Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

LINUX

Zaczęty przez Szerpa, 24 Marzec 2006, 15:08

D_T_G

---------- 16:01 13.02.2007 ----------

CytatThis test has been concluded successfully. We will be releasing FightAIDS@Home for the above platforms tomorrow. During the next few days we have updated versions of Genome Comparison and Help Defeat Cancer that we will be running through a beta tests. We will send out these test versions to these additional platforms as well.

We are also going to be doing a beta test of Human Proteome Folding - Phase 2 on Linux as well and will be doing a similar test.

We are also going to look at a way to automatically send messages to FreeBSD users who attach but have not enabled Linux compatability mode since there were some users who ran the beta test but did not enabled this mode.

BTW. Human Proteome Folding - Phase 2 też (od jakiegoś czasu) jest jedynie w fazie testów dla BOINC Windows.

---------- 19:01 16.03.2007 ----------

Cytat: "D_T_G"BTW. Human Proteome Folding - Phase 2 też (od jakiegoś czasu) jest jedynie w fazie testów dla BOINC Windows.

Dowiedziałem się, że być może w poniedziałek ruszą na nowo beta testy hpf2 (huma proteome folding) dla linuksa. Tymczasem te hpf2 śmigają na BOINCu na windowsa - komp siostry załapał się na ponad 24-godzinną próbkę tegoż.


AiDec

Czas wskrzesic temat :). Przechodzimy na Linuksa :).


Yyy, znaczy sie zadajemy pytania w temacie Linuksa :P. A co do przejscia, to sie jeszcze zastanowimy ;).



Moje pytania dotycza Ubuntu 8.10 AMD64
1. Jak sprawdzic taktowanie procesora?
2. Jak sprawdzic taktowanie pamieci?
3. Szukam odpowiednika CoreTemp dla Linuksa.
4. Szukam odpowiednika nTune/Riva dla Linuksa do podkrecania grafy (Riva Linuksowa odpada).
5. Szukam projektu dzialajacego z non_cpu_intensive pod Lin64.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

buninek

Cytat: AiDec w 29 Grudzień 2008, 17:35
Czas wskrzesic temat :). Przechodzimy na Linuksa :).


Yyy, znaczy sie zadajemy pytania w temacie Linuksa :P. A co do przejscia, to sie jeszcze zastanowimy ;).



Moje pytania dotycza Ubuntu 8.10 AMD64
1. Jak sprawdzic taktowanie procesora?
2. Jak sprawdzic taktowanie pamieci?
3. Szukam odpowiednika CoreTemp dla Linuksa.
4. Szukam odpowiednika nTune/Riva dla Linuksa do podkrecania grafy (Riva Linuksowa odpada).
5. Szukam projektu dzialajacego z non_cpu_intensive pod Lin64.
Ad.1
cat /proc/cpuinfo
Ad.2
dmidecode -t memory
Ad.3
np. lm_sensors
Ad.4
nvclock lub nvidia-settings (karty nvidia)

AiDec

Cytat: buninek w 29 Grudzień 2008, 18:15
Cytat: AiDec w 29 Grudzień 2008, 17:35
Czas wskrzesic temat :). Przechodzimy na Linuksa :).


Yyy, znaczy sie zadajemy pytania w temacie Linuksa :P. A co do przejscia, to sie jeszcze zastanowimy ;).



Moje pytania dotycza Ubuntu 8.10 AMD64
1. Jak sprawdzic taktowanie procesora?
2. Jak sprawdzic taktowanie pamieci?
3. Szukam odpowiednika CoreTemp dla Linuksa.
4. Szukam odpowiednika nTune/Riva dla Linuksa do podkrecania grafy (Riva Linuksowa odpada).
5. Szukam projektu dzialajacego z non_cpu_intensive pod Lin64.
Ad.1
cat /proc/cpuinfo
Ad.2
dmidecode -t memory
Ad.3
np. lm_sensors
Ad.4
nvclock lub nvidia-settings (karty nvidia)


