Test słuchu, czyli jak stare są twoje bębenki....

Zaczęty przez Troll81, 13 Kwiecień 2012, 11:15

Troll81

http://www.youtube.com/watch?v=LkTblVZtNe8&feature=related tutaj można przeprowadzić zgrubny test. ja przy 14khz wymiekam

http://www.youtube.com/watch?v=h5l4Rt4Ol7M&feature=related tu test dokładniejszy. przy 13550 zaczynam słyszeć dźwiek

po włączeniu noise cancellingu na słuchawkach zaczynam słyszeć dźwięk przy 14920hz :D

http://www.youtube.com/watch?v=4G60hM1W_mk tu żadnego problemu 20 jest słyszalne.... oczywiście należy brać pod uwagę że nie sa to testy kliniczne, wiele zależy od naszej karty muzycznej, słuchawek itp. np czy w ogóle nasze słuchawki odtworzą daną częstotliwość... ale pojęcie daje....

Cyfron

Słuchawki raczej wszystkie powinny dać sobie rady.
Ja wiem, że nie słyszę powyżej 13,5kHz :)

Szopler

Niestety te filmiki to lekki fake bo kompresja YT tnie wysokie częstotliwości.
Z *.wav 15kHz nieco lepiej słychać niż tutaj...

lolek

Ja zaczynam słyszeć przy 14200

Ale słuchawki z niższej półki więc test mała wiarygodny...

phobos

Ja słyszę już 16,2kHz. Wiek robi swoje jak widać.

lolek

Jesteś rok młodszy ode mnie...tyle że słuchawki za 50PLN mogą wyższych częstotliwości nie obsługiwać poprawnie

phobos

Możliwe. Chociaż moje też do extra klasy nie należą. Creative ep-630. Na głośnikach słyszę tak samo.

Cyfron

Rok różnicy to praktycznie żadna różnica.
Nie wszystkim tak samo szybko tego słuchu ubywa, więc takie pomiary raczej są dla samego siebie, a nie po to, aby się licytować, kto więcej potrafi :)

Troll81

Phobos tyj estes rocznik 87 to dopiero co ćwiercwiecze obchodzisz...

mnie raczej informuje to o tym jak bardzo słuch utraciłem.... jestem na poziomie 50 latka :(

phobos

Mówiąc, że wiek robi swoje własnie miałem na myśli że straciłem póki co nieco mniej słuchu niż przeciętny forumowicz, bo pamiętam ankietę odnośnie wieku i wyszło tam, że chyba średnia to coś koło 30tki.
Z resztą te "testy" to i tak jest tylko ciekawostka bo od zakresu słyszalnego bardziej w życiu przydaje się czułość w częściej używanych częstotliwościach a tego na yt raczej nie zmierzymy  ;)

PoznanskaPyra

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

xelexin

 


Troll81


gregre

#13
ja również około 16,2kHz słyszę a słuchawki za 15 pln z Tesco :P

edit: na głośnikach (prawie na full głos) przy 18kHz słychać pykanie ale ciągły dźwięk dopiero przy 16,2kHz

michaou

przy 16,2 usłyszałem. A, najpierw puściłem na głośnikach bo nie mogłem znaleźć słuchawek. Wrażenie było dziwne. Najpierw poczułem ukłucie w uszach (jakieś 15,8 kHz) i zaraz potem usłyszałem dźwięk wysokiej częstotliwości. ;)
Mała porada - nie należy dużo się bawić z wysokimi częstotliwościach gdyż można się szybko dorobić bólu głowy.

eyu


armar

Cytat: Troll81 w 13 Kwiecień 2012, 18:59
zaczynam normalnie w kompleksy wpadać....

XD
Ja też nie słyszę powyżej 14 kHz, ale nawet jakbym słyszał tylko do 8 kHz, to bym się tym nie przejmował, bo to już są nieprzyjemne piski.
Zresztą - ile instrumentów muzycznych zagra powyżej tej częstotliwości?

Cyfron

Cytat: Troll81 w 13 Kwiecień 2012, 18:59
zaczynam normalnie w kompleksy wpadać....

kompleksów można dostać, jak podczas wycieczek jakiś dzieci (podstawówka) robiłem podobne testy w laboratorium - one to słyszą do 20k  :wacko:

Troll81

albo np dzieci w szkole mają dzwonek w komórce.... na częst 16kHz a nauczyciel nie słyszy....

michaou

Cytat: armarB@P] link=topic=7223.msg186183#msg186183 date=1334386612]
Cytat: Troll81 w 13 Kwiecień 2012, 18:59
zaczynam normalnie w kompleksy wpadać....

XD
Ja też nie słyszę powyżej 14 kHz, ale nawet jakbym słyszał tylko do 8 kHz, to bym się tym nie przejmował, bo to już są nieprzyjemne piski.
Zresztą - ile instrumentów muzycznych zagra powyżej tej częstotliwości?


to zrób eksperyment, wrzuć płytę z muzyką (płytę CD, żadne tam mp3 z okrojonymi częstotliwościami) do urządzenia które posiada szerokie możliwości korekcji dźwięku. Zacznij usuwać częstotliwości od najwyższych aż dojdziesz do 8kHz. Zobaczysz o co chodzi.

armar

Chodzi o harmoniczne. :)
Z płyty CD to chyba trochę za mała częstotliwość próbkowania do takich testów, bo przy próbkowaniu 44 kHz dla częstotliwości np. 11 kHz wchodzą raptem 4 sample, czyli w skrajnych przypadkach mogą to być wartości zerowe i maksymalne z przebiegu fali.
W każdym razie nadal się nie martwię ubytkami słuchu. :)

goofyx

Nic nie wiem co wy do mnie mówicie ;p
Pogubiłem się ;)

ps.: jeszcze mi w głowie piszczy po tym teście;p