Linuks w Jaworznickich szkołach

Zaczęty przez GRID, 28 Listopad 2011, 16:07

Czy jesteś za tym aby w szkołach głównym systemem był Linux ?

Tak
16 (94.1%)
Nie
1 (5.9%)

Głosów w sumie: 17

GRID


Troll81

Może w końcu przestaniemy bulić microshitowi miliony złotych za licencje??

Martin Fox

Największym problemem są nauczyciele - ci jak słyszą hasło "linux" to w większości bronią się rekami i nogami.

lolek

Najpierw szkolni "informatycy" musieli by się nauczyć go obsługiwać  :deadman:

Troll81

na miejscu MENu zapowiedziałbym że za dwa lata wszystkie szkoły w polsce będą na linuksie. Nauczyciele maja dwa lata żeby się dokształcić w tej materii. I po robocie.

Tomasz R. Gwiazda

#5
największym problemem w tym jest samo słowo Linux

co to znaczy Linux do szkol? który? sam(i) sobie winni są ze nie umieją "sprzedać" najlepszego i darmowego systemu operacyjnego

Martin Fox

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 28 Listopad 2011, 17:13
najwiekszym problemem w tym jest samo slowo Linux

co to znaczy Linux do szkol? ktory? sam(i) sobie winni sa ze sa kretynami i nie umieja "sprzedac" najlepszego i darmowego systemu operacyjnego
Nie rozumiem pytania "który". Można zapytać - która dystrybucja. Ale nie który linux :)
A tak naprawdę, do szkół, imho (ze względu na prostotę) najlepszym wyborem jest albo ubuntu, albo Linux-EduCD - polska dystrybucja edukacyjno-naukowa.
Ja osobiście wspierałbym Linux-EduCD, ponieważ domyślnym językiem jest Polski, ma od razu wrzucony soft do obsługi bezdyskowych terminali graficznych i masę oprogramowania edukacyjnego.
Z drugiej strony - ubuntu (zwłaszcza edubuntu) ma podobne możliwości, więc to już wybór nauczyciela.

Tomasz R. Gwiazda

czyli co? wybor nauczyciela i kazdy bedzie uczyl innej dystrybucji
i wy sie nadal dziwicie ze MS ma 85% udzialu rynku i jest zly....

ps: piszac "ktory" chodzi mi dokladnie o dystrybucje

GRID

#8
Tomek ludzie umieją tylko Windows i Worda i nie chce im się uczyć niczego innego. Uczą ludzi tego co umieją.
Tak samo jest w biurach - przychodzisz do biura i wszyscy używają Office Microsoft to co masz zrobić też musisz używać.

Ale od czasu do czasu znajdzie się ktoś bardziej kumaty, kto ma możliwości i władzę do zmiany oprogramowania i wynik jest prosty - kilka, kilkaset tysięcy zaoszczędzonych.

A ludzie od WIOO to dla mnie super kolesie a nie tak jak ty ich nazwałeś (ale wyciekłem bo naruszyłeś regulamin i etykę)
Najbardziej aktywni członkowie WIOO jeżdżą i robią konferencje i nie źle im to wychodzi. Nawet przydało by nam się kiedyś wybrać na ich konferencję i nabrać doświadczenia na nasze przyszłe konferencje.

Martin Fox

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 28 Listopad 2011, 18:04
czyli co? wybor nauczyciela i kazdy bedzie uczyl innej dystrybucji
i wy sie nadal dziwicie ze MS ma 85% udzialu rynku i jest zly....

ps: piszac "ktory" chodzi mi dokladnie o dystrybucje
Nadal nie rozumiem... jak można uczyć "różnych dystrybucji"?
Ja rozumiem, że mogą się one różnić dla administratora, ale dla usera wszędzie jest takie samo KDE więc?

Tomasz R. Gwiazda

tia kde albo gnome, albo jeszcze cos...

