Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

ryszard.korczyk

Zaczęty przez ryszard.korczyk, 07 Sierpień 2011, 12:04

ryszard.korczyk

Witam wszystkich.
Nazywam się Ryszard Korczyk, wiek 30. Od paru dni interesuje się tematem przetwarzania rozproszonego. Wyszło tak trochę przypadkiem, gdyż szukałem sposobu na testowanie obciążeniowe komputerów i znalazłem program BOINC, który wspomagając projekty naukowe wyciska z komputerów ostatnie poty ;).

Ale zacznijmy od początku. Główne zainteresowania to elektronika i komputery. Elektroniką zajmuje się od... sam nie wiem, najwcześniejsze wspomnienia, to żarówki i bateryjki z przedszkola :). Od tego czasu nie było innych zabawek, tylko druciki. Ukończyłem technikum elektroniczne, później parę jak nie kilkanaście lat próbowałem studiować elektronikę, jednak nie było mi dane skończyć studiów, może trochę przez niewyparzony język, może też dlatego, że nie chciałem się uczyć na pamięć archaicznych tematów jak procesory lat 80, w tym listy rozkazów i cykle. Moim zdaniem ważniejsze jest zrozumienie i umiejętność odnajdowania wiedzy w książkach i innych źródłach, a nie rycie na pamięć. Do tego lekceważące podejście do studenta i gaszenie ludzi, który się na czymś znają. W roku 2006 mój projekt odtwarzacza mp3 wygrał konkurs kół naukowych, za co otrzymałem stypendium, które następnie zostało mi cofnięte, gdy okazało się, że jestem zaoczny student, a takiemu się nie należy ;). Już wiecie, co sadzę o studiach.
Komputery zaczęły się u mnie od niepełnosprawnego C64, rodziców nie było stać na komputer (C64), ale dostałem dwa uszkodzone, z których poskładałem coś, co nie było działające w pełni, ale umożliwiało pisanie w basicu, a później w asemblerze, to były czasy  :P. Np liczenie maldenbrota 160x200 w 4 kolorach 30godzin, później przyśpieszyłem obliczenia, stacja dysków do C64 też miała CPU takie jak C64, więc można było liczyć na nim:). Były to pierwsze obliczenia rozproszone :P. Przykładowo maldenbrot 96x96 256kolorów na mikrokontrolerze NXP LPC1343 liczony jeszt kilkanaście sekund, a mikrokontroler ten kosztuje poniżej 1$ i ma rozmiar klkudziesięciu mm2, więc widać, jaki mam postęp technologi. Później zaczęły się PC, ale to już nie było to ;).
W roku 2008 odtworzyłem sklep komputerowy, z początku wszystko dobrze szło, ale z czasem sklepy internetowe wymusiły zlikwidowanie sklepu, jednak kontakty zostały, więc nadal robię z komputerami dla firm zaprzyjaźnionych i znajomych. Stąd też dostęp do sprzętów liczących.
2003 zacząłem współpracę z firmami projektującymi elektronikę do telekomunikacji (nie chodzi mi tu o TP S.A. tylko ogólny dział elektroniki). Od początku 2011 dość mocno ten temat rozwinąłem, (po zamknięciu sklepu komputerowego), mam własną małą firmę, zajmującą się projektowaniem i programowaniem elektroniki. Lubię to co robię, a to jest najważniejsze :). W szczególności dużo zajmuje się projektowaniem PCB, układami FPGA Altery, mikrokontrolerami PIC32MX, NXP Cortex-Mx i innymi.

PS: Kiedyś myślałem o badaniach nad farmami FPGA do obliczeń, bo one mają potencjał, jednak aktualny postęp w GPU wyhamował mnie. Przykładowo low-cost FPGA ma na pokładzie 26 układy mnożące 18x18bitów działające równolegle na zegarach w pobliżu 200MHz i każda z tych mnożarek ma dostęp do szybkich pamięci wewnątrz FPGA, więc można mocno równoleglić obliczenia. Jednak do GPU dużo temu brakuje jeśli chodzi o obliczenia. W kryptografii jednak FPGA mają potencjał.

