Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

% zużycia procesora

Zaczęty przez flaku, 10 Grudzień 2012, 16:56

flaku

Chciałem na początek się przywitać. To mój pierwszy post.

Chciałem zapytać jak ustawiacie max zużycie procesora. Czy ktoś ma 100% na komputerze, którego normalnie używa? Pytam z ciekawości bo przy ustawieniu 100% strasznie mi wiatrak szaleje, ale chyba już lepiej żeby cały czas szalał niż włączał i wyłączał się co 2 sekundy co jest jeszcze bardziej denerwujące. Chciałem zapytać o ogólne doświadczenia :)

Jeszcze dodatkowe pytanie? Ile projektów na raz macie włączonych? I czy lepiej wybrać jakiś jeden pod swój sprzęt(np kartę graficzną), czy ustawić kilka i klient sam sobie wszystko obciąży tak żeby najwydajniej z naszego komputera korzystać?

andy101fah

#1
Witaj.

Z mojego doświadczenia wiem, że nie da się osiągnąć kompromisu pomiędzy wydajnością i ciszą.
Możesz nie ponosić dodatkowych kosztów jedynie wówczas gdy będziesz liczył projekty nie obciążające procesora np.
WUprop, FreeHal,

Oczywiście dla każdego projektu możesz ustawić jaki % mocy procesora ma używać. Można ustawić globalnie dla wszystkich projektów z poziomu klienta lub niezależnie dla każdego z poziomu ustawień danego projektu.
http://www.boincatpoland.org/wiki/Ustawianie_preferencji_w_projekcie
Maksymalną wydajność i ciszę osiągniesz jedynie wymieniac chłodzenie na procesorze.
Wydajne i ciche powietrzne
np. Noctua tak jak u mnie
http://www.boincatpoland.org/smf/wizytowki/andy101fah
lub wodne.

U mnie ilość projektów na domowym komputerze którego na co dzień używam nie przekracza połowy dostępnego RAM.
Obecnie używam grafiki pasywnej Radeon x1550 więc nie obsługuje projektów GPU, liczę jedynie na CPU po 1 zadaniu na rdzeń.
Procesor I7 2600k@3,7GHz

Troll81

Witamyna forum.

Ja liczę cały czas na 100% ale Ninja 3 załatwia sprawę ciszy :D

stiven

 :ahoy:

Daj znać na jakim sprzęcie liczysz. Być może ktoś z kamratów doradzi lepszy cooler albo i poczęstuje w promocyjnej cenie.

flaku

To laptop więc wymiana chłodzenia(zwłaszcza na wodne) raczej odpada. Co najwyżej podstawka. Chodziło mi raczej o to czy "normalni ludzie" ustawiają na 100% i laptop nie jest do wymiany po 4 miesiącach :) Czy jednak przeważnie macie ustawione te 50-70% żeby go tak nie młócić? A mój sprzęt to http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Acer-Aspire-5739G.21997.0.html

Troll81

powiem tak Dell e6500 dawał radę w trybie 24/7 lenovo t420 dawał rade w trybie 24/7

ale to laptopy klasy business wię troszkę inna półeczka cenowa. Na pewno wiele da ci:

przesmarowanie proca dobra pastę i oczyszczenie radiatora.
podłożenie podstawki
undervolting

Szopler

Widzę, że laptopik z serii cienki (grubość). Lepiej chyba ustawić liczenie na jednym rdzeniu na 100%, a drugi niech sobie odpoczywa.

flaku

Da radę włączyć tak żeby drugi rdzeń się włączał tylko gdy komputer nie jest obciążony?

anomax

Jako, że też liczę na głównie na  laptopie to dodam coś od siebie.

Swego czasu liczyłem na procesorze na wszystkich wątkach i z komputera jeszcze w miarę dało się korzystać, przeglądarka internetowa bardzo rzadko się przycinała, ale otworzenie jakiegoś  dokumentu już trochę trwało.
Jeżeli chcesz również liczyć na karcie graficznej to proponował bym jednak zostawić jeden rdzeń (wątek) dla karty i ewentualnego korzystania z komputera.
Przy obciążeniu trzech wątków i grafiki da się np. pracować w edytorze tekstu czy excelu, ale jednak zdarzają się przycięcia i spowolnienia w wprowadzaniu tekstu.
Dlatego gdy mamy coś poważniejszego do zrobienia proponował bym wyłączyć obciążenie procesora w menadżerze lub zostawić przynajmniej jednen rdzeń bez obciążenia. Z tego co zauważyłem to obciążenie grafiki nie wpływa na pracę w officie choć filmy w 720p spowalniają.

sknd

ja od niedawna jechałem na sto procent, ostatnio coś mi się zaczęło grzać za bardzo, musiałem obciąć do 80/90% nad czym bardzo ubolewam. ale przyszła mi właśnie nowa dobra pasta, po jej aplikacji zamierzam wrócić do młocenie na sete:)   stary dwurdzeniowy laptopik lenovo n100 3000

P.S. - to co Trollu pisał - pasta, podstawka, undervolting. w sumie chybau mnie ostatnio te problemy temu ze t otrzecie nawala...

flaku

W jaki sposób w programie jest zdefiniowane liczenie "hen computer is in use"? Chodzi o aktywność użytkownika typu ruszanie myszką, jakieś obciążenie na komputerze, określone procesy?
I jak wyłączyć jeden rdzeń?

sknd

to ostatnie - preferencje lokalne / w systemach wieloprocesorowych (...)  - i tu ustawiasz sobie odp procent (50% = polowa rdzeni )

stiven

Cytat: flaku w 11 Grudzień 2012, 00:07
W jaki sposób w programie jest zdefiniowane liczenie "hen computer is in use"? Chodzi o aktywność użytkownika typu ruszanie myszką, jakieś obciążenie na komputerze, określone procesy?
I jak wyłączyć jeden rdzeń?

