Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Sprzęt pod Boinc

Zaczęty przez goofyx, 25 Maj 2010, 14:18

goofyx

Po pierwsze witam wszystkich <- to mój pierwszy post na forum.
W tej chwili liczę od jakoś 1,5 miesiąca tylko na WCG <- na non stop 4-5 kompach jednocześnie, co daje 6-8 rdzeni. Czasami zdarza się an weekend liczyć na 15 maszynach. Lata temu siedziałem na SETI.

Planuję złożyć dwa sprzęty między innymi dla BoInca i chciałbym się poradzić kolegów po fachu.
1. Pierwszy sprzęt:
Płyta główna: ASUS P6T7 WS SUPERCOMPUTER Intel X58 LGA 1366 <- 1,8 tyś
Procesor: CORE i7 920 4 X 2,66GHz @ ok.3,55GHz <- 1,1 tyś  <- ewentualnie Xeon
Ramy: 3x1Gb
Karty graficzne: na początek 1 potem aż do 7 kart od Ati z seri HD <- 7 x 1,4 tyś

2. Drugi sprzęt
Płyta główna: Abit BP6 <- mogę się mylić, nie pamiętam dokładnie w tej chwili <- płyta ta ma dwa sokety AM3 <- 1,6 tyś
Procesor: 2x AMD PHENOM II X6 1055T 6x2,8GHz @ ok.3,5GHz <- w sumie 12 rdzeni <- 900zł
Ramy: 3x1Gb
Grafika zintegrowana.

Co o tym myślicie?
Nie ukrywam, że w pierwsze kolejności myślę nad tą drugą opcją na początek.

lolek

12 rdzeni i 3 giga RAMu zdeczka mało.

Troll81

Witam i zapraszam do działu wizytówki :D

fakt że 3 giga na 12 jajek to będzie ciasno.... na 4 jajka też będzie mało. Ogólnie to liczyłbym po 1gb na jajko. $gb dla quada lub 6 dla hexa. A najlepje to podwoić :D wtedy żaden projekt nie będzie ci straszny

Tomasz R. Gwiazda

Witamy. Zaloz tez swoja "wizytowke" w odpowiednim dziale.


tak ogolnie, do 1 kompa nie wlozysz i nie skonfigurujesz wiecej niz 3x5870 albo 2x5970    (moge sie mylic ale nie slyszalem o dzialajacym pod Boinc takim sprzecie)


ad1. proponuje zaczynac od 8Gb RAM
Procek: nie wiele drozej jest 930

ad2. 1-2 karty graficzne nie zaszkodzily by mu :)

jesli planujesz isc ostro w grafike, to niestety upakowanie tego w jeden box moze byc klopotliwe. Kwestia zasialania i ciepla. No chyba ze myslisz o WaterCooling.
Mysle ze optymalny zestaw to w jednym Boxie,  2 lub 3 karty 5870 (to juz jest klopotliwe chlodzenie powietrzem) lub 2x5970


moze sie AiDec odezwie, nasz specjalista od potworow :)

Troll81

Nie udało mi się znaleźć płyty z dwoma socketami AM3. Tak właśnie mysłaem że to rzaczej będzie trudne, gduż te procki z założenia były wieordzeniowe, a wieloprocesorowość to już gorsza bajka. Trzeba razbudować sekce zasilające i do każdego proca poprowadzić dodatkowe ścieżki. Nie wiem nawet czy AM# ma wogóle przygotowanie pod odpowiednie piny komunikacyjne....