Ad 1 - dziala
Ad 2 - Permission denied
Ad 3 - polecenie nieodnalezione
Ad 4 - dziala nvidia-settings, ale nie ma mozliwosci zmiany zegara i pamieci GPU, jedynie wyswietla info.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

emik

Ad.2 - musisz wykonać jako root
Ad.3 - to jest pakiet do zainstalowania


buninek

#85
Ad.4
w przypadku nvidia-settings wyedytować xorg.conf
....
Section "Device"
dodać linijkę
Option      "Coolbits" "true"

Aidec troszkę więcej wysiłku.
EDIT:
Jeśli będziesz chciał zrobić pod linuksem coś więcej niż przeglądać net, należy poświęcić trochę czasu a może dużo więcej. Cokolwiek poczytać o linuksie. Bez tego wszystko będzie niewiarygodnie trudne a bardzo możliwe, że nic się nie uda.
Musisz zapoznać się z absolutnymi podstawami. W tym koniecznie czym jest repozytorium pakietów. Jak się instaluje, odinstalowuje pakiety, dodaje nieoficjalne repozytoria itp.

AiDec

Staram sie cholera :P

Wiesz ile to juz wysilku bylo? Zeby stery zainstalowac i to takie CUDOWE :P.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

emik

mam pytanie jaką komendą zrestartować sieciówkę w linuxie ?


mindc

Cytat: emik w 01 Styczeń 2009, 13:43
mam pytanie jaką komendą zrestartować sieciówkę w linuxie ?


ifconfig <interfejs> down up


gdzie <interfejs> to np.: eth0, zależnie od twojej konfiguracji



AiDec

#89
Moznaby powiedziec ze w kwestii BOINC przesiadlem sie na Linuxa. GPUGrid dziala, Milky tez, AP26 tez. Jest ok. Jednak w kazdej innej kwestii wciaz niestety Winda. Wciaz Linux, nawet Ubuntu (ktory niby ma byc dla kazdego) jest dla mnie tajemniczy i absok****lutnie nie jest user friendly. Generalnie wszystko w widzie jest prostsze, znajduje sie pod reka. Bardzo czesto jest to 10 w jednym, a nie jak w Linuksie dziesiec komend zeby jedno osiagnac. Wszystkie progsy sa pisane jak dla zaawansowanych uzytkownikow. Wszelkie znajdywane info na necie jest infem dla zaawansowanych uzytkownikow. Jak kogos o cos pytam, to niestety w 50% o3muje niezrozumiala odpowiedz. Dziwie sie jak w takiej sytuacji milosnicy/propagatorzy Linuksa chca zachecic do przesiadki z Windy :P.



Generalnie moja opinia jest taka: Linux jest tak samo niedopracowany jak i Winda (na dodatek znacznie wolniejszy dla typowego uzytkownika), jednak ze wzgledu na zdecydowanie mniejsza rzesze uzytkownikow, bledy te sa statystycznie rzadziej widziane i w zwiazku z tym rzadziej sie o nich mowi/pisze.


Cytat: emik w 29 Grudzień 2008, 18:37
Ad.2 - musisz wykonać jako root

Emik, prosze o cierpliwosc. Jak sie zalogowac do roota? Bo nie pamietam.


Cytat: buninek w 29 Grudzień 2008, 18:41
Ad.4
w przypadku nvidia-settings wyedytować xorg.conf
....
Section "Device"
dodać linijkę
Option      "Coolbits" "true"

1. Czy miedzy `Option` a `"Coolbits" "true"` musi byc dokladnie szesc spacji i jesli tak, to dlaczego akurat tyle?
2a. Kazalem Linuksowi znalezc xorg.conf na kompie (bo przeciez ja ni cholery nie wiem gdzie toto znalezc) i nie znalazl. Moge prosic o komentarz?
(w miare mozliwosci komentarz rozny od `całuj sie w żyć` ;) ).
2b. Ew. w jaki inny sposob podkrecic karte graficzna na Linuksie?
3. lm_sensors - nie wiem jak toto uruchomic. Rozpakowalem (a jakze - juz sie `naumialem` takie cuda robic :P ). Nie znalazlem pliku ktory by mi to uruchomil, a plik INSTALL jest plikiem tekstowym :/


Cytat: buninek w 29 Grudzień 2008, 18:41
Aidec troszkę więcej wysiłku.
EDIT:
Jeśli będziesz chciał zrobić pod linuksem coś więcej niż przeglądać net, należy poświęcić trochę czasu a może dużo więcej. . Bez tego wszystko będzie niewiarygodnie trudne a bardzo możliwe, że nic się nie uda.
Musisz zapoznać się z absolutnymi podstawami. W tym koniecznie czym jest repozytorium pakietów. Jak się instaluje, odinstalowuje pakiety, dodaje nieoficjalne repozytoria itp.