Wyłączenie rdzenia masz powyżej a co do aktywności to liczy się ruszanie myszką i klepanie w klawiaturę.

flaku

Dzięki za wszystko. Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego mam napisane że biorę udział w 8 projektach, a liczy tylko einsteina i seti?

anomax

Myślę, że przyczyny mogą być różne. Najbardziej prawdopodobną może być to że masz ustawiony niewielki limit zapasu danych i próbki z einsteina i seti zapchały cały ten zapas i dlatego nie może pobrać próbek z innych projektów. Możliwe jest też że niektóre projekty do których się zapisałeś nie wysyłają w tym momencie próbek.

flaku


anomax

Nie zrozumieliśmy się. Chodziło mi o inną opcje w preferencjach.
opcje/preferencje lokalne/użycie sieci/maksymalny zapas danych (maximum work buffer)

Opcja ta determinuje to na jak długi czas pracy komputera mają być ściągnięte zapasowe zadania gdyby naprzykład nie było połączenia z siecią

flaku

Ale nie muszę zwiększać by w końcu pobierało inne próbki jak przeliczy te?

anomax

Jeżeli to jest przyczyną tego stanu rzeczy to myślę, że nie.
Chyba, że ustawiony czas byłby tak mały, że próbka nie zdążyła się w nim przeliczyć. Ale to tylko sytuacja hipotetyczna której nigdy nie miałem i nie wiem czy mogła by rzeczywiście wystąpić.
Jeżeli nie chcesz zmieniać to zostaw tak jak jest na próbę przez jakiś czas i sprawdź czy sytuacja uległa zmianie.

sknd

nie musisz zwiększać, jak długo miałem ustawiony bufer 0.0 dni i ściągało więc luz ;)

flaku

To może pytanie z innej bajki. Wystarczy że dołączę do projektu, czy muszę jeszcze poustawiać jakieś pod-projekty. Dam przykład z PrimeGrid. Mam coś takiego:
321 Prime Search (LLR)
321 Blast off Challenge disabled
Cullen Prime Search (LLR) disabled
Prime Sierpinski Problem (LLR) disabled
Proth Prime Search (LLR) CPU
Seventeen or Bust (LLR) disabled
Sophie Germain Prime Search (LLR) CPU
The Riesel Problem (LLR) disabled
Woodall Prime Search (LLR) disabled


Cullen/Woodall Prime Search (Sieve) disabled
The Riesel Problem (Sieve) disabled
Proth Prime Search (Sieve) disabled


Generalized Fermat Prime Search disabled
Generalized Fermat Prime Search - World Record search disabled


Send work from any subproject if selected projects have no work no

Czemu akurat dwa są CPU, z reszta disabled? One obecnie nie działają, czy jak?

stiven

Możesz sobie wybrać co lubisz. Wszystkie podprojekty są opisane na stronie primegrid ale tak w największym skrócie: LLR - dostajesz kandydata na liczbę pierwszą i sprawdzasz czy jest nią rzeczywiście, Sieve - dostajesz zakres liczb i przesiewasz z nich te, które pierwsze nie są i typujesz kandydatów do sprawdzania za pomocą LLR (część da się robić szybko i wydajnie na GPU - znacznie szybciej niż na CPU). Kilkanaście-kilkaset minut liczą się Proth Prime Search (LLR) oraz Sophie Germain Prime Search (LLR) tu szansa na trafienie pierwszaka jest mniej więcej raz na 5000 WU (zależy od szczęścia). Reszta LLRów liczy się dłuuugo ale za to jak się trafi pierwszak to większa sława i splendor :)

Generalized Fermat Prime Search (World Record) tu możliwe liczenie na GPU ale program jest niezbyt stabilny i łatwo się wywala z powodu OC karty lub np włączenia filmiku na YouTube w trakcie liczenia. World Record liczą się bardzo długo nawet na bardzo mocnych sprzętach.

flaku

#22
Rozumiem, że LLR'y są liczone za pomocą 32bitów?

Liczby pierwsze przydają się do czegoś oprócz kryptografii?

Mam jeszcze problem z aktualizacjami. Z tego co widzę w wiki to są dostępne aktualizacje dla einstein@home i SETI@home. Nie wiem jednak które pobrać. CPU-Z mówi że mam dostępne instrukcje MMX, Se(1,2,3,3s,4.1),EM64T. Na wiki jest napisane że einstein ma aktualizacje dla S5R4 i SSE2, ale gdy wejdę w linka do pobrania http://einstein.phys.uwm.edu/power_apps.php , to jest już tylko zwykły klient i wersja dla S5R4. W dodatku jest napisane że to dla linuxa. Tak samo nie umiem znaleźć nic dla siebie pod seti.

Ogólnie na forum spotkałem się z opiniami że na różnych kartach różnie liczy różne projekty. Do czego się najbardziej  nVidia nadaje?