. Przecie ja nic innego nie robie, tylko szukam takiego rozwiazania :D. Tylko szukam dzialajacego w praktyce, a nie tylko na papierze w broszurce producenta ;). Btw, nie zapomnij o odpowiedniej ilosci `pisiajow` na grafy, mobo ma byc dobra do krecenia procow, obslugiwac szybkie pamieci itp... hi hi



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

prosciej chyba 3 kompy sobie zlozyc :D
i domowa siec :D

sesef

#58
Cytat: TJM w 19 Luty 2010, 09:29
Sesef nie chciałbym cię martwić, ale włącz sobie monitora dysku w Windows i zobacz ile danych zapisuje sam system bez wiedzy użytkownika. Każdy uruchomiony progs czy proces systemowy ciągle robi coś w tle i tak się zbiera bajt do bajta. U mnie potrafi to sięgnąć 100GB na dzień gdy komp stoi nieużywany.

Na X P może tak, ja na SSD mam W7, który jak twierdzi MS jest przystosowany do SSD i jednak o niego w miarę dobrze dba. Automatycznie wyłącza wszystkie opcje buforowania danych z dysku, automatyczne defragmentacje, indeksowania i inne rzeczy które mają przyspieszać w przypadku normalnego HDD, z tego co zauważyłem  stara się nawet mniej swapa używać.

Cytat: AiDec w 19 Luty 2010, 09:59Obawiam sie ze ja potrafie zajechac wszystko co sie latwo zuzywa :(. Pomysl dobry i kiedys sie nad tym zastanawialem. Ale obawiam sie ze wydane pieniadze popracowalyby dla mnie jedynie rok czy dwa. Cenowo ta opcja tez nie wyglada zbyt atrakcyjnie. Ale moze kiedys... ;)

To co ty zapisujesz na taki dysk? Dyski SSD zużywają się tylko przy zapisie do tego dyski Intela mają 3 letnią gwarancje i bardzo dobrą wydajność przy małych plikach.

TJM

Ja na swapa zawsze używam jakichś starych HDD, często już z badami albo podejrzanej jakości (np. pogwarancyjne). Ich prędkość nie ma znaczenia, mając odpowiednią ilość pamięci fizycznej swap i tak niewiele ma do gadania w kwestii wydajności, ważne żeby siedział na własnym dysku.

Podejrzewam że jeśli chodzi o cykle zapis/odczyt, to przystosowany Win 7 i tak jest gorszy od zwykłego XP. Tego co mówisz że w Win7 zostaje wyłączone w XP w ogóle nie ma, podobnie jak wielu innych rzeczy.
Polecam też sprawdzić jakie tony danych przerzuca BOINC. Po podpięciu się do projektu z krótkimi zadaniami, kiedy pliki .state będą duże, posiwieć można jak się zobaczy ile danych zapisuje na dysku.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

sesef

Cytat: TJM w 19 Luty 2010, 12:44Tego co mówisz że w Win7 zostaje wyłączone w XP w ogóle nie ma, podobnie jak wielu innych rzeczy.

Chociażby:
Prefetch
Indexer wyszukiwarki

Cytat: TJM w 19 Luty 2010, 12:44Polecam też sprawdzić jakie tony danych przerzuca BOINC. Po podpięciu się do projektu z krótkimi zadaniami, kiedy pliki .state będą duże, posiwieć można jak się zobaczy ile danych zapisuje na dysku.

Nigdy nie trzymałem BOINC na dysku systemowym, więc z tym problemów nie ma.


Tomasz R. Gwiazda

dokladnie tak jak mowisz :)
Ja gdzie moge to inny fizycznie dysk do BOINC. Zmniejsza ilosc problemow i ewentualnych awarii

TJM

Cytat: sesef w 19 Luty 2010, 13:00
Cytat: TJM w 19 Luty 2010, 12:44Tego co mówisz że w Win7 zostaje wyłączone w XP w ogóle nie ma, podobnie jak wielu innych rzeczy.

Chociażby:
Prefetch
Indexer wyszukiwarki

Nic z tych rzeczy w moim XPku nie ma.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

trzymam swapa na ramdysku i wszystko pięknie %) polecam zamiast kombinowania z dyskami - cisza, spokój, wydajność

Tomasz R. Gwiazda

Aidec: a nie pisales jescze nic o obudowie. Co Ci chodzi po glowie ? CM Cosmos?

Tomasz R. Gwiazda

to fajne :) http://pclab.pl/news41081.html

TJM

Droga zabawka, w tej cenie to można już myśleć o zwodowaniu i to na fabrycznym sprzęcie...

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

ale podobno chlodzenie jest takie jak wodne :)

TJM

Nie ma na to cienia szans.
Żadne chłodzenie mieszczące się wewnątrz budy nie dorośnie do pięt WC, gdzie za cenę 2m przewodów (motoryzacyjne - koszt 3zł) wytargasz całe ciepło na zewnątrz peceta.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

wiec to tylko kolejna ekstrawagancja ktora niewiele daje, wiec nie ma sensu przeplacac

TJM

Nie wiem czy taka znowu ekstrawagancja. Zależy co kto lubi.
Na pewno lepsze niż jakiś zwykły radiator, niemniej i tak wymaga dobrego przewiewu budy (a więc co za tym idzie, większej ilości wentylatorów) do skutecznego działania.
Tego typu rozwiązania bazują na aktywnym przetransportowaniu ciepła z grzejacego się elementu na radiator. Chłodzony element jest dzięki temu zimniejszy, a z cieplejszego radiatora większą ilość ciepła da sie rozesłać w powietrze (skuteczność oddawania ciepła rośnie prawie liniowo z temperaturą).
WC z chłodnicą na zewnątrz będzie na pewno wydajniejsze, niestety komp automatycznie sporo traci na przenośności i zależnie od zastosowanego rozwiązania - możliwe że również na wyglądzie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Jak juz wspomniałem Panu ze sklepu który zachwalał mi walory wizualne asusa formula....

"zamknę to w budzie i ma pracowac a nie wyglądac"

Komp i tak jest nieprzenosny ze wzgledu na wagę.....