Nie ma szans. `Ni mom casu` ;). `Cokolwiek poczytać o linuksie` - jest niewystarczajace. Czytalem juz naprawde sporo, a to stolec daje. Wciaz mimo czytania i czytania nie wiem wielu rzeczy, ktore po prostu MUSZE wiedziec zeby Linux stal sie dla mnie codziennym i wydajnym OS`em. `Musisz zapoznać się z absolutnymi podstawami` - dawno to zrobilem. Niestety podstawy ktore ja uwazam za podstawy, a podstawy ktore sa konieczne do uzywania Linuxa to dwie zupelnie inne sprawy. Te `podstawy` Linuksowe, to tak naprawde rok nauki. Gdybym mial tyle czasu i poswiecil ten rok na prace zamiast nauke Linuksa, to kupilbym farme wieksza niz Stachu + ERni w kupie. To nie czasy szkoly kiedy czlowiek mial obowiazki na 6h dziennie. To czasy pracy i zarabiania grubych pieniedzy.

Anyway staram sie, probuje, pytam, szukam w wolnym czasie, testuje, psuje Linuksa, instaluje od nowa, testuje itd. Ale to ani nie jest latwe, ani przyjemne. A czasu nie mam na tyle zeby sie wszystkiego nauczyc. Dlatego musze pytac tutaj. Bo jedyna alternatywa jest Windows. Ponadto kazde zadane tutaj moje pytanie i Wasza odpowiedz (czytelna, zrozumiala, wyczerpujaca odpowiedz) moze byc pomocna dla wielu, wielu innych czlonkow naszego teamu :). Czlonkow obecnych jak i przyszlych.

A poza tym to wiem ze maruda jestem jak cholera i zawsze za wiele wymagam ;).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

emik

w konsoli wpisz su a później hasło admina


buninek

Cytat: AiDec w 04 Styczeń 2009, 13:57
Generalnie moja opinia jest taka: Linux jest tak samo niedopracowany jak i Winda (na dodatek znacznie wolniejszy dla typowego uzytkownika), jednak ze wzgledu na zdecydowanie mniejsza rzesze uzytkownikow, bledy te sa statystycznie rzadziej widziane i w zwiazku z tym rzadziej sie o nich mowi/pisze.

1. Czy miedzy `Option` a `"Coolbits" "true"` musi byc dokladnie szesc spacji i jesli tak, to dlaczego akurat tyle?
2a. Kazalem Linuksowi znalezc xorg.conf na kompie (bo przeciez ja ni cholery nie wiem gdzie toto znalezc) i nie znalazl. Moge prosic o komentarz?
(w miare mozliwosci komentarz rozny od `całuj sie w żyć` ;) ).
2b. Ew. w jaki inny sposob podkrecic karte graficzna na Linuksie?

xorg.conf powinien znadować się w /etc/X11/ ale nie musi ponieważ nie jest wymagany.
To może być powodem dla którego nie odnalazłeś go. Musisz go wygenerować.
Najłatwiej za pomocą nvidia-settings. Drugi sposób jest bardziej "skomplikoowany".
Trzeba zatrzymać zarządcę ekranu, którego używasz (xdm, gdm, kdm). Zabić serwer X-ów (ctl-alt-backspace) i z konsoli wydać xorg --configure.

Ilość spacji pomiędzy Option a Coolbits nie ma żadnego znaczenia , "True" możesz zastąpić równie dobrze "On" lub "1".

Ewentualnie zainstalować program nvclock.
W dystrybucji której używasz nie ma konta root. Wszystkie operacje wymagające uprawnień administratora poprzedzasz komendą sudo.