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 25 Maj 2010, 14:33
Witamy. Zaloz tez swoja "wizytowke" w odpowiednim dziale.
>> założę, nie wiem czy dzisiaj


tak ogolnie, do 1 kompa nie wlozysz i nie skonfigurujesz wiecej niz 3x5870 albo 2x5970    (moge sie mylic ale nie slyszalem o dzialajacym pod Boinc takim sprzecie)
>> co do liczenia na GPU to jeszcze nie robiłem takich rzeczy <- płyta spodobała mnie się z wiadomych względów, ma 7 x PciX x16



ad1. proponuje zaczynac od 8Gb RAM
Procek: nie wiele drozej jest 930

ad2. 1-2 karty graficzne nie zaszkodzily by mu :)
>> tylko że ta płyta miała tylko 1x PciX x16 <- to jest mobo typowo pod serwa


jesli planujesz isc ostro w grafike, to niestety upakowanie tego w jeden box moze byc klopotliwe.
>> tego nie wiem, tak jak pisałem na GPU nie liczyłem. Nie zależy mi tylko na zdobywaniu coraz lepszych pozycji w rankingach, a bardziej na samym liczeniu w jakimś pożytecznym projekcie. WCG taki jest z tego co czytałem.


Kwestia zasialania i ciepla. No chyba ze myslisz o WaterCooling. Mysle ze optymalny zestaw to w jednym Boxie,  2 lub 3 karty 5870 (to juz jest klopotliwe chlodzenie powietrzem) lub 2x5970
>>Dzięki za dobrą uwagę.



moze sie AiDec odezwie, nasz specjalista od potworow :)
>>On też ma potwora :)


Tomasz R. Gwiazda

a jeszcze co do plyty i 7 PCIe, to musisz zwazyc ze karty Ati seri 5xxx to sa takie 2slotowe (grube) i zeby wlozyc te 7 kart to trzeba byloby takie specjalne tasmy zastosowac.
Raczej zupelnie nie oplacalne a ciezkie w chlodzeniu i zasilaniu :)

przy 2ch kartach 5870 jak mam w jednym zestawie, chlodzenie powietrzem, nie jest idealnie. Temperatury na rdzeniach kart sa dosc wysokie. ale wszystko dziala bez awaryjnie tak od grudnia, 24/7
Chlodzenie wodne wiele problemow rozwiaze, ale i stworzy kolejne :)


ad2. nie wnikalem, sorki :)

Troll81

Karty graficzne to przyszłość. Kwestia czasu jest kiedy projekty białkowe będą w stanie z nich korzystać. Na razie jest Folding@home i GPUGrid

ale kwestia czasu pozostaje tylko kiedy inne projekty dołączą.

goofyx

eh  :shame: Moja kulpa <- nawet nie zwróciłem uwagi. A tyle razy patrzałem na tą płytę i grafiki, ale nawet nie zwróciłem uwagi na ten fakt  :shame:

A co myślicie o takim zestawie?
http://allegro.pl/item1055451385_amd_athlon_x4_630_am3_m4n68t_m_2gb_ddr3_sklep.html
Zgodnie z waszymi radami można by 2gb ramu dołożyć i może byłaby z tego fajna stacja licząca?



Tomasz R. Gwiazda

a ogolnie bedziesz sam skladal all ?


ps: mnie ani AMD (procki) nie fascynuja ani sie na nich nie znam, to nie powiem Ci nic w temacie :D
ps2: kazdy komp moze byc fajna stacja liczaca, zalezy co sie bedzie liczyc.
Jesli chodzi o liczenie na CPU to jest projektow ktore lepiej punktuja na AMD, Piotr (Peciak) chyba bedzie cos mogl napisac w tym temacie

goofyx

Tak sam będę składał.
Teoretycznie to już dawno nie używałem AMD <- tylko ze względu na fakt że stare modele które ja używałem czyli atlony i durony baardzo sie grzały w porównaniu z Intelem. Na Amd miałem po nawet 80 stopni, a na intelu przy tym samym chłodzeniu 60 stopni. Tylko dlatego zmieniłem na Intela.

hmm, są takie co lepiej AMD punktują <- to już nawet BoInc nie jest sprawiedliwy  8)

Troll81

Zalezy kto co kompilował i na jakiej architekturze. niektóre projekty leiej punktują na AMD a inne na intelach jedne lepiej punktują na windowsie a inne na linuxach. kwestia doboru.

