W demokracji też ktoś musi rządzić

Zaczęty przez Peciak, 21 Styczeń 2010, 10:40

Peciak

Tytuł kontrowersyjny ale już wyjaśniam o co chodzi.
Bardzo cenię sobie naszą kamracka demokrację, dyskusje i wymianę zdań, ale czasami dochodzi do sytuacji w której należy pilnie podjąć działania a my borykamy się z niemocą decyzyjną  >:(.  Głównie chodzi mi o sprawy finansowe i zakupy sprzętu. Zaobserwowałem że w zasadzie nie ma u nas zwyczaju zatwierdzania jakiś spraw.
Na przykład - zakup naszych kart graficznych. Można dyskutować nad rodzajem i celowością zakupu ale kiedy sprawa robi się wiążąca  :book: - nie wiadomo. W najgorszej sytuacji jest Marian zbiera on nasze finanse i tak naprawdę musi domyślać się naszych intencji  :fright: co my tak naprawdę chcemy. Pół biedy gdy na przykład nim zbierzemy kasę opracujemy sobie jakąś wytyczną ( chociaż technika tak szybko idzie do przodu że dzisiejsza wytyczna może być za miesiąc anachronizmem)
Drugi przykład to na przykład Gigi – chłopak wykazuje się anielską cierpliwością w sprawie swojej karty i nie ma wiążącej odpowiedzi tak lub nie  :no: ,
wcześniej to samo spotkało 3rni-ego (chociaż on okazał się typowym człowiekiem biznesu i karty po prostu sprzedał – i nie ma się mu co dziwić). Dlatego proponuję rozważyć kwestie czy nie warto by było wyłonić spośród nas kilku osób które w spawach szybkich mogły by podejmować szybkie decyzje, raczej nie jednoosobowo tylko wspólnie.
Jak bym to widział  :book: .
Dajmy na to wybieramy pięć osób które charakteryzują się przede wszystkim spokojem, zrównoważeniem, opanowaniem i doświadczeniem i decyzja którą oni podejmą (np. 75% zgodność tych Kamratów) upoważniała by Mariana (wychodzi na to że jest to nasz nieetatowy skarbnik) lub innego członka do podejmowania czynności finansowych. Spraw takich raczej dużo nie będzie ale uważam że powinniśmy mieć taka możliwość. Oczywiście wybierani kamraci muszą wykazywać się ogólną dostępnością internetową.

To tylko pomysł  :shame: i zapraszam do dyskusji  :D.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

gigi2000

#1
Popieram w 100%, mamy dobre pomysły ale czasami rozbijamy się pod koniec o brak wiążących decyzji, po prostu każdy chce być fair wobec innych i nie chce podejmować samodzielnie decyzji, zwłaszcza w sprawach finansów. Dlatego wyłonienie kilku osób, które będą podejmować takie decyzje uważam za bardzo dobry pomysł. Będzie po prostu bardziej konkretnie :D

Machloj

o! i to jest bardzo dobry pomysł!


tylko obawiam się, że teraz z kolei będzie problem z wyborem tego gremium :)

generalnie rzecz biorąc: "Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda... Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... Yyyy... Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący... Czarna za – lub odwrotnie: czarna za... Yyyy... Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza."  XD

lolek

Jestem jak najbardziej za. Oprócz sposobu głosowania (każdy prześle zdjęcie podniesionej ręki  XD ) trzeba wybrać kandydatów i tu są generalnie dwie metody, albo zgłaszają się chętn,i albo "chętni" zostają zgłoszeni przez innych kamratów. I jeszcze pytanie jak zdecydujemy, czy jesteśmy za wyborem "władz". Ja bym proponował staromodną ankietę.

Tomasz R. Gwiazda

Dobrze Piotrze ze zwróciłeś na to uwagę. Mam podobny pogląd na sprawy.

Wszystkie ostatnie inicjatywy kończą się stwierdzeniem to czekamy na działanie "głowy" i wychodzi ze najwięcej czasu zajmuje podjecie decyzji.


Machloj:(w tej samej konwencji)  proponuje pana który to zaproponował na kandydata :)

Tomasz R. Gwiazda

Cytat: lolek w 21 Styczeń 2010, 12:10
Ja bym proponował staromodną ankietę.

ankieta jest fajna rzecza, ale czy ma sens jak wezmie w niej udzial 40osob?

