Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

ATI HD6000 Series

Zaczęty przez S6X, 28 Sierpień 2010, 16:57

Tomasz R. Gwiazda

gorsze od 5870
tylko pobor mocy mniejszy

tito

Bo to odpowiednik 5770. Na odpowiedniki 58xx będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.
Ja już zainteresowany póki co nie jestem, bo mam świeżą 5850, ale ktoś doczytał, czy tam jest double precision?
No i dlaczego nie ma testów wydajności pod BOINC-iem?  >:(

Krzysiak

i analizując wydajność pod względem :
wydajność zmiennoprzecinkowa:
ROP TMU SP i  SPu
To wydajność w Boinc też może nie powalać


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Peciak

Analizując ilość projektów dostępnych na ATI i na NVIDIA wychodzi na to ze jednak lepiej kupić NVIDIA
a ponieważ NVIDIA dużo kosztuje w stosunku do oferowanej mocy lepiej kupić sobie

nowy procek - przynajmniej ja tak zrobiłem  %)

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

_Aleksander_

Naprawdę trzeba się będzie mocno zastanowić czy kupować GTX 460 czy HD6870.
Nie chodzi tu o bezwzględną wydajność, ale konkretne zastosowanie w wybranych projektach. Cena będzie zbliżona, chyba NV trochę tańsza...

Krzysiak

Na 99% nowe karty nie posiadają modułu podwójnej precyzji
w pewnym stopniu jest to logiczne skoro są to karty linii HD5770


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

S6X

#46
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 22 Październik 2010, 11:51
Na 99% nowe karty nie posiadają modułu podwójnej precyzji
w pewnym stopniu jest to logiczne skoro są to karty linii HD5770

AMD starało się uzyskać jak najmniejszą powierzchnie więc brak podwójnej precyzji w 6870/50. Trzeba poczekać na 6970/50 które będą się różnić nie tylko wydajnością ale również architekturą względem 68xx. Chyba pierwszy taki przypadek w historii. Czekamy na Caymana i gtx 580  :attack: szał zakupów świątecznych uważam za otwarty  XD.


sesef

Cytat: S6X w 22 Październik 2010, 12:36
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 22 Październik 2010, 11:51
Na 99% nowe karty nie posiadają modułu podwójnej precyzji
w pewnym stopniu jest to logiczne skoro są to karty linii HD5770

AMD starało się uzyskać jak najmniejszą powierzchnie więc brak podwójnej precyzji w 6870/50. Trzeba poczekać na 6970/50 które będą się różnić nie tylko wydajnością ale również architekturą względem 68xx. Chyba pierwszy taki przypadek w historii. Czekamy na Caymana i gtx 580  :attack: szał zakupów świątecznych uważam za otwarty  XD.



Powierzchnia nie ma tutaj nic do gadania zablokowane jest w sterach/biosie i tyle.
Cytat: _Aleksander_ w 22 Październik 2010, 10:35
Naprawdę trzeba się będzie mocno zastanowić czy kupować GTX 460 czy HD6870.
Nie chodzi tu o bezwzględną wydajność, ale konkretne zastosowanie w wybranych projektach. Cena będzie zbliżona, chyba NV trochę tańsza...

I jedynym projektem gdzie jako tako będzie można porównać moc tego GTX460 i HD6870 będzie collatz bo w innych projektach albo nie ma ATi, albo NV dostaje ostro po dupie..

Krzysiak

Ja podejrzewam tylko jedno jak wszyscy zaczną kupować HD68xx to cena HD5850 i HD5870 poleciąw dół a wtedy dokupię sobie drugiego :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

apohawk

Nie, nie, nie. Wedle tego to odkładamy na 69xx, a nie na 68xx.
No good deed goes unpunished.

sesef

#50
Przed chwilą pogrzebałem trochę w bazie i chyba mamy pierwsze "testy" nowych radeonów

http://dnetc.net/results.php?hostid=2695&offset=0&show_names=0&state=3&appid=

Będę musiał pogrzebać bo gdzieś na forum od OpenCL widziałem spis numerków od 6k, ale tak na oko wygląda na 6850

Hani

http://allegro.pl/jedyn-nowa-xfx-radeon-hd-6850-1gb-ddr5-box-gw-fvat-i1288750976.html

Skoro takie to tanie.......