apohawk

#12
1. Athlony i Phenomy nie mają infrastruktury do komunikacji międzyprocesorowej, nie pamiętam nazwy handlowej, ale dwóch do jednej płyty nie upchniesz. Trzeba by w Opterony inwestować.
2. Złóż to sam  z porządnych części, które pozwolą Ci rozbudowywać stację w przyszłości, nie kupuj takich zestawów.
3. Chłodzenia boxowy AMD są delikatnie mówiąc słabe. Od razu planuj kupić lepsze.
4. Jeśli dobrze widzę na zdjęciu tego zestawu, to 2GB RAMu nie dołożysz, bo ma tylko dwa sloty, ewentualnie wymienisz, ale to i tak kasa w błoto. Olej zestaw, kup dobre części i składaj to sam. Procek trochę słaby.
5. 1GB RAMu na rdzeń to wg mnie minimum.
6. Jeśli będziesz chciał korzystać dobrodziejstw pamięci DDR3 1600 lub szybszych, to trzeba będzie podbić taktowanie northbridge o jakieś 20% (tak gdzieś ponoć AMD zachęca, ja podbiłem taktowanie i przepustowość pamięci jest większa). Nie mam pewności, ale do takiego podkręcenia NB w sensowny sposób może być potrzebny CPU z serii BlackEdition (odblokowane mnożniki).
7. Zestawy wielografowe: bardzo dokładnie przeczytaj dokumentację chipsetu użytego w płycie głównej. Może być tak, że chipset obsługuje dwie lub więcej kart, ale tylko w wolniejszym trybie. To może lub może nie mieć wpływu na wydajność obliczeń w zależności od projektu. Trzeba by naszych ekspertów od takich zestawów dopytać.

EDIT
Poleciłbym Phenoma II X6 1090T, tylko że podrożały o ponad 150PLN od czasu, kiedy kupowałem swojego.
http://allegro.pl/item1055102075_phenom_ii_x6_1090t_box.html
Zaznaczam jednak, że moja opinia może nie być 100% obiektywna, bo nie lubię Intela  XD
No good deed goes unpunished.

AiDec

#13
1. Do zadnej mobo nie wlozysz siedmiu 5870. Sa za duze. Tak jak pisal Tomasz, po prostu ich nie zmiescisz. Rozwiazaniem jest zastosowanie elastycznych przedluzek PCIe - dawniej niedostepnych (sam probowalem kupic i nie udalo mi sie), a obecnie podobno gdzies mozna je dorwac (pytaj OxyOne - wiem ze skads udalo Mu sie zalatwic takie). Przy zastosowaniu elastycznych przedluzek, wyprowadza sie wszystkie grafy poza obudowe kompa, budujac (najczesciej na zamowienie) druga obudowe, specjalnie pod 6-7 graf.


2. Nieszczesliwie dla nas, najlepiej punktujacy projekt dla graf (Milkyway) wymaga podlaczenia wszystkich graf sprzetowo jak i programowo. Oznacza to ze jesli zastosujesz np. cztery rdzenie graficzne (2x5970 albo 4x 5870), to musisz polaczyc je w sterownikach, korzystajac z opcji CrossFireX. Sterowniki ATI obsluguja maksymalnie CrossFireX (jakos sobie radza w wiekszosci przypadkow), czyli moga polaczyc 4 rdzenie graficzne - nie ma na chwile obecna (i moim zdaniem rowniez w blizej okreslonej przyszlosci) mozliwosci polaczenia wiekszej ilosci graf. Jesli wepniesz np. 6 graf i wlaczysz CrossFireX (do obslugi czterech graf), to masz na bank ze stery sie wysypia. Mozliwe ze nie od razu, mozliwe ze przez chwile pochodza, ale predzej czy pozniej wysypia sie - taki komp bylby bardzo niestabilny i biorac pod uwage koniecznosc stalej kontroli kompa, restartow itp., nie mialoby to zadnego sensu.