Generalnie jeśli nie masz czasu na przeczytanie install.txt, manuala lub innej dokumentacji odpuść sobie linuksa.
Tym bardziej, że windowsa poznałeś już bardzo dobrze i w dużym stopniu spełnia twoje oczekiwania.

krzyszp

Cytat: emik w 04 Styczeń 2009, 14:01
w konsoli wpisz su a później hasło admina

Ja używam najczęściej:


sudo -i



xorg.conf znajduje się w /etc/X11

Nie musi być sześć spacji, może być osiem :-) (a najlepiej 1xTAB) :-)


Dodawanie repozytorium w Ubuntu (i szerzej - w 'Debianowatych'), to po prostu dodanie adresu url do pliku /etc/apt/sources.list
Takim adresem jest na przykład:

deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid main restricted universe multiverse

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

TJM

#93
Cytat: krzyszp w 04 Styczeń 2009, 14:51
Cytat: emik w 04 Styczeń 2009, 14:01
w konsoli wpisz su a później hasło admina

Ja używam najczęściej:


sudo -i



xorg.conf znajduje się w /etc/X11

Nie musi być sześć spacji, może być osiem :-) (a najlepiej 1xTAB) :-)


Dodawanie repozytorium w Ubuntu (i szerzej - w 'Debianowatych'), to po prostu dodanie adresu url do pliku /etc/apt/sources.list
Takim adresem jest na przykład:

deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid main restricted universe multiverse


Można również narzędziem 'graficznym' - jest takie coś w preferencjach co nazywa się bodajże 'źródła oprogramowania', druga zakładka służy do dodawania nowych. Mimo, że edycja plików mi niestraszna, wolę z tego korzystać bo jest szybciej (bodajże 2 kliknięcia żeby się znaleźć w edycji) i na koniec samo przeładowuje listy źródeł, podczas w konsoli trzeba jeszcze po edycji chlasnąć apt-get update.

Widzę że AiDec znów kombinuje jak koń pod górę ściągając coś ręcznie, lmsensors jest dostępne jako gotowy pakiecik pod ubuntu czy tam debiana, nie pamiętam jednak czy w domyślnym zestawie, czy trzeba dodać repozytorium. Warto sprawdzić sudo apt-cache search sensors
EDIT: a zapomniałem też, że moge sprawdzić na którymś z BOINCowych serwerów - elegancko widać pakiet lm-sensors w defaultowym repozytorium debiana.

Ciekawostka - karta graficzna pod linuksem ma u mnie dużo wyższe taktowanie domyślne niż pod Windows (korzystam chyba ze sterów 177.cośtam), praktycznie bliskie granicy stabilności przy podkręcaniu. Ciekawe skąd się to bierze.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#94
1. Mam na HDD dwie partycje. Na jednej chce miec system, na drugiej BOINCa. Jak zmusic BOINCa do korzystania tylko i wylacznie z tej drugiej partycji? Wystarczy folder z BM przeniesc na druga partycje? Nie bedzie wtedy korzystal z partycji systemowej?

2. Obecnie mam BM na partycji systemowej. Chodzi od jakiegos czasu i jest ok. Chcialbym miec BM na drugiej partycji. Czy moge caly (obecny) folder BM po prostu przeniesc na druga partycje? Czy statusy projektow/czesciowo przeliczone probki, czy to wszystko zostanie zachowane?


Uprzejmie prosze o szybkie odpowiedzi - musze sie tym zajac w ciagu najblizszej godziny (pozniej skonczy mi sie dostep do hosta).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

emik

według mnie nie powinno być żadnych problemów jak przeniesiesz cały katalog z jego zawartością


TJM

Hm wersji 6.x+ nie przenosiłem, ale np. linuksowa wersja 5.10.45 daje się przenosić bez przeszkód, wszystkie ścieżki jakich używa są relatywne. Spróbuj, więc na początek skopiować a nazwę starego katalogu tymczasowo zmienić i zobacz czy zadziała, jeśli tak to wywal stary w kosmos. Na wszelki wypadek na czas operacji odłącz sieć, bo może się zdarzyć, że coś się wysypie i wtedy BOINC znienacka zaraportuje do serwera błędy próbek.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

ksysju

Hi

A jak instalowałeś ? instalka ze ze strony boinca, czy paczka z repozytorium ? Jak to pierwsze to nie powinno być problemu, jak to drugie i masz debian/ubuntu to nie warto.

