Wirtualne maszyny a BOINC

Zaczęty przez AL, 27 Lipiec 2008, 22:08

AL

Cytat: RAD-Poland w 14 Wrzesień 2007, 14:32
co do vm - trudno coś więcej napisać
"Chcesz zwiększyć szanse pozyskania jednostek w projektach sezonowych (rzadko rozsyłających próbki) zastosuj komputery wirtualne.
W zainstalowanych na nich Managerach zastosuj inny profil niż na głównym komputerze. (np work)
"Separate preferences for work" z parametrem:
CytatComputer is connected to the Internet about every    10 days
Maintain enough work for an additional (Enforced by version 5.10+) 10 days
Ponadto wirtualne maszyny pozwolą przetestować nowe/testowe  Managery Boinc i inne oprogramowanie."
i tu zaczynają się problemy
ja wykorzystuję KQemu pod Linuksa i mam bardzo małe doświadczenia z innymi vm
- Xen (poległem na poziomie instalacji, czekam na konfigurator graficzny taki jak ma openSUSE)
- VMWare (kiedyś używałem 30 dniową wersję - komercja niepozwoliła na dalsze testowanie, ponadto czuło się spowolnienie pracy i nienajlepszą obsługę pamięci)
- KVM (nie testowałem)
- Microsoft Virtual PC (nie testowałem)
wydaje mi się, że tylko te wchodzą w grę, gdyż potrafią w sposób natywny wykorzystać procesor (tzn nie emulują go i traci się tylko ok 3% wydajności)

Cytat: Bober w 14 Wrzesień 2007, 16:12
Cytat: RAD-Polandco do vm - trudno coś więcej napisać...

A nie łatwiej po prostu mieć kilka katalogów z BOINC :?:

Cytat: RAD-Poland w 14 Wrzesień 2007, 16:38
może i można, ale czy mogą pracować jednocześnie ?
moje wirtualne maszyny pracują na wyższym priorytecie niż boinc na głównym hoście.
Ściągnięte jednostki RALPH, Pirates i LHC przeliczają się w pierwsze na vm po czym liczą się projekty na głównym
chyba, że jest jakiś sposób na jednoczesne uruchomienie kilku Boinc'ów, ale ja nieznam, a przełączanie się między różnymi boinc'ami odpada przy liczeniu długich jednostek przy braku checkpointów, no i trzeba być przy komputerze

Cytat: Bober w 14 Wrzesień 2007, 16:59
Cytat: RAD-Polandmoże i można, ale czy mogą pracować jednocześnie ?
Nie.

Cytat: AL w 14 Wrzesień 2007, 18:42
Cytat: RAD-Poland
...moje wirtualne maszyny pracują na wyższym priorytecie niż boinc na głównym hoście.
Ściągnięte jednostki RALPH, Pirates i LHC przeliczają się w pierwsze na vm po czym liczą się projekty na głównym
...

Czy mógłbyś rozwinąć temat virtualnych maszyn? Zaczyna mnie to interesować - a wydaje mi się, że źle Cię zrozumiałem na początku i to o czym piszesz tym bardziej zaczyna mnie interesować.

Cytat: RAD-Poland w 14 Wrzesień 2007, 19:07
Nie wiem co mogę jeszcze napisać o wirtualnych maszynach
Temat z pewnością jest ciekawy
Wirtualna maszyna to niemalże samodzielny komputer pracujący w wydzielonych zasobach głównego komputera, posiada własny system, dysk lub plikopartycję, własny adres IP w sieci lokalnej, z sieci widoczny jako typowy komputer (czyli mam trzy niezależne komputery :wink:)
uruchomiłem dwie takie maszyny głównie w celu zwiększenia szans na pobranie próbek w  RALPH, LHC i Pirates
przy okazji testuję na nich inne systemy (bety / RC), sposoby i przebieg ich instalacji, oraz niektóre programy
EDIT:
Cytat.moje wirtualne maszyny pracują na wyższym priorytecie niż boinc na głównym hoście.
Ściągnięte jednostki RALPH, Pirates i LHC przeliczają się w pierwsze na vm po czym liczą się projekty na głównym
- boinc na głównym komputerze ma najniższy priorytet
- vm ma taki sam priorytet jak normalny program (zarazem boinc uruchomiony na vm ma najniższy priorytet w ramach vm, ale dla procesora zarządzanego przez główny komputer ma taki priorytet z jakim pracuje vm) - może trochę zamieszałem, czyli na vm przeliczą się wszystkie wu, a następnie wu na głównym komputerze
w normalnych warunkach na głównym komputerze wu czekałyby na swoją kolejkę, a tak są odrazu przeliczane i managery na vm mogą dalej żądać od serwerów kolejnych wu

Może zadam głupie pytania - ale jak najprościej zrobić taki virtualny pc spod xp?