3. Biorac pod uwage powyzsze informacje, jedynym sensownym rozwiazaniem jest zastosowanie czterech rdzeni graficznych. Zatem masz do wyboru 2x5970, lub wydajniejsze rozwiazanie 4x5870. W tym pierwszym przypadku nie ma zadnych komplikacji - kazda mobo zmiesci taki zestaw, nalezy jedynie pamietac aby kupic bardzo dluga bude, bez `sekcji HDD` (te grafy sa niesamowicie dlugie i w wielu budach sie nie mieszcza, a nawet w najwiekszych mozliwych obudowach moga przeskadzac ew. `saneczki` na HDD). Jesli zdecydujesz sie na 4x5870, to masz 3 problemy do rozwiazania - musisz sie upewnic ze zmieszcza sie w mobo, ze zmieszcza sie w obudowie (no chyba ze skladasz bez obudowy, to problemu nie ma), i ostatni problem - jesli montujesz w obudowie, to musi byc ona cholernie dobrze wietrzona. Obudowa idealna do takiego zadania mialaby 3 wenty nawiewu z przodu, trzy z dolu, a do tego wyciag z tylu i z gory - takich obudow idealnych nie ma, wiec zazwyczaj kupuje sie `najblizsza idealowi` i oddaje jakiemus specowi do przerobki pod `ideal` (w razie potrzeby sluze pomoca w znalezieniu takowego speca).

Taka obudowa powinna miec rowniez przewidziane miejsce na 2 zasilacze - w przeciwnym wypadku dodatkowy zasilacz bedzie musial stac na zewnatrz. Jeden zasilacz jest w stanie uciagnac taki zestaw, ale tylko uciagnac - zapomnij o podkrecaniu (a zatem zapomnij o najwiekszej korzysci z Radeonow 5xxxx). W ramach wyjasnienia, kilka miesiecy temu przeprowadzano testy poboru mocy - i920@4.2GHz + 5970@950MHz + 2x HDD = najwyzszy szczytowy pobor mocy 1230W.

4. Ostatnie informacje i male podsumowanie. Wybierajac 2x5970 masz troche mniejsza wydajnosc niz przy 4x5870. Jednak masz o wiele mniej problemow technicznych (upchanie w mobo i obudowie), ale bedzie to okupione ogromnym halasem - te grafy beda cholernie glosne i cholernie gorace (w zimie bedziesz mial w pokoju saune przy otwartym oknie). Wybierajac 4x5870, masz sporo problemow do przeskoczenia (aczkolwiek zadnego `duzego` problemu - wszystkie sa mozliwe do rozwiazania `od reki`), jednak zyskujesz w zamian mniejsza glosnosc i wieksza wydajnosc. Oczywiscie jesli chcesz miec cisze, to zawsze mozesz sie zdecydowac na wersje WC (sa doprawdy niewiele drozsze od klasycznych), ale wtedy dochodzi Ci koszt budowy WC (i byc moze jakies problemy po drodze, jesli nie jest to Twoja mocna strona).




Kilka spraw `z innej beczki`:

- Niezaleznie co budujesz, nie wkladaj mniej niz 4GB (ja osobiscie zalecalbym 6-8 GB). Szybkosc pamieci nie ma praktycznie zadnego znaczenia (niewazne czy 1066MHz, czy 2200MHz), ale wielkosc pamieci daje ogromne znaczenie. Wiem jak to pomaga, piszac te slowa korzystam z 12GB 1066MHz i nie zamienilbym tego na nic innego :).

- W przyszlosci napisz tez, czy ten komp ma byc tylko i wylacznie do BOINC`a, czy zamierzasz tez w inny sposob korzystac z tego kompa (inne zadania, grafika, gry, cokolwiek), wtedy bedzie mozna doradzic Ci pozostale elementy kompa.


Cytat: apohawk w 25 Maj 2010, 15:26
7. Zestawy wielografowe: bardzo dokładnie przeczytaj dokumentację chipsetu użytego w płycie głównej. Może być tak, że chipset obsługuje dwie lub więcej kart, ale tylko w wolniejszym trybie. To może lub może nie mieć wpływu na wydajność obliczeń w zależności od projektu

Nie bedzie mialo - ilosc przesylanych danych jest tak mala, ze nawet PCIe x1 w zupelnosci wystarczy. Ponadto wszystkie nowsze mobo obsluguja cztery grafy w trybie nie nizszym niz x4, a w wielu przyadkach x8 (x4 wystarczy nawet do wszystkich obecnych gier).