--
ksysju
ksysju

AiDec

Powiedzmy ze instalka, powiedzmy ze od BOINCa - tak skrotowo. Instalowac to tam nie bylo co, bo to byl po prostu spakowany folder (install.exe nie znalazlem :P ;) ). A za chwile sie dowiemy czy to zadziala. Btw mam dwa kolejne pytania (juz bez pospiechu :) ).

1. Podlacze nowy dysk do kompa z Ubuntu. Czysty HDD. Jak latwo zalozyc i sformatowac tam partycje?
2. Jak zmienic nazwe kompa (czyli to jak komp jest widziany np. w Boincstats Managerze)? Gdzie cos takiego znajde?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

emik

ad 2.) hostname Twoja_Nazwa


ksysju

Hi

Do założenia masz fdisk .
Do sformatowania masz mksf.ext3 (jak chcesz mieć ext3)
Nazwę zmienisz w /etc/hostname

--
ksysju
ksysju

Troll81

Albo użyj partition magic (do znalezienia na hiren's boot cd). Obsługuje ext3 i jest windowsowo prosty.

emik

później jeszcze trzeba chyba dysk podmontować w systemie


Troll81

Chyba że będzie na tym dysku instalował linuksa dopiero. Wtedy samo się pomontuje w procesie instalacji.

TJM

Linuksowy fdisk może być ciutkę skomplikowany dla osoby która pierwszy raz na oczy go widzi i nie ma przy tym za sobą bagażu doświadczenia w dłubaniu przy linuksie, stąd PM jest raczej zalecany %-)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Machloj

jestem w ciężkim szoku - ubuntu jest naprawdę userfriendly :) - poza instalowaniem sterowników CUDAcznych nie musiałem włączać konsoli - naprawdę jest to system, który po zainstalowaniu ma wszystko w sobie! podłączyłem swój modem (option icon II w orange) byłem przygotowany na dłubanie w konsoli - a tu najzwyczajniej w świecie mi go wykrył - po dwóch klikach miałem skonfigurowane połączenie (wcześniej w opensuse przez 3 godziny kombinowałem bez większych rezulatatów)...w pracy podłączyłem drukarkę hp 3052 - i nawet jednego klika nie musiałem zrobić - jest chyba nawet łatwiej niż w winzgrozie :) jak na razie jestem pod wielkim wrażeniem - obaczymy co będzie dalej...

AiDec

#106
jestem w ciężkim szoku - ubuntu naprawdę nie jest userfriendly :P to jest po prostu maskara :/


Cytat: Troll81 w 12 Styczeń 2009, 23:13
Chyba że będzie na tym dysku instalował linuksa dopiero. Wtedy samo się pomontuje w procesie instalacji.

kupa prawda :/



Trzeci dzien walki o zainstalowanie Ubuntu tak, zeby widzial i korzystal z dwoch HDD w odpowiedniej kolejnosci. Partycjoner to najgorsza porazka... :/


W zwiazku z tym mam pytania:

1. Co to sa punkty montowania?
2. Jakie punkty montowania wybrac dla partycji na system i dla partycji na dane?
3. Dlaczego dwie partycje nie moga miec takich samych punktow montowania?

4. Zrobilem tak: Na dysku `glownym` 80GB zrobilem dwie partycje, na OS 70GB i na plik wymiany 10GB. Drugi HDD to i-RAM. Na nim chce miec BOINCa.

a) Partycja pierwsza na pierwszym HDD na OS to ext3 z ksiegowaniem i zaznaczeniem ze ma byc formatowana i z punktem montowania /.

b) Partycja druga na pierwszym dysku to wymiana - tam nic nie mozna zrobic/ustawic.

c) Partycja trzecia to jedyna partycja na dysku 2 - zrobilem ext3 z ksiegowaniem punkt montowania /boot (nie dalo sie zrobic dwoch / cokolwiek by to nie znaczylo) i oczywiscie formatowaniem.


Po zainstalowaniu OS i restartcie kompa nie ma pliku bootujacego. Zamienilem HDD miejscami (kablami w mobo) i to samo. Po ktorejs probie zamiany Ubuntu przestal widziec i-RAMa (Win caly czas widzial). Skonczylo sie wyjeciem bebechow, restartem mobo i poskladaniem kompa od nowa. Dalej nic. Co robie zle?

