Tworzenie pliku gui_rpc_auth.cfg czyli zdalna kontrola menadzera

Zaczęty przez GRID, 06 Grudzień 2011, 23:47

GRID

Witajcie. Chciałbym aby moja siostra która ma 13 lat miała możliwość łączenia się z hostami zdalnie za pomocą menadżera BOINC.
Wiem tego artykułu na wiki że trzeba stworzyć dwa pliki gui_rpc_auth.cfg i remote_hosts.cfg a klienta uruchamiać z --allow_remote_gui_rpc

Proszę o info jak przebiega cała operacja dla Linux -> inny klient i Windows -> inny klient.
W jakich katalogach mam umieścić te pliki i co mam napisać w tych plikach ? W jednym tylko np 123.123.123.123 a w drugim moje_tajne_hasło ?

Z związku że to jest dla mojej siostry które nigdy jeszcze tego nie robiła, proszę o profesjonalne info i zero linków bo ona nie umie klikać w linki.

Agbar

gui_rpc_auth.cfg zawiera hasło dostępu (prawdopodobnie dowolne) jako tekst jawny.

remote_hosts.cfg: nie wiem, ale pewnie adresy ip (white-list).

Bardziej łopatologicznie, to może być tutorial "Jak utowrzyć plik tekstowy w Linux/Windows?"

----
Jednak remote hosts może zawierać też nazwy DNS:
Cytat: http://boinc.berkeley.edu/trac/wiki/RpcAuth
You can create a file remote_hosts.cfg in your BOINC Data directory containing a list of allowed DNS host names or IP addresses (one per line). Only these hosts will be able to connect. The remote_hosts.cfg file can also have comment lines that start with either a # or a ; character.
Co się tłumaczy jako:
CytatMożesz utworzyć plik remote_hosts.cfg w katalogu danych BOINC zawierający adresy DNS lub adresy IP (jeden w linii). Tylko wymienione hosty będą mogły się połączyć. Plik remote_host.cfg może również zawierać linie komentarza, które rozpoczyna się znakiem '#' (krzyżyk) lub ';' (średnik).

Katalog danych BOINC to np: "C:\ProgramData\BOINC" domyślnie w Win7/Viśta.
Adresem DNS jest również (przypuszczalnie) nazwa komputera, np: SWEETASHNY_KOMP00TEREK_CAROLINKI. Przynajmniej pod winzrgozą, to może działać.

apohawk

więcej jazdy będzie z --allow_remote_gui_rpc, bo trzeba to dodać do konfiguracji demona/usługi i w zależności od konwencji dystrybucji, będzie to inne miejsce. np. na gentoo jest to w pliku /etc/conf.d/boinc:
ALLOW_REMOTE_RPC="yes"

a z punktu widzenie boinc managera:
zaawansowane -> wybierz komputer... i wypełniasz nazwę komputera (może być IP) oraz hasło (może być puste, jeśli gui_rpc_auth.cfg na kompie docelowym jest puste)
No good deed goes unpunished.

GRID

Ja nic z tego nie rozumiem, a co dopiero moja siostra  :facepalm2: edit Trochę apochwak pomógł  :p_arr: ale moja siostra jeszcze za mała na gentoo (ale na pewno się komuś przyda.)

Myślałem raczej o czymś takim.
Plik gui_rpc_auth.cfg
treść:
twoje_hasło
Plik remote_hosts.cfg
treść:
123.xxx.xxx.xxx

Lokalizacja obu plików:
Windows XP:  "C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\BOINC"
Windows Vista/7:  "C:\ProgramData\BOINC"
Linux:
/etc/boinc-client/remote_hosts.cfg
/etc/boinc-client/gui_rpc_auth.cfg
Zgadza się ?

apohawk

Z tymi lokalizacjami remote_hosts.cfg i gui_rpc_auth.cfg to też chybiłeś. Zależy to od folderów do jakich wgrałeś boinca. Podczas instalacji wybierasz dwie lokalizacje, "bin" i "data". Generalnie oba konfigu powinny być w folderze "data" boinca.
I tak np. na moim gentoo mam boinca w wersji 6.10.58-r1 i te konfigi są w /var/lib/boinc, ale mogą być gdzie indziej jeśli będę chciał to przenosić. W /etc/conf.d/boinc ustawia się, gdzie co jest:
BOINCBIN="/usr/bin/boinc"
To folder "bin".
RUNTIMEDIR="/var/lib/boinc"
To folder "data". Tu mają być konfigi.
W /etc/conf.d/boinc są komentarze dla tych parametrów, więc nie jest to wiedza tajemna.
Jeśli maintainerzy pakietu boinc dla gentoo coś pozmieniają, to będzie inaczej :P

Jak się chce mieć wygodne zarządzanie więcej niż jednym kompem, to trzeba to sobie wypracować. Jak się to stawia tylko na jednym kompie, na którym się pracuje, to człowiek w ogóle nie wie co to jest allow_remote_gui_rpc, bo mu to niepotrzebne.
No good deed goes unpunished.

GRID

Tnx. Moja siostra się jeszcze pyta: A czy plik gui_rpc_auth.cfg ma jeszcze jakieś inne zastosowanie ?  :)
I czy w remote_hosts.cfg można wpisywać nr IP lokalnej sieci np: 192.168.1.2 i czy następnie można się połączyć z kompa w sieci lokalnej ?

lolek

A czy na linuksie nie prościej zrobić małą edycję pliku /etc/default/boinc-client niż bawić się z remote_hosts.cfg ?
Zmieniasz
#BOINC_OPTS="--allow_remote_gui_rpc"
BOINC_OPTS="

na
BOINC_OPTS="--allow_remote_gui_rpc"
#BOINC_OPTS="

i możesz łączyć się z dowolnego komputera.

Agbar

Można też dołożyć odpowiednią opcję w cc_config.xml.
Kod (xml) [Zaznacz]

<cc_config>
  <options>
    <allow_remote_gui_rpc>1</allow_remote_gui_rpc>
  </options>
</cc_config>


Założyłem, że my wytłumaczymy Tobie, a Ty siostrze.

Bober

Usiłuję wykorzystać menedżera do zdalnego zarządzania jednym z hostów - czy jest w ogóle możliwe przy zastosowaniu powyższej metody łączenie się z hostem ale nie z sieci lokalnej tylko przez net?
To wszystko działa ładnie jak mam hosta w sieci i wpisuje lokalne IP dajmy na to 192.168.1.2. A co mam wpisać jak host jest w innej sieci i ma w sumie 2 IP - jeden sieciowy i drugi w sieci lokalnej? Można się tak połączyć?

krzyszp

Cytat: Bober w 06 Marzec 2013, 22:34
Usiłuję wykorzystać menedżera do zdalnego zarządzania jednym z hostów - czy jest w ogóle możliwe przy zastosowaniu powyższej metody łączenie się z hostem ale nie z sieci lokalnej tylko przez net?
To wszystko działa ładnie jak mam hosta w sieci i wpisuje lokalne IP dajmy na to 192.168.1.2. A co mam wpisać jak host jest w innej sieci i ma w sumie 2 IP - jeden sieciowy i drugi w sieci lokalnej? Można się tak połączyć?
Przekierować porty na routerze (niestety, nie pamiętam w tej chwili które) i łączyć się poprzez zewnętrzne IP, a w przypadku zmiennego IP, korzystając np. z no-ip.com.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Dario666

Można też boinc.exe wywoływać z opcją  --gui_rpc_port <port> i już wtedy wiesz na którym porcie działa zdalny klient.
Możesz kontrolować wiele kompów. W takim wypadku możesz otwierać różne porty na różnych zdalnych kompach i przekierowywać ruch na ruterze na te porty. 
Nie wiem jednak jak z szyfrowaniem tej transmisji...  :wth:

Bober

IP zewnętrzne jest stałe, ale jest to sieć, której administratorem nie jestem więc chyba portów na routerze nie przekieruję. Czyli nie ma opcji?

Dario666


Bober

Tzn. żeby sprawa była jasna i prosta - czy można to załatwić poprzez wpisanie czegoś w pole "wybierz komputer" (nie znam się - myślałem że może to kwestia odpowiedniego podania IP zewnętrznego i sieciowego), czy nie? Nie będę się bawił w nic bardziej skomplikowanego.

Szopler

#14
Nie da się... bez przekierowania portów.

Z zewnątrz łączysz się np. na IP 136.242.32.31 : 3000, router przekierowuje to na 192.168.1.99 : 31416 czyli klienta boinc.

(a) gdyby tak... VPN?

Bober