Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

AMD Radeon HD 5970 (dwurdzeniowa)

Zaczęty przez AiDec, 14 Sierpień 2010, 19:22

AiDec

Sapphire niedawno wprowadził bardzo ciekawa grafe do oferty, obecnie ukazuje sie juz ona w sklepach!


Jest to niepełna wersja TOXIC, ktora ma praktycznie identyczne z TOXIC chłodzenie, jest standardowo mocno kręcona (choć nie tak mocno jak TOXIC), jest o wiele tańsza (o ok. 1300pln) i może zainteresować wielu z Was.




1. Wersja klasyczna SAPPHIRE:

Core 725 MHz
Mem 4000 MHz

cena: ca. 2700 pln




2. Wersja niby TOXIC (dla Was):

Nazwa: SAPPHIRE TECHNOLOGY   Radeon HD 5970 - 4 GB GDDR5 - PCI-Express 2.0
Nr artykulu: 11165-02-50R

Core 850 MHz
Mem 4800 MHz

cena: ca. 3600 pln




3. Pelna wersja TOXIC:

Nazwa: SAPPHIRE RADEON HD5970 4GB PCI-E TOXIC DVI/DP
Nr artykulu: 11165-01-50R

Core 900MHz
Mem 4800 MHz

cena: ca. 4900 pln








Jak sami widzicie roznica w taktowaniu rdzeni miedzy TOXIC, a niby-TOXIC jest niewielka (a ja zapewniam ze wersja niby-TOXIC spokojnie wyciaga te same zegary), roznicy w budowie chlodzenia praktycznie nie ma, a roznica w cenie jest masakrujaca. IMHO bardzo atrakcyjna propozycja dla osob ktopre chca kupic wersje z chlodzeniem o wiele bardziej wydajnym i cichszym.






Btw, pilnie szukam PowerColor 5970 lcs - gdyby ktos przez przypadek zauwazyl gdzies w sprzedazy, bede bardzo wdzieczny za informacje.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gregre

czy przeciętny człowiek jest w stanie aż tyle zainwestować w PC? i to na samą grafikę?
pełna wersja TOXIC jest blisko z wartością mojego samochodu ...
:wth:


Szopler

W PC tak, ale w samą grafę moim zdaniem to kretyństwo. Za tą cenę można mieć 5970 + 5870 + komplet do chłodzenia tego wodą XD
i kręcić jeszcze bardziej...

Tomasz R. Gwiazda

cena tych kart jest conajmniej o 2tys zawyzona :)

PowerColor z blokiem WC mozna taniej dostac :)

AiDec

Tak, ale do tego dolicz jeszcze chlodzenie wodne.

I dodajmy ze do niektorych kompow wody nie wsadzisz z roznych przyczyn - np. u mnie w pracy moje kompy jak najbardziej moga stac, ale na WC zgody nie dostane. A standardowo chlodzone 5970 u mnie w pracy wyciagne tylko do 800MHz, bo panujaca na hali produkcyjnej wysoka temperatura zagotuje je przy wyzszych zegarach. Zatem albo standardowe 5970 i 800MHz, albo pol-toxic i 950 MHz. Biorac pod uwage ze moge do firmy wlozyc tylko cztery 5970, to szybko zaczynam sie zastanawiac czy czasem nie lepiej kupic te szybsze grafy.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

ja bym kompa wstawil ze "slabsza" grafa :)


PS: podobno na jesieni premiera kart z serii 6000 poki co w starym procesie technologicznym, potem przesiadka na nizszy

Szopler

Czyli jest szansa że 5870 stanieje...?

Tomasz R. Gwiazda

pewnie tak
ale nie sadze ze szybko cena spadnie poznizej 1000zl
obym sie mylil

Tomasz R. Gwiazda

http://www.in4.pl/komentarze_ATI_Radeon_HD_6000_Southern_Islands_ju%C5%BC_na_jesie%C5%84,21510.htm

[PNT] Obix007

Po oglądnięciu jak wygląda wersja Toxic stwierdzam że nie ma co przepłacać (chyba że komuś zależy na 4GB VRAM). Zwykła 5970 na dzień dzisiejszy to 2100-2200 PLN (Sapphire) + chłodzenie Accelero Extreme 5970 - 250 PLN. Chłodzenie na Toxic a Accelero praktycznie niczym się nie różni. Na potrzeby BOINC karty z serii TOXIC - absolutnie nieopłacalne.