Na chwile obecna instaluje ponownie Win, i zainstaluje Ubuntu jako plikopartycje (konczy mi sie juz czas dzisiaj na uzeranie sie z tym dziadostwem), ale obawiam sie ze Ubuntu znow nie zobaczy i-RAMa. Poprzednio mialem na kompie Win32, Winx64 i Ubuntu na plikopartycji, ale nie widzial drugiego dysku. Nie mam pojecia dlaczego, skoro obydwa Win go widzialy i korzystaly z niego.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Montowanie drugiego dysku w /boot to nie jest zbyt ciekawy pomysł, ponieważ są tam przechowywane m.in. pliki których potrzebuje bootloader oraz image kernela ładowany przy starcie.

Skoro na drugim dysku ma być BOINC, to nie zawracaj sobie nim głowy podczas instalacji. Zainstaluj system normalnie, na jednym dysku, tak jak robiłeś - duża partycja na system + druga swap. Następnie dopiero podepnij drugi dysk, dodaj użytkownika boinc do systemu - można to zrobić również podczas instalacji. Jako root wbij do katalogu /home/boinc i wszystko co się tam znajduje tymczasowo przenieś gdzieś indziej. Teraz czas na zabawę w partycjonowanie - fdisk, potem mkfs (na iRAMie chyba najlepszy będzie reiserfs), montujesz to w /home/boinc i dopisujesz do fstaba, żeby samo się montowało na starcie. Na tym etapie można przenieść pliki które wcześniej wyniosłeś (to i tak raczej będą niepotrzebne pierdoły, ale niech sobie będą) z powrotem do /home/boinc. Od tego momentu cała zawartość katalogu będzie się znajdować na drugim dysku.
To taki przykład, bo ścieżki wcale nie muszą takie być, ale typowo pod BOINCa to chyba będzie najlepsze rozwiązanie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#108
Tego nie jestem w stanie zrobic. Za duzo jak dla mnie - nie zrozumialem polowy o czym napisales :( (a ktos tu pisal ze Linux jest user friendly...). Sprobujmy znalezc inne rozwiazanie. Zalozmy ze odepne i-RAM. Mam tylko jeden HDD. Robie dwie partycje. Druga to swap, pierwsza to OS. Jaki podac punkt montowania i jaki system plikow dla partycji na OS?

Krok drugi (po instalacji Ubuntu). Dolaczam fizycznie i-RAM. Potrzebuje go prosto sformatowac i miec mozliwosc jego uzywania. Innymi slowy szukam odpowiednika format d: i chce to miec widziane po formacie przez system. Automatycznie, bez zadnego montowania, korzystania z fiut wie czego.

Jesli to mi sie nie uda, to na tym kompie nie bedzie Almere. I na kilku innych kompach tez. Wolalbym miec tutaj Almere, ale jesli to nie pojdzie tak jak ma isc, to wracam do fantastycznie user friendly Windowsa x64. Koncze zatem automatycznie z AP, a tego nie chce... :(. Fak, co za barany to tak pokomplikowaly? :(



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Machloj

mnie ubuntu nie chciał widzieć jednej z partycji - poradziłem sobie dzięki temu linkowi - może i Tobie się przyda :)

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=37542

TJM

Cytat: AiDec w 14 Styczeń 2009, 19:54
Tego nie jestem w stanie zrobic. Za duzo jak dla mnie - nie zrozumialem polowy o czym napisales :( (a ktos tu pisal ze Linux jest user friendly...). Sprobujmy znalezc inne rozwiazanie. Zalozmy ze odepne i-RAM. Mam tylko jeden HDD. Robie dwie partycje. Druga to swap, pierwsza to OS. Jaki podac punkt montowania i jaki system plikow dla partycji na OS?

Jak masz tylko jedną partycję, punkt montowania musisz zostawić /
System plików zostaw taki jak wcześniej robiłeś, do ogólnosystemowych zastosowań jest elegancki.

Cytat
Krok drugi (po instalacji Ubuntu). Dolaczam fizycznie i-RAM. Potrzebuje go prosto sformatowac i miec mozliwosc jego uzywania. Innymi slowy szukam odpowiednika format d: i chce to miec widziane po formacie przez system. Automatycznie, bez zadnego montowania, korzystania z fiut wie czego.