- Ja zalecalbym jednak Intela. Moim zdaniem Twoj poczatkowy wybor proca i mobo byl bardzo dobry.

- Najgorsze mozliwe rozwiazanie, to 3x5870 - na to w zadnym wypadku sie nie decyduj.




Mam nadzieje ze bylem pomocny.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

goofyx

Wielkie dzięki za tak aktywny udział w moim wątku.
Zawsze wole się skonsultować z ludźmi mający większe doświadczenie w czymś w co chce się zaangażować.
Dzięki Wam wiem, że nie przemyślałem kilku spraw (człowiek uczy się całe życie) oraz jak się zabrać za składanie sprzętu pod BoInc.


@AiDec: Ten sprzęt będzie dedykowany typowo dla BoInc <- nie planuję go wykorzystywać inaczej, od tego mam swojego kompa + lapa.
@AiDec: Co do miejsca gdzie zamierzam postawić ten sprzęt <- będzie to pomieszczenie w piwnicy (z okienkiem), mniej więcej stała temperatura na poziomie 3-6 stopni przez cały rok, w ziemi trochę spada do 2-3stopnie, a w lecie przy upałach rośnie do 8-10stopni.

Powiedzcie mi jeszcze jedno. Czytałem że BoInc może liczyć bez podłączonego internetu itp <- net będzie oczywiście po kablu.
Ale zastanawiam się (bo tego nie znalazłem na googlach) czy można zrobić coś takiego że jest kilka stacji liczących bez netu, podpięte są one do kompa z netem, który jest pośrednikiem BoInc tzn.: ściąga zadania, wysyła wyniki itp a stacje liczące od niego pobierają zadania itp <- to oczywiście moja taka mała myśl.

Tomasz R. Gwiazda

http://www.in4.pl/komentarze_EVGA_X58_FTW3_oficjalnie_og%C5%82oszone,21056.htm

nie wiem jak ta plytka by sie sprawdzila, ale chlodzenie mostkow fajne :)

apohawk

W jaki sposób "podpięte do kompa z netem" ? Chyba o wiele prościej zrobić z takiego kompa router i udostępnić neta pozostałym stacjom.
No good deed goes unpunished.

goofyx

@Tomasz R. Gwiazda: Wygląda rzeczywiście nieźle :) Po za tym fajna podstawka pod BoInc: i7 z 4 rdzeniami + jak dobrze patrze 3x grafiki, bo jest chyba wystarczająco miejsca na nie + ddr3 3 kanałowe

@apohawk: eh, nie mogłem sobie przypomnieć o co dokładnie mi chodziło i namieszałem. Chodziło mi o utworzenie klajstru obliczeniowego dla BoInc tzn.: jest komputer-serwer na którym jest BoInc, i ma dostęp do komputerów-służących <- w teorii ten komputer-serwer u siebie ma zainstalowanego np.: BoInc, a tak naprawdę liczą wszystkie komputery-służący. Teraz jak wiem jak to się nazywało, muszę poczytać czy warto takie coś robić :)

goofyx

Czysto teoretycznie gdyby miał jakieś dobre miejsce to mógłbym z jakiś staruszków zrobić taki klaster <- taki dom staruszków dla komputerów ;)
To oczywiście tylko czysta teoria ;)

Kilkadziesiąt maszyn by się znalazło :)
Z tego co czytałem to kompuery-slejwy mogą chodzić bez grafik, fdd, hdd, cd itp <- tylko karta sieciowa jest potrzebna.