AiDec

Bardziej sie oplaca 5970 + accelero. Ale tym samym mozesz sie pozbyc gwarancji. Natomiast oryginalny pol-toxic daje Ci gwarancje na 2-3 lata (w zaleznosci od kraju).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

apohawk

Gwarancja dobra rzecz, ale chyba poczekam na te 6xxx. I tak dość kasy nie odłożę przed jesienią  XD
No good deed goes unpunished.

[B@P] MSW

Wojna cenowa się szykuje, nic tylko czekać. Chociaż HD6xxx w tym samym procesie technologicznym co HD5xxx niezapowiadają jakiejś mega ofensywy cenowej.

33oliver

#13
żeby nie dublować tematów dotyczących 5970 zadam pytanie tutaj.

5970 powinna liczyć 2 próbki na raz czy liczy jedna wykorzystując obydwa procesory?

Ewentualnie czy trzeba coś gdzieś zmienić/ustawić by liczyła 2 próbki na raz?

Pytam bo włożyłem dziś u siebie 5970 i liczy mi Dnect`a jedną próbkę w niespełna 10min i nie wiem czy liczy ją szybciej wykorzystując dwa procesory czy też coś jest nie tak...

Jak sprawdzić czy są sprawne obydwa procesory na GPU? Karta wylicytowana na allegro za 2/3 ceny, prosto od producenta po testach/prezentacjach/recenzjach więc może być niepełnowartościowa, była podkręcana pewnie ile fabryka dała - gwarancji tylko 7 dni więc muszę się spieszyć ja sprawdzić.
Referencyjne chłodzenie chodzi niestabilnie - tzn raz wchodzi na wyższe obroty, raz na niższe - nie ma stałego rpm - dziwne...

GPU-Z pokazuje mi Load 85-88%
Tepm - 100*C i 80*C

apohawk

dnetc chyba miał korzystać ze wszystkich dostępnych rdzeni graficznych, a boinc powinien widzieć dwa rdzenie (sprawdź komunikaty przy starcie). Sprawdź właściwości liczonej próbki czy ma 2.00 ATI + ileś tam CPU.
Możesz też porównać jak liczy MW i CC. Te projekty powinny chyba liczyć jedną próbkę na rdzeń graficzny, czyli dwie jednocześnie.
No good deed goes unpunished.

33oliver

#15
Tak, Boinc widzi dwa rdzenie - 0 i 1.

MW i CC - sprawdzone.
MW liczy podwójnie
CC również podwójnie
Dnect - pojedynczo - ale pisze 2.00 ATI - więc jest ok

a Wam posiadaczom 5970 jak liczy Dnect`a i ile czasu? - pojedynczo czy podwójnie?

Dnect - 9minut 30sek
MW - 2min
CC - 7min

czasy nie są jeszcze stałe, wahają się - to są czasy najniższe z uzyskanych dotychczas..

GPU-Z pokazuje mi Load na poziomie 80% - 88% jeden rdzeń i 70%-80% drugi rdzeń - dlaczego nie 100%?

Temp jednego rdzenia 70*C drugiego 85*C

chce sprawdzić czasy aby sprawdzić kartę czy nie ma obniżonej wydajności z powodu np wcześniejszego przetaktowania lub czegoś podobnego, karta pochodzi z testów/recenzji/itp

mam jeszcze jeden problem - dołożyłem do 5970 - 5770 - podpięte obie do jednego TV, jedna po HDMI druga po d-sub, chciałem się zastosować do niniejszej instrukcji wg @Krzysiak_PL_GDA

CytatI nie wstanie
1 bios  czy ładowanie systemy będzie widoczne tylko na jednym monitorze chyba że w Biosie przełączysz sobie na którym ma być widać
2. w CCC w zakładce  Displey Menager musisz załączyć 2 kartę graficzną podejrzewam że będzie to monitorek z numerem 3
Tam też wybierasz który mam być główny
Czy obraz ma być klonowany czy rozszerzony pulpit - pamiętaj aby każdą zmianę potwierdzić
I Boinc po włączeniu drugiego monitora wystartuje dopiero po ponownym uruchomieniu komputera

jednakże otrzymuję komunikat ze CrossFire jest włączony i mam go wyłączyć.

CytatCF is currently enabled. Befor you can enable on extended desktop or reasing the primary display, you need to disable CF. Pleas recheck you CF status.