Jeśli jest tam na nim partycja, sprawa sprowadza się do wywalenia w kosmos zawartości i utworzenia nowego systemu plików. Możesz do tego użyć np. polecenia mkreiserfs, nie pamiętam tylko obecnie czy trzeba podawać jakieś dodatkowe parametry, żeby stworzyło journal. Najpierw musisz określić jednak, gdzie siedzi ten drugi dysk żeby wiedzieć pod jakim urządzeniem w systemie go szukać. Przykładowo, /dev/hda to będzie pierwszy kontroler, pierwszy dysk, /dev/hdb pierwszy kontroler, drugi dysk. /dev/hda1 jest to partycja primary na pierwszym dysku, /dev/hda5 jest to pierwsza partycja logiczna na partycji rozszerzonej. Jeśli masz na iRAMie tylko jedną partycję, zapewne będzie to hdX1, tylko właśnie trzeba określić jaki będzie ten X %-)

mkreiserfs /dev/hdX1 powinno stworzyć ReiserFS na tej partycji

Automontowanie tego przy starcie jest banalnie proste. Można dopisać do /etc/fstab, można też po prostu dopisać mounta do /etc/init.d/rc.local gdzieś zaraz na początku - ja tak robię, ponieważ mojego kontrolera nie widać od razu po starcie i wpis w fstab nic nie daje :

mount /dev/hda9 /home/boinc -o notail,noatime

(hda9 to tylko przykład)

Cytat
Jesli to mi sie nie uda, to na tym kompie nie bedzie Almere. I na kilku innych kompach tez. Wolalbym miec tutaj Almere, ale jesli to nie pojdzie tak jak ma isc, to wracam do fantastycznie user friendly Windowsa x64. Koncze zatem automatycznie z AP, a tego nie chce... :(. Fak, co za barany to tak pokomplikowaly? :(

Jak chcesz almere na linuksie odpalić ? VM ?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#111
Cytat: TJM w 14 Styczeń 2009, 21:02
Jak chcesz almere na linuksie odpalić ? VM ?

Pod Linuxem jest AP, a nie ma Almere. Pod Win jest Almere a nie ma AP. Stwierdzilem ze lepiej mi bedzie sprobowac `jakos` dopasowac Almere pod Lin niz AP pod Win (myslalem o jakims VM i ew. zainstalowaniu na nim XP i wlasnie tenze VM + XP + Almere mialby siedziec na i-RAMie). A jak sobie to wymyslalem to nie wiedzialem ze to bedzie takie skomplikowane. Sadzilem ze wszystko przebiegnie automatycznie jak w Win. Podobno Lin jest lepszy - tak wszyscy zwiazani z Linuksem twierdza. Nie wiedzialem ze lepszy znaczy o wiele bardziej skomplikowany.

Wracajac do tematu: partycjoner Łubuntu pokazuje i-RAM jako dev/sdb1. Czy zatem wpis powinien byc:

mount /dev/hdb1 /home/boinc -o notail,noatime

czy

mount /dev/sdb1 /home/boinc -o notail,noatime

?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

sdb1, i to samo przy mkreiserfs lub mkext3cośtam (nie pamiętam jak się ta komenda zwała) ewentualnie mkfs.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

krzyszp

Cytat: AiDec w 14 Styczeń 2009, 19:54
Mam tylko jeden HDD. Robie dwie partycje. Druga to swap, pierwsza to OS. Jaki podac punkt montowania i jaki system plikow dla partycji na OS?

Widziesz, punkty montowania, to jakby partycje, dlatego też w Windows nie możesz mieć też dwóch dysków "c".

Na dane najlepiej /home
Na "plik wymiany" (tutaj to jest osobna partycja) - /swap.

A tak w ogóle, to zastanów się czy przy 4GB ramu w ogóle ją tworzyć, jak już to max. 2-3 GB, inaczej to marnowanie miejsca, bo nie będzie wykorzystany, a blokuje przestrzeń...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

AiDec

#114
Cytat: krzyszp w 15 Styczeń 2009, 01:13
A tak w ogóle, to zastanów się czy przy 4GB ramu w ogóle ją tworzyć, jak już to max. 2-3 GB, inaczej to marnowanie miejsca, bo nie będzie wykorzystany, a blokuje przestrzeń...

