Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Jaki "idealny" zestaw do liczenia BOINC

Zaczęty przez Cyfron, 08 Sierpień 2011, 16:43

Cyfron

Kamraci!

Pytanie (trochę można popuścić wodzę fantazji) - jaki jest idealny, optymalny zestaw PC do liczenia BOINC?
Powiedzmy, że nie ma limitu kasiory, ale ważne jest, aby nie wymagało to tworzenia rzeczy na zamówienie (rzeczy do kupienia w normalnych komputerowych sklepach).

Prosiłbym o konkretne sety: MB, PSU, CPU, GPU, RAM, HDD, chłodzenie i orientacyjna cena takowego zestawu.
Kryterium jest taki, aby komputer kosił maksymalnie dużo punktów (ale nie tylko na GPU!).
A kto wie - może kiedyś postawi ktoś taką maszynkę

Troll81

4 procesorowa plyta pod najnowsze xeony z 8 portami PCI-Ex do tego 4 najpowerniejsze xeony i 4 karti ATI + 4 Karty NV :D do tego tak ze 64GB ram i macierz RAID na dyskach SAS 15krpm. Redundantne zasilacze i UPS.

A jak można w ogóle to idealny byłby zestaw takich maszyn w szafach rackowych w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Tomasz R. Gwiazda

najlepiej oczywiscie zeby i CPU i GPU byly zwodowane, bo to przeciez ogromne ilosci ciepla by wydzielalo.

ryszard.korczyk

Koledzy zaszaleli, ja coś bardziej przyziemnego :).
Pozwolę sobie odpowiedzieć, gdyż jakiś czas temu miałem sklep komputerowy, teraz już nie mam, ale nadal działam z komputerami.
Na początek wybór CPU, mamy 2 opcje, Intel AMD. Na intelu w przeciągu 3 lat złożyłem z ponad 200 komputerów, naprawdę nie było problemów ze stabilnością, za to z AMD chyba miałem pecha, bo co jakiś czas trafiały się niespodzianki. To komputer zaliczał bluescreena przy pierwszym włączeniu do prądu, ale później już działał bez zarzutów. To znów rozbiłem się o wersję BIOSa, gdyż dostałem płytę z wersją BIOSa, która nie obsługiwała zamówionego przez klienta procesora, trzeba było kupić tani inny procesor do aktualizacji BIOS. To samo jeśli chodzi o komputery przynoszone na serwis, paroletni komputer na AMD zawsze wymagał więcej czasu do naprawy. Za AMD przemawia cena, szczególnie procków 6 rdzeniowych.

Więc jeśli zdecydujesz się na intela to do wyboru masz i5 i i7, najlepiej na nowej podstawce 1155
i7 2600 3,4GHz cena hurtowa 1020brutto 4 rdzenie z HT, przez co widziany jest jako 8 rdzeni o mniejszej wydajności, ale zauważyłem że z wyłączonym HT (czyli 4 rdzenie) jest mniej wydajny. Prawdopodobnie część operacji dla wątków HT może wykonywać się równolegle. Posiadam liczydło na takim procesorze i w projekcie miesiąca DistributedDataMining naprawdę daje czadu. Sam pobór prądu nie jest ogromny, przy braku grafiki liczący komputer pobierał 120-140W.
i5  2500 3.3GHz LGA1155 BOX cena hurtowa 713zł brutto trochę niższy zegar 4 rdzenie i brak HT, mam go w innej maszynie, czuć mniejszą wydajność, może to wina braku HT, bo rużnica zegara jest nieduża w stosunku do i7 2600.
Oba te procesory można dostać w wersji 2x00K, mają odblokowany mnożnik, ale są droższe.
Słabsze wersje i5 są cenowo niewiele tańsze a zegar jest mniejszy. i3 odpadają bo to tylko 2 rdzenie z HT.
Oba te procesory mają Turbo bost, czy jakoś tak, płyta kręci procesor, jeśli są ku temu warunki :). Np leci tylko jeden wątek, pozostałe rdzenie się nudzą, nie grzeją, więc jeden z nich może trochę poszaleć.
Teraz płyta pod te procki, tu jeśli nie masz zamiaru wkładać do komputera 2 grafik, to nie ma co szaleć, referencyjna płyta intela BOXDH67CL na chipsecie H67 (346zł cena hurtowa brutto) spokojnie daje rady. Jeśli już kręcenie to potrzebujemy coś na P67, ale nie jesteś zwolennikiem kręcenia kosztem stabilności. Jeśli 2 grafiki to już np coś z ASUSa z dwoma PCIe pod grafikę, ale tu ceny zaczynają się od 440zł. Można dostać płytę 2xPCIe mATX za 300, ale jest trochę zabawy, aby upchać tam grafiki, wszystko od obudowy zależy, nie może być mATX.
Teraz ramy, tu też jestem zwolennikiem stabilności, czyli pamięci nie kręcone, nie z podniesionym napięciem, bo to później kończy się niestabilnością. Zestaw KINGSTON KVR1333D3N9K2/8G 193zł, bez szaleństw, bez radiatorów, ale bardzo stabilny, sprzedaje się tego mnóstwo.
Dysk, tu można kupić najprostszą 500 już od 140zł. Jeśli ma być wydajniej to polecam CAVIAR 1TB WD1002FAEX SATA III 64MB CACHE  280zł, 5 lat gw. bardzo wydajny, choć grze się i nie jest cichy.
W temacie grafik nie pomogę, nie mam doświdczenia na tą chwilę, aktualnie działam na GTX 260 216core i GTX 460, obie szybko łykają próbki, wydajność dość podobna, ale nie badałem tego dokładniej. Jeśli brak grafiki na początek, to integra z nowych i5 i7 całkiem fajnie działa, o ile nie chcesz poszaleć. Spokojnie ciągnie stanowisko z dwoma monitorami fullHD.
Napęd DVD-RW od 60zł się zaczyna.
Kwestia obudowy to CHIEFTEC CM-01B-500 (500W) CZARNA 385zł. Bez szaleństw, dobra wentylacja, bardzo wydajny zasilacz.
Wychodzi mi trochę powyżej 2100 dla i7, płyty intela 1xPCIe, bez grafiki, dysk 500GB zwykły, napęd i obudowa. Ceny orientacyjne, hurtowe, mogą się różnić w stosunku do cen w innych sklepach.
Jako ciekawostkę dodam, że takiego i7 mam wsadzonego do obudowy ITX, bez obciążenia ciche, przy obciążeniu trochę głośnawe, ale nie przegrzewa się.
Rysiek




Mociumpel

Idealny "economic" pod AMD "dla Kowalskieo z niewielkimi ambicjami na TOP100 w Polsce w rok) - docelowo mój tyle, że karty może nowsze (coś z serii 7000 jak wyjdą lada moment).
Przyjmuje NÓWKi nie "użytki" - na wypadek gdyby cos "padło" i trzeba było z gwarą biegać "bo się zepsuło" ;) - o co nietrudno przy ciągłej pracy 24/7/365:

1. Płyta FX790 (np. MSI 790FX-GD70 ze stabilna sekcja zasilania) - dwie linie x16 pod karty 59xx lub 69xx (dla DP). - cena ok. 460 zł brutto
2. Procek - PII 6x 1090T - koszt ok. 550 zł brutto (można 1055T ale mi akurat 1090T ładnie wyciagał 4GHz)
3. Pamięć - minimum 8GB ale docelowo dałbym 16GB - dwa duale Kinsgtona 1600MHz CL9 (ładnie schodzą na 6-7-6-18) - koszt ok. 2x190 zł brutto = 380 zł brutto
4. SSD na system (do normalnej pracy) - płyta ma SATA II więc Samsung 470 64GB - ma ładne transfery "realne" a pojemność wystarczająca na system - 360 zł brutto.
5. Dysk magazyn - dowolny SATA II np. F3 500GB - 140 zł brutto.
6. Dobry schładzacz + wentyl na procka - dowolny wydajny - 150 zł brutto(Mugen inne)
7. Buda - jakas duża byle wentyl z przodu z boku i z tyłu - do 200 zł brutto
8. Zasilacz - cokolwiek do 600W - 400 zł brutto
9. Monitora klawiatury i myszki nie liczę bo to każdy ma ;)
10. na koniec 2 x ciastko - 5850 x 2 - cena ok 2x650 zł brutto - bo lubię Radki a poza tym do "trzepania" też złe nie są ;)
11 jakiś windek x64 może byc 7 lub Ubuntu bo ładny ;) ...
Całość ok. 3,6-4,0 kzł.
Na elementach używanych czyli "lekko przechodzonych" ale dalej z gwarą pewnie można byłoby do 3 kzł zejść.

Procedura taka - o tyle wiarygodnna, że elementy jako całość sprawdzane (działały al pod PRIME95 i  Fumark dla kart - kilkanaście godzin) tyle, że nie wystąpiły dłużej jak dwa dni razem ;)
1. Phenom - kręcimy do 3,80 GHz+ - bezpiecznie i w miarę cicho (prawdopodobnie równiez długożywotnie).
2. Pamięc na 1600 tyle że z timingami w dół - wcale nie jest przez to wolniejsza niz 1800/2000 z "dziewiątkami"
Do procka wrzucamy wszystko co wymaga co najmniej 4 rdzeni i dużych ilości pamięci na dane - czyli głównie dla IDEI ;)
3. Karty - zalezne od preferencji - rdzeń na maksa pamięć w dół (częstotliwość).
Karty rzecz jasna służą do "trzepania" punktów bo "dobre w tym są"

Z obliczeń wyszło mi że całośc zeżre P=0,6*24*365*0,50 zł/kWh=2650 zł
Co oznacza że kosztem tej sumy znajdziemy się w górnej strefie polskich "dziobaczy" a duma w oczach ziomali bezcenna ;)

Rzecz jasna to taki "RACorobik" dla Kowalskiego wg moich możliwości finansowych (do zrealizowania w 3 wypłaty z wykonywaniem czynności innych jak praca dom praca dom etc. )

Tomasz R. Gwiazda

to jakbym mogl cos skrytykowac

CytatSSD na system (do normalnej pracy) - płyta ma SATA II więc Samsung 470 64GB
nie lepiej co ma SATA III ? i do tego odpowiedni SSD ? (np. OCZ Vertex 3)

a zasilacze jakies minimalistyczne ogolnie podajecie :) 750-850W minimum


Mociumpel

każdy ma swoje " małe marzenia" :dunno:.
Poza tym płyta co ma SATA II nie wykorzysta SATA III chyba, że "na przyszłość"

Tomasz R. Gwiazda

no dlatego pisze zeby wziasc lepsza plyte co wykozysta moc ktora obecnie jest dostepna :)


co do mobo i CPU to polecam cos co sam ostatnio skladalem i jest to w mojej stajni

Płyta: ASUS P8Z68-V Pro
CPU: Intel i7-2600K, 3.40 GHz

reszta bebechow rzecz gustu, ale sporo mozna wlozyc :)

Cyfron

Cytat: Troll81 w 08 Sierpień 2011, 19:38
4 procesorowa plyta pod najnowsze xeony z 8 portami PCI-Ex do tego 4 najpowerniejsze xeony i 4 karti ATI + 4 Karty NV :D do tego tak ze 64GB ram i macierz RAID na dyskach SAS 15krpm. Redundantne zasilacze i UPS.

A jak można w ogóle to idealny byłby zestaw takich maszyn w szafach rackowych w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Wsadzić 8 graf do kompa, to już lekki hardcore :)
A czy coś lepszego jako MB i CPU ? Znajdzie się?

Troll81

#9
www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813182174
www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813188070

Cyfron

ale te chyba nie są lepsze, bo są na 2 procki  ???

Troll81

#11
4 prockowe z reguły nie maja tylu portów PCI-ex a jeśli mają to często x8 zamiast x16

www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813151219

oczywiście przy uzyciu piłkimożna wetknąć w nie karty X16 :D ale traci się gwarancję :D

apohawk

Na tych S2Q chętnie bym łapki położył i pobawił się tym portowanym linuxem.
http://www.tilera.com/solutions/cloud_computing
No good deed goes unpunished.

Cyfron

#13
Cytat: Troll81 w 09 Sierpień 2011, 17:53
4 prockowe z reguły nie maja tylu portów PCI-ex a jeśli mają to często x8 zamiast x16

ww.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813151219

oczywiście przy użyciu piłkimożna wetknąć w nie karty X16 :D ale traci się gwarancję :D

Tylko to jest płyta serwerowa, a była dyskusja i kilkakrotnie powtarzano, ze rozwiązania serwerowe nie są tak wydajne jak normalne desktopowe.

Czy na prawdę tak trudno dobrać najlepszy sprzęt bez limitu kasy?  :wacko:

Może rzeczywiście jakieś i7 najszybsze, do tego płyta główna i kilka grafik będzie szybsze niż ten zestaw?
czy xeony czy phenomy?

Troll81

4prockowe sa juz tylko serwerowe. Najwięcej procków w domowych rozwiązaniach to 2 fizyczne CPU.

Cyfron

No to jak z tą idealną konfiguracją dającą miliardy punktów dziennie, bez znaczenia prąd, koszt i ciepło? 8)
ktoś konkretny zestaw może przedstawić, bo się tutaj podzieliło, że 4 procki, ale to rozwiązanie serwerowe, przez co nie tak wydajne jak desktopy - więc nie wiem, czy lepiej 4 CPU ale serwerowe, czy 2CPU ale desktopowe? no i jakie procki konkretnie, jakie płyty i jakie grafy (bo ram, PSU, hdd to rzeczy raczej wtórne)

Troll81

RAM i PSU to wcale nie taka wtórna rzecz.

odpowiem tak dobry quadzik od intela i płyta która łyknie co najmniej 8gb ram i dwie grafy. Do tego PSU które toto udźwignie razem powinieneś się zamknąć w koszcie rzędu 2000 za komputer no i z tysiączek za grafę. W sumie jakieś 3k

Cyfron

no ale mam do wydania np 10-15 tys PLN - i co - jedyne wyjście to kupić 5x to? odpada - musi być to w jednej budzie...

Troll81

no to jak musi być w jednej budzie..... a może to być jedna szafa rack? nawet taka niziuteńka? 5 kompów wejdzie w 20U :D i mówie to całkiem serio....

ryszard.korczyk

Może coś na nowych CPU intela? i7-3960X sam procesor to 4kPLN.

Troll81

wedługmnie to juz przerost formy. Juz wolałbym kilka silnych lapków w obudowę od PC zmieścić :D taki homemade blade....

andy101fah

#21
W świecie folding@home najmocniejsi gracze używają maszyn 48 rdzeniowych.

http://foldingforum.org/viewtopic.php?f=55&t=16797&hilit=top+bigadv
http://imageshack.us/photo/my-images/571/fahy.jpg/

Na tej płycie jest 1 slot PCI Express, wystarczy dołożyć mocarną grafikę i mamy zestaw marzeń.

http://www.tyan.com/product_SKU_spec.aspx?ProductType=MB&pid=670&SKU=600000180
http://www.tyan.com/support_download_cpu2.aspx?socketid=24
http://www.tyan.com/product_SKU_spec.aspx?ProductType=BB&pid=434&SKU=600000186
Specs:

4x AMD Opteron 6176 (2.2 GHz, 12-core)
32x 4 GB Kingston DDR3-1333 ECC Reg.
OCZ Agility 2 240 GB SSD SATA
WD 2TB 7.2krpm SATA
Corsair 1kW PSU
Cooler Master Stacker 810 case

Jeżeli chodzi o obliczenia z wykorzystaniem większej ilości grafik to jedyny wybór to :

http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2010/08/17/evga-classified-sr-2-review/1
http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2010/08/17/evga-classified-sr-2-review/12
EVGA SR-2
Intel® Xeon® Processor X5680 (12M Cache, 3.33 GHz, 6.40 GT/s Intel® QPI)
@ 4,5 GHz
6x 4GB
GeForce GTX 580
4-way SLI - Point of View
chłodzenie noctua nh-u12p


lukaszja

Cytat: andy101fah w 15 Grudzień 2011, 18:54
Jeżeli chodzi o obliczenia z wykorzystaniem większej ilości grafik to jedyny wybór to :
http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2010/08/17/evga-classified-sr-2-review/12
EVGA SR-2
(...)
4-way SLI - Point of View

Sloty PCIe są bardzo blisko siebie. Karty - pękate i baaardzo gorące. Miejsca na wentylację - tyle co nic :( Nie jestem pewien, czy taki układ podoła 24/7 :dunno:
Choć zamysł bardzo zacny!

Tomasz R. Gwiazda

no wsadzic 4 karty to jedno

ale nawet przy dwoch i takim upychaniu to dlugiego zycia nie maja...

trzeba WC raczej do tego

andy101fah

Jest możliwa praca 4 grafik na płycie EVGA SR-2, wymaga jedynie dobrze wentylowanej obudowy z zasilaczem na dole. SR-2 ma standardowy wymiar ATX więc wybór obudowy jest dowolny.

Rekomendowane obudowy do 4 way sli to np:

CoolerMaster CM 690 II Advanced RC-692-KKN2
LIAN LI PC-V2010A/B

http://www.lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=208&cl_index=1&sc_index=25&ss_index=61&g=spec
http://www.angela.pl/p5753,coolermaster-cm-690-ii-advanced-rc-692-kkn2.html

Oczywiście najciszej i najwydajniej to woda na procesor i grafiki


Tomasz R. Gwiazda


CoolerMaster CM 690 II Advanced RC-692-KKN2

jest fajna, ale nawet przy 1 grafie jest tam ciasno


Mysle ze przy 4 kartach i chlodzeniu powietrzem to zrobic przekladke jakas i tasmami wyprowadzic dwie karty, ale wtedy obudowa musiala by byc 2x szersza i miec mozliwosc przykrecenia kart jedna nad druga


MarcinB

#26
Wszystko powyżej I7 2600k nie ma uzasadnienia ceny do wydajności także nawet bez limitu kasy bym sobie darował. A co do reszty to  4 karty  z cudami i dobre chłodzenie.


Edit. Te 4 karty to by były 560Ti . Najlepszy stosunek ceny ,poboru prądu do mocy.