Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

A64 3200+ - OC - pomocy :P

Zaczęty przez Mori, 05 Wrzesień 2008, 14:34

Mori

OK, Troll pytał o szczegóły, to zarzucam. Dane zbierane CPU-Z i Everestem. Część na screenach, żeby potem nie było pytań o jakąś opcję, o której zapomniałem.

Procek: AMD Athlon64 3200+ Venice | Stepping: 2 | Rev.: DH-E6
Socket: 939
Mobo: ASRock 939DualSATA2 | Rev.: 00
BIOS: 2.20
RAM: 2x GEiL CL25-3-3DDR 400 512MB
Grafa: ATi RADEON X700 256 MB
Cooler: Pentagram QVC Cu -- i tu nie jestem pewien który z nich (tzn. czy 80, 100 czy 120)

Pełny raport z CPU-Z

Screeny z CPU-Z:


Wybrane screeny z Everesta:

Troll81

No to na dzień dobry proponuję FSB o 10 MHZ w górę. W biosie oczywiście.

Mori

Tylko że ja nie widzę w BIOSie nigdzie opcji FSB :/ Więc nie bardzo wiem jak to przestawić... Mogę sobie w teorii zmienić mnożnik, tyle że... To niczego nie zmienia (w przypadku ustawienia wyższego).

Gdzie szukać FSB?

Troll81

jakbyś mógł przesłać screenshoty biosa byłoby super. Ale jak nie to szukaj gdzie masz opcję z wartością 200 :D bo taką aktualnie masz FSB

Mori

Jak zrobić screeny BIOSa nie mam najmniejszego pojęcia. Ale już łapię w dłoń mojego Fuji S5600 i biorę się za focenie xD

A oto i one:


I tak:
CPU Freq. nie mogę zmieniać (a tam jest 200)
Mogę sobie zmieniać mnożnik, ale i tak nie zmienia to niczego

Troll81

Odpowiedź googla :D
What I found very odd at first, is how you change the CPU Frequency value. You can either use + or - on the numeric keypad to change the value or type in the numbers right after navigating to the option. Pressing the enter key or page up / page down or + / - does not do anything when this entry is highlighted.
The frequency range of 140 MHz to 300 MHz might not sound that bad at first (I like the underclocking part). But unfortunately with the official BIOSes you can not reach higher than 275 MHz stable.


Ponoć około 240 sie da fsb podciągnąć

Mori

Czyli mam na razie wrzucić tam 220? Czy 230? Coś jeszcze pozmieniać?

AiDec

230 i nic wiecej nie musisz zmieniac :). Juz Ci to zarzucilem w innym watku :). To jest bardzo, bardzo prosta plyta jesli chodzi o OC :). Podwyzszasz FSB i tyle. Zadna inna opcja Ci nie pomoze, bo te co by Ci pomogly to ich nie ma :)


Maksymalne Volty wyciagniesz 1.45?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

Cytat: Troll81 w 05 Wrzesień 2008, 16:00
Ponoć około 240 sie da fsb podciągnąć

Da sie, ale nie do BOINCA. Do BOINCA 230, a w razie zwisow/BSOD`ow kompa mozna zejsc na 220. Ale w 3 przypadkach na 4 mialem 230.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

ja bym zaczął od 210. NIech policzy yoyo albo primegrid przez jeden dzień. Jak sie nie wykrzaczy to 220. i znów doba na luzie, jak sie nie wykrzaczy to 230 i znów doba. Myślę że dobijesz do 240. Mżesz też skrócić interwały do 12 godzin testowania. Jednak niektóre projekty są czułe na OC i nawet jak windoza stoi stabilnie to wywalają się próbki, wtedy zejdziesz o 5 mhz i znów sprawdź czy ci się próbki nie sypią :D

Mori

Na razie jest tak: http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=413516
//czyli 230 proponowane przez AiDeca//

Pochodzi chwilę, zobaczymy jaki efekt.

A z RAMem coś zmieniać? Jeśli tak - co konkretnie?

AiDec

Cytat: Mori w 05 Wrzesień 2008, 16:16
A z RAMem coś zmieniać? Jeśli tak - co konkretnie?

IMHO zostaw jak sa. Nie zmienisz im taktowania na tej plycie. Mozesz jedynie timingi. Ale raczej nie da Ci to przyrostu wiekszego niz blad statystyczny. Wiec po co ryzykowac BSOD`y, jak mozesz miec co najwyzej 0,5% szybszego kompa dzieki temu...



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Mori

Na dzień dobry moją przeliczona w 87.5% próbka w Yoyo wywaliła błąd :/

EDIT: Gdzieś kiedyś radzili, żeby w SuperPI policzyć 8M - więc właśnie liczę.