Biore poprawke na FreeHAL`a. Docelowo... (marzenia... wiem, ale sie ucze :) ) Docelowo chcialbym miec Linuksa jako podstawe z BM 3+2 (3 projekty CPU + 2 GPU) na HDD (tyle juz osiagnalem ;) ). Druga partycja to i-RAM, na nim VM + Winx64, a na windzie Almere + FreeHAL. Przy takich zalozeniach musze brac pod uwage ze np. FreeHAL zje mi caly RAM i pol swapa.

Przestrzeni mi to nie blokuje. 80GB HDD na BOINCA. I co ja z tym bede robil? :). Na takiej przestrzeni moglbym 5 BOINCow stawiac :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

#115
No przy takich CUDAch to nawet Nvidia wymieka... ;)


Akcja wczoraj:

Konfiguracja bez zmian, czyli HDD 80GB + i-RAM 4 GB. Korzystajac z partycjonera Windows XP zalozylem jedna partycje NTFS 80GB na HDD i jedna partycje NTFS na i-RAMie. Odlaczylem i-RAMa. Odpalilem partycjoner Ubuntu. HDD podzielilem ponownie (juz pod Ubuntu i po skasowaniu partycji NTFS) na 72GB ext3 z ksiegowaniem / na OS i 8GB swap. Poinstalowalem, posciagalem update`y, odpalilem BOINCa itp.

Akcja dzisiaj:

Wylaczylem kompa, podlaczylem i-RAM, wlaczylem kompa. Łubuntu wykryl i-RAMa (wczesniej tego nie robil, nawet gdy byl partycjonowany Łubuntem jako ext3, niezaleznie od punktu montowania) i sam zamontowal jako folder (inode/directory) w /media/disk! Opcje montowania przyznane automatycznie przez Ubuntu to: rw nosuid nodev user_id=0 group_id=0 allow_other blksize=4096

Malo tego, skopiowalem folder BOINCOWY na i-RAM, odpalilem i dziala   :arrr:.



Hmmm, nie bardzo wiem jak to skomentowac. Moze to wplyw nowych sterownikow od Nvidii zawierajacych nowe beta CUDA?  XD. No dobra, juz wiem jak skomentowac  ;): `Podoba mi sie jak wspaniale dziala Ubuntu na podbudowie Windowsa, jak wspaniale z nim wspolpracuje ;) - przypomina mi to stare czasy... mialem takiego starego malucha i wieczne klopoty z rozrusznikem (do dzisiaj nikt nie wie co bylo przyczyna)... tez zaczal odpalac fantastycznie jak mu wlozylem aku od dwoipollitrowego turbodiesla :)`.


Pytanie przy okazji; system plikow na i-RAMie to ntfs (3.1). I na 100% taki wlasnie jest. Dlaczego Ubuntu podaje system plikow fuseblk i co to za file system?





Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Nie wiem tylko czy z FreeHALem już się czasami nie spóźniłeś. Mam akurat 3 zadania 0.25 odpalone na quadzie i zasysają trochę ponad 1 rdzeń, więc chyba pomału dobiegają końca czasy non_cpu_intensive w tym projekcie  :(

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Moze to tylko ta app tak ma, moze nastepne beda mniej rdzeniozerne :). Wiesz ze te app maja wachania jak nasi politycy w czasie wyborow ;).


1. A w Linuksie, to teraz mi potrzeba namiar na jakas wirtualna maszynke :). Dobry, prosty itp. Czy istnieje VM (ten prawdziwy VM) na Linuksa?

2. Czytalem ze pod Linuksem mozna ustawic software`owy RAID. Pasowaloby mi cos takiego po podlaczeniu dwoch i-RAM`ow (tu juz nie chodzi o predkosc, ale o zwiekszenie pojemnosci do 8GB). Ktos cos wie w tym temacie?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

w windowsach też się da ustawić softwarowy RAID :D ALe jego wydajność pozostawia wiele do życzenia. Z softowym RAID pod linuksem nie maiłem do czynienia więc się nie wypowiem na temat wydajności.

Szopler

Jak sprawdzić w Ubuntu jakie SSE ma procesor?