Hobby to: 1 elektronika, 2 fotografia, 3 rower, 4 spacery z psem, może jeszcze inne, ale nie pamiętam teraz.

Sprzęt liczący na tą chwilę.
- Muszę uzupełnić :) -
Sądzę, że sprzęt dość często będzie się zmieniał.

Mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem.
Pozdrawiam
Rysiek








Troll81

Cytatstacja dysków do C64 też miała CPU takie jak C64, więc można było liczyć na nim:)

jesteś szalony wiesz o tym??  :parrrty: rządzisz

emik

witam nowego kamrrrrata na naszej wesołej łajbie :parrrty:


Tomasz R. Gwiazda

Witam  :attack:

GRID

Cytatgdy okazało się, że jestem zaoczny student, a takiemu się nie należy
Ja również witam i uważam że polska oświata potrzebuje reform na każdym etapie - przedszkole, podstawówka,średnia i wyższa. Może kiedyś wiedza sama wiedza i doświadczenie będzie odpowiednio wspierana.

Bardzo fajna wizytówka. Zapraszam do RadioActive@Home - temat trochę powiązany z układami, mikroprocesorami itp. (własnej produkcji czujnik Geigera USB wspierany oprogramowaniem BOINC no i grupą BOINC@Poland)

krzyszp

Cytat: ryszard.korczyk w 07 Sierpień 2011, 12:04
Mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem.
Oj, nie zanudziłeś :)
Naprawdę ciekawa historia...

Pozdrawiam i witam na pokładzie :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

aborek

Witam serdecznie :ahoy:

_Aleksander_

Witaj!

Mam wrażenie, że elektronikę chciałbyś skończył, ale na swoich warunkach. Tylko, że w naszym kraju tak się chyba nie da :no:
Cieszy fakt, że się nie zrażasz i robisz swoje, wygląda na to że z sukcesami skoro firma ciągle działa.
Zgaduję, ze w naszym rankingu województw możemy Cię dopisać do Małopolski?
Zwyczajowo zachęcam do zakupu akcelerometru pod potrzeby projektu QCN, mamy na forum co jakiś czas zbiórki chętnych do zbiorowego zakupu...mała rzecz a cieszy...

P.S. Park maszynowy budzi respekt  :respect:

ryszard.korczyk

Cytat: _Aleksander_ w 07 Sierpień 2011, 14:07
Zgaduję, ze w naszym rankingu województw możemy Cię dopisać do Małopolski?
Zwyczajowo zachęcam do zakupu akcelerometru pod potrzeby projektu QCN, mamy na forum co jakiś czas zbiórki chętnych do zbiorowego zakupu...mała rzecz a cieszy...

Tak, Małopolska, choć Śląsk bardzo blisko.
Akcelerometrem jak najbardziej jestem zainteresowany.

phobos


mimeq

Wow no bardzo ciekawa wizytowka, podobnie jak GRID pomyslalem ze moze przydalbys sie/byl pomocny w RadioActive@Home ...

pozdrawiam  :parrrty:


krzyszp

Cytat: ryszard.korczyk w 07 Sierpień 2011, 14:39
Tak, Małopolska, choć Śląsk bardzo blisko.
Dopisany ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

ryszard.korczyk

Cytat: GRID w 07 Sierpień 2011, 12:37
Zapraszam do RadioActive@Home - temat trochę powiązany z układami, mikroprocesorami itp. (własnej produkcji czujnik Geigera USB wspierany oprogramowaniem BOINC no i grupą BOINC@Poland)

Do wtorku mam trochę deadtimów w pracy, w sumie w to w wizytówce nie napisałem, że jestem podwykonawcą większej firmy i dla niej robię z elektroniką, na brak zajęć nie narzekam, a terminy dają ciasne ;), ale co najważniejsze praca ciekawa i bardzo rozwojowa.
RA@H przeglądnę jak mi się trochę wyluzuje. Mogę też podjąć się jakiś działań związanych z tym projektem.