Troll81

Jest to raczej nieopłacalne. Na wszystkich komputerach miałbyś zainstalowany system operacyjny klastrowy. Zazwyczaj oparty na MOSIX. Takie klastry nie będą bardziej wydajne niż każdy komp z osobna z zainstalowanym debianem w wersji net-install. MOżna takim staruszkom wywalić niemal wszystko (karty graficzne, hdd, Napedy CD itp) zostawić tylko proc, RAM i Płytę główną i zasilacz. Nawet obudowy im nie potrzeba. Dla wygody mozna tak ustawić debiana by Konsolę wywalał na któryś z portów COM.

apohawk

Lepiej najzwyczajniej w świecie poinstalować na każdym kompie jakiś OS + boinc manager i to sobie doskonale poradzi. Potem można wszystkim na raz zarządzać przez BAM albo ręcznie do każdej maszyny przez boinc managera. Ja mam ze starszych części złożony komputer z linuksem, do którego mam dostęp przez ssh i przez boinc managera. Bez monitora, bez myszy, bez klawiatury. Leży w kącie i ładnie liczy.
No good deed goes unpunished.

OxyOne

System Klastrowy proponuje HPC Debian.

Co do odpalenia więcej GPU w kompie czyli 6, 8... ile płyta ma slotów nie ma problemu. Trochę trzeba zaszaleć z zasilaniem /mostkowaniem PSU/ i trochę pogrzebać w sterach. No i końcówki 75 Ohm zamiast monitorów. Chip X58 w góre.

Finito.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

sesef

#22
Cytat: AiDec w 26 Maj 2010, 04:08
Rozwiazaniem jest zastosowanie elastycznych przedluzek PCIe - dawniej niedostepnych (sam probowalem kupic i nie udalo mi sie), a obecnie podobno gdzies mozna je dorwac (pytaj OxyOne - wiem ze skads udalo Mu sie zalatwic takie). Przy zastosowaniu elastycznych przedluzek, wyprowadza sie wszystkie grafy poza obudowe kompa, budujac (najczesciej na zamowienie) druga obudowe, specjalnie pod 6-7 graf.


Ogólnie syf z tymi przedłużkami, nie polutowane/jakieś inne braki, ale były ściągane ze sklepów UK.

Ogólnie jak ktoś już odpali 6+ kart to ma jakieś 30% szans, że będzie to działać normalnie i przy takich konstrukcjach KONIECZNIE LGA1156, w LGA1136/AM3 prędzej czy później spali się mostek północny.

Cytat: AiDec w 26 Maj 2010, 04:08Jeden zasilacz jest w stanie uciagnac taki zestaw, ale tylko uciagnac - zapomnij o podkrecaniu (a zatem zapomnij o najwiekszej korzysci z Radeonow 5xxxx). W ramach wyjasnienia, kilka miesiecy temu przeprowadzano testy poboru mocy - i920@4.2GHz + 5970@950MHz + 2x HDD = najwyzszy szczytowy pobor mocy 1230W.

Silverstone 1,5 kW bez problemów ciągnie 3x5970@930 bez kręcenia procka.

AiDec

Cytat: sesef w 26 Maj 2010, 19:17
Silverstone 1,5 kW bez problemów ciągnie 3x5970@930 bez kręcenia procka.

U mnie Silverstone 1,5 kW 2x5970@950 + 3HDD 10.000rpm, po tygodniu zaczal gwizdac, a po dwoch padl.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

Cytat: AiDec w 27 Maj 2010, 01:11
Cytat: sesef w 26 Maj 2010, 19:17
Silverstone 1,5 kW bez problemów ciągnie 3x5970@930 bez kręcenia procka.

U mnie Silverstone 1,5 kW 2x5970@950 + 3HDD 10.000rpm, po tygodniu zaczal gwizdac, a po dwoch padl.

Dziwne, u Obixa trzyma się bardzo dobrze ten zasilacz widać jakaś walnięta sztuka się trafiła.

G

Cytat: AiDec w 27 Maj 2010, 01:11
Cytat: sesef w 26 Maj 2010, 19:17
Silverstone 1,5 kW bez problemów ciągnie 3x5970@930 bez kręcenia procka.

U mnie Silverstone 1,5 kW 2x5970@950 + 3HDD 10.000rpm, po tygodniu zaczal gwizdac, a po dwoch padl.

