Einstein@home - optymalizacja

Zaczęty przez Tom, 21 Luty 2006, 18:43

Nietoperek

D 41.12 3DNow!/MMX - szybszy od S40.12 ;) godny uwagi ...

Artur

D41.12 chodzi jak burza! U mnie pierwsza długa próbka Einsteina (r1_1452.0) przeliczyła się na Sempronie 2400 w ok. 3900s tj. ok. 1000s szybciej niż przy optymalizacji D40.
[opis z moderowany z powodu przekroczenia maksymalnej dozwolonej liczby znaków, proszę o poprawienie opisu]

krzyku

  

Nietoperek

D 41.13 3DNow!/MMX
S 41.06 SSE
U 41 SSE3 -- [Opteron, Turion, Athlon 64 and X2 from E3 stepping, Celeron/Pentium D, Pentium 4 (Prescott), Xeon (from Nocona), Via C7, Transmeta Efficeon TM88xx]

a to wszystko jak zwykle tutaj ;)

Szerpa

---------- 09:27 02.05.2006 ----------

I teraz pytanie na athlona xp 3DNow czy SSE ?
Moze ktos juz testowal.

---------- 13:32 ----------

Optymalizacji U 41 SSE3 nie uzywajcie tak jak napisal to sam tworca jest bledna za cztery probki 0 pkt  http://einstein.phys.uwm.edu/results.php?hostid=606239&offset=40

---------- 20:49 ----------

Nowa optymalizacja U41.03 z SSE3 http://eclient.tvn.hu/alb_U4103.zip

sprawdzilem dziala jedna probka juz zapunktowala


CZAS REWELACJA  z 2,888.84 spadl do 2,378.55 z dzialajacymi programami w tle wiec bez obciazenia bedzie jeszcze lepiej

---------- 21:27 ----------

Tak jak podejrzewalem 2,160.22 s czyli 36 min i punktuje prawidlowo

---------- 13:27 04.05.2006 ----------

Jeszcze cieple  http://einstein.phys.uwm.edu/forum_thread.php?id=3898

Nietoperek

Cytat
Cytat: "Szerpa"---------- 09:27 02.05.2006 ----------

I teraz pytanie na athlona xp 3DNow czy SSE ?
Moze ktos juz testowal.
SSE

Szerpa

Cieszyć się czy nazekac, ocencie sami.
Po wgraniu ostatniej optymalizacji einsteina U41.04

Własnie koncza mi sie liczyc ostatnie 2 jednostki z 64 a tu serwer krzyczy
2006-05-04 23:32:43|Einstein@Home|Scheduler request to http://einstein.phys.uwm.edu/EinsteinAtHome_cgi/cgi succeeded
2006-05-04 23:32:43|Einstein@Home|Message from server: No work sent
2006-05-04 23:32:43|Einstein@Home|Message from server: (reached daily quota of 64 results)

tego jeszcze nie grali za mala qota

Mchl

Oj grywali, tyle że w innych projektach... Ale przecież nie samym Albertem procesor się grzeje.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Nietoperek

Cytat: "Szerpa"2006-05-04 23:32:43|Einstein@Home|Message from server: No work sent
2006-05-04 23:32:43|Einstein@Home|Message from server: (reached daily quota of 64 results)
pobaw sie programem BoincStudio - duzo o nim pisza na forum Einstein'a - jedyny problem ze jest calkiem po francusku ;) - z plusow zas jest mozliwosc "oszukania" serwera projektu co do ilosci posiadanych procesorow i zwiekszenia dzieki temu dziennej dawki jednostek - osobiscie nie udalo mi sie tegoz cuda uruchomic ;)

Szerpa

Juz probowalem Nietoperek.
Niestety program odpala ale nie widzi boincow i ni e wiem co jest grane.

Nietoperek

chyab mnusisz uzywac ich wlasnego klienta boinc - mozna zassac ze strony programu - jak Ci sie uda odpalic to daj znac - sam jestem tego ciekaw;)

Szerpa

niie moglem odpalic z ich boincem tez (razem z boincstudio sciaga sie tez ich klitent)

Nietoperek

no to dziala to tak - z klientem BS - oryginalna instrukcja instalacji - moze ktos zna francuski na tyle dobrze aby to przelozyc ? odpalam  boinc'a menadzerem, nastepnie wlaczam BS - tworze nowy komputer (prawoklik na Ordinateurs - i dalej opcja Nouvel ordinateur) -- nastepnie klikam na ikonke tego komputera i wchodze na zakladke Params - tam podlug opisu z linka wypelniam odpowiednie opcje - nazwa komputera, adres, haslo (z pliku rpc_gui_auth.cfg ktory sie znajduje w katalogu boinc), sciezka do instalacji boinc'a - np. "C:\Boinc" - pzoostale pozostawiam bez zmian - (w przypadku posiadania proxy nalezy je rowniez ustawic) - kazdy wpis nalezy zatwierdzic enterem - po tym wszystkim prawoklik na ikone kompa i opcja Conenteur - BS laczy sie z boinciem i wyswietla ladnie liste projektow :) - co do reszty poki co nie wiem jak dziala - ale pewnie sie pobawie tym jak tylko uda mi sie odpalic go z klientem trux'a;) - ten sam schemat (connecteur) bedzie tzreba wykonac na ikonie kompa w projektach - w obrazku wyglada to tak - przynajmniej u mnie ;)

bartsob5

zaiste, wyglada to na zywcem skopiowane z BV, aczkolwiek pewne roznice pewnie sa...

chetnie bym wam przetlumaczyl ta strone, choc francuski moj jest bardzo slaby, ale przedsawic sie umiem. aczkolwiek teraz naprawde nie mam czasu sie zajac tym. ostatniio wszystko musi stranac bo mam duzo rzeczy na glowie, nawet strona rosetty sie nie zajalem... mam do napisania 2 referaty, i przeczytac potop do poniedzialku...

Nietoperek


Mchl

Spróbuję się z tym zmierzyć... nabyta frankofobia zobowiązuje... :twisted:

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Szerpa

Odpalilem na kliencie bs a takze na cranch3r.
Tyle ze na cranch3r nie dziala kalibracja kora jest znakomita w boinc studio.

I w koncu zrozumialem o co chodzi z tymi dziwnymi wynikami benchmarkow na stronach projektow, to kalibracja tak zmienia te wyniki. Nie mogl mi ktosik wczesniej o tym powiedziec?

Jeden z minusow tego programu, co narazie zauwazylem to to ze wynik benchmarku jest strasznie niski, (bez zmian kalibracji) na moim athlonie 64 x2 3800 2209/4132 tylko i przez to w projektach typu ralph rosetta strasznie slabo punktuje.Za to w projektach einstain i seti z wgranymi optymalizacjami, ladnie kalibruje wynik.

Nietoperek

z truxem zas absolutnie nie chce dzialac :|

Artur

U mnie na Sempronie 2400 dla zapunktowanych 10 próbek  przy optymalizacji S41.07 i BOINC-u Crunch3r's 5.2.13 stosunek ilości punktów otrzymanych do ilości żądanych wynosi 2,5.

Czy u Was na innych maszynach ten mnożnik ma zbliżoną wartość ?

Dla porówania w przypadku 123 próbek z różnymi optymalizacjami ten mnożnik punktów żądanych wynosił u mnie 2,2.
[opis z moderowany z powodu przekroczenia maksymalnej dozwolonej liczby znaków, proszę o poprawienie opisu]

Szerpa

Sprecyzuj albo daj linka do punktow,
zada naprzyklad 40 pkt a otrzumujesz 100 czy odwrotnie ????

Artur

Chodzi mi o stosunek sumy punktów uzyskanych do sumy punktów żądanych, no dla w miarę jakiejś dużej ilości próbek i nie z jednego pobrania próbek.

Właściwie teraz myślę, że ten mój mnożnik jest jeszcze zaniżony, bo ciągle są wyniki oczekujące z danego okresu, a one raczej nie są zoptymalizowane.

A tu link do moich punktów:
http://einstein.phys.uwm.edu/results.php?userid=112327
[opis z moderowany z powodu przekroczenia maksymalnej dozwolonej liczby znaków, proszę o poprawienie opisu]

Szerpa

Jesli chcesz powiedziec ze twoj klient zada za ta sama probke mniej punktow niz innych userow to oczywiscie ze tak poniewaz nie wszyscy uzywaja zoptymalizowanego einstaina i dodatkowo zoptymalizowanego klienta.
poniewaz twoj komp liczy probke 3,575.58  a inny komputer nawet 18,657.40. wiec twoj boinc zazada mniej punktow za ta sama probke bo mniej czasu zajea mu praca nad nia. Tworcy boinca nie zakladali ze jedni beda liczyc szybszymi (zoptymalizowanymi) aplikacjami a inni nie.
I tu przaydaje sie wlasnie kalibracja wynikow truxa lub boincstudio (nie wiem na jakiej zasadzie) ale od razu zada wiecej punktow przez co jes bardziej sprawiedliwa.

Nietoperek

BoincStudio 0.5 - po angielsku plus plik wzorcowy do tlumaczen na inne jezyki - jesli ktos bylby zainteresowany :-) - troszke przelozylem na polski - jesli ktos ma ochote sprawdzic poprawnosc tego przekladu i uzupelnic braki to moge podeslac to co mam
-----
wkoncu mi smiga BoincStudio z klientem Trux'a :) - nalezy uzupelnic plik truxoft_prefs.xml o wpis <rpc_port>1043</rpc_port> - moj plik dla przykladu to <truXoft_conf>
 <delete_overdue>1</delete_overdue>
 <return_results_immediately/>
<rpc_port>1043</rpc_port>
 <calibrate_credit>Einstein@Home, SETI@Home</calibrate_credit>
</truXoft_conf>

Artur

@Szerpa
Już jest niesamowita różnica w żądanych punktach  8O a pewnie jeszcze skoczą do góry - nie myślałem, że aż tak mocno punktuje w stosunku do Crunchers'a. A miałem przez chwilę tego truXoft'a, ale wydawało mi się, że rzeczywisty czas przeliczania przy nim był troszkę dłuższy (i może tak jest  :?: ) i po pierwszych próbkach punktowanych dużo niżej faktycznie mnie zniechęcił. W tx36 akurat ujawniał się jakiś błąd programu z komunikatem "calibration: blocked [negative calibration limit]...") dlatego używam teraz tx35.

No to pytanie teraz gdzie jest koniec tej hossy w Einsteinie ;) ?

@Nietoperek
Jasne, że chcę tego BoincStudio, ale od razu mówię, że jak się sprawdzi, to "ku chwale ojczyzny" ;) rozpowszechnię.
[opis z moderowany z powodu przekroczenia maksymalnej dozwolonej liczby znaków, proszę o poprawienie opisu]

Nietoperek

@Artur - nie wiem czy sie dobrze zrozumielismy - ja nie mam wpelni dzialajacego polskiego jezyka ;) - tylko przetlumaczylem troszke komend z pliku wzorcowego - jakby ktos dotlumaczyl reszte i sprawdzil poprawnosc to mozna slac do autora programu i wtedy bedzie oficialny polski jezyk :)

zas co do komunikatu "calibration: blocked [negative calibration limit] to nic zlego sie nie dzieje na ile rozumiem - boinc poprostu musi sie "skalibrowac" i po jakims czasie bedzie poprawnie ustawial kredyt - do tego czasu co sie nie przestawi bedziesz mial ten komunikat - szczegolow szukaj na forum seti

Artur

Z tym BoincStudio to myślałem, żeby zapytać o dokończenie tłumaczenia na stronie PPB, żeby zrobić to w artykule, bo wg mnie kwestie optymalizacji i wszystko, co z tym związane jest bardzo ważne. Ważne, żeby ludzie nie marnowali mocy obliczeniowej. Najlepiej byłoby gdyby to napisał jakiś już zaawansowany użytkownik ;) .

Co do tego komunikatu "calibration: blocked..", to oparłem się na wypowiedzi trux'a:
tutaj chociaż on się tam nie rozwodzi nad tym za długo.

Ale tx35 też ładnie działa :), co teraz świetnie widać,
http://einstein.phys.uwm.edu/results.php?userid=112327

bo wszystkie próbki na 1-szej stronie wyników są tego samego typu i na samym dole wynik nieskalibrowany:
9 May 2006 18:20:29 UTC     9 May 2006 20:34:11 UTC     Over     Success     Done     3,538.52     13.12     pending

potem wyżej pierwszy skalibrowany (<real_cpu_time>3618) :
9 May 2006 20:36:19 UTC     9 May 2006 21:53:18 UTC     Over     Success     Done     2,083.34     7.42     pending

a ostatni skalibrowany (<real_cpu_time>3625 ) żąda już prawie 2x więcej punktów:
9 May 2006 23:15:29 UTC     10 May 2006 11:47:35 UTC     Over     Success     Done     4,210.33     25.47     pending

Duża jest różnica między tx35, a tx36 ?
[opis z moderowany z powodu przekroczenia maksymalnej dozwolonej liczby znaków, proszę o poprawienie opisu]

Nietoperek

tutaj jest wzorzec angielski i moja polonizacja dla zainteresowanych :) - nawet to dziala calkiem ladnie - pliczek polish.pl nalezy wgrac do katalogu BoincStudio>data>languages i wybrac w programie polski jezyk ;)

roznic miedzy trux'ami nie znam ja caly czas uzywam tx37 i ni moge powiedziec coby byl zly - daje mniejsze benchmarki ale ma dodatkowo duzo roznych innych uzytecznych opcji :)

Szerpa

Bardzo ladne tlumaczonko i jak szybko.

Szacuneczek
Nietoperek

Nietoperek

do ladnego to mu daleko ;) - i nie wszystko jest przetlumaczone - poprostu niektorych wyrazen nie wiedzialem jak skleic do qpy - osoba znajaca dobrze anglika musialaby to przejrzec i uzupelnic wtedy byloby calkiem ladnie :) - a tutaj jest ladny opis instalacji po angielsku

bartsob5

dla ogolnej wiadomosci, optymalizacja akosfa, oznaczona ciagiem znakow D41.14 tak oto spisala sie na procku AMD Athlon 1,01GHz

29271824 8220466   13 May 2006 12:12:11 UTC   14 May 2006 11:20:58 UTC   Over   Success   Done   7,126.38   9.69   pending
29269789 8219807 13 May 2006 12:12:13 UTC 14 May 2006 11:56:43 UTC Over Success Done 7,612.36 10.35 13.84


podczas gdy bez optymalizacji:
28719042 8060186   9 May 2006 15:42:30 UTC   13 May 2006 14:07:33 UTC   Over   Success   Done   46,598.12   63.33   51.37
28151804 7878219 5 May 2006 17:22:58 UTC 13 May 2006 12:12:11 UTC Over Success Done 38,998.14 50.84 50.84
27847759 7781290 3 May 2006 16:35:39 UTC 12 May 2006 9:10:01 UTC Over Success Done 35,538.49 46.33 39.46
27589476 7699697 1 May 2006 19:28:58 UTC 9 May 2006 15:42:30 UTC Over Success Done 34,181.66 44.56 44.56
27558633 7689772 1 May 2006 13:49:00 UTC 5 May 2006 17:22:56 UTC Over Success Done 33,695.24 47.49 27.71



widac tu nawet 5 krotne przyspieszenie. dla pelnej informacji dodam, ze optymalizacja chodzila pod menadzerem 5.4.9 a standartowy chodzil pod 4.37 to rowniez moglo miec wplyw...

MadMan

Wersja "S" jest jeszcze nieco szybsza, niestety na tym Athlonie nie uruchomisz (brak SSE).
img]http://www.boincstats.com/signature/user_83293_banner.gif[/img]

bartsob5

no wlasnie, dlatego, podaje tylko winiki wersji d, a musze przyznac, ze na wersji z sse, moj komp regularnie schodzi ponizej 45 minut na jednostke...az szkoda ze nie ma optymalizacji pod sse2....

m2marek

Boinc Studio wyglada na ciekawe narzędzie (nie tylko do Einstein'a), cieszy też szybkie pojawienie się wersji językowych innych niż francuska (polską-nieoficjalną sklecili nasi koledzy). Niestety nie ma jakiś logicznych przesłanek jak uruchomić to ustrojstwo. Domyślnym jest, że trzeba dodać komputery, jednak jak i co potem? Wygląda, że niektórym się to udało, poza tym nic nie wiadomo.
Może osobny wątek.

Szerpa

---------- 15:43 14.05.2006 ----------

Mysle ze wogole nalezaloby zalozyc osobny dzial "optymalizacje"  z podstronami klienci (crunch3r, truxoft.....) projekty (einstein, seti...) gdzie na stronaa glowniej umiescilobysie najnowsze optymalizacje na biezaco  aktualizowane i ogolne instrukcje jak uruchomic dana optymalizacje i tp. narazie jest to strasznie rozproszone po calym forum

---------- 16:11 ----------

a jesli chodzi o boinc studio to ja uruchamiam je tak.
sciagam rozpakowuje plik np BS5a
ewentualnie sciagam i podmieniam w katalogu \BoincStudio\data\languages
pliczek jezykowy Nietoperka
uruchamiam boinc studio
prawym przyciskiem myszy klikam na komputery
i wciskam nowy host
nastepnie klikam na ten nowy host
i na zakladke (ostatnia po prawej u gory) opcje
tam klikam na nazwe hosta i wpisuje localhost
nastepnie klikam na haslo (ktore trzeba skopiowac z katalogu w ktorym masz zainstalowany twoj boinc np c:/boinc w pliku
gui_rpc_auth edytuj ten plik i skopiuj haslo
nastepnie wklej do boic studio
nastepnie wpisz sciezke instalacji c:/boinc (tam gdzie zainstalowany jest boinc)

teraz nalezy kliknac prawym przyciskiem na nowo utworzony host (otwozy sie menu)
kliknij zainstaluj
boincstudio v0.5 Windows 32

oczywiscie boinc musi byc wylaczony
teraz dopiero wejdz do katalogu ze swoim boincem i uruchom go a nastepnie do katalogu z boinc studio i uruchom boincstudio
no i poznawaj i
dzialaj :))

---------- 16:14 ----------

to jest opis jak uruchomic boinc studio z ich wewnetrznym menagerem


A jesli o podpiecie innych hostow z sieci to nie udalo mi sie to mimo ze mam trzy hosty w jednej sieci :(

Nietoperek

Cytat: "Szerpa"A jesli o podpiecie innych hostow z sieci to nie udalo mi sie to mimo ze mam trzy hosty w jednej sieci
musisz podac sciezke do komputera w sieci - patrzac na oryginalny opis instalacji - podajesz zamiast localhost numer kompa w sieci dalej podajesz w polu sciezki instalacji albo sciezke do boinc'a na tamtym kompie albo \\NAZWA KOMPUTERA\NAZWA KATALOGU BOINC\ - nie mam sieci lokalnej wiec nie moge za duzo tu powiedziec

Szerpa


m2marek

dzięki Szerpa, twój przewodnik działa. :)

Nietoperek

Cytat: "Szerpa"niestety nie dziala
wlasnie podczepilem kompa po IP spoza sieci lokalnej wiec ladnie smiga :) - zwazywszy ze masz dobrze skonfigurowany boinc na kompie w sieci wtedy w ustawieniach podajesz adres IP kompa w sieci i haslo klienta do ktorego chcesz sie podczepic i powinien zlapac - na kompie w sieci musisz miec zezwolone zdalne podlaczanie oraz podany adres IP kompa ktory ma pozwolenie na zdalne administrowanie danym boinc'iem
-------------------------------------------------- --
C41.03
D41.15
S41.08
U41.05
- fixed memory prefetching fault


--!link!--

Szerpa

Nowe świezutkie optymalizacje einsteina od akosfa jak w poscie wyzej

Raptor

HEJ!   :twisted:
A co z optymalizacjami dla LINUXa? Moze ktoś by sie zainteresował, a moze tylko na WINDOWSach ludzie liczą  :D
A tak poważnie to mam lda SSE od Crunch3r Seti-En.. i Boinca.

Gdzie to wysłac albo komy zaraportować?
 ---== Raptor ==___