Śmigło wiatraka

Zaczęty przez TJM, 07 Lipiec 2010, 11:55

TJM

Zna się ktoś na wiatrakach i samolotach ?
Chciałbym się dowiedzieć, czy zwykłe modelarskie śmigło lotnicze (jedyne jakie da się kupić w rozsądnej cenie) będzie się kręcić na wietrze.
Podobno skos jest inny dla śmigła napędowego i wiatrakowego, ale czy zamienne wykorzystanie będzie skutkowało obrotami w złą stronę (tu i tak bez znaczenia), pogorszoną sprawnością, czy w ogóle będzie stać w miejscu ?
Po sukcesie w budowie tanich kolektorów słonecznych (polecam obszukać w gogle frazy ebay solar collector) - cena gotowego panelu około 50gr do 1zł za 1W (zależnie od materiałów) + robocizna; chciałbym nieco liznąć temat DIY wiatraka, zwłaszcza że na ogrodzie potrzebny mi prąd, którego wciąż mam za mało. A bateria słoneczna bez sterownika obracającego ją cały czas w stronę słońca jest w naszym klimacie upierdliwa w użyciu.

Dysponuję dużą liczbą wielobiegunowych silników prądu stałego, jeden zastosowałem kiedyś nawet na dynamo do roweru - przy niskich obrotach daje już rozsądne napięcie, przy wysokich, typowo rowerowych miałem ponad 100V %)
Przy czym silnik sam z siebie praktycznie nie stawia oporu, tak więc kontrolując obciążenie można jednocześnie pilnować, żeby się nie zatrzymywał.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Waldek1989

ściągnij program wiatrak 1.1 -chyba ,że są nowsze wersje. Program ten ładnie policzy profil łopatki i inne

Waldek1989

http://www.darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/wiatr/progrw11.html

TJM

Niestety na razie w moim zakresie cenowym pozostaje jedynie zakup gotowego śmigła modelarskiego z tworzywa, największe kalibry da się kupić poniżej 20zł.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Waldek1989

co do śmigła to nie jestem pewien czy zda egzamin. Chociaż myśląc logicznie ,że śmigło samolotowe wytwarza dzięki silnikowi różnice ciśnień przed i za śmigłem, można pomyśleć ,że to samo śmigło mając różnice ciśnień przed i za dzięki prędkości wiatru powinno się obracać. Tylko ,że różne profile łopatek są przystosowane do różnych prędkości.

Troll81

Wejdź na elektrodę na wątek o budowie małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem. Kiedys byłem tam aktywnym uczestnikiem ale moje plany budowy szlag trafił bo mieszkam w bloku.... Niemniej jednak jest tam sporo kolesi co swoje juz pobudowali. Z silnika od pralki i innych powszechnie dostepnych rzeczy.... I naptrawdę tamten watek jest kopalnią wiedzy :D