Einstein@home - optymalizacja

Zaczęty przez Tom, 21 Luty 2006, 18:43

Szerpa

Cytat: "Raptor"HEJ!   :twisted:
A co z optymalizacjami dla LINUXa? Moze ktoś by sie zainteresował, a moze tylko na WINDOWSach ludzie liczą  :D
A tak poważnie to mam lda SSE od Crunch3r Seti-En.. i Boinca.

Gdzie to wysłac albo komy zaraportować?

Masz dla linuxa czy dla windy?
bo dla windy pod sse mamy
brakuje tylko crunch3r seti mmx, sse2 i sse3 czyli archiwa o nazwach:

Windows 5.12_IPP_MMX
Windows 5.12_IPP_SSE2
Windows 5.12_IPP_SSE3

A tak powaznie to z linuxsem jest tak ze malo osob liczy pod linuxem, moja wiedza odnosnie linuxa jest bardzo podstawowa (naprawde bardzo :)).
Jesli przeslecie optymalizacje crunch3ra pod linuxa to umieszcze dodatkowa tabelke na stronce
Oczywiscie mozna zrobic - jesli bedzie taka potrzeba podzial na linux i windows ale musialby sie ktos tym zajac kto zna sie na linuxsie, zeby glupich bledow nie robic.

Raptor

HEJ!

Mam dla LINUXa - bo na nim licze - oczywiście chętnie pośle (myśle że komuś się przyda).
Mam paki przygotowane przez Crunch3r-a dla SSE: BOINC_5.5.0_SSE ,Enhanced_5.12_IPP_AR_FPOP_INFO_SSE oraz app_info (niezbędne do utrzymania aplikacji w katalogu).

Mogę opisać jak przygotować te optymalizacje do działania, choć umieszczenie w tabelkach pewnie wystarczy (jak ktoś robił to pod Windowsem to i pod LINUXem sobie da rade). pozostałych optymalizacji nieposiadam (niestety), a chwiolowo strona nie działa :!:

Zostaje jeszcze jedna sprawa  :oops: Gdzie, Komu to posłać?
 ---== Raptor ==___


Szerpa

---------- 13:25 11.06.2006 ----------

boincapoland@wp.pl
wysylaj  :D

---------- 16:08 16.06.2006 ----------

Od dzisiaj w einsteinie nie dzialaja optymalizaje akosfa
razem z probkami zaciagana jest nowa aplikacja liczaca
einstein_S5R1_4.02_windows_intelx86
i optymalizacja nie dziala
a probka liczy sie cholernie dlugo
Athlon 64 x2 3800
CytatEinstein@Home   einstein_S5R1 4.02   h1_0644.5_S5R1__369_S5R1a_0   02:45:19   24,783%   02:55:27   2006-06-30 11:43:34   Dane przetwarzan

krzyszp

W temacie linuksa...

Ostatnio mam ochotę spróbować na starszym kompie zainstalować Gento (wiem, że to nie łatwe) - jak mi się uda, to oczywiście BOINC się tam znajdzie...

Instalowałem (uruchamiałem) Boinc'a na linuksie, jednak nie udało mi się ustawić startu z systemem w trybie tekstowym. Więc jeśli ktoś wie coś więcej na ten temat, to może mały poradnik? ;-)

Ps. Przepraszam za pomyłkę - miało być w innym temacie...  :oops:

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

kalium

Cytat: "krzyszp"W temacie linuksa...

Instalowałem (uruchamiałem) Boinc'a na linuksie, jednak nie udało mi się ustawić startu z systemem w trybie tekstowym. Więc jeśli ktoś wie coś więcej na ten temat, to może mały poradnik? ;-)


Możesz zrobić tak (u mnie to działa):

su (hasło roota)
otwórz z konta roota do edycji plik: /etc/rc.local
i gdzieś na końcu pliku dopisz:

cd /katalog_z_boickiem/BOINC
   ./boinc >> boinc.log &

(Jeżeli boinc jest programem uruchamiającym boinca (stary klient miał: ./boinc_4.19_i686-pc-linux-gnu >> boinc.log &
Ano i jeśli trzeba, to nadaj mu prawa do uruchamiania się:
z konta roota:
cd /kat.z.boinciem/BOINC
chmod +x boinc
)

Niezapomnij dodać tego   &   na końcu linii bo już Ci się dalej system nie uruchomi!!!, bo będzie czekał na skończenie przeliczania boincowego programu

Ja sobie tak kiedyś zapomiałem i musiałem się męczyć przez jakąś dystrybucję Live, żeby ten znaczek & dopisać na końcu.


