Tworzenie projektu... czyli powstanie i ewolucja Enigma@Home

Zaczęty przez TJM, 27 Lipiec 2007, 16:22

TJM

Nowy skrypt - najlepsi uczestnicy w ciągu ostatnich 24h:

http://www.enigmaathome.net/show_topuser24h.php

btw, nie wydaje wam się, że RAC teamów jest mocno zaniżony ?

http://www.enigmaathome.net/top_teams.php?sort_by=expavg_credit

zastanawiam się czy nie ma jakiegoś buga w update_stats wersji serwera z której korzystam - licząc kalkulatorem i patrząc w archiwum statsów doszedłem do wniosku, że RAC zaczął spadać w czasie przybliżonym do ostatniego upgrade softu serwera...

Btw, od wczoraj serwer śmiga z nowym procem - AMD Phenom 9850 teraz jeszcze tylko upgrade RAMu, korekcje z dyskami i powinno być za*****cie  ;D

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

KrzychuP

Czy ktoś może sprawdzić, czy u niego też się tak dzieje:

Po zalogowaniu do BAM zmieniam przydział zasobów i po akceptacji tylko Enigma wywala komunikat o stanie ostatniej aktualizacji "Project server error".
Po zalogowaniu na stronie Enigmy rzeczywiście nie zmieniła się wielkość przydzielonych zasobów.

Wina to BAMa czy serwera Enigmy?

TJM

Może BAM używa złego adresu ? Od jakiegoś czasu www.enigmaahome.net to jedyny poprawny

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


TJM

Się mi zjadło T w adresie :D
W każdym razie chodzi o to, że enigma.no-ip.net nie działa do końca poprawnie, dwie domeny wydłużają konfig proxy 4-krotnie i zwalniają serwer, więc ze starej zrezygnowałem.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Spoksik. Sam dumam nad własnym serwerkiem. Ale oleję płacenie za domenę :D wystarczy zewnętrzny IP :D

Pigu

Cytat: TJM w 16 Wrzesień 2008, 20:38
Może BAM używa złego adresu ? Od jakiegoś czasu www.enigmaahome.net to jedyny poprawny

oficjalna dezinformacja ;D

AiDec

Cytat: Pigu w 17 Wrzesień 2008, 13:41
Cytat: TJM w 16 Wrzesień 2008, 20:38
Może BAM używa złego adresu ? Od jakiegoś czasu www.enigmaahome.net to jedyny poprawny

oficjalna dezinformacja ;D

Zwolennik teorii spiskowych hi hi :P. A `Zeitgeist` ogladasz codziennie przed snem? :P



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81


Bober

Film. Mnie najpierw śmieszył a potem mnie zirytował. Ale obejrzeć można  :P

Pigu

możesz zobaczyć co się dzieje z captchą podczas zakładania profilu? wszędzie się udało, tylko enigma mówi:
Cytatmissing or bad parameter: response2

emik



Troll81

musisz wpisać choć jeden znak w polu  co sądzisz o projekcie. Wałek pojawia sie taki w kilku projektach.

Pigu


Troll81


KrzychuP


TJM

No to zaczynam z powrotem przeprowadzkę na stałe do domu :D Dziś jadę z większością klamotów, w poniedziałek wracam po resztę rzeczy i żeby załatwić jeszcze parę spraw i w sobotę powrót.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Enigma projektem października - liczymy na Ciebie TJM. Niech serwery pracują pełną parą ;).

TJM

Serwer od czasu upgrade procesora ma się bardzo dobrze i nigdy nie chodził tak sprawnie jak teraz  ;D Muszę jeszcze tylko dorzucić więcej RAMu, bo duże bazy są bardzo żarłoczne i wygląda na to, że wydajność rośnie z kwadratem ilości pamięci - przy 4GB serwer śmiga prawie 4 razy szybciej niż z 2GB; potem jeszcze zrobić kilka zamianek z dyskami i powinno na jakiś czas wystarczyć.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

IThorne

Ja mam kilka pytań odnośnie obecnej sytuacji projektu.

Ile procent zadań zostało juz zrobionych i na jak długo przewidywany jest żywot projektu?

Czy prędkośc projektu zależy od szynkości proca? A może tak samo liczy na słabszych maszynkach jak SHA-1 czy ABC?

Czy punktacja zależy od benchmarka menagera czy jest z góry przypisana do próbki?



TJM

Cytat: IThorne w 27 Wrzesień 2008, 14:16
Ja mam kilka pytań odnośnie obecnej sytuacji projektu.

Ile procent zadań zostało juz zrobionych

Dla aktualnie dostępnych zadań (nie licząc testowych) masz aktualne informacje w server_status


Cytat
i na jak długo przewidywany jest żywot projektu?

Na to pytanie niestety nie znam odpowiedzi, na pewno można się spodziewać że co najmniej kilka-kilkanaście miesięcy

Cytat
Czy prędkośc projektu zależy od szynkości proca? A może tak samo liczy na słabszych maszynkach jak SHA-1 czy ABC?

Oczywiście, że zależy od szybkości - szybsza maszyna przemieli więcej zadań w tym samym czasie i oczywiście dostanie więcej punktów. Procesory Intela mają znaczną przewagę nad AMD, ze starszych proców PIII bardzo dobrze się tu nadają.

Cytat
Czy punktacja zależy od benchmarka menagera czy jest z góry przypisana do próbki?

Punkty za zadanie są z góry ustalone, nie licząc testowych