Cytat: GRID w 07 Sierpień 2011, 12:37
Ja również witam i uważam że polska oświata potrzebuje reform na każdym etapie - przedszkole, podstawówka,średnia i wyższa. Może kiedyś wiedza sama wiedza i doświadczenie będzie odpowiednio wspierana.
Jestem bardzo cięty na oświatę w Polsce :dunno:. W technikum na świadectwie maturalnym miałem średnią powyżej 5, ale 2 z historii. Dobrze że 2, bo miało być 1.
Dlaczego w innych krajach gdy widzą, że ktoś jest mocno ukierunkowany, to dbają o lepszy rozwój w tym kierunku, bo to w przyszłości zaprocentuje. Do tego generowanie teoretyków na uczelniach technicznych, jak ktoś sam czegoś nie robi praktycznie, to po studiach zaczyna się problem z pracą. To wiem z autopsji, jakiś czas temu brałem udział w rekrutacji elektroników i informatyków.
Rysiek



GRID

Jeżeli to ode mnie miało zależeć to z podstawówek wywalił bym - biologię, chemię, wos, religię, muzykę. (najwyżej zostawił możliwość zapisania się jako lekcje dodatkowe, które moga być dodatkowym doświadczeniem lub mogą poprawić średnią)

Dopiero szkoła średnia lekkie dodatki zależne od wyboru a na studiach pełna specjalizacja.

pszyklejony

Witam Ryszarda  :p_arr:
Co do szkolnictwa, to zdaje się Amerykanie oleli, aby wykształcić każdego, stąd tam tyle tłuków. Może to jakaś metoda, przy dzisiejszym zalewie informacji, niezbędnych do funkcjonowania.

Sergeant

W podstawówce nie ma teraz fizyki, chemii, biologii i geografii. To wszystko jest w jednym przedmiocie - przyroda. Te przedmioty wchodzą w gimnazjum.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

stiven


Kret_polny

Witaj,
ciekawa wizytówka. :)

PS. ja w gimnazjum wprowadziłbym obowiązkowo elementy rachunku różniczkowego i całkowego( kilka najprostrzych pojęć/wzorów) - dopiero na studiach nauczyłem się że bez tego np. fizyka w sumie nie ma racji bytu( tzn przynajmniej ja do końca szkoły średniej bardziej skupiałem się na wkuciu wzorów niż nad myśleniem jak rozwiącać zadanie kiedy informacja że np coś jest pochodną/całką danej wielkości byłaby dużym ułatwieniem). W matematyce natomiast już od podstawówki możnaby wprowadzić najprostrze pojęcia z logiki, a potem stopniowo wprowadzać prostrze dowody, matematyka w szkole jest zbyt schematyczna - w sumie to mogę nazwać się ofiarą takiego systemu - tu również matematyka nauczyła mnie myślenia dopiero na studiach. :(

ryszard.korczyk

W tym tygodniu parę  dni jestem na delegacji we Wrocławiu. W okolicach zoo przebywam. Może ud aide z kimś z Wrocławia spotkać. :]

Troll81

dzis ok 20 idę na ściankę wspinaczkową ze znajomymi :( ale jutro??

ryszard.korczyk

zobaczymy, mam tu mocno napięty harmonogram, ale może się uda.

Troll81

to zapodaj swój harmonogram. jakies okienko się znajdzie....

ryszard.korczyk

Prawdopodobnie 17-20 lipca będę przebywał na terenie Wrocławia, więc może uda się zaległego grilla zrobić :).

Troll81


lukaszja

Cytat: ryszard.korczyk w 16 Lipiec 2012, 10:51
Prawdopodobnie 17-20 lipca będę przebywał na terenie Wrocławia, więc może uda się zaległego grilla zrobić :).
Niegłupi pomysł ;)

ryszard.korczyk

Będę miał też ze sobą rower, więc może ktoś zaproponuje jakieś zwiedzanie okolicy :).

ryszard.korczyk

Dziś wycieczka na rowerze po Wrocławiu skończyła się kapciem i to już po 5km :/, muszę namierzyć sklep rowerowy w okolicy zoo.  Może jakiś mały zlocik? jak coś jestem we Wrocławiu do piątku.

