Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

GeForce GTX 295

Zaczęty przez AiDec, 14 Grudzień 2008, 01:00

AiDec

Cyt.:

NVIDIA już niebawem zamierza zeprezentować swoją odpowiedź na podwójnego Radeona HD 4870 X2. Idąc śladami konkurencji, do walki wystawiona zostanie karta graficzna składająca się z dwóch sparowanych ze sobą układów. NIVIDIA zamierza połączyć ze sobą dwie karty GeForce GTX 260 (rdzenie wykonane w wymiarze 55nm) za pomocą zintegrowanego mostka SLI, a powstałego w ten sposób potwora ochrzcić mianem GeForce GTX 295. Nie tak dawno pisaliśmy o tym projekcie jednak teraz pojawiło się pierwsze zdjęcie i garść nowych interesujących danych. Okazuje się, że nowy proces technologiczny pozwolił zmniejszyć współczynnik TDP do 290W (pojedynczy GTX260 posiada TDP równe 186W), natomiast ilość procesorów strumieniowych wzrosła do 480. Oznacza to, że GTX 295 będzie posiadał taką samą ich ilość co dwie karty GTX 280. Widać, że nowy GeForce został stworzony z myślą o dominacji nad konkurencją, ile nam jednak przyjdzie zapłacić za taką wydajność, jak na razie pozostaje zagadką.






Dodam od siebie, ze moze to jest GTX260GX2, ale biorac pod uwage ilosc procesorow strumieniowych to jest to rownorzedne z GTX280GX2, dziwie sie zatem ze pisza o niej jako o 260GX2. Moze chodzi o taktowania...



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

no popatrz - akurat kupiłem monitor 24'' i zauważywszy iż tomb raider w 1920p mi ciut tnie zacząłem rozmyślać o następnych krokach  :P

btw: AiDec - masz Pigową liczbę postów

AiDec

#2
Mnie by dwie takie spasowaly :). Tylko raz ze cena pewnie powali, a dwa ze Quad SLi nie odpale pod Xp :(.



Btw, to jest sadny dzien Pigu :)





Czas chyba zaczac liczyc SETA  ;)



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

Nowe wiesci o nowej kanapce:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/GTX_295_SLI_-_32_000_punktow_w_3DMark_Vantage-15641.html



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

jak czytam komentarze tych dzieci neo to słabnę  ???

Vitesse

Pozatym dwa GTX295 beda potrzebowaly ponad tysiacwatowego zasilacza a to znacznie podniesie koszt (rowniez za prad).

Pigu

no to co? cena szybkości - formuła 1 też sporo pali i to nie byle jakiego paliwa  :P

Vitesse

Prawde mowiac spodziewalem sie wiecej po GTX295. Niby przejscie na proces 55nm ale pozostawiono pamieci DDR3. Ta dwuukladowa karta nie rzuca na kolana ani wydajnoscia ani jakas mniejsza pradozernoscia. Wydajnoscia dlatego, ze musiano w niej wprowadzic ograniczenia taktowan rdzeni, shaderow i pamieci wzgledem GTX280 (sa takie jak w referencyjnym GTX260) z powodu pradozernosci a wiec problemow z odprowadzeniem ciepla. A przeciez za chwile bedziemy mogli kupic GTX285 (55nm) o wyzszych niz w GTX280 taktowaniach oraz szerszej szynie pamieci. Wydaje mi sie, ze GTX285 SLI bedzie ciekawszym rozwiazaniem.

Troll81

A już niedługo będzie można piec sprzedać i za tę kasę zakupić graficzną. Zupkę bedzie można podgrzać w trakce gry w GTA IV :D wystarczy położyc kubeczek na graficznej :D

Pigu

macie przed sobą najszybszą kartę na rynku i marudzicie ::)

Vitesse

Na razie to jeszcze nie mamy a jak bedzemy ja mieli to niemal w tym samym czasie pojawi sie ATI z rdzeniem RV775...
Swoja droga ciekawostka jest porownanie wielkosci rdzeni, GT200b (55nm) ma 1,4 miliarda tranzystorow i zajmuje 470 mm2, RV775 (55nm) ma 927 milionow tranzystorow i zajmuje 246 mm2.

Pigu

niech to ati zacznie w końcu obsługiwać cuda, bo bez tego to dla mnie nie istnieje :P

co do wielkości - kto powiedział, że ilość tranzystorów przekłada się na powierzchnię w funkcji liniowej hehe jak zmieszczą tyle samo na mniejszej powierzchni to pochylę czoła

AiDec

#12
Cytat: Vitesse w 03 Styczeń 2009, 21:32
Pozatym dwa GTX295 beda potrzebowaly ponad tysiacwatowego zasilacza a to znacznie podniesie koszt (rowniez za prad).