Troll81

no to zejdź na 220

dlatego odradzałem od razu duży skok
przegiąłeś z OC pamięci albo cuś i lipa

Jak masz możliwość to przestaw timingi pamięci w dół o 1.

Mori

Właśnie, to nie jest tak, że przegiąłem z RAMem? Teraz jest tak: http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=413527

RAM zmieniony na 166 @ 2-3-3-5 [wcześniej: 200 @ 2.5-3-3-6 - które podawało speed jako 230 MHz po OC FSB]

Zobaczymy, jak teraz będzie się sprawować.

Troll81

A grafa na jakim slocie ci siedzi?? Masz zablokowane FSB na AGP? powodów może być tysiąc łącznie z grzejącymi się sekcjami zasilania albo mostkiem na płycie. Ogólnie polecam downclock proca o 5 mhz niż zejście z pamięciami do 166. No i pomierz temperatury na elementach płyty.

RAD-Poland

Cytat: Mori w 05 Wrzesień 2008, 16:23
Na dzień dobry moją przeliczona w 87.5% próbka w Yoyo wywaliła błąd :/

EDIT: Gdzieś kiedyś radzili, żeby w SuperPI policzyć 8M - więc właśnie liczę.

a ja radzę na przyszłość zrobić kopię katalogu BOINC i wyłączyć połączenie w Managerze z netem by nie odesłał błędnej wu

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Mori

PCI-E, więc AGP nie ma chyba nic do rzeczy.

@RAD:
Fajnie, tylko za późno :P

AiDec

Z tego co ja zaobserwowalem, to Yoyo jest bardzo wrazliwy na pamiec. Dlatego ponownie zalecam pozostawienie pamieci `default`.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Mori

Dobra dobra, takie ustawienia podaje CPU-Z dla @ 166, więc chyba nie ustawiłem niczego strasznego, nie? Jak na razie działa dobrze - aczkolwiek większość czasu grał tata, więc nie miało okazji popracować z pełną prędkością... Jutro pewnie dopiero będzie naprawdę testowane.

Porównanie temp.:
płyta: +1
procek: +0/1
dioda: -1
dysk: +6

Podkręcając procka rozpaliłem dysk, LoL. A serio: jak na razie różnic, mimo +300 Mhz, w temp. nie widać większych.

Mori

#20
Na razie za wcześnie, by być pewnym stabilności, ale jakoś idzie bez błędów jeszcze. Tylko w BV ciągle pokazuje 2.02 GFlOps jako max i CPU Eff. na 1 :/ Więc jak, mam 300 MHz więcej i nie mogę zrobić z 0.2-0.3 GFlOps więcej? o.0

Ale chyba Enigmę zamiast w 50, w 35 minut policzyło... A może tylko mnie się tak wydaje, nie wiem, pójdę tam pooglądać zaraz.

EDIT: Ok, Enigma ok, widać postęp.

CPU Time :: Claimed :: Granted

Wcześniej:
2,900.83 :: 9.36 :: 8.45

Teraz:
2,105.16 :: 6.79 :: 8.45

800 sekund mniej, kredytów tyle samo.

AiDec

#21
I tak ma byc - widzisz jakie to proste :). Ciesz sie ze masz taka prosta plyte :). Jakbys mial bardziej skomplikowana, to moze bys deczko wiecej wyciagnal, ale najpierw bys BIOS dwa miechy rozgryzal  (jak ja w swoim :P ).

Generalnie jedynym problemem tej plyty jest V. Daje za malo jak na efektywne OC. Moglbys spokojnie wyciagnac 20% wiecej z procka, gdyby tylko dalo rade zwiekszyc napiecie. Ale lutowal mobo raczej nie bedziesz :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

Na OC ma wpływ tyle elementów a do tego są różne variancje w obrębie takiego samego modelu, że nie ma wzoru. Jeden proc pójdzie 40% szybciej a inny 15% w dokładnie tej samej konfiguracji. reguł nie ma a zawsze ryzykujesz sprzętem. Dlatego OC jest dla tych co wiedzą co robią. A jak nie wiedzą to najlepiej robić OC malutkimi kroczkami.

bartsob5

Cytat: Mori w 06 Wrzesień 2008, 09:16
Na razie za wcześnie, by być pewnym stabilności, ale jakoś idzie bez błędów jeszcze. Tylko w BV ciągle pokazuje 2.02 GFlOps jako max i CPU Eff. na 1 :/ Więc jak, mam 300 MHz więcej i nie mogę zrobić z 0.2-0.3 GFlOps więcej? o.0


BV podaje moc obliczeniowa na podstawie benchamrkow, ktorych boinc nie zdarzyl zrobic. proste. :)

Mori

Ale mnie cały czas tak chyba pokazuje... Chociaż nie wiem, bo ojciec gra (zamiast, cholera, coś pożytecznego robić), więc nie mam jak sprawdzić... Ale może jutro się uda.