(U mnie jest to na głównym drzewie w podkatalogu /comp/boinc/BOINC bo tak go sobie wrzuciłem do własnoręcznie stworzonego katalogu do obliczeń: /comp).
Plik boinc.log to plik do którego przekierowywane są wszyskie informacje wyświetlane przez boinca;
potem je sobie można czytać np. programem tail

nie trzeba już z uprawnieniami roota (ew. można pozwolić userom na odczyć pliku z logami:

cd /kat.z.boinciem/BOINC
su (hasło roota)
chmod +r i komu chcesz (czy wszystkim userom, jakiejś grupie czy wszystkim userom w ogóle: u (jakiemuś userowi), g (wszyscy userzy w grupie) albo a (all); resztę doczytasz w manualu (man chmod))).
Ja zniemiłem właściciela boinc.log z roota na mnie i po sprawie ;)


Odczyt logów:

cd /kat.z.boinciem/BOINC
tail -500 boinc.log
(wyświetla ostatnie 500 linii z pliku boinc.log)

A i co najważniejsze: tak odpalany boinc jest zawsze uruchamiany przy starcie i pracuje jako uruchomiony przez roota (zwykły user go nie może zabić jak nie zna hasła roota), czyli jak byś go chciał zabić w trakcie pracy, to

su (hasło roota) i:
kill (numer jego procesu) albo:
killall boinc

Potem można go ręcznie uruchmić przez wpisanie z konsoli:

cd /kat.z.boinciem/BOINC
su (hasło roota)
./boinc >> boinc.log &

& jest po to, żeby zwolnić konsolę, bo inaczej jak ją zamkniesz to zabije się (prawdopodobnie) też i boinc

Plik z logiem będzie w takalogu BOINC, chyba że go chcesz wpisać gdzie indziej ale musisz wtedy podać całą ścieżkę w pliku rc.local

Plik z logiem co jakiś czas można przenocić do archiwum poleceniem np. mv

su (hasło roota)
mv boinc.log boinc.log-do-2006....
a po ponownym uruchomieniu wg

cd /kat.z.boinciem/BOINC
su (hasło roota)
./boinc >> boinc.log &

(lub zrebootawaniu) logi są znowu dopisywane do boinc.log


To na razie tyle.
Jak chcesz coś więcec, to daj znać.


PS A chciałem się w tym miesiącu zająć optymalizacjami einsteina i już to zrobili...
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=9518714f264091061dde3f72dc99074b][/url]

Szerpa

szukamy chetnych do zajecia sie optymalizacjami pod linuxa wiec twoja pomoc kalium bylaby mile widziana :))

kalium

Cytat: "Szerpa"szukamy chetnych do zajecia sie optymalizacjami pod linuxa wiec twoja pomoc kalium bylaby mile widziana :))

Spróbuję coś podziałać. Jak zamknę sesję, to zabieram się za optymalizacje. Przy okazji zobaczę jak punktują te nowe próbki z serii S5 Einsteina.

PS Linux, Linuksa, Linuksowi, z Linuksem, o Linuksie.
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=9518714f264091061dde3f72dc99074b][/url]

Nietoperek

tutaj niech zagladaja osoby chcace pomoc w TESTOWANIU mozliwosci optymalizacji aplikacji S5R1 - czyli moga byc jednostki dobre jak rowniez moga sie calkiem popsuc - wszelkie bledy i poprawne jednosti zgloszone na forum einstein'a przyspiesza wyjscie optymalki na swiat

Cytat: "kalium"PS Linux, Linuksa, Linuksowi, z Linuksem, o Linuksie.
Linux linuxowi okna nie wybije.

