mój pierwszy linux

Zaczęty przez legis, 27 Kwiecień 2012, 12:02

legis

mam zamiar zainstalować Linuksa w związku z tym mam kilka pytań

1.  Jaka dystrybucja (może być wymagająca co do sprzętu byle by była prosta w obsłudze, będzie pracować na wirtualce no i pewnie coś policzę)
2.  Wersja 32 czy 64 jaka lepsza do BOINC
3.  Formatowanie dysku (mam osobny dysk przeznaczony pod nowy system 500GB) jak go sformatować i czym obecnie pracuje na win7x64

dalsze pytania pewnie się później wyklują

dzięki

lukaszja

Cytat: legis w 27 Kwiecień 2012, 12:02
mam zamiar zainstalować Linuksa w związku z tym mam kilka pytań
1.  Jaka dystrybucja (może być wymagająca co do sprzętu byle by była prosta w obsłudze, będzie pracować na wirtualce no i pewnie coś policzę)
LinuxMint ver 9 (nie najnowsza a właśnie 9 - to wersja LTS - ma wsparcie do 2013r., jest lżejsza i wg mnie ma o niebo lepszy wygląd niż ver. 12
Cytat: legis w 27 Kwiecień 2012, 12:02
2.  Wersja 32 czy 64 jaka lepsza do BOINC
x64
Cytat: legis w 27 Kwiecień 2012, 12:02
3.  Formatowanie dysku (mam osobny dysk przeznaczony pod nowy system 500GB) jak go sformatować i czym obecnie pracuje na win7x64
Jak wirtualka, to w ogóle nie masz problemu, taki np. VirtualBox sam się odpowiednio, prowadząc "za rękę" zainstaluje.

Troll81

debian mint albo ubuntu :D

wal wersje 64 nie ma co sie cofać do ery dinozaurów.

Dysk sformatujesz podczas instalacji systemu.

phobos

1. Ja używam debiana, jest dość minimalistyczny, bez wodotrysków i zbędnych bajerów. Jak szukasz tego typu systemu to polecam.
2. Czy aby liczenie boinc na wirtualce nie jest nieco nieopłacalne ? Nie ma czasem strat wydajności?
3. Jak stawiasz system wirtualce to formatowanie dysku nie ma znaczenia bo i tak system wirtualny stoi na pliku utworzonym gdzieś na normalnej partycji windowsa (zakładam że instalujesz tą wirtualkę na windowsie).

legis

Cytat: phobos w 27 Kwiecień 2012, 12:26
3. Jak stawiasz system wirtualce to formatowanie dysku nie ma znaczenia bo i tak system wirtualny stoi na pliku utworzonym gdzieś na normalnej partycji windowsa (zakładam że instalujesz tą wirtualkę na windowsie).
czyli nie ma możliwości spaprania czegoś na dysku ?
czy jest wybór dysku na którym ma byc zainstalowany system?

krzyszp

I nie zapomnij o dodaniu VirtualAddOns czy jakoś tak, znacznie uprzyjemniają pracę z wirtualką.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

PoznanskaPyra

Pobierz sobie ubuntu, instalacja jest dziecinnie prosta, a sam instalator za rękę Cię przeprowadzi.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

legis


krzyszp

Cytat: legis w 27 Kwiecień 2012, 12:48
leci ubuntu 11,04
Dlaczego nie 12.04?
Świeżutkie i stabilne...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Martin Fox

A ja ubuntu nie polecam, wyglad unity jest do dupy

kotfryc

Cytat: krzyszp w 27 Kwiecień 2012, 12:49
Cytat: legis w 27 Kwiecień 2012, 12:48
leci ubuntu 11,04
Dlaczego nie 12.04?
Świeżutkie i stabilne...
i u mnie Boinc pod tym nie chce liczyć...  |-?

krzyszp

U mnie grzecznie liczy WCG na Core2Quad :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lolek

Cytat: Martin Fox w 27 Kwiecień 2012, 14:16
A ja ubuntu nie polecam, wyglad unity jest do dupy

A co za problem zmienić uniti na gnome ?

Ja polecam minta, oczywiście x64...

Martin Fox

ja tez minta, na xfce :P

Troll81


kotfryc

Cytat: krzyszp w 27 Kwiecień 2012, 17:56
U mnie grzecznie liczy WCG na Core2Quad :)
Mądralo mi też liczył, ale nie to co chciałem  :P
Gdyby ktoś miał ten problem co ja zapraszam tutaj

phobos

Cytat: legis w 27 Kwiecień 2012, 12:32
Cytat: phobos w 27 Kwiecień 2012, 12:26
3. Jak stawiasz system wirtualce to formatowanie dysku nie ma znaczenia bo i tak system wirtualny stoi na pliku utworzonym gdzieś na normalnej partycji windowsa (zakładam że instalujesz tą wirtualkę na windowsie).
czyli nie ma możliwości spaprania czegoś na dysku ?
czy jest wybór dysku na którym ma byc zainstalowany system?

Z tego co wiem to choćbyś nawet chciał to nic nie zepsujesz. Cała maszyna wirtualna siedzi sobie w osobnym pliku na dowolnym dysku jaki sobie wybierzesz, podczas tworzenia maszyny wybierasz sobie ile max miejsca może zużyć, ile max ramu może zużyć itp. Na prawdę jest to zadziwiająco proste i większość pytań i wątpliwości rozwieje się z chwilą gdy sam spróbujesz postawić pierwszą maszynę.
Jedyna niespodzianka jaka może Cię czekać i jaka przychodzi mi teraz do głowy to komunikat o niemożliwości zainstalowania systemu x64 bez włączonego w biosie wsparcia dla wirtualizacji. Tak było u mnie. Musiałem wtedy odnaleźć odpowiednią opcję w biosie i ustawić co trzeba, a reszta już poszla bez problemu.