Dla niektorych nie ma to znaczenia, badz ma znaczenie marginalne. Ja przewidujaco upchnalem w jednym kompie PSU 1600W, a 1700W czeka w kolejce na budowe nastepnego. Wiem ze taka przyszlosc nas czeka :).


Cytat: Vitesse w 03 Styczeń 2009, 22:56
Na razie to jeszcze nie mamy a jak bedzemy ja mieli to niemal w tym samym czasie pojawi sie ATI z rdzeniem RV775...

ATI ma dwie mozliwosci i jeden warunek do spelnienia. Warunek: MUSZA zaczac wypuszczac dopracowane sterowniki ktore sie nie knoca na co drugiej konfiguracji kompa. Mozliwosci: Albo zapiac POPRAWNIE (do jasnej cholery) dzialajace CUDA 2.0+, albo wypuscic wlasna podobna technologie ktora zdobylaby serca uzytkownikow w ciagu najblizszych 3 miesiecy. IMHO dla ATI jest to niewykonalne, bo maja niewydarzonych programistow i do dupy marketing ktory nie cisnie programistow w odpowiednim kierunku. Pod tym wzgledem sa w 100% zgodni z Microsoftem (zamiast wypuszczac to co ludzie chca, produkuja co Im sie WYDAJE dobrym wyborem i wciskaja nieuczonym).

W ciagu najblizszych 6-ciu miesiecy bede kupowal grafy. Na chwile obecna nie widze innej mozliwosci jak Nvidia.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

1,7kW? drugi kosmos będzie? 4x grafa każda 2xcpu (80k/24h grid)? :ph34r:

Troll81

na razie na moim 8600gt gpugrid tak zaciąga że w pasjansa ciężko pograć :( jest na to jakas metoda AiDec??

AiDec

Cytat: Troll81 w 04 Styczeń 2009, 12:07
na razie na moim 8600gt gpugrid tak zaciąga że w pasjansa ciężko pograć :( jest na to jakas metoda AiDec??

Tak jest - szybsza grafa, doskonalsza technologicznie. Ja na 280GTX moge miec GPUGrida i ogladac filmy - nic sie nie tnie, wszystko chodzi jak marzenie. Nawet nie zauwazam ze GPUGrid chodzi. 8600 po prostu sobie z tym nie radzi.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

jurdziol

8600GT jest tak powycinane, ze nie nadaje sie to obliczen.

Na starszym bracie 8800GT uruchomienie obliczen jest niezauwazalne przy uzytkowaniu komputera. Mozna nawet grac, tylko zwiekszy sie czas obliczania probki.
Pozdrawiam

[PBT] Horpah

no niestety dla naszych celów 8600GT się nie naddaje już ją sprzedałem.

sesef

Cytat: AiDec w 04 Styczeń 2009, 11:41ATI ma dwie mozliwosci i jeden warunek do spelnienia. Warunek: MUSZA zaczac wypuszczac dopracowane sterowniki ktore sie nie knoca na co drugiej konfiguracji kompa. Mozliwosci: Albo zapiac POPRAWNIE (do jasnej cholery) dzialajace CUDA 2.0+, albo wypuscic wlasna podobna technologie ktora zdobylaby serca uzytkownikow w ciagu najblizszych 3 miesiecy. IMHO dla ATI jest to niewykonalne, bo maja niewydarzonych programistow i do dupy marketing ktory nie cisnie programistow w odpowiednim kierunku. Pod tym wzgledem sa w 100% zgodni z Microsoftem (zamiast wypuszczac to co ludzie chca, produkuja co Im sie WYDAJE dobrym wyborem i wciskaja nieuczonym).

Taka technologia powstała, a co najmniej pisali o tym jak nVidia poinformowała o CUDA. Widać przepadło gdzieś, może jakby pogrzebał na stronie ATI to by tam coś znalazł. Co ciekawe według testów te ATI CUDA (nie pamiętam tej ich fajnej nazwy) miało być około 8x szybsze od nVidia CUDA ponieważ ten ich język miał być asembleropodobny może dlatego zarzucili projekt jak wiadomo asembler nie jest tak bardzo programista friendly.

AiDec

Wiem ze bylo i wiem ze bylo lepsze. Tez duzo o tym czytalem. I tak samo jak i Ty zapomnialem nawet nazwy. Dlatego pisze ze marketing u ATi kuleje.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

RAD-Poland

#20
z tego co wiem to ATI + "CUDA" nazywa się BrookGPU

obecnie pod nazwą ATI Stream została dołączona do standardowych sterowników v8.12

EDIT:
Cytat: http://pclab.pl/news34630.html
Catalyst 8.12 z obsługą ATI Stream

Do naszej redakcji trafiła wersja beta najnowszych sterowników Catalyst 8.12, które oficjalną premierę będą miały 10 grudnia. Są to wyjątkowe sterowniki, ponieważ włączają obsługę ATI Stream, którym to AMD chce rozpocząć kontrofensywę wymierzoną w CUDA NVIDII.