Krzysiak

Kupować zamawiać testować
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=31997
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=31996
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=31999
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=31998


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

apohawk

Chyba właśnie po to pozmieniali nazwy, żeby ludzie dali się nabrać. To tak jakbyś kupował 5750, a nie 5850. Czekać na good shit, a nie robić z siebie ofiarę marketingu i własnej nieroztropności. :P
No good deed goes unpunished.

sesef

Cytat: apohawk w 24 Październik 2010, 13:01
Chyba właśnie po to pozmieniali nazwy, żeby ludzie dali się nabrać. To tak jakbyś kupował 5750, a nie 5850. Czekać na good shit, a nie robić z siebie ofiarę marketingu i własnej nieroztropności. :P

Akurat ta zmiana była potrzebna z powodu nadchodzących APU Fusion. AMD musiało podnieść poprzeczkę i teraz stare karty 5750/5770 będą robiły za najniższy segment potem 58xx i najmocniejsze 59xx a niżej to już procki z gpu mają być.

lukaszja

Co nie zmienia faktu, że wszystkie wymienione wyżej karty nie wspierają podwójnej precyzji, co czyni je nie do końca BOINC-owo użytecznymi...

Tomasz R. Gwiazda

nie ma to jak robic zamieszanie ktore nic nowego nie wnosi :)
marketingowo niezly manewr

Krzysiak

A ja mam obawy że podwójna precyzja zaczyna umierać w kartach dla domowników
HD4770 już miało
później już tylko HD5830
A dla wersji HD6xxx można przypuszczać że tylko najdroższe modele

Ostatni doczytałem że jest coś takiego jak pojedyncza precyzja i jest znacznie bardziej wydajniejsza
Jakiś projekt z niej korzysta ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

[PBT] Horpah

jest parę, z wyjątkiem milky

sesef

Kolejny 6850, każdy następny coraz gorszy

http://dnetc.net/results.php?hostid=10545

Tomasz R. Gwiazda

jesli dobrze patrze to 4x wolniej od 5870


Krzysiak

#61
Tomasz ale to nie ta półka
HD6850 i 6870 trzeba porównywać z HD5770

Nasz przedział HD5850 i HD5870 to będzie HD69xx które dopiero mają się pojawić
I wtedy dopiero można porównywać wydajność

A to że ATI pozmieniało symbolikę to był celowy zabieg marketingowy pokierowany wprowadzeniem "bardzo"  :fright: wydajnych układów z integrowanych w procesorach  

EDIT
I zaczyna dochodzić do absurdów że używanego HD5850 można wyrwać za 700zł
http://allegro.pl/gigabyte-radeon-hd5850-gv-r585d5-1gd-b-i1280533676.html



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:


S6X

#63
No to bawimy się dalej, czas na Caymana  ;)



Premiera 8 listopada????  ;D
CytatPS. Čmuchám, čmuchám ...něco se nám chystá na 8.11.2010! - Kdopak to uhodne?

S6X

A jednak...  ;D 4VLIW (dla przypomnienia 5VLIW posiadają 2xxx=3xxx=4xxx=5xxx=6870/50). AMD wywala ATI z loga i wprowadza największą zmianę w architekturze GPU (amd/ati) w ostatnich latach ?!!!  :fright:  :respect: Już nie mogę się doczekać 6970 vs gtx 580, święta będą ciepłe w tym roku  XD


apohawk

Cytat: S6X w 29 Październik 2010, 19:13
A jednak...  ;D 4VLIW (dla przypomnienia 5VLIW posiadają 2xxx=3xxx=4xxx=5xxx=6870/50). AMD wywala ATI z loga i wprowadza największą zmianę w architekturze GPU (amd/ati) w ostatnich latach ?!!!  :fright:  :respect: Już nie mogę się doczekać 6970 vs gtx 580, święta będą ciepłe w tym roku  XD
A można tak w skrócie o co chodzi z tym 4VLIW, 5VLIW? Lepsze, gorsze? Lepsze DP, gorsze DP, wcale? Jakoś nie mogę tego sensownie wygooglać  :shame:
No good deed goes unpunished.

Troll81

vliw - very long instruction word

apohawk

Brzmi dumnie, ale co z tym 4 i 5?
No good deed goes unpunished.

S6X

Niestety w języku ojczystym jest ciężko coś znaleźć:
CytatWprowadzamy nowe pojęcie, 5 wątkowy, superskalarny procesor shaderowy. Układ AMD/ATI posiada 64 takie procesory. W każdym z nich znajdziemy 5 procesorów strumieniowych (SP), przy czym 4 wykonują operacje proste, a jeden specjalne. Problem w tym, że każdy SP wchodzący w skład procesora shaderowego może wykonywać tylko jeden wątek rozbity równolegle na 5 procesorów strumieniowych. Oznacza to, że R600 w jednym takcie zegara może wykonywać maksymalnie 64 wątki. To jeszcze nie koniec skomplikowanej architektury. Procesor Shaderowy u AMD pracuje w trybie VLIW (Very Long Instruction Word), pozwalającym rozbić jedną instrukcję na 5 równoległych operacji pod warunkiem, że operacje te nie są od siebie zależne.
http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=413&rectr_str_numer=2

CytatActually it is already known how the VLIW4 units will be organized. The codepath for that arch in the driver is functional since Catalyst 10.4, I've posted some stuff about that over at B3D 10 days ago.