Odłącz czajnik bezprzewodowy od USB  XD


     

AiDec




Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

#27
Cytat: goofyx w 26 Maj 2010, 09:05
@AiDec: Co do miejsca gdzie zamierzam postawić ten sprzęt <- będzie to pomieszczenie w piwnicy (z okienkiem), mniej więcej stała temperatura na poziomie 3-6 stopni przez cały rok, w ziemi trochę spada do 2-3stopnie, a w lecie przy upałach rośnie do 8-10stopni.

Zatem nie potrzebujesz niczego wiecej poza chlodzeniem powietrzem - woda nie bedzie potrzebna.

Niemniej bardzo mocno zalecalbym uzycie obudowy, dobrze wentylowanej i na dodatek ze wszystkimi otworami zabezpieczonymi przed dostaniem sie kurzu (ja uzywam gazy niewyjalowionej, kupuje w aptece na metry, za grosze), z doswiadczenia wiem ile kurzu potrafi sie wszedzie wepchac jesli komp stoi w piwnicy/na strychu i jakie klopoty moga z tego wyjsc. Biorac pod uwage ze komp nie bedzie stal na widoku, nie musisz sie przejmowac wygladem, zatem kup najtansza obudowe i sam dorob miejsca na wiatraki.


Przykladowe dorobienie miejsca na wiatraki, samemu, szybko, bez problemow:

W miejscu w ktorym chce miec wiatrak (od spodu, z gory, z boku...) nawiercam cztery male otworki pasujace do wiatraka (po prostu przykladam wiatrak np. 120x120 i olowkiem zaznaczam miejsca). Wiedzac gdzie bedzie wiatrak (mam juz cztery otwory mocujace) sporawym wiertlem (np. 5-6mm) nawiercam mase otworkow na wyznaczonym obszarze. Nakladam na to poczwornie zlozona gaze, przykrecam wiatrak i voila. 5-10 minut pracy w zaleznosci jak dlugo szukam wiertarki ;).



Btw, co do chlodzenia proca, to wez sobie chlodzenie Noctua NH-D14. Doprawdy rewelacja - z lepszym sie nie spotkalem, warte kazdej ceny. Odpalalem na tym i7 x980, u mnie w pokoju, w cieple, przy pelnym obciazeniu na nominalnych zegarach 42-45C! Dzieki takiemu chlodzeniu bedziesz mogl ostro krecic CPU.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

apohawk

Tak na szybko rzuciłem okiem, co piszą o tym Noctua NH-D14 i chwalą się ludzie, że na Phenoma II X4 955 bez OC mają 51C. To ja za połowę ceny na Phenomie II X6 1090 podkręconym do 3,5GHz katowanym BOINCem 24h na dobę mam 54C jeśli grafa grzeje, a jak na grafie nic się nie robi, to spada do 48C. A wiatrak? Za pół ceny! Arctic Cooling Freezer Xtreme Rev.2
Może to przez to, że wietrzę mieszkanie, może ten Noctua lepiej nadaje się do Inteli  XD
No good deed goes unpunished.

sesef

Cytat: AiDec w 29 Maj 2010, 08:22
Cytat: goofyx w 26 Maj 2010, 09:05
@AiDec: Co do miejsca gdzie zamierzam postawić ten sprzęt <- będzie to pomieszczenie w piwnicy (z okienkiem), mniej więcej stała temperatura na poziomie 3-6 stopni przez cały rok, w ziemi trochę spada do 2-3stopnie, a w lecie przy upałach rośnie do 8-10stopni.

Zatem nie potrzebujesz niczego wiecej poza chlodzeniem powietrzem - woda nie bedzie potrzebna.

Ale przydałby się jakiś filtr powietrza, żeby się woda na grafach nie zaczęła skraplać przy wyższej wilgotności.