Troll81

tak ma chyba tylko redhat + klony

legis

wszystko poszło bez problemu
wróć jak zmienić język znaczy przy instalacji zaznaczyłem polski programisty ale chyba coś się pokrzaczyło bo litery mi jakieś inne wyskakują  :deadman:
zobaczymy jaka wersja mi spasi miejsca na dysku mam w setkach GB zainstaluję wszystkie  XD
dzięki za pomoc

xelexin

Dobry wybór, ubuntu jest najprostrzym unixem :)

Język zmieniasz w system->preferencje jak sie nie myle :)
poczytaj sobie o używaniu konsoli (bardzo przydatna rzecz)
może że zechcesz startować do LPI :)
 


legis

język juz zmieniłem teraz jakiś kreator konfiguracji leci

xelexin

czego konfiguracji :) sieci ? xD
 


legis

repozytoria pakiety nie bardzo kumam o co chodzi boinc nie da sie z zainstalować komunikat o błędzie w kodowaniu znaków  :wth:

xelexin

o człowieku dasz rade napisać na gg, albo wejsc na irc to Ci pomoge :)
 


legis

idę zaraz spać jak coś to sie przypomnę na razie Dzieki za pomoc

Ufol

Wróble ćwierkają, że Ubuntu 12.04 ładnie gadać poczyna, prawda li to? Rzecz tyczy oczywiście Gnome i Orki w nim zawartej. Apeluję do używających tej wersji, spróbujcie coś odpalić przy pomocy samego gadacza. Zastanawiam się nad instalacją 12.04, ale nie wiem, ile usłyszę. Czy coś już z tego spolszczyli, czy trzeba czekać na rodzimą paczkę?

legis

Dużo nauki mnie czeka na razie muszę poznać o co w tym wszystkim chodzi.
Na razie nie zawracam głowy dzięki wszystkim za pomoc.
Zaczynam studiować fora ubuntu

Ufol

Bardzo przyjazne dla początkujących jest forum serwisu:
www.ubuntu.pl
Szczerze polecam.

krzyszp

Polecam http://www.ubucentrum.net oraz tamtejsze forum, chyba bardziej przyjazne niż ubuntu.pl

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lolek

A ja nie polecam żadnego forum ubuntu...zachowują się tam jak by pozjadali wszystkie rozumy i jak się zada pytanie to zaraz ktoś napisze użyj opcji szukaj, lub wpisz w google. Jak byśmy my robili tan na tym forum to pewnie połowy osób by tu nie było...

Ufol

A ja powracam do swego, jak pijak do płotu. Ma ktoś może 12.04 z Gnome?

xelexin

ściągnij sobie :)

Ja tam panowie polecam wam debiana :)
 


krzyszp

Cytat: Ufol w 29 Kwiecień 2012, 12:03
A ja powracam do swego, jak pijak do płotu. Ma ktoś może 12.04 z Gnome?
Ufol, gnome się "uruchamia" w każdym Ubuntu, chociaż fakt, że za cholere nie pamiętam jak...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

xelexin

a zamiast gnoma możesz sobie milion innych GUI zainstalować :) np. KDE
 


krzyszp

Cytat: xelexin w 29 Kwiecień 2012, 13:30
a zamiast gnoma możesz sobie milion innych GUI zainstalować :) np. KDE
No akurat Ufol za bardzo nie może...
Niech ktoś go pokieruje, jak włączyć tradycyjne Gnome zamiast Unity.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Ufol


Ufol

Kolega z forum Ubuntu.pl zapodał mi dwa warianty, który waszym zdaniem jest lepszy?
sudo apt-get install gnome-shell
czy?
sudo apt-get install gnome-session-fallback
Chciałbym pobrać wszystkie kawałki, tak, aby nie było, że nie gada, bo coś tam jeszcze niedociągnięte. Przy logowaniu trzeba się przełączyć ręcznie na Gnome. No to bez pomocy się nie obejdzie.

andy101fah

Moim zdaniem zamiast apt-get warto używać aptitude. Dokładniej są dobierane zależności.

sudo aptitude install gnome

zainstaluje kompletne środowisko gnome

polecenie

install gnome-shell zainstaluje jedynie okrojone środowisko, absolutne minimum. Zostaną zainstalowane pakiety o objętości ok 16 MB.

install gnome zainstaluje pełne 327 MB


Szopler

andy - czy masz najnowszego ubuntu? Jak nie to Ci powiem, że to z konsoli nie działa przy świeżo postawionym systemie...

andy101fah

Obecnie mam zainstalowane najnowsze Ubuntu 12.04 64 bit. Jeżeli instaluje nowy system bez powłoki graficznej zawsze wykonuję pierwsze polecenie:
sudo apt-get update

aktualizuję pakiety z repozytoriów
następnie

sudo apt-get install aptitude

jak mam zainstalowane aptitude to polecenie

sudo aptitude full-upgrade

dokładnie aktualizuje system. Po aktualizacji systemu można doinstalowywać powłoki graficzne. Obecnie używam xfce4. Używam jej ze względu na szybkość i sentyment do systemu operacyjnego Amigi.