Pantarhei

Ma sens. Ma.
Ci którzy nie zagłosują nie będą mieli racji - jak to w demokracji.
Niech sobie taka ankieta będzie, powiedzmy, przez tydzień, a potem stanie sie wiążąca i gitara. Pozostaje problem kandydatów. Bezwzględnie powinien w tym zarządzie być Marian, jako ktoś kto podejmuje najwięcej niewirtualnych działań dla teamu. A dalej jacyś fachowcy - czyli rząd specjalistów.  :parrrty:
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

lolek

Kto będzie chciał to weżnie. Nic na to nie poradzisz, że spora część kamratów ma gdzieś kto będzie podejmował te decyzje. A poza tym nic innego mi do głowy nie przychodzi  :(

Aegis Maelstrom

Fajny post Piotrze.

Co do meritum - zanim będzie kogo wybierać, najważniejsze, by ktoś się w ogóle zgłosił - ktoś to będzie miał trochę czasu, jest tu znany i ma kompetencje w temacie. I starczy.

Sam mam zaufanie w tym względzie zasadniczo do wszystkich udzielających się tu liczydłowych i chętnie pchnę swój skromny udział.

Co do decyzji - to jak w erepie czy na wiki - decyzję należy podejmować śmiało po prędkim "reality check" u jednego-kilku kamratów. A jeśli teraz damy komuś nasze wotum zaufania, to tym łatwiej to potem będzie szło.

Tomasz R. Gwiazda

moje propozycje:

Marian
Mchl
Piotr
Aegis
Troll
lolek

Pigu

Zapomniałeś o Pigulcu, bez którego nic do przodu nie drgnie

już mam kilka kompetencji:
dostęp po bam do skb@p z uprawnieniami do zmian profili
prawo do przestawiania skb@p na wyścigi po konsultacji (fajnie by było wiedzieć z kim konsultować)
członek jednoosobowej komisji nadawania nagród na forum (pojawią się w profilach jeszcze w styczniu)
dodatkowej odpowiedzialności się nie boję


Peciak

Spokojnie. Strasznie szybko to idzie może najpierw podyskutujmy a potem podejmijmy decyzję.
1. Nie chodziło mi o stwarzanie żadnego zarządu naszego teamu tylko wyłonienie kilku osób które będą mogły (ale nie musiały) wspólnie decydowały w sprawach o znamionach finansowych (wystarczy że każdy zabierze głos na danym wątku powie swoje TAK/NIE z krótkim uzasadnieniem  lub bez i decyzja gotowa)
2. Osoby wybierane do takiego celu powinny mieć staż na tym forum - tak uważam. Kto nam zagwarantuje że "młody" po początkowym zachwycie nie da sobie spokoju i ślad po nim zaginie.
3. Powinny się znać na sprzęcie.
4. Roboty z tym to raczej mało by było bo "tylko" czytanie ze zrozumieniem forum i wkraczanie do akcji gdy tylko będzie taka potrzeba. Kiedy będzie potrzeba ? Właśnie po to wybierał bym osoby zrównoważone żeby nie decydowały o nas we wszystkich sprawach tylko w tych najważniejszych i najpilniejszych.
5. Osoby wybierane powinny się na to zgodzić. Ja osobiście myślałem o przede wszystkim o Aidec, TJM, Pigu ,5z0pl3r, Rad-Poland
6. Kadencja rok

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

krzyszp

Wtrące moje trzy grosze, jeśli można :-)

Podpisuje się "obiema ręcami" pod waszą ideą, ale z jednym zastrzeżeniem - nie ustalajmy czasu kadencji - to samo wyjdzie...

I racją jest, że "nieobecni nie mają racji" - jak ktoś się nie interesuje, to ma pecha.

Ja sam, z braku czasu, rzadko teraz się udzielam, ale śledzę forum na bieżąco.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Aegis Maelstrom

Hej Tomku,

to bardzo miłe, ale jako głównie laptopowiec, na kartach znam się raczej teoretycznie. :) Chętnie więc spasuję, zwłaszcza że jest tylu świetnych kandydatów. Ty natomiast, wraz z Piotrem, mógłbyś się IMVHO nam dobrze przysłużyć - przemyślcie to proszę. :)

AiDec

@Piotr Rakowski:

Swietna inicjatywa. Przepraszam, obecnie nie mam czasu zupelnie na nic. Wypowiem sie w temacie na poczatku przyszlego tygodnia. Przez caly weekend jestem z kilku powodow nieosiagalny, ale od poniedzialku poswiece temu tematowi sporo czasu i energii. Piotrze, IMHO kontynuuj, rozwijaj temat, zbieraj ludzi, dowiedz sie kto znajdzie na to czas, wybierz doswiadczonych i myslacych rozsadnie... Ja pomoge po weekendzie. Inicjatywa znakomita -  mozesz liczyc na moja pomoc w tej kwestii :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

lolek

Tomek wymienił mnie jako kandydata  %)  powiem tak: uważam, że jest wiele osób znających się lepiej na kartach niż ja, ale decyzję pozostawiam drużynie  :parrrty:

Tomasz R. Gwiazda

lolek, Aegis .