Karty nie są spięte mostkiem a w CCC nie widzę opcji CrossFire i nie wiem gdzie ją wyłączyć. W biosie również nie widzę żadnej opcji widoczności obrazu na dwóch kartach... tym samym 5770 nie działa, jest chłodna i nie jest widoczna ani w CCC ani w GPU-Z

Co ciekawe jeśli 5970 umieszczę w 1 slocie a 5770 w drugim to 5970 nie startuje - w odwrotnej konfiguracji startuje - jaki może być powód?

Troll81

dnetc w jednej próbce zawiera chyba kilka próbek distributed.net po prostu jedna próbka liczy się na wielu rdzeniach ale może ich nie dociąża? na pewno warto napisać do OxyOne lub Sesefa bo to oni prowadzą projekt i sa specami...

Tomasz R. Gwiazda

dla roznych kart sa rozne rodzaje probek

goofyx

@33oliver:

Na moim 5970 mam następujące czasy:
1. CC <- 6m:35s +/- 10s
2. MW <- 1m:30s +/- 5s
3. DNect <- nie wiem, WU wywala się w pierwszych 2 minutach ;(

Co do obciążeń:
1. CC <- 90-95%
2. MW <- 99-100%
3. DNect <- póki nie wywali WU ok.90%

Temperatury:
1. CC <- 80st +/- 5
2. MW <- 90st +/- 5
3. DNetc <- póki nie wywali WU 80-90st

Wartości obciążeń i temperatury dotyczą obu rdzeni <- na obu mam to sam, różnice miedzy rdzeniami są rzędu 1-2% lub 1-2st.
Wiatraki są regulowane automatyczne przez kartę <- nic nie słychać przy CC i pracuje na 35-40% obrotów, przy MW słychać, że pracuje szybciej na 50-60% obrotów.

To chyba wyczerpuje podsumowanie z mojej strony :)

33oliver

CC - porównywalnie ale już na MW różnica w czasie o 1/4....

u mnie niestety nie wiedzieć dlaczego temp i obciążenie inne na rdzeniach....

goofyx

Cytat: 33oliver w 27 Październik 2010, 15:53
CC - porównywalnie ale już na MW różnica w czasie o 1/4....

u mnie niestety nie wiedzieć dlaczego temp i obciążenie inne na rdzeniach....
Jakie masz sterowniki 10.5? <- ja jak miałem 10.6 też były różnice na rdzeniach teraz mam jakoś 10.9 i jest równomierne obciążenie.

goofyx

Cytat: 33oliver w 27 Październik 2010, 15:53
CC - porównywalnie ale już na MW różnica w czasie o 1/4....

u mnie niestety nie wiedzieć dlaczego temp i obciążenie inne na rdzeniach....
Kwestia sterów na 10.6 MW robił mi w 1m:50s, a CC 7m:10s <- od 10.7 poczułem i zauważyłem różnicę.
Nie mogę liczyć Dnetc na obu gpu nad czym ubolewam, ale wydajność w CC i MW wzrosła.

33oliver


goofyx

Sory za tyle postów.
Taktowanie mam 725/1000 <- fabryczne, nie opłacało się podkręcać.
Karta strasznie się grzała, windows się resecił <- a różnice były rzędu 5-10s <- nie wartało.

goofyx


33oliver

#25
Tak, żadna próbka się nie wysypała (przeliczonych około 30-40) ale skacze po Denect`cie, MW i CC bo testuje, sprawdzam wszystkie parametry, które zaraz dokładnie zapodam jak Ty - mam różnice między rdzeniami w sekcji zasilania oraz obciążeniu i jak widać różnice w czasie w MW w porównaniu z Twoimi czasami - aż o 1/4 dłuższy czas. 2min do 1,30min


Obciążenia:
1. CC <- 71%-na jednym i 83% na drugim
2. MW <- 78% na jednym i 85% na drugim
3. DNect <- 85% na jednym i 88% na drugim

Temperatury:
1. CC <- 80*C
2. MW <- 85*C
3. DNetc <- 88*C

Temperatury sekcji zasilania:
CC:
rdzeń pierwszy:
VDDC1-83
VDDC2-81
VDDC3-79
VDDCI1-70
VDDCI2-69

rdzeń drugi:
VDDC1-69
VDDC2-69
VDDC3-69

przeszło 10*C różnicy


MW:
rdzeń pierwszy:
VDDC1-92
VDDC2-91
VDDC3-91
VDDCI1-71
VDDCI2-70

rdzeń drugi:
VDDC1-76
VDDC2-76
VDDC3-76

około 15*C różnicy

DNECT:
rdzeń pierwszy:
VDDC1-99
VDDC2-97
VDDC3-96
VDDCI1-72
VDDCI2-74

rdzeń drugi:
VDDC1-80
VDDC2-81
VDDC3-81

prawie 20*C różnicy

jak zatem widać, różnice na rdzeniach są zarówno w obciążeniu jak i przede wszystkim w temp w sekcji zasilania - i to znaczące różnice..