Szerpa

Dodalem nowe optymalizacje do stronki i instrukcje jak je instalowac
jesli zajdzie potrzeba to umieszczcze juz spaczowane pliki zeby tylko podmienic w katalogu

krzyszp

Dzięki kalium - Twój tekst wylądował w moich notatkach.

Może to jeszcze potrwać, ale na pewno wykorzystam ;-)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szerpa


bartsob5

Cytat: "Szerpa"Nowe optymalizacje
SSE3 - S5T0709.dat  
SSE - S5S0007.dat

Optymalizacje


a jak bys mogl mi tak wytlumaczyc (jak szesciolatkowi) jak sie uzywa tych plikow *.dat bo czytalem instrukcje, ale jakos nie jarze...

Szerpa

wejdz na strone optymalizacje tam jest wszystko wyjasnione w tabelce dla ainsteina dla probek S5 kliknij na instrukcja instalacj
jakbys mial problemy daj znac to zrobie gotowy pliczek na podmianke :))

kshonek

moze ktos mi podeslac oryginalnalną aplikacje? bo licze teraz na spaczowanej i nie mam oryginala, a nie chce ryzykowac pada probki (liczy sie juz 3 godziny :/ ) a zostalo kolejne 3 wiec chialem juz reszte liczyc na nowej optymalce.

kszonowski(at)op.pl
img]http://www.boincstats.com/signature/user_680760.gif[/img]

Szerpa

---------- 18:52 24.06.2006 ----------

zrob kopie calego katalogu boinc wylacz oryginal wlacz w kopi boinc mgr i zrestartuj projekt do ktorego potrzebujesz oryginala - powodzonka
niestety nie mam oryginala

---------- 18:57 ----------

gg 4033178 sluze pomoca jesli jestem dostepny
ja tez nie jazylem pomogl mi nietoperek

Nietoperek

Cytat: "kshonek"moze ktos mi podeslac oryginalnalną aplikacje?
o tym samym byla mowa na forum einsteina - mozesz paczowac optymalizowany plik bezproblemowo i bedzie wszystko sprawnie dzialac :) - co do aplikacji juz spaczowanch mozna je znalezc wraz z latkami na forum einstein'a

kshonek

Cytat: "Nietoperek"
Cytat: "kshonek"moze ktos mi podeslac oryginalnalną aplikacje?
o tym samym byla mowa na forum einsteina - mozesz paczowac optymalizowany plik bezproblemowo i bedzie wszystko sprawnie dzialac :) - co do aplikacji juz spaczowanch mozna je znalezc wraz z latkami na forum einstein'a

w poradniku jest ze autor sugeruje ze nie ;) ale juz mi bartsob5 wyslal przez gg [; liczy sie troszke szybciej, probka miala 15 godzin [; ale bedie cos klo 6, jak nie mniej.
img]http://www.boincstats.com/signature/user_680760.gif[/img]

Nietoperek


kshonek

Cytat: "Nietoperek":)

aaaa, sprytne:

Cytat*

Autor sugeruje żeby patchowac oryginalny plik search_1.12_windows_intelx86 a nie zoptymalizowany.

nie wpadłem na to, ze to moze tyczyc sie tylko Sztakiego  :D
img]http://www.boincstats.com/signature/user_680760.gif[/img]

Szerpa


AL

Cytat: "Szerpa"swiezutka optymalka dla SSE3 S5T0711.dat
Przepraszam. Czy to już jest jakoś spaczowane i teraz wystarczy wyłączyć boinca i podmienić w odpowiednim folderze pliki-czy nie?

Szerpa

nie to jest plik do spaczowania
jesli koniecznie chcesz to zrobilem S5T0711  w wersji sciagnij i podmien :))

AL

Cytat: "Szerpa"nie to jest plik do spaczowania
jesli koniecznie chcesz to zrobilem S5T0711  w wersji sciagnij i podmien :))
Dzięki Ci za to. Mam pewną prośbę uwagę. Myślę, że poradziłbym sobie ze spaczowaniem tego - tym nie mniej jak zobaczyłem ile z tym kombinacji, to normalnie z lenistwa mi sie odechciało. Podejrzewam, że takich jak Ja "Leników" jest znacznie więcej, nie mówiąc już o osobach które by chciały - a brak im umiejętności. Proponuję Ci zatem, abyś na swojej stronie poza podstawowymi plikami do spaczowania i opisem jak to zrobić (w końcu niektórzy lubią się w to bawić i wolą sobie spaczować samemu), umieścił także juz spaczowane wersje tych optymalizacjami z opisem pod jakiego procka są. Z góry dzięki za rozważenie mojej sugestii.
AL - Lenik :wink:

adis

---------- 23:58 25.06.2006 ----------

Wersja S5T0311.dat to wersja na wszystkie procesory, dostepna jest juz wersja S5T50312.dat, ale do aplikaji einstein_S5R1_4.10_windows_intelx86.exe , wienc nie wiem co z tym zrobic. :roll:

---------- 00:00 ----------

Mialem na mysli  pliki S5T0711 i ST50712.

Szerpa

trzeba zrobic plik app_info.xml zmienic nazwe 4.02 na 4.10 spaczowac uzywajac ST50712.dat i chodzi

adis

---------- 02:40 26.06.2006 ----------

A skad moge wziasc caly plik app_info.xml ?

---------- 02:57 ----------

Oto link do gotowego pliku zip, który zawiera przerobionego kijenta oraz plik app_inf.xml,
dla wersji S5T0412.  Tutaj


Oraz wyniki z forum projektu:
Pentium 930D (3000MHz) @ 3600MHz:

stock : 4171 sec
0302 (SSE3): 3263 sec - 21,76% speedup
0303 (SSE3): 3212 sec - 22,99% speedup
0304 (SSE) : 3674 sec - 11,91% speedup
0305 (SSE) : 3323 sec - 20,33% speedup
0306 (SSE) : 3265 sec - 21,72% speedup
0307 (SSE) : 3186 sec - 23,61% speedup
0709 (SSE) : 3199 sec - 23,30% speedup
0711 (SSE) : 3025 sec - 27,47% speedup
0712 (SSE) : 2712 sec - 34,97% speedup


AthlonXP 2700+ (2166MHz) @ 2166MHz:

stock : 3704 sec
0304 (SSE) : 3439 sec - 7,15% speedup
0305 (SSE) : 3324 sec - 10,23% speedup
0306 (SSE) : 3234 sec - 12,68% speedup
0307 (SSE) : 3166 sec - 14,52% speedup
0709 (SSE) : 3164 sec - 14,57% speedup
0711 (SSE) : 3058 sec - 17,44% speedup

---------- 05:35 ----------

Zeby zainstalowac optymalizacje, nalezy przeliczyc wszystkie probki z kolejki, jesli
zainstalujemy optymalizaje mowa o S5T0712 to probki czekajace w kolejce nie zostana
prawidlowo obliczone.
Kiedy kolejka jest pusta, wylanczamy BOINC , przegrywamy zawartosc
pliku zip i wlanczamy powtornie menager. Nowe probki beda liczone przy uzyciu wersji
klijenta 4.10 a nie 4.02. Nowe optymalizjce S5T0712 i S5T0713 nie moga byc instalowane
w klijencie 4.02 mino ze nie rozni sie on od 4.10.
Link do wersji S5T0713:
http://the-exceptions.de/files/S5R1_4.10_S5T0713.zip

que

Cytat: "adis"Nowe probki beda liczone przy uzyciu wersji
klijenta 4.10 a nie 4.02

Zrobilem tak jak napisałeś a i tak liczy mi przez 4.02 :/
img]http://www.boincstats.com/signature/user_492436.gif[/img]

m2marek

Przyszła kolej na Einsteina. Nie wiem czy udało mi się paczowanie, bo komunikatu z instrukcji nie ujrzałem (może wina Viśty). Na A64 3200+ (SSE3) liczy teraz z taką szybkością, że co drugą sekundę wydłuża czas liczenia o 1s, a "co pierwszą" skraca o 1s.
Jeśli mogę prosić kogoś o odpowiednio spaczowaną aplikację proszę o podesłanie/udostępnienie.
(adres podam w PW)

Nietoperek

Cytat: "que"
Cytat: "adis"Nowe probki beda liczone przy uzyciu wersji
klijenta 4.10 a nie 4.02

