nowa kart i problem

Zaczęty przez Troll81, 03 Luty 2010, 10:59

TJM

Wcale bym się nie zdziwił, jakby problem dalej leżał w zasilaczu. Nie byłby to pierwszy zasilacz nowy i od razu do d...
Fajnie by było jakbyś pożyczył od kogoś taki zaprawiony w bojach z grafami.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

apohawk

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 04 Luty 2010, 22:20
jak mialem 4850 (nadal ja mam) na jednym kompie, mialem zwisy co prawda BOINCA, tak troche obraz zamarzal a potem juz nie liczyl projektu a czas obliczen rosl w nieskonczonosc. Restart boinc byl rozwiazaniem doraznym. A wszystko zaczelo dzialac jak przeinstalowalem kompa (wywalilem 2dyski w raid) i wsadzilem 1 dysk i zainstalowalem Win7
Też tak swego czasu miałem, ale to raczej wina aplikacji liczącej się na GPU. Zanim MW wrzuciło stabilną wersję .21, to te "optymalki" uruchamiane przez app_info.xml wywalały się zawsze w ten sposób po kilkunastu sekundach. Collatz robił mi taki numer mniej więcej raz na dwa tygodnie. Odkąd CC wypuścili wersję 2.09 i w tym samym czasie wgrałem Catalyst 9.12, to nie miałem awarii GPU ani razu.

Trollu, u mnie możesz potestować, zobaczymy czy szybciej liczy 4850 czy 4770 ;) Zasilacz też możesz przytachać.
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

mozliwe ze rozwiazanie problemu z przeinstalowaniem przeze mnie Windy zbieglo sie z wydaniem nowych app w CC , ktoz to wie :)

Troll81

Dziś karta wyląduje u kolegi w kompie :D ma 4850 więc jego zasiłka powinna pociągnąc moją kartę. jakie stery polecacie i czym testować?

Pigu

9.12 bardzo sobie chwalę, teraz jadę na dziesiątce i równie dobrze - razem z ostatnim opto milki powinno banglać (przy odpowiednio ustawionym xml)

apohawk

Olej  ustawianie xmli, zapuść milkę na tym co serwer zapodaje.
U mnie wciąż jest 9.12, więc tylko to mogę polecić.
No good deed goes unpunished.

AiDec

Trollu: jesli chcesz testowac ta grafe u kumpla, to testuj na Jego sterach (skoro juz dzialaja, to nic nie zmieniaj). Gdyby jednak w gre wchodzila zmiana sterow (reinstalacja), to 9.2 i 9.5 byly najstabilniejsze (a te ostatnie 10.1 to masakra jakas jest pisana przez idiotow). Tak wiece w razie jakby co, to testy wykonuj na 9.2 albo 9.5. A jak wszystko bedzie chodzilo jak nalezy, to dopiero wtedy probuj 10.1. Testy zalecam wykonywac na Xp32SP3, a z systemow x64 - Vistax64 w pierwszej kolejnosci (W7 bywa w tej kwestii problematyczny, a zalezy nam aby wykluczyc ew. dodatkowe problemy).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

Karta w testach :D jutro wyniki :D

pszyklejony

#48
Nie może być taki gorący ten mostek. Przyczep na niego jakiś wiatraczek i będzie śmigać.

Troll81

nie wiem czy może czy nie. wiem jaki jest....

Troll81

#50
U kumpla karta śmiga bez bólu..... No to chyba by wskazywało na płytę..........

http://www.proline.pl/sklep.php?p=MSI-P35+NEO2-FIR


Co sądzicie o tej???

TJM

Spróbuj najpierw chłodzenia tego nieszczęsnego chipsetu.
Na mojej płycie (Gigabyte EP45-DS3L) chipset po O/C proca przy FSB 500+ robił się niesamowicie gorący, temp dochodziła do 80 stopni.
Przy takiej temperaturze od czasu do czasu ekran nagle mi gasł, słychać było że komp dalej działa (np. muza grała), ale grafa jakby się wyłączała. Za chiny już nie chciała się ponownie załączyć.
To jednak jeszcze nic, widzialem lepsze płyty, na P35 - tam chipset bez O/C potrafił osiągnąć te 80-90 stopni %)


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

poprubujem.... ale jak do poniedziałku nic nie wywalczę........ to chyba wymiana płyty.

Co byście polecili kamraci na socket 775 w cenie do 300

Peciak

Myslę że cały problem sprowadza sie do nowej karty graficznej i .... złego odprowadzenia ciepłą z kompa. wiem to z własnego doświadczenia. Procesor phenom który generuje 140W w stresie w połaczeniu z karta graficzna 4850 czyniły w moim kompie piekarnik. Co ciekaw byłem osobiscie przekonany że rozwiązanie przepływu powietraz w kompie jest prawidłowe. Komp stoi niestety przy ścianie i biurku (ma zapewniny dostep z jednej stronu i drugiej około 4 cm z tyłu wona przestrzeń (nie najlepsze ustawienie ale nic nie poradzę)
Wentylatory nawiewne 2 x 120 + 1 x 60 (chłodzenie proca z drugiej strony płyty głównej)
Wentylatory wywiewne 1 x 120 + 2 x 140
Te 120 to wentylatory potężne  0.3 A. (normalnie 0.16 A)
jeden z lepszych wentylatorów proca (za 200 zł)
i osiągnąłem temperaturę 3 stopnie poniżej krytycznej dla proca.
Jakie było moje zdziwienie gdy po zamontowaniu karty 5850 która wyrzut ciepła ma na zewnątrz zaś powietrze pobiera z kompa temperatura na procu spadła jeszcze o 7-8 stopni i obniżyły się także temperatury w innych miejscach płyty głównej.
To tak do przemyślenia
Po za tym recenzja o tej płycie nie jest najlepsza jeśli chodzi o stres http://www.pcworld.pl/testy/recenzja/PINT00028-gigabyte_ga_ep31_ds3l.html#read

Chociaż w tym samym portalu gdzie indziej ja polecają.

Może małe doświadczenie zdejmij boki kompa postaw go w przewiewnym miejscu i zobacz c wtedy ...

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

Boczki z kompa mam zawsze zdjęte gdy majstruję :Djedna 120 wywiewa powietrze z budy, druga 120 w zasilaczu też wyciąga powietrze z budy. kolejna 120 na froncie zasysa powietrze do budy. Na procu Alpaya ze 100mm wiatrakiem a i wiatraczek na karcie ułomkiem nie jest.

Przegrzewania nie podejrzewam z jeszcze jednego powodu. Karta zaraz po wetknięciu do kompa powoduje zejście do nominalnego taktowania. Jak przestawiam z powrotem w Biosie to komp najpierw przez 30 sekund usiłuje zrobić POST a potem znów wraca do nominalnego taktowania. Dlatego podejrzewam że coś tu mocno śmierdzi.....

Test który wskazałeś dotyczy modelu EP31 ds3l a nie P31 ds3l a to różnica bo moja płyta obsługuje pamięci 1066 :D i to od dłuższego czasu i siedzi w niej q6600 przetaktowany na 3.0 ghz

Nawiew wiatrakiem na mostek północny też problemu nie rozwiązał.

Zastanawiam się nad update biosu do wersji f10a, tyle tylko że jest to wersja Beta i nie mogę znaleźć info o tym co ta wersja zmienia. Aktualnie mam wgrany najnowszy bios stabilny czyli F9.....

i kończą mi się opcje. A zakup nowej płyty już i tak znacznie przekracza mój budżet......

pszyklejony

#55
W sieci piszą o konfliktach tych kart z płytami głównymi. Być może problemem jest wersja pci express 1.0/1.1/2.0
"As PCI express 1.0/1.0a standard is not compatible with PCI express 2.0 specification, installing PCI express 2.0 cards onto PCIEX16_2 slot will result in system fail "
do 300 chyba będzie trudno o płytę z PCI-E 2.0, tu masz z wersjami
http://www.pcworld.pl/testy/przeglad/93-plyty_glowne_intel_lga775_-.html

Troll81

No ale 5750 chodziła u mnie i liczyła collatza  |-? więc podejrzewam że skoro nowsza karta dawała rady to i starsza powinna dać..... może update firmware na karcie by pomógł.....

Peciak

Pewnie to i tak wiesz ale nie zawadzi wspomnieć z doświadczenia kiedy wymieniłem karte 4850 na 5850 musiałem odinstalowac stery i pobrac nowe dla tego typu kart. Nie wiem jak to jest ale inne są do różnych serii 4800 5800 itp ja pobieram zawsze z tej strony i zawsze chodzą http://www.amd.com/pl/Pages/AMDHomePage.aspx. Nie bardzo chciało mi sie w to wierzyć ale niestety na starych sterach nowa karta nie liczyła odpaliła sie uruchomiła ale nie liczyła.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

Ale to wciąż nie tłumaczy problemów z BIOSem  %) tam sterowniki mają G do gadania.......

Peciak

#59
Troll moja rada szukaj.
Ja ostatnio tak się rąbałem z kompem który zafundowałem córce
Platforma identyczna jak mój z małym wyjątkiem
mój komp phenom II 965 BE tam 810 (mój wcześniejszy procek)
u mnie dysk na sata II u córki Pata (chodził u mnie pod Vistą bez zarzutu)
u mnie Vista 64 tam Win 7 64 (Boże co mnie podkusilo)
płyta kości zasilacz grafa identyko
firma która składała kompa ta sama (zresztą kupuje u niej prywatnie i do firmy od 1996 roku i nigdy nie było uwag) składa tam taki informatyk co żyje w swoim świcie. to złożenie mu nie wyszło lub on go nie składał ale do rzeczy.
Komp zalicza zwisy chodzi jak muł o graniu nie ma co marzyć w gierki które chodziły na X P barton męka. Co kilka godzin zwis, przez miesiąc poszukiwania i tak
1. Procek wyjąłem obejrzałem, no tak 2 nóżki ubrudzone pastą i przerwa między nimi rzędu dwa włosy - no tak to to proc sie nagrzeawa zwarcie i zwis. Naprawiamy i guzik dalej zwisy ( po kilku godzinach)
2. Wentylator duzy Chiefteka 0.3 A no tak podłączony do płyty a może byc i do zasilacz a pewnie to. Nie nie to
3. Stery - nie nie to
4. Bios różna konfiguracja różne opcje nawet takie jak u mnie na Viscie i .... guzik dalej zwisy (oczywiście po kilku godzinach)
5. Wreszcie jak już zadzwoniłem do firmy zjebałem ich to przypomniałem sobie o problemach Mariana z dyskiem pata pod Win7 (a i Oxy cos tam kiedyś wspominał że nie bardzo te stare dyski pod Win 7 chodzą (no ale to jest WD dysk niezniszczalny) może to to, co mi tam spróbuję
6. Wymiana dysku reinstalacja systemu, zaraz moze jeszcze zrobimy te błyskanie diody na kompie jak dysk chodzi bo od poczatku nie działa i dziwnie to wygląda . Kurde gdzie to jest podłączone pod jakieś message/power/ sleep led przecież powinno być tu HardDriveActivity LED. - przepinamy

Uruchamiam kompa i działa nie zwisa pracuje non stop wszystko chodzi.
A ile kur...nia cały grudzień. Ale jaka satysfakcja.
PS dysk chodzi bez awaryjnie u ojca na systemie X P Win 32
Czy to dysk czy te podłączenia - nie wiem ale działa   ;D
Czyli Trollu walcz.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

Walczę :D support Gigabyte i Asusa męczę.... Ale jak już wspomniałem tu zonk jest już na samym POST, czyli mogę wyje.... dysk przez okno a i tak mi karta przestawi proca.... a mój proc ma hulać na 3ghz a ie na 2,4 lub niżej.

Teoretycznie PCIex ma być kompatybilne wstecz......

BOINC@POLAND[HA$]

tez mam na kompie w pracy q6600 i nie ma problem z 3.0 ghz ktos od nas z teamu mial ustawionego stabilnie na 4.0 czy nawet wiecej..
u mnie nie pojdzie bo mam badziewna płyte ale 3 trzyma elegancko.
- po mojej przygodzie z nie resetowlanym biosem... radze przemyslec restart systemu...
mysle ze winda zapsuje cos sobie w jakis dziwnych rejestrach a potem sie to krzaczy....

TJM

Problemy z POST na płycie Gigabyte i powrót do ustawień defaultowych pachną niestety problemami z zasilaniem.
U mnie są czasami takie akcje, że gdy po dużym obciążeniu ze strony grafy zasilacz się wyłączy, przy kolejnym starcie płyta od razu ustawia domyślne zegary.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

no dobra. Zasilacz wymieniłem na OCZ StealthEstreme 600W
U kumpla hulała na 500W

Troll81

#64
Jako że nie widzę innej opcji to mam pytanie jaką płytę kupić

http://www.proline.pl/sklep.php?p=MSI-P35+NEO2-FIR ta wydaje się być sensowna. Pytanie czy warto?? czy też lepiej zainwestować (mam juz dziury w kieszeni)  starać się o coś na p45 albo innym chipsecie......

Gniazdko tylko 775 bo nie bedę przecież całego kompa wymieniał......

Troll81

#65
KOledzy wspomóżcie radą.... czy ta płyta się nada?? czy kupować inną? ma ktoś jakiś dobry link???

http://www.komputronik.pl/index.php/product/77696/Podzespo_y_PC/P_yty_g_wne/Asus_P5E3_PRO_Intel_X48.html

ta jest na x48 czyli chyba najbardziej zaawansowany chipset. Ale w cholerę drogo jak na moją kieszeń pytanie czy warto się szarpać na taki luksus, czy też nie zyskam na niej znacząco więcej niż na p35?????

Peciak

W kwesti AMD pomogę ale w kwestii intela nie znam się  :(

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

TJM

Wstrzymaj się na razie z zakupem, upgrejdnij bios na tej co masz do wersji beta (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś) i poszukaj po co większych zagranicznych forach czy ktoś miał tego typu problem z podobną konfiguracją.
Zobacz też jakie napięcie masz na procu przy obciążeniu grafy (najlepiej zmierzyć multimetrem na sekcji zasilania proca), bo u mnie np. ustawienie BIOSu różni się o 0.1V w stosunku do rzeczywistej wartości pod obciązeniem. Chyba nie muszę nadmieniać, że przy ocniętym procu, po włączeniu czegoś na grafie kończy się to resetem i ustawieniami domyślnymi.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

proc był już puszczany na 1,4v nie wiem czy q6600 warto puszczać na wyższym..... napięcie na czujnikach (nie mam multimetra) wychodziło 1,36 więc chyba walnąłem w ścianę :D ta płyta nie byla wszak szykowana na OC owanie quadów.... Zagraniczne fora przegrzebałem.....

To co mnie dziwi to fakt że aktualnie lecę na GF8600GT na full obciążeniu i procu ocniętym do 3,0 (stockowo ma 2,4) i wszystko hula aż miło. A 8600 bierze cały prąd z gniazda PCI a ten radek 4770 ma zasilanie z oddzielnej wtyczki więc teoretycznie powinien mniej obciążać sekcje zasilania na płycie......

TJM

Ja żeby mieć 1,4V na Q6600 w biosie ustawiałem 1.6  :ph34r: Płyta również niespecjalnie stworzona pod O/C starych quadów. Z 45nm już nie jest tak źle.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

BOINC@POLAND[HA$]

ja naswoim q6600 i 3.0 oc mam napiecie ponize 1.3...
i komp chodzi calkiem ladnie..

TJM

Mój przy 1,3 nie chciał w ogóle startować, ale dusiłem go powyżej 3,8GHz. Dopiero z chłodzeniem wodnym dawało radę, tak przekosmiczne ilości ciepła wytwarzał.
1,4 dawałem głównie dlatego, że jeśli np. przy 1.35 zdarzyło się chwilowe większe obciążenie zasilacza czasami napięcie przyklękało i następował zwis/reset.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Cos mi się zdaje że w ten sposób tylko usmażę płytę....

i wtedy już będę musiał kupić nową. Ponawiam więc pytanie. Prać coś na chipsecie p35 czy też wydusić resztki kasy i brać coś lepszego??
Ma ktoś jakies fajne propozycje płyty do 300? czy te płyty co podałem powyżej dadzą radę?

pszyklejony

Może lepiej inną kartę? Wydasz kasę i nic nie zyskasz. Mówiłęś, że 57xx działała.

TJM

Poczekaj jeszcze z jedeń dzień i napisz, czy na domyślnych ustawieniach wszystkiego też nie działa.
Skontaktuję się z supportem Gigabyte i zapytam czy ktoś zgłaszał podobny problem.
Co to za grafa ? Asus jakiś ?
Żeby się nie okazalo, że to coś co dawniej na serwisie nazywaliśmy 'klątwą Asusa'. Po prostu niektóre ich grafy nie działały wcale albo działały niestabilnie na pewnych płytach głównych i nic się nie dało z tym zrobić.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

#75
hulał na niej collatz przez jakąś godzine i zwisu nie załapała. Ale wole liczyc milke bo ma według mnie większy sens..... a tu potrzebny DP :(

5750 ii 5770 nie maja wsparcia dla DP
4850 jest zbyt prądożerny
a na inne mnie nie stać.......
wymiana płyty na taką z dwoma PCIex dałaby mozliwość dołożenia drugiej grafy w razie W (a  może nawet odpalenie ATI i NV na raz :D)
Pytanie czy
http://www.proline.pl/sklep.php?p=MSI-P35+NEO2-FIR
ta płyta się sprawdzi.....

Na domyślnych ustawienieach takoż zwisy trzepie. Ruszyła tylko jak zjechałem z prockiem do 1,6 Ghz.........

Troll81

A grafa to Asus EAH 4770 Formula

Klątwa Asusa powiadasz..... hm.......

syrian

Cytat: TJM w 08 Luty 2010, 15:58
Poczekaj jeszcze z jedeń dzień i napisz, czy na domyślnych ustawieniach wszystkiego też nie działa.
Skontaktuję się z supportem Gigabyte i zapytam czy ktoś zgłaszał podobny problem.
Co to za grafa ? Asus jakiś ?
Żeby się nie okazalo, że to coś co dawniej na serwisie nazywaliśmy 'klątwą Asusa'. Po prostu niektóre ich grafy nie działały wcale albo działały niestabilnie na pewnych płytach głównych i nic się nie dało z tym zrobić.

to napewno asus  
podawal wczesciej w ktoryms poście Asus formula - czy jakos tak

Troll81

#78
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1447516.html

Czyli ogólnie gigabyte sucks......

TJM

Ja tam nie narzekam. Ale możliwe, że gigabyte + asus to zabójcza kombinacja.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.