Troll81

gaza powinna wychwycić wilgoć. Zawsze można do środka kompa wrzucić silicant :D

goofyx

Im bliżej kupna pierwszej maszyny jestem tym bardziej się zastanawiam dlaczego Phenom x6 w testach wychodzi gorzej niż core i7 z 4 rdzeniami  ;) Różnice technologiczne itp, ale AMD ma 2 rdzenie więcej a wychodzi o wiele gorzej niż 4 rdzeniówka nawet po podkręceniu  :(

Tak na marginesie <- intel planuje wprowadzić procesory 48 i 80 rdzeniowe dla serwerów itp <- to by było coś do liczenia w BoInc  ;D

Tomasz R. Gwiazda

nawet 60rdzeniowece :)

ale i tak to nic przy obliczeniach na kartach ATI serii 5xxx :D

Troll81

Pytanie jakie testy były tych x6 i x4 :D więcej jajek nie znaczy lepiej....

goofyx

@Tomasz R. Gwiazda czytałem zestawienie co do ilości operacji zmienno-przecinkowych <- karty graficzne mają sporą przewagę co ilości takich działań nad CPU

@Troll81 To zestawienie miało różne testy np.: 3dMarki, kompresja/dekompresja itp itd <- ale i tak mnie to dziwi ;)  W każdym i7 wychodził o wiele lepiej niż Phenom. Wiem, że ilość jajek to nie wszystko, bo aplikacje itp nie obsługują tyle. Ja myślę teraz czysto BoIncowo dlaczego z powrotem myślę o Phenomie x6 <- 6 próbek na raz bym liczył na takiej maszynie.

@Tomasz R. Gwiazda tak swoją drogą liczenie na raz np.: 60 lub 80 próbek, hmm... fajnei by było  ;D, a tak to liczę 2-4 na jednym sprzęcie przy poborze energii większym niż te np.: 60 rdzeni.

Troll81

jeżeli testy były robione na programach jednowątkowych to nijak mają się do ogólnej wydajnosći proca.

można natomiast łatwo je przeliczyć
Skoro i7 rozpakowywuje plik rar w 70 sekund na jednym jajku to na 4 rozpakowałby go 4 razy szybciej co daje 17,5 sekundy
Podobne założenie przyjmij dla phenoma Załóżmy że jemu rozpakowanie pliku zajmuje 90 sekund co przy 6 jajkach daje 15 sekund :D

oczywiście podstaw czasy z testu.....

goofyx

@Troll81: takie testy to tylko zamęt wprowadzają  ;) na każdym vortalu są inne wyniki  ;D ale tak jak pisałem myślę nad maszyną Phenmo x6 <- 6 próbek na raz.

Może to nie kategoria na to pytanie, ale ciekawi mnie.
Wy liczycie dla idei czy dla punktów?
Z jednej strony fajnie wspierać coś co może się przydać ludziom, a z drugiej strony fajnie jest iść w rankingach w górę.
Jak to jest u was?

sesef

Cytat: goofyx w 31 Maj 2010, 09:11
Im bliżej kupna pierwszej maszyny jestem tym bardziej się zastanawiam dlaczego Phenom x6 w testach wychodzi gorzej niż core i7 z 4 rdzeniami  ;) Różnice technologiczne itp, ale AMD ma 2 rdzenie

Mam dostęp do i7 i do Phenoma x6 i jakiejś ogromnej przewagi i7 przy podobnych taktach/cenie nie ma.

Troll81

Trochę i tego i tego. Kartę graficzną kupiłem dla punktów :D no i czasem giercuję. procek kupiłem typowo pod BOINC. Dla mnie najważniejszea jest biologia gdyz uważam że te projekty są najwartościowsze. jak tylko pojawi się projekt BOINC białkowy pod karte ATI to się przełączę. Na razie kosze punkty. Mam tez natrzepane multum punktów we freehalu ale on prawie nie korzysta z proca. Jak zacznie wcinac mi proca to pójdzie w odstawkę.
Oprócz tego mam natrzepane punkty w:
Milkyway - grafa
Collatz - Grafa
PrimeGrid- Grafa
Aqua - Grafa
WCG jest dla mnie ważne ale słabo punktuje. Moje wypracowane 150k jest warte tyle co 300k w innych projektach :D

goofyx

To jaki projekt polecacie ( wiem, że są wątki o tym, ale każdy ma inną opinię ;) ) chodzi mi o dobrą ideę + dobre punkty skoro WCG nie daje za dużo pkt.  Chodzi mi na razie o liczenie na CPU.