Martin Fox

Tomaszu (mam nadzieję, że mogę tak) - KDE, ponieważ większość programów edukacyjnych wymaga jego bibliotek.
Tak więc wybór nie jest trudny. Co innego w domu, ale tutaj, jeśli chcemy korzystać z oprogramowania edu to KDE jest jedynym logicznym wyborem (nie wierze... poleciłem kde... fuuuuuj :wth:)

Tomasz R. Gwiazda

CytatTomaszu (mam nadzieję, że mogę tak)
oczywiscie ze mozesz wkoncu to moje imie :)
ja osobiscie tez zawsze wybieralem KDE, ale wlasnie nie jestem przekonany o tej logicznosci i o tym ze kazdy z nauczycieli mialby wolna reke w wyborze.


Troll81

jak dla mnie to poszczególne distro dla przeciętnego usera prawie niczym się nie różnią. Oczywiście admin moze mić przyzwyczajenie ze domyślnym edytorem jest vi albo mcedit albo ina grzybnia. Jak dla mnie to MEN powinno ogłosić konkurs. Takie distro uczniowie tez dostawaliby na płytkach. owinien tam się znaleźć soft do nauki. Osobiscie popieram distro debiana boma chyba najwięcej pakietów ze wszystkich linuxów które są łatwe :D

Tomasz R. Gwiazda

pogadaj z Pawlakiem to zaproponuje iPady :D

Troll81


GRID

dorzucają 2 lata do emerytury barany jedne, jakby tak chociaż open office używali to mogli by odpisać ze 2 lata górnikom.

Troll81

bo administracja lubi wydawać pieniądze a nie je oszczędzać. Weź pod uwage że najlepszy kierownik urzędu to taki który umie najskuteczniej dotacje wyszarpać a nie obciąć koszty....

kotfryc

A jakich programów edukacyjnych poza pakietem biurowym się dziś w szkołach używa? bo ja jakiś ciemny chyba jestem.... przeglądarki internetowej?
A no i zapomniałem po paru latach użytkowania pingwina... jak może istnieć system operacyjny bez  płatnego antywirusa ?  :fright: a zapora to gdzie w tym Linuksie?  :arrr: no i czy aby na pewno można tutaj zainstalować facebooka  |-?

Troll81

na pewno używałem kompilatorów to turbopascala :D no i niesmiertelnego LOGO

oraz graliśmy w quake :D

Tomasz R. Gwiazda

kotfryc: zalezy o jakim poziomie szkol mowa, na studiach to odchodzi sie juz od uczenia Offica i zaklada sie ze kazdy go umie.
Za to wchodzi Ci soft typu Statistica, SPSS  i inne zalezne od profilu

krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 30 Listopad 2011, 10:31
kotfryc: zalezy o jakim poziomie szkol mowa, na studiach to odchodzi sie juz od uczenia Offica i zaklada sie ze kazdy go umie.
Za to wchodzi Ci soft typu Statistica, SPSS  i inne zalezne od profilu
U mnie to wyglądało tak, że zaliczeniówki dostarczało się w (do wyboru): .doc, .odt lub PDF.
Język wybrany do nauki to JAVA i stara wersja Javy i NetBeans'a jako podstawa (stara dlatego, żeby uniknąć sytuacji, że na jakiejś platformie jeszcze nie ma implementacji nowej wersji).
Pomijam oczywiście początkowe zabawy z HTML i Javascriptem bo to wszędzie jest takie samo :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

GRID

http://zus.pl/bip/default.asp?id=220&idz=117754

A w załączniku dokument: interwencja w sprawie nie zgodnego z prawem przetargu ZUS.

Tomasz R. Gwiazda

nie wiem jak wy...
ale ja majac sprzet jednej firmy, system jednej firmy
to bym chcial to utrzymac, a nie wrzucac sprzet drugiej i 3 firmy tylko dlatego ze taniej.
tak samo z OS

dlatego wiele przetargow to po prostu fikcja

GRID

ja pracuje w wielu placówkach dyplomatycznych i w nich sukcesywnie prowadzam thunderbirda i openoffice.