Cytat: RAD-Poland w 14 Wrzesień 2007, 21:57
pod XP
potrzebny jeden z programów VMWare lub Microsoft Virtual PC - pierwszy zawsze miał wersje trial, drugi nie wiem
programy mają graficzny konfigurator
- wybieramy ile pamięci RAM przeznaczasz na vm oraz ścieżkę dla plikopartycji  dla vm
- normalna instalacja dowolnego systemu (nie wiem jak z Vistą)

Cytat: jaskij w 14 Wrzesień 2007, 21:58
Virtual PC 2007
Wpisz Virtual PC, czy Virtual Machine w google i szukaj...
Generalnie nie wiem, czy masz legalną windę, czy nie, nie interesuje mnie to, ale uważałbym na produkty MS...

Cytat: RAD-Poland w 14 Wrzesień 2007, 22:04
8O  Virtual PC 2007 - Licencja: bezpłatna (freeware)



Właśnie zainstalowałem sobie wirtualną maszynkę i na niej win xp z BOINC 32 bit (główny system to też win xp 32). Ciekawi mnie czy można na takiej wirtualnej maszynce zainstalować jakiś inny system np xp ale 64 lub viste 64, a już najlepiej jakiegoś linuksa 64?



buninek

Osobom zainteresowanym tematem virtualizacji + boinc szczególnie  polecam technologię linux vserver. Zwaną potocznie "chrootem na sterydach". Nie jest to prawdziwa maszyna wirtualna typu xen.  W odróżnieniu od xena, vserver nie ma zadnej straty wydajnosci (pojawia sie dopiero przy 100 maszyn wirtualnych + ). Ogromny plus w tym przypadku.

Instalacja w porównaniu z xenem jest banalna. Sam stawiałem 32 bitowy system na hoście 64. Choć boinca nie instalowałem. Nie miałem takiej potrzeby, ale zapewne chodziłby świetnie.

AL

Przy czym to wszystko w środowisku linuksowym, a mnie interesuje połączenie win xp 32 (główny system) i win xp 64 lub jeszcze lepiej lin 64 na wirtualnej maszynce.

buninek

#3
Co do możliwości instalcji 64-bitowego guesta na hoście 32 bitowym to jest to problematyczne.
Przeczytaj to
http://blog.identityjunkie.com/2008/01/virtualizing-64-bit-guests-on-32-bit.html

Ja proponuję użyć qemu. Ewentualnie + jakąś nakładkę graficzną.
http://calamari.reverse-dns.net:980/cgi-bin/moin.cgi/QemuOnWindows
Qemu ma świetną wydajność. Na pewno nie gorszą od vmware a bardzo prawdopodobne, że będzie szybszy.

AL

Cytat: buninek w 27 Lipiec 2008, 23:59
Co do możliwości instalcji 64-bitowego guesta na hoście 32 bitowym to jest to problematyczne.
...

Faktycznie jest problem, ale do rozwiązania. Niedawno zmieniłem swój główny system z xp32 na win7 64 i stwierdziłem, że teraz to już na pewno uda mi się zainstalować na virtualboxie 64bitowego linuksa. Niestety byłem w błędzie. Podczas próby takiej instalacji virtualbox ku mojemu zdziwieniu wyrzucał mi komunikat, że mam nieodpowiedni typ procesora nieobsługujący architektury 64 bitowej. Trochę poszperałem i okazało się, że pomimo iż mam procesor 64 bitowy amd x2 4400 s939 - to nie posiada on wirtualizacji sprzętowej (tą procki amd mają dopiero od platformy AM1, zresztą można to sobie sprawdzić tym narzędziem ze strony AMD). To oznacza, że mogę zainstalować system 64bitowy tylko jako główny i na maszynie wirtualnej nie mam na to szans. Przy okazji okazało się, że wiele osób z powodzeniem instalowały na xp32 virtualbox, a na nim 64 bitowego lina. Warunkiem była właśnie ta sprzętowa wirtualizacja (i tu tip - często pomimo iż posiadamy procesor z obsługą wirtualizacji - to jest ona wyłączona, wystarczy wtedy włączyć odpowiednią opcję w biosie).

Gdyby ktoś jednak miał jakiś pomysł jak zainstalować na moim win 7 64 linuxa dowolnej marki byle 64 bitowego (w formie wirtualnego komputera lub po prostu linuksa uruchamianego spod windowsa) - to z miłą chęcią się dowiem jak tego dokonać.