A co ma do tematu to ze jeden z was sie nie zna na kartach a drugi maly RAC ma ? :)
Bo dla mnie to sprawy zupelnie nie wazne :) Chodzi o sensownosc was jako osob. A ta jest niewatpliwa

Mchl

Ja na szybko, bo zaraz mam samolot pytam: a jaki miałby być zakres kompeetencji takiego ... err... organu decyzyjnego?

Bo na przykła jeśli chodzi o SKB@P, to moja kandydatura nie ma większego sensu, bo nie zajmuję sie w ogóle tym projektem. Być może lepszym pomysłem jest stworzenie takich organów dla konkretnych celów, a nie dla zespołu w ogólności.   

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Peciak

Uważam, że tak jak pisałem organ ten powinien zajmować się podejmowaniem szybkich decyzji o znamionach finansowych
dotyczy to głównie SKB@P ale może okazać się w przyszłości że innych też. Ogólnie do zarządzania wspólną kasą.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Peciak

#20
Przedstawiam aktualną listę kandydatów oraz ich decyzje na to czy zgodzili się kandydować do grona osób do szybkich decyzji finansowych

Kandydat Decyzja
TJM TAK
Aidec TAK
Pigu TAK
5z0pl3r TAK
Rad-Poland NIE
Troll81 Czekamy
PBT_marian_boss     TAK
Mchl Czekamy
Aegis MaelstromNIE
Lolek TAK
Krzyszp TAK
Piotr Rakowski  NIE

Legenda
TAK - kandydat się oficjalnie zgodził
NIE - niestety kandydat sie oficjalnie nie zgodził
Czekamy - czekamy na decyzję
Do wszystkich kandydatów wysłałem maila z prośba o decyzje czy zechce kandydować i czekam na oficjalne odpowiedzi
Jeżeli ktoś zgłosił się wyraźnie na forum też proszę o krótkiego maila ( co bym nie daj Boże nie przeoczył). Z kandydowania można sie oczywiście wycofać ale proszę o info na forum.
Zdaje sobie sprawę że cała sprawa powinna być załatwiana po ankiecie czy wybieramy taki zespół ale wygląda na to że zdecydowana większość jest za a zależy nam na czasie.
Oczywiście czekamy na następne kandydatury
Jeśli się coś nie zgadza alarmujcie.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Tomasz R. Gwiazda

ja bym rozszerzyl te kompetencje o:

newsy, moderacja forum, kontakty z innymi teamami (fuzje, zaproszenia, ogolnie ktos kto by w imieniu B@P mogl cokolwiek zaproponowac), kontakty z osrodkami naukowymi

Peciak

Uważam że kompetencje można zawsze zwiększyć ( o ile będzie co do tego zgoda) jednak na razie głosujmy na ludzi którzy się maja zajmować decyzjami w sprawie kasy. Tak jak to było na początku postu oraz w ankiecie w sprawie tego gremium .

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

Nie wiem czy cieszę się wystarczający poparciem i doświadczeniem. A przede wszystkim czy dam radę poświęcić wystarczająco dużo czasu na pełnienie tych obowiązków.

Aegis Maelstrom

@Troll81 Hej, moje poparcie masz. I zapewne nie tylko moje. :)

@Lista - sam mam podobne wątpliwości, do Trolla. Szczególnie boję się nagłego czasobraku, bo to trudne do przewidzenia.

Poza tym... cieszę się, że widzę potwierdzony cztery świetne kandydatury. TJM z jego niewątpliwym szerokim doświadczeniem i zaangażowaniem w BOINC, Pigu - w moim odczuciu główny orędownik SKP@B, AiDec - kolejny doświadczony i zaangażowany, tym razem grafy i Szopler vel 5z0pl3r - znów to, co trzeba.  ;D Już taki skład mnie satysfakcjonuje, a jeszcze kolejne akceptacje i absolutnie nie będę się czuł do niczego potrzebny. :)

Nie wiem, ilu osób szukamy, ale ja z radością odstępuję miejsce wyżej wymienionym.