Troll81

Jak dla mnie PDF powinien być podstawowym dokumentem w administracji. OpenOffice StarOffice i większość programów obsługuje PDFa od razu. A jak nie to można sobie darmowego PDFPrinter ściągnąć i drukować do PDFa :D

Tomasz R. Gwiazda

sadze ze nikt by sie o to nie spieral :)

Martin Fox

Najlepsze są ogłoszenia o pracę gdzie wymagają CV w formacie docx :)

krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 30 Listopad 2011, 23:43
nie wiem jak wy...
ale ja majac sprzet jednej firmy, system jednej firmy
to bym chcial to utrzymac, a nie wrzucac sprzet drugiej i 3 firmy tylko dlatego ze taniej.
tak samo z OS

dlatego wiele przetargow to po prostu fikcja
To się właśnie nazywa Vendor Lock-in, czyli uzależnienie się od jednej firmy/formatu.
Dlatego ja uważam, że w instytucjach państwowych/europejskich powinny być wyłącznie rozwiązania open source i nie przemawia do mnie argument, że trzeba soft od nowa pisać. Po prostu im później to się stanie, tym drożej wyjdzie...

Wyobraźcie sobie sytuację, gdy np. w 2015 roku (Windows 10,5) MS wprowadza feature "dla Waszego bezpieczeństwa, każdy dokument stworzony na naszym systemie będzie u nas na zawsze przechowywany na serwerach MS". W tym momencie cały soft w instytucjach państwowych musi być przerabiany...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

do mnie tez nie przemawia to co Ty piszesz w tym momencie.

Darmowy soft (linux) nie oznacza zupelnie ze jest za darmo.
a jak czesto wiemy soft jest tylko na 1 sluszny system, i nie mozesz miec pretensji do firmy ktora tego potrzebuje bo ona moze i chcialaby miec linuxa ale na nim to co potrzeba to nie dziala

Troll81

tu raczej chodzi o coś innego. Dlaczego pieniądze z moich podatków mają zasilać konto micorsoft?

kolejna rzecz to fakt iż oprogramowanie otwarte umozliwia kontrole nad nim. Już była chryja podajże w danii o wyciek danych spowodowany właśnie użyciem oprogramowania microsoftu. Gdyby programowanie było otwarte to chłopcy mogliby sobie sami napisac łatkę a tak czekali na łatę od microshita a w międzyczasie ktoś lukę wykorzystał.

kolejna rzecz to pozycja rynkowa. Wyobraź sobie że microsoft podniesie ceny (a może) albo wprowadzi (jak to już proponował) opłatę roczną za korzystanie z jego produtów. No sorry ale niech nie pierdzielą.

Tomasz R. Gwiazda

z jednej strony chcecie zablokowac wolny rynek i na sile wrzucic linuxa
i przeciez pisalem to ze kasa nie pojdzie na licencje na OS to nie znaczy ze wogole nie zostanie zuzyta na np. szkolenia i support
zadna to oszczednosc

rynek reguluje takie rzeczy. jesli cos jest dobre jest warte zaplacenia kasy
jesli cos jest za drogie nikt tego nie kupi

a uwiezcie mi ze ceny licencji np w Office 365 sa bardzo ciekawe

PS: oprogramowanie otwarte = lepsza wiedza hackerow o dziurach w nim :) to raczej dziala na niekozysc bezpieczenstwa tych systemow

krzyszp

Tomaszu, napisałem Open Source a nie Freeware, to jest różnica, którą bardzo dobrze znam.
Szkolenia w temacie softu MS też są płatne, a otrzymywany w cenie licencji support to śmiech na sali (wiem, próbowałem kożystać). Miałem porównanie poprzez support Red Hata 4 lata temu, od telefonu do nich, po 3h w aktualizacjach była łatka dla VNC (dokładniej, łatka na system polepszająca współpracę z VNC).