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Vitesse

#21
Cytat: Pigu w 04 Styczeń 2009, 00:19
co do wielkości - kto powiedział, że ilość tranzystorów przekłada się na powierzchnię w funkcji liniowej hehe

No napewno ja tego nie powiedzialem  :no:

Cytat: AiDec w 04 Styczeń 2009, 11:41
W ciagu najblizszych 6-ciu miesiecy bede kupowal grafy. Na chwile obecna nie widze innej mozliwosci jak Nvidia.

Swoja droga ciekawe co nam przyniesie pod koniec roku intelowskie Larrabee.

Cytat: Troll81 w 04 Styczeń 2009, 12:07
na razie na moim 8600gt gpugrid tak zaciąga że w pasjansa ciężko pograć :( jest na to jakas metoda AiDec??

Mozna wydac 400pln na 9800GT lub 900pln na GTX260.

sesef

Cytat: Vitesse w 04 Styczeń 2009, 18:34
Swoja droga ciekawe co nam przyniesie pod koniec roku intelowskie Larrabee.

Pewnie to że nVidia zacznie pracę nad 16 rdzeniowym CPU bo zostanie wtedy trochę w tyle. AMD ma w lutym przedstawić platformę Dragon złożoną z CPU, CPU i Chipsetu AMD/ATI do tego jak intel bierze się za GPU to również będzie mógł produkować podobne platformy a wtedy nVidia będzie musiała coś z tym zrobić inaczej może sporo stracić.

Troll81

sek w tym że ja juz nie mogę za wiele w sprzęt poinwestować :( i wysypało mi te próbkę na mojej karcie :( nie mogą skrócić tych próbek?? zmniejszyć obciążenia dla GPU??

AiDec

1. Probki skracaja. Nie, nie wiem czy specjalnie dla Ciebie :P
2. Mozesz sam obnizyc taktowanie karty za pomoca nTune (narzedzie Nvidii, do pobrania ze strony Nvidii). Programik banalnie prosty w obsludze, integruje sie ze zterownikami :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Vitesse

Cytat: Troll81 w 04 Styczeń 2009, 20:40
sek w tym że ja juz nie mogę za wiele w sprzęt poinwestować :(

Minimum inwestowania to jakies 250pln na uzywana karte 9600GT, mialbys dwa razy wiecej shaderow niz teraz no i taktowania szybsze (ktore zawsze jeszcze mozna nieco zwiekszyc).

Troll81

wydać mogę maks 100

Vitesse

Cytat: Troll81 w 06 Styczeń 2009, 01:40
wydać mogę maks 100

Sprzedaj na alledrogo ta 8600gt, doloz ta stowe i bedziesz mial na uzywana 9600gt.

Troll81

tyko kto to kupi??? zobacz ile tego tałatajstwa się wala na alledrogo. A kupujących jakoś brak.

Vitesse

#29
Jak zrobisz "Kup teraz" za 200 to pewnie chetnych nie bedzie ale jak pozwolisz ludziom licytowac od jakiejs nizszej kwoty to mysle, ze powinienes dobic do okolic 150 (licytujacy lubia aukcje okraszone bogato fotkami i tekstem). Widze, ze jakies zinteresowanie 8600GT jednak jest bo ludzie licytuja pare kart.
PS. Nie wiam jak Twoja 8600GT ale 9600GT wymaga dodatkowego zasilania (albo odpowiedni kabelek z zasilacza do zasilania kart albo dwa wolne zlacza molex aby podpiac karte przez dolaczona do niej przejsciowke), wiec trzeba miec to na uwadze zeby nie bylo zaskoczenia, ze nie ma czym karty zasilic w komputerze.

Troll81

Zasiłke to ja odpowiednią mam i te 400W modecoma poinno uciągnąć kartę. Tylko tyle że moja karta ma chłodenie załkowicie pasywne i niezbyt przystające do tego modelu jak widać.

AiDec

Nowosci:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Premiera_GeForce_GTX295._Test_karty_ASUS_ENGTX_295-1556.html



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

Karty wydane, pierwsze testy zrobione :). Zapraszam do lektury testow 285GTX i mojego nowego ulubienca, czyli 295 GTX  :arrr::

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/GeForce_GTX285_czyli_odchudzanie_na_zielono._Test_karty_ASUS_ENGTX285-1568/strona/4423.html



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

dysponuje ktoś może danymi na temat wydajności w MOPSA-ch albo MIPSA-ch (http://pl.wikipedia.org/wiki/Million_instructions_per_second) kart obsługujących CUDA?.

Wszędzie tylko wydajność we FLOPS-ach podają :/

Troll81

Bo one chyba we flopsach się specjalizują :D

A mi znów padła próbka GPU grid. No normalnie mnie coś trafi. A doliczyła się skubana do 15%