Z potencjalnych decydentów: nie widzę Tomka i Machloja - panowie, przemyślcie to... Brak osób zajmujących się wiki rozumiem jako ich brak czasu i akceptuję.

gigi2000

A nie macie koledzy takiego wrażenia, że jeśli tych osób będzie dziesięć, to nasza powołana brygada szybkiego reagowania nie będzie wcale taka szybka? Oczywistym jest, że każdemu z nas może wyskoczyć jakiś okres w którym nie mamy czasu nawet zajrzeć na forum... Będziemy czekali aż wszyscy zaakceptują pomysł i jeśli tych osób będzie zbyt wiele, znów będzie trwało to za długo. Osobiście sugerowałbym max 4 osoby.

Pigu


Peciak

Uważam że tak jak pisałem wcześniej wystarczy ich pięć osób z czego jeżeli 3 wypowiedzą się za jakimś tematem finansowym pozytywnie to temat jest załatwiony. Więcej faktycznie nie ma chyba sensu ale dyskutujmy.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

gigi2000

Rzeczywiście, nie pomyślałem, nieparzyście lepiej. Podoba mi się pomysł pięciu osób i trzech głosów na TAK do zaakceptowania.

BOINC@POLAND[HA$]


sciagacz

a co myslicie o 5 podstawowej i o ich zastepcach

jesli ktoras z 5 osob nie moze w jakims okresie podejmowac decyzji wybiera swojego zastepcy z grupy zaakceptowanej przez sala grupe

Pigu

komplikacje - utoniemy w własnej biurokracji %)

do decyzji i tak starczy 3

sciagacz


lolek


kempler

5 to dobra liczba. Kandydaci bardzo dobrzy :)

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Aegis Maelstrom

5 jest dobre, kandydatury dobre, ja spokojnie pasuję, aczkolwiek za poparcie dziękuję - to bardzo miłe. :)

AiDec

9 osob, przy wystarczajacej ilosci 5-ciu glosow. Innymi slowy wystarczy ze pierwsze 5 osob podejmie decyzje i nie trzeba czekac na kolejne 4 osoby. Wybraliscie na tyle fachowa ekipe, ze nawet 5 z tych osob jest wystarczajaca do podjecia decyzji. Ponadto nie martwcie sie - z tych 9-ciu osob dwie, trzy, cztery zawsze beda zajete :). IMHO jesli wybierzecie 5 osob, to trzy podejma decyzje szybko, a na kolejne dwie trzeba bedzie czekac. Zatem majac 9 osob i podejmujac decyzje w 5 pierwszych osob macie zespol szybko reagujacy i podejmujacy wlasciwe decyzje.


Odpada w takich okolicznosciach potrzeba organizowania jakichkolwiek zastepcow na czas nieobecnosci `wybrancow` (wyjazdu, pracy itp.).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

Cytat: AiDec w 26 Styczeń 2010, 02:28
IMHO jesli wybierzecie 5 osob, to trzy podejma decyzje szybko, a na kolejne dwie trzeba bedzie czekac.

nie trzeba będzie, bo te 3 to już kworum

AiDec

W razie jakby co, to ja moge nie przyjmowac stolka :).

Korzystajac z okazji dwa slowa od siebie: Ciesze sie bardzo ze do tego grona bedzie nalezal TJM, zaluje ze RAD sie nie zdecydowal. Mchl`a nie obarczajcie kolejnymi obowiazkami - i tak ma juz ich duzo, poza tym biorac pod uwage ze jest szefem zespolu, to nie ma IMHO sensu zeby jedna osoba byla rownoczesnie Prezydentem i Senatorem :) - On juz i tak rzadzi tutaj. Podobna sytuacja dotyczy rowniez Mariana ktory i tak juz teraz ma ogromny wplyw na decyzje o SKB@P - jesli powie NIE, to zadna `Izba Lordow` Mu nie podskoczy ;). To byly jedynie prywatne `dwa slowa` :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Peciak

Osobiście także uważam że nie należy łączyć niektórych stanowisk o czym pisałem w innym poście ale czuje się w obowiązku zameldować że Marianowi zależy na podejmowaniu decyzji dot. sprzętu którym się opiekuje i nie dziwię mu się.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."