Nie chodzi mi o blokowanie wolnego rynku, chodzi mi o możliwość zmiany systemu, jeśli producent "coś wymyśli" i tak w linuksie, jak Red Hat zgłupieje, to mogę przejść na Canonical'a czy Open Suse, wdrożeniami też zajmuje się masę firm.

Z tematem bezpieczeństwa to przestrzeliłeś mocno, akurat Open Source jest uważany za dużo bardziej bezpieczny, bo masa oczu wypatruje luk (i je łata).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

tak, tylko zawsze sie mowi ze dzieki temu ze open to jest takie bezpieczne a nie mowi sie wogole o tym ze przez to moze byc mniej bezpieczne
problem bezpieczny Windows to w duzej mierze kwestia zwyczajnej konfiguracji a wlasciwie niewiedzy uzytkownikow, nie znaczy to ze system jest niebezpieczny tylko ze "malpy" sie dorwaly do niego :)
Co do aktualizacji, krytycznych i zabezpieczen to akurat wszyscy i linux i Apple (ten najbardziej to zlewa) moga sie od MS uczyc, bo on najszybciej dostarcza laty (tak wiem ze sa bledy/luki ktore od wielu lat sa niezalatane)



takie czarno biale pojmowanie swiata jest czesto wygodne :)

czemu MS mialoby niezalezec na tym zeby cos przestalo na nim lazic? celowo mialby zrazac swoich klientow od ktorych ma kase ? po to zeby porzucili go i przeszli ? malo logiczne.
zakladanie z gory zlej woli to tez troche takie sliskie. A czemu zakladacie z gory dobra wole w Linuxie ?

Nie chodzi mi o blokowanie wolnego rynku, chodzi mi o możliwość zmiany systemu, jeśli producent "coś wymyśli" i tak w linuksie, jak Red Hat zgłupieje, to mogę przejść na Canonical'a czy Open Suse, wdrożeniami też zajmuje się masę firm.
i rozumiem ze jam MS to niemozesz sobie zmienic na cos innego jak ci strzeli taki pomysl ? Mozesz
kwestia tego czy sie oplaci gdy przy MS masz OS i oprogramowanie z pudelka przez kogos napisane na MS vs Linux (free) + wydanie kasy na napisane aplikacji ktorej potrzebujesz


Tomasz R. Gwiazda

ps: zauwazcie ze ja nie jestem betonem jesli chodzi o opensource... bo np. w komorce mam Androida i go bardzo cenie. tak samo jesli chodzi o linuxa w zastosowaniach fw,dns, routery ect
kwestia jest taka ze sie postarali ze ten android jest dla ludzi a nie dla robotow piszacych w terminalu :)

Usability slowo klucz

Troll81

mi właśnie chodzi o wolny rynek a wolny jest tylko wtedy gdy nie ma vendor lock in.

Windows ma niezałatane luki od wileu lat i je zlewa. Masz o tym całe grupy dyskusyjne.

Tomasz R. Gwiazda

Windows ma niezałatane luki od wileu lat i je zlewa. Masz o tym całe grupy dyskusyjne.
no przeciez napisalem o tym.

a czy Linux nie ma?
i to ze producent nie dostarczyl latki na luke powoduje ze sam uzytkownik nie moze sie przed nia zabezpieczyc?

Troll81

http://vbeta.pl/2009/09/17/microsoft-twierdzi-ze-nie-potrafi-zalatac-luki-w-xp-kusi-windowsem-7

no prosze.....

Tomasz R. Gwiazda

czemu nie wymagasz od 12 letniej dystrybucji Linuxa zeby ja aktualizowano ? tez ci zawsze zaproponuja zebys przeszedl na nowsze jadro czy inna dystrubucje
prosze Cie....

Troll81

Ale za darmo a nie za dopłatą :D