[Pomysł] Projekt NonCPU Radioastronomy@home

Zaczęty przez Troll81, 03 Październik 2011, 13:29

Troll81

tak sobie pomyślałem że jest to wykonalne. W tej chwili używaną antenę można kupić za grosze. Wykonanie prostego odbiornika też skomplikowane nie jest. A możnaby dołączyć do projektu JOVE

http://www.ehow.co.uk/how_6630765_make-simple-radio-telescope.html

co wy na to?

W ramach projektu należałoby wykorzystać jak najwięcej ogólnodostępnego sprzętu. Anteny paraboliczne i zmodyfikowany osprzet do tv satelitarnej. Wśród nas jest kilku astronomów amatorów i kilku dłubaczy-lutowników. Jest też kilku programistów. Cel jest osiągalny a ile radochy?


Troll81

Stworzyć radioteleskop o wysokiej rozdzielczości. Np do monitorowania aktywności słońca...

Cyfron

czy ktoś z nas jest w stanie wykorzystać i stworzyć takowy teleskop mając już tą rozproszoną siatkę domowych radioteleskopów?

Troll81

myślałem raczej  udostępnieniu danych z teleskopów naukowcom :D

Szopler

Tylko zauważcie, że "zwykłe" radioteleskopy pracujące w zespole jako jedna duża antena są bardzo dokładnie pozycjonowane. U nas nierealne...

Troll81

http://radiojove.gsfc.nasa.gov/

jove jakoś nie wymaga dokładnego pozycjonowania...

Crash

czytałem ostatnio o tym... NASA udostepnia oprogramowanie do analizy sygnałów. Udostępniła także plany budowy anten w domowych warunkach

Troll81

Natomiast wymaga kawałka terenu do postawienia anten :D nie mówiąc o łykaniu tego przez komputer i przesyłaniu do serwera projektu i forwardowania całej zabawy do NASA

Crash

mam koło domu teren na wzniesieniu z dobrze widocznym widnokręgiem w kazdym kierunku. mozna by bylo postawic taki radioteleskop i ewentualnie jakas szope na komputer z serwerem

Troll81

Ty Tak. Ale z założenia projekty BOINC powinny byc dostępne nie tyko dla tych co mają duzy ogródek :D

Crash

aj skusiłes mnie tym projektem :D chyba spróbuje cos takiego zrobic :) ciekawe czy udalo by sie połaczyć np 10 talerzy od tv satelitarnej w jedna duza tak jak VLA w socorro :)

Troll81

talerze wymagaja sterowania. łatrwiej mieć rozpięte dipole....

Crash


Troll81


Crash

wymysle cos z google na temat tych dipoli :D nie orientuje sie za bardzo w radioastronomi ale temat radia JOVE w jezyku angielskim przestudiuje

Hani

to ja poczekam na przestudiowanie.....


Crash

projekt jak najbardziej do zrealizowania :) wystarczy ze ktos sie orientuje w tych wszystkich tranzystorach , rezystorach itp.
Urzadzenie ( antena + odbiornik ) ma na tyle mocy by spokojnie monitorowac to co dzieje sie w Układzie słonecznym. Bez problemu może obserwowac aktywność słońca lub nawet Jowisza.
Odbiornik składa sie z płytki drukowanej a na niej umieszczone jest ok 100 elementów.
dokladny rysunek techniczny jest udostepniony. Praktycznie wszystko jest.

kotfryc

Możecie dać jakieś linki do tych materiałów ?

Troll81

przyjrzyj się tematowi radiojove tam naprawdę jest sporo wyjaśnione. Link podawałem jakoś tak wcześniej

kotfryc

Elektronika z przedszkola, jeśli chodzi o antenę pewnie można jakieś wersję uproszczoną zrobić co by się w przydomowym ogródku zmieściła - trza by z jakimiś krótkofalowcami pogadać oni się na tym znają  %) (Svistaka kumple chyba np?)
Tylko poza celami edukacyjnymi i ciekawostką nie widzę jakoś celu takiego projektu...  :wacko: ?

Troll81

jest sens. radioteleskop o bardzo wysokiej rozdzielczości....

kotfryc

Cytat: Troll81 w 24 Kwiecień 2012, 06:54
jest sens. radioteleskop o bardzo wysokiej rozdzielczości....
A nie jest tak że każdy z "małych radioteleskopów" musi być ustawiony na ten sam cel ??  |-?  precyzja wymagana do budowy takich urządzeń  przekracza raczej nasze możliwości, oraz możliwości finansowe potencjalnych uczestników takiego projektu.  :book:

Amerykanie nie są jedynymi którzy podają przepis na amatorski radioteleskop :
http://www.tk.pl/astro/radtelam/1antena.htm  ;) wystarczy antena TV  %)

Troll81

nie no przepisów jest mnóstwo. ale radiojove wykorzystuje w danym momencie te radioteleskopy które patrzą w danym kierunku a pozostałe sa olewane :D ziema obraca się więc część wypada z puli bo juz nie patrza w odpowiednim kierunku a część dołącza do puli i tak w kółko....

Ania

pomysł ciekawy ... i co dalej robimy ?

Troll81

czekamy az ktoś z animuszem podejmie temat i zarazi nim innych :D ja jak widac nie zaraziłem. na kazdą ideę jest jej czas....