The transcendental functions are done by the xyz units working together (just like it is done for double precision already now, only that it takes 3 slots), so 3 of the 4 slots of the VLIW unit are used to calculate a transcendental. The fourth slot (w) does not take part in that and is still free to use in the same cycle. That means a good part of the t unit got split up in three parts and is distributed to the x, y and z units.
Another function of the t unit was doing format conversions and roundings. This functionality got replicated to all subunits. That means for this kind of stuff Cayman will fly.
24bit integer arithmetics are now fully supported by Cayman and can be done in all 4 slots (Evergreen had only partial support which was not really used).
A 32Bit integer multiplication will unfortunately block all 4 slots (could be done by the t unit with the xyzw slots free for use by other instructions in Evergreen), but this is probably the price to pay to get some transistor savings from the change.
All other integer instructions can again be done in all 4 slots (as before).

Double precision instructions behave the same way as in Cypress. Everything involving a multiplication (MUL, FMA) takes 4 slots while the other stuff (like ADD and conversions) takes 2 slots. That means the DP:SP ratio is 1:4.
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=261195&page=14

5VLIW= 4 proste operacje + 1 specjalna, proste operacje to np. gry i single precision, specjalna to np double precision
5870 2.72 Tflops gdzie 1/5 stanowi wydajnośc w dp czyli 2.7:5=0.544 Tflops. Problem jest taki że trudno zaciągnąć wszystkie procesy strumieniowe do jednoczesnej pracy. Może sesef mógłby coś powiedzieć na ten temat i jakie potencjalne korzyści można otrzymać z 4VLIW gdzie mamy 4 średnie procesy strumieniowe. Dla boinc-maniaków najważniejszy jest współczynnik ratio sp do dp dla 5VLIW wynosi 1:5 a dla 4VLIW 1:4. Gdyby radek 5870 miał nową arch. to 2.72:4=0.68 Tflops w dp. Gdyby 6970 miał wydajnośc 4 Tflopsów to w dp miałby 1 Tflops (czytaj więcej niż 5970  :respect: ) nie wspomne o 6990  :attack:

sesef

Obecnie jest 5 vliw (czy jak kto woli xyzwt) we wszystkich kartach do 6870 włącznie. Chodzi o to, że 4 pierwsze "sloty" xyzw mają podstawowe funkcje matematyczne do obliczeń na wektorze 4x32bit int/float lub 1xdouble natomiast 5 "slot" t jest od obliczeń funkcji matematycznych jak sin/cos/log/exp/iloczyn wektorowy/iloczyn skalarny/konwersja między typami itp.

Nowa koncepcja ma polegać na usunięciu slotu t i podrasowaniu slotów xyzw tak, żeby mogły zastąpić slot t. W ten sposób z każdego SIMD odpada 16 shaderów co przy 20 SIMD w 5870 daje 320 shaderów mniej, które są zbędne pewnie w 90% przypadków.

Skutki tego są następujące stosunek DP:SP zmieni się z 1:5 na 1:4, wywalenie 320 shaderów daje miejsce na kolejne 5 SIMD 4 VLIW.

Plotki głoszą, że 6970 ma mieć 1920 shaderów, daje to przy 4 VLIW 30 SIMD czyli 50% więcej niż 5870 (20 SIMD)

Troll81

no to juz jakiś konkret...

S6X

#71

tito

Jak rozumiem jest to karta serii68xx - zamiast fotek podłączaj to szybciej i pisz jakie to ma osiągi w BOINC.  :D

S6X

To jest 6970  ;) na osiągi trzeba jeszcze poczekać

Tomasz R. Gwiazda

ona dluzsza jest od 58xx 59xx ?

S6X

Jak ktoś poda długość wtyczki 6 i 8 pin gpu to będzie można oszacować długość  :)

Tomasz R. Gwiazda

ja pamietam ze 58xx miala 32cm jesli sie myle wiec to jest dla mnie wymierne bardziej :D

Troll81

to na boczkuto wszystko sa łącza zasilania????? ile to prądu zre?? 200W na samo chłodzenia?

S6X

Zmierzyłem linijką na szybko szerokość wtyczki 6pin i wyszło 14mm czyli karta powinna mieć ok 27cm
5870=28cm
5970=32cm

Troll81

#79
http://www.anandtech.com/show/4002/amd-radeon-hd-6850-overclocking-roundup-asus-xfx-msi