Troll81

Ja tymczasowo uziemiony. Zobaczę co się da wyskrobac...

ryszard.korczyk

#28
Na wieczór zostawiłem sobie składanie potworka. Na początek składniki:
płyta
[smg id=9935]
procki, ramy i chłodzenie
[smg id=9936]
obudowa i dyski będą później, jeszcze ich nie wypakowałem.

Szopler


mordi

Guard well the secret of steel...


andy101fah

No to zapowiada Ci się nieprzespany weekend.
Prosimy o informacje o postępach montażu i oczywiście testy  :attack: :attack:


EDU Enthusiast

nice! jestem ciekaw jak z cieplem bedzie sobie radzil i jaki jest performance v single cpu platform.

PoznanskaPyra

Cytat: EDU Enthusiast w 10 Maj 2013, 22:53
nice! jestem ciekaw jak z cieplem bedzie sobie radzil i jaki jest performance v single cpu platform.
U mnie wszystkie rdzenie mają ok 55-57*C, więc nie ma tragedii z tym, a chłodzenia zalmana na 1000 obrotów chodzą i są niesłyszalne. Grafa dużo większą zadymę robi.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Sezon rowerowy otwarty. pozdrowienia z Kocierza. 35km za mną w terenie pagórkowatym i drugie tyle do domu :-). Trochę brak kondycji doskwiera.

mordi

pogratulować :D u mnie rower stoi nie ruszony od roku ;)
Guard well the secret of steel...


PDH

Cytat: ryszard.korczyk w 19 Maj 2013, 14:53
Sezon rowerowy otwarty. pozdrowienia z Kocierza. 35km za mną w terenie pagórkowatym i drugie tyle do domu :-). Trochę brak kondycji doskwiera.

Też dziś byłem na Kocierzu...ale autkiem :D Rowerkiem to jest nie lada wyczyn, pogratulować :respect:

ryszard.korczyk

#37
Dotarłem do domu, niecałe 60km bo trochę skracałem dystans. Jak na otwarcie sezonu to masakra, pod górki momentami pchałem rower, przełożenia 1-1 brakowało, może dlatego, że trochę bardziej szosowy rower zrobiłem nastawiając się na szybką jazdę.
http://www.endomondo.com/workouts/191751523/9040675

[smg id=9940]
Zapora w Porąbce widok w stronę rzeki Soła

[smg id=9941]
Widok w drugą stronę, Jezioro Międzybrodzkie

[smg id=9942]
Zapora w Tresnej widok na to samo jezioro, w oddali widać Gorę Żar i linię kolejki linowej oraz stok narciarski, przy okazji góra tej Góry jest spłaszczona, bo jest tam ogromne jezioro do potrzeby elektrowni szczytowo pompowej zabudowanej w tej Górze :). Warto zwiedzić elektrownię.

[smg id=9943]
[smg id=9944]
Widok w drugą stronę, Jezioro Żywieckie

[smg id=9947]
Zjazd z Przełęcz Kocierska, w połowie zjazdu. Sporo serpentyn

[smg id=9948]
[smg id=9947]
[smg id=9946]
Przełęcz Targanicka, na ostatnim zdjęciu wygląda, jakby droga się urywała, autentycznie, tak tam było :)

[smg id=9949]
Na koniec moje ulubione miejsce na odpoczynek, Wielka Puszcza. Droga wzdłuż potoku o tej samej nazwie otoczona z obu stron sporymi górkami. Jest tam specyficzny mikroklimat, w upalne dni jak znalazł

[smg id=9950]
Średnia niska, bo uwzględnia pompowanie roweru, spotkanie z mimieq'em i odpoczynki :). Licznik wskazywał około 20km/h. Sama trasa raczej za ciężka jak na rozpoczęcie sezonu, były 2 kryzysy gdzie pchałem rower :).




Troll81

heh.... może i ja z rowerkiem się przeproszę.....

ale jutro do chirurga więc potrzebuję autka.....