Zrobilem tak jak napisałeś a i tak liczy mi przez 4.02 :/

spruboj jako plik app_info.xml taki wpis <app_info>
<app>
<name>einstein_S5R1</name>
</app>
<file_info>
<name>einstein_S5R1_4.02_windows_intelx86.exe</nam e>
<executable/>
</file_info>
<app_version>
<app_name>einstein_S5R1</app_name>
<version_num>402</version_num>
<file_ref>
<file_name>einstein_S5R1_4.02_windows_intelx86.exe </file_name>
<main_program/>
</file_ref>
</app_version>
<app>
<name>einstein_S5R1</name>
</app>
<file_info>
<name>einstein_S5R1_4.10_windows_intelx86.exe</nam e>
<executable/>
</file_info>
<app_version>
<app_name>einstein_S5R1</app_name>
<version_num>410</version_num>
<file_ref>
<file_name>einstein_S5R1_4.10_windows_intelx86.exe </file_name>
<main_program/>
</file_ref>
</app_version>
</app_info>
- oczywiscie na nowych jednostkach bo 4.02 automatem ci sie rozlozy na lopatki

adis

Oto link do 1 obliczonej próbki przy urzyciu klienta 4.10.
http://einstein.phys.uwm.edu/result.php?resultid=35167323

Jesli sa problemy z uruchomieniem, a nie zalezy komus na zbuforowanych próbkach tak jak mi,
to nalezy wstrzymac projekt, usunac wszyskie probki z buforu, wyloaczyc noinc, zaistalowac optymalizacje,
wlaczyc boinc, i zezwolic na sciganie probek, tym razem w byforze pojawia sie probki, ktore obliczane beda przy
uzyciu wersji 4.10.

que

Cytat: "adis"wstrzymac projekt, usunac wszyskie probki z buforu, wyloaczyc noinc, zaistalowac optymalizacje,
wlaczyc boinc, i zezwolic na sciganie probek, tym razem w byforze pojawia sie probki, ktore obliczane beda przy
uzyciu wersji 4.10.

Tak właśnie zrobilem :) ale nie zadziałało. Spróbuje jeszcze zrobić coś z app_info.xml jak radził Nietoperek, ale to dopiero jak wylicze obecną próbkę.
img]http://www.boincstats.com/signature/user_492436.gif[/img]

adis

---------- 07:29 27.06.2006 ----------

Kody optymalizacji generuja blendy, mozwa o wszystkich optymalizacjach
[/b]Nie instalujcie optymalizacji

Wiadmosc podana przez autora optymalizacji:
3) Message boards : Discussion : Cruncher's Corner : Optomized S5 SSE3
Posted 2 hours ago by akosf
-------------------------------------------------- ------------------------------
Hi people!

Please, don't use any patched versions of Einstein@Home app.
The bad results caused some problems in the database.

Thanks!

edit: Probably these units will be send out again. ( about 5000 WUs at moment )

http://einstein.phys.uwm.edu/forum_user_posts.php?userid=121407


---------- 07:32 ----------

Do administratora forum, na innym forum projektu jest prosba o usuniecie wszystkich linkow i mozliwosci sciagania optymalizaji dla probek S5.

Mchl

Usunąłem optymalizacje do S5 z naszego artykułu. Zobaczymy co dalej.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

kshonek

ja tam licze na optymalizacji - czasami jest blad ale szybciej liczy ;)
img]http://www.boincstats.com/signature/user_680760.gif[/img]

Mchl

Rzecz w tym, że wyniki uzyskane przez zoptymalizowaną aplikację mogą nie zostać uznane przez naukowców.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

kshonek

Cytat: "Mchl"Rzecz w tym, że wyniki uzyskane przez zoptymalizowaną aplikację mogą nie zostać uznane przez naukowców.

hmmm, to co bedą zdejmowac kredyty?
img]http://www.boincstats.com/signature/user_680760.gif[/img]

Mchl

Raczej nie. Ale 5000 próbek z S5 idzie do ponownego przeliczenia.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Szopler

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział - http://einstein.phys.uwm.edu/power_apps.php

Troll81

nowe optymalki?? hm... poprubujem

Bober

Od razu widać, że się nie czyta newsów Panie newsman  >:(