wentyl chodzi ze zmienna prędkością a w GPU-Z cały czas widzę wartość 30%

goofyx

Cytat: 33oliver w 27 Październik 2010, 16:11
Tak, żadna próbka się nie wysypała (przeliczonych około 30-40) ale skacze po Denect`cie, MW i CC bo testuje, sprawdzam wszystkie parametry, które zaraz dokładnie zapodam jak Ty - mam różnice między rdzeniami w temp rdzeni i sekcji zasilania oraz obciążeniu i jak widać różnice w czasie w MW w porównaniu z Twoimi czasami - aż o 1/4 dłuższy czas. 2min do 1,30min
Też chciałbym liczyć Denect <- postawie 10.10 i zobaczę <- a ustawiałeś coś w sterownikach, że ci chodzi?

33oliver

Nic nie ustawiałem, sama instalacja..

goofyx

Cytat: 33oliver w 27 Październik 2010, 16:29
Nic nie ustawiałem, sama instalacja..
WOW <- teraz sprawdzałem na sterach 10.9 <- Dnetc działa :), ciekawe od kiedy działa.

33oliver

#29
Jakby jeszcze ktoś podpowiedział, jak uruchomić druga kartę 5770 bo nie radze sobie z tym.... problem opisałem nie co wcześniej w tym temacie...

dlaczego w CCC nie mam widocznej funkcji CrossFire aby móc ja wyłączyć?
Jak to możliwe aby jej w tym ccc nie było?

33oliver

http://img594.imageshack.us/f/schowek01t.jpg/

http://img534.imageshack.us/f/schowek012.jpg/

33oliver

#31
Czy możliwe jest podłączenie dwóch GPU pod ten sam monitor/TV ale pod różne gniazda czy koniecznie należy podłączyć każdą GPU do innego monitora?

Może w tym tkwi mój problem?

Walcze dalej, nie poddaje sie, jakimś cudem, nie wiem jakim, metoda prób i błędów udało mi się uruchomić chyba obydwie karty ale nie poprzez CCC lecz ustawienia we właściwościach.

2010-10-27 19:32:19      ATI GPU 0: ATI Radeon HD5700 series (Juniper) (CAL version 1.4.838, 1024MB, 1360 GFLOPS peak)
2010-10-27 19:32:19      ATI GPU 1: ATI Radeon HD5800 series (Cypress) (CAL version 1.4.838, 1024MB, 2320 GFLOPS peak)


Mam 5970 i 5770 - znacie się na tych oznaczeniach Juniper i Cypress? Liczy mi na 5970 a na 5770, nie wyświetla obrazu ale jest ciepła wiec chodzi, BOINC chyba? też ja wykrył ale nie liczy. Jak to z tym jest bo się nie znam w tych oznaczeniach.

Może ta karta (z testów) ma jeden rdzeń z 5970 a drugi z 5700?? Nic z tego nie rozumiem, zerowy rdzen ma 1360GFlops a drugi 2320GFLOP??

Chyba już wiem:

http://img183.imageshack.us/f/schowek01x.jpg/
http://img440.imageshack.us/f/schowek01aa.jpg/

spójrzcie na sam koniec po prawej stronie Device 0 i 1
liczy jednym rdzeniem 5770 i jednym rdzeniem 5970?
ale dlaczego?
dlaczego 5970 nie liczy obydwoma rdzeniami?

widać różnice w czasie przeliczania próbek...

EDIT1:

Uzyskałem taki efekt jeśli chodzi o obraz, że 5770 podłączona do telewizora jest poprzez DVI-D-sub na tym kanale w TV nie ma obrazu ale widać myszkę - dziwne, natomiast obraz z 5970 idzie przez DVI-HDMI i jest w pełni poprawnie widoczny. Ciekawe dlaczego nie ma obrazu z 5770 a myszkę widać?

EDIT2:

Teraz doszedłem do tego, że część obrazu mam na jednym kanale TV (z jednej karty) a resztę na drugim (z drugiej karty). Ikony są na jednym a okna są na drugim - dlatego było widać myszkę wcześniej. Mam ustawiony obraz jakbym miał dwa monitory obok siebie....

Trzeba by to zmienić aby i na jednym i na drugim było widoczne to samo - ale jak to zrobić? I czy wówczas zacznie liczyć na wszystkich 3 rdzeniach?

EDIT3:

Teraz zauważyłem, że na jednym z dostępnych monitorów (jak przełączę na drugi to już nie jest widoczna) w ccc jest ikona CrossFire - ale jest niedostępna, GPU-Z równiez pisze, że CrossFire jest disable

EDIT: Drugi monitor aktywny jest widoczny w ccc jak w ustawieniach właściwości wybiorę opcje rozszerzonego monitora.
Jak włączyć klonowanie w CCC - nie widzę takiej opcji u siebie...

33oliver

#32
Poddaje się....  :closedeyes:

http://img12.imageshack.us/f/schowek01ha.jpg/

karta: fake - widzieliście kiedyś coś takiego? :)

Krzysiak

Przecież już raz ci pisałem  :wth:

A oto ci chodzi
Trzeba zrobić tak jak pisałem w tym temacie

http://www.boincatpoland.org/smf/liczenie-na-gpu/sli-crossfire-lt-ilosc-gpu/

I nie wstanie
1 bios  czy ładowanie systemy będzie widoczne tylko na jednym monitorze chyba że w Biosie przełączysz sobie na którym ma być widać
2. w CCC w zakładce  Displey Menager musisz załączyć 2 kartę graficzną podejrzewam że będzie to monitorek z numerem 3
Tam też wybierasz który mam być główny
Czy obraz ma być klonowany czy rozszerzony pulpit - pamiętaj aby każdą zmianę potwierdzić
I Boinc po włączeniu drugiego monitora wystartuje dopiero po ponownym uruchomieniu komputera

I spokojnie może działać bez CF w jednym kompie mam obok siebie pracującego 5850 i pożyczonego 4770


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

33oliver

Ja też już pisałem, że w Bosie żadnej opcji dotyczącej wyświetlania obrazu nie znalazłem.

W Display Manager 2 karta załączona - wybieram, który jest główny ale co z tego jak mi wówczas dzieli obraz na dwa monitory?

Nie ma opcji klonowanie, jedynie rozszerzania pulpitu.

Poza tym nie czytałeś dokładnie co pisałem. Znajduje mi BM obydwie karty lecz liczy tylko 5770 i jednym rdzeniem 5970.

Krzysiak

A masz 2 kable podłączone do hd5970

Po za tym musisz włączyć 3 monitory

I rozszerzony pulpit jest najmie problemowy jeśli chodzi o wydajność

A co do biosu możesz przestawiać który PCIe x16 ma być główny


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

33oliver

#36
Do HD5970 mam jeden podłączony kabel - jak jest sama w slocie to jeden wystarczy aby obydwa rdzenie liczyły a jak już jest w tandemie z inną to musi mieć dwa kable?

Jak to rozszerzony pulpit nie jest problemem? mam podłączone dwie karty do jednego monitora i jak mi jakieś okienko przeskakuje na drugi pulpit to muszę przełączać kanał, to przy 3 pulpitach dopiero by była zabawa.... i tak miałbym mieć zawsze? :)

Mogę podłączyć 3-ma kablami do TV bo mam 2xHDMI i raz d-sub ale to bez sensu tak pracować w ten sposób - mając pulpit na 3-ch kanałach w TV.


Krzysiak

Coś za coś takie życie


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

33oliver

ok, jutro z ciekawości kupie kabel aby to sprawdzić - bardzo mnie to nurtuje.. - choć na noc można to ustawiać... i w momencie bycia poza domem na dłuższy czas.

Z dwoma 5970 - tez by były takie szopki, czy byłoby już łatwiej? Też trzeba obydwie podłączać - iloma kablami?

Krzysiak

#39
Możesz zawsze zrobić sobie coś takiego
Działa bez problemu mam tak u siebie w drugim kompie rozwiązany problem z dwoma kartami HD4770 i Hd4870
http://www.overclock.net/folding-home-guides-tutorials/384733-30-second-dummy-plug.html
Jak nie chcesz kabli za dużo podłączać


EDIT
Przed chwilą sprawdzałem u siebie
Hd5850 i  hd4770
Przy dwóch różnych kartach opcja klonowania nie działa tylko rozszerzony pulpit


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle: