Komp resetuje sie bez BSOD gdzie szukać przyczyny?

Zaczęty przez Albertwap, 07 Kwiecień 2009, 10:35

Albertwap

Problem jak w temacie, sprzęt to Caleron 2Ghz S478 płyta to jakiś gigabyte zasilacz 300W bez metki grafika i ramy były przekladane kilkukrontnie bez rezultatu, dysk Seagate Barracuda 320Gb.
Objawy są takie: podczas pracy czy to czynej czy bierrnej nastepuje samoisty reset PC temp na procku zaraz po resecie 40* pod pełnym obiążeniem,
problem wystepuje zarówno pod Win XP jak i Ububtu 8,10 jedynie znika podczas działania z live cd.
Co mam sprawdzić i dokładniej opisać?
Porosze szanownych forumowieczów o pomoc

PS. sry za orty

Troll81


Albertwap

Moim zdaniem gdyby to był zasilacz to PC resetowałby sie zarówno na LiveCD jak i przy pracy z hdd

[PBT] Horpah

albo zbyt mocno podkręcony komp, albo zasilacz się kończy - porzycz jakiś sprawny zasilacz podłącz i zobacz czy będzie to samo.

taktu

napisz może jakie programy odpalasz podczas boota z hdd a nie ma tego na live cd? Jeżeli nie ma różnic przyjrzałbym się dyskowi twardemu


Troll81

ja sądzę że zasilacz partoli zasilanie dysku twardego i stąd restarty. a na liveCD problem nie występuje.

Albertwap

Diagnozowałem problem, i z moich ustalen jak narazei potwierdzonych wynika ze winowajca jest zasilacz, kabelki z prądem słabo stykały i odcinal zasilanie dlatego byly resety i na LiveCD nie bylo problemu bo nie korzystał z dysku, niestety zasiłka spaliła mi dysk :( Ktos może wie gdzie w częstochowie badz też wysyłkowo w kraju można tanio wymienić/naprawić elektronike w Seagate Barracuda 10 320Gb? Wsadziłem do niego starą 80-tkę postawiłem Win mx7 i oczywiście boinc'a jak narazie nie było resetu. osłuchiwałem zasilacz i wydobywa sie zniego jakieś syczenie, czy to znak że juz najwyższa pora go wymienić?

Tomasz R. Gwiazda

no raczej sam z siebie sie nie naprawi, wiec jesli nie chcesz miec wiekszych strat to lepiej szybciej wymien ten zasilacz

Szopler

Czy ten uszkodzony dysk robi zwarcie na zasilaniu, czy w ogóle martwy? Może tylko spięcie spowodowało wywalenie transili na zasilaniu i wsystarczy je wymienić?

TJM

Nie ma co szukać firmy która podejmie się takiej wymiany, bo skasują za to więcej kasy niż to warte. Kup drugi taki sam używany (zwróć również uwagę na wersję firmware, najlepiej patrzeć na numer seryjny - wtedy dyski będą identyczne) ale sprawny dysk na allegro, śrubokręt (chyba T10) i przełóż elektronikę, poziom trudności wymiany jest na poziomie kogoś kto się bawił klockami lego tech czy jak to się tam zwało...

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Albertwap

Używany dysk okolo 250PLN a na licytacji 72PLN i 8 dni do końca,tekiego ze sprawna elektoniką bądz samej elektroniki niema na allegro, usługa + koszt przesylki kosztuje 60 pln http://www.allegro.pl/item599741233_diagnoza_wymiana_elektornika_do_dysku_seagate.html więc chyba ma to sens?
Uszkodzony dysk powoduje grzanie sie przewodów 12V piski z głośniczka i uniemożliwia start całej płyty, nawet CPU Cooler wtedy nie działa. Natomiast stary dysk na poprawionym przezemnie złączu działa dobrze. Zasilacz planuje wsadzić taki http://www.allegro.pl/item605322948_nowy_delta_300w_rok_gwarancji_czestochowa.html ma uciągnąć 2xHDD, Celerona 2Ghz, Gf4mx 1xDVD. nie mam zamiaru pakować mu markowej elekrtowni, ma działać a jak padnie zasilka za 2lata to wymienie cały sprzęt. Obecny zasilacz służy już 3 lata.

TJM

Jak dla mnie nowa elektronika za 60zł to musi być ściema, pewnie są to płytki wyjęte z zakupionych gdzieś uszkodzonych (np. oddanych na gwarancję) dysków.
Co nie zmienia faktu, że powinny działać, ale ja i tak wolałbym na własną rękę poszukać gdzieś takiej elektroniki, chociażby ze względu na znajdujące się na dysku dane - nie wiem co akurat ty tam trzymałeś, ja swoich dysków nikomu bym nie oddał.

Na twoim miejscu przed płaceniem chociażby złotówki za ekspertyzę, odkręciłbym starą elektronikę i podłączył samą pod zasilanie. Jeśli problem będzie nadal występował, to wiadomo, że warto próbować. Gorzej jeśli zniknie - w środku dysku obok elektromagnesu głowicy jest często druga, mała płytka sterująca tym ustrojstwem i tam też mogło się coś uszkodzić (chociaż nie wiem, czy w 7200.10 też jest coś takiego), no i sam silnik, który również zasilany jest z +12.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Albertwap

Pochodzenie elektroniki jest dla mnie nie istotne, mogą być nawet te które "spadły z Tira" lub też po regeneracji choć wolałbym tą pierwsza opcje :) Dysk jest z kompa mojej mamy a tam fotki filmy trochge linuxa i takie tam. podłacze ją na spokojnie bez puszki, tylko czy razem z taśmą czy tylko zasilenie? Ma ona wyraźnie spalony jeden tranzystorek (wyglada, smierdzi, plastik na tranzystorku sie spalił i odpadł) zaraz przy złaczu zasilania od strony środka dysku (patrząc od tyłu) więc problem bedzie występował nadal jak sadze. Zapodam fotke jak do tylko poloże na skaner u dziewczyny w akademiku mam tylko aparat w kom  8)

TJM

Podłącz samo zasilanie, w ogóle szkoda tak uszkodzony dysk podpinać do kompa (taśma), bo coś może się w końcu przytrafić i uwalisz kontroler na płycie albo całą płytę. Podłączając samo zasilanie uwalisz najwyżej zasilacz, co przy takiej kondycji twojego jak opisujesz wyszłoby ci tylko na dobre %-)
Nawiasem mówiąc otwórz zasilacz i zobacz, czy kondensatory nie popuchły, bo syczenie jest jednym z objawów źle pracującej przetwornicy, co często właśnie jest rezultatem utraty pojemności na wyjściu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Wymień zasilacz i elektronikę w dysku. Może odzyskasz dane. A jak będziesz dalej usiłował na tej zasiłce jechać to sfajczysz całego kompa.

taktu

na gwarancje już się nie łapiesz? z tego co pamiętam ten dysk ma 3 lata,

ps. posiadam taki sam ale elektronika jeszcze mi potrzebna   XD


Albertwap

Gwarancja raczej czegoś takiego nie obejmie, tymbardziej ze dowód zakupu pewnie juz dawno zaginoł, zasilacz wymieniony kupiłem o kolegi za 5 piw, wyglada niezle nie syczy i jest dość nowy (ma złącze zasilania SATA)Jutro podłącze elektronike pod zasilacz lecz jak sadze nic to nieda przy takim sfajczeniu, lecz jezeli dobrze rozumiem jezeli nadal bedzie identycznie to jest to jedynie wina elektro a nie calego HDD?


Szopler

No i miałem racje :). To mi wygląda na zjaraną diodę zabezpieczającą. Prawdopodobnie robi Ci zwarcie. Wylutuj ją i spróbuj odpalić dysk bez tego...

Albertwap

#18
Juz grzeje lutownice, troche ciezko bedzie ją wylutować ba mam male doswiadczenie z lutownicą a co dopiero w grzebaniu przy takim ukladzie, mam nadzieje ze zadziala :)
Edit:wylutowane, zobaczymy czy to coś da

OxyOne

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

mój superaśny modecom feel dzis klęknął :D ma ktos cos lepszego na wylocie??

Albertwap

Problem rozwiązany  :D dla Szoplera za rade, dysk smiaga działa az milo jest teraz jako slave. Dzięki wszystkim za pomoc

Troll81

To zgraj teraz dane i zrób dobry backup. Bo jak ci naprawdę dysk klęknie to będzie płacz.

Szopler

No to jak chcesz żeby ten dysk trochę pochodził to radzę zaopatrzyć się w taką diodkę i wlutować w miejsce tej spalonej... Ta co poszła zdaje się była na wejściu +5V... więc trzeba tam wrzucić coś na ~7V np. SMCJ7.0CA . W sklepie pytaj o diodę zabezpieczającą / transil w obudowie SMD na 7V... No i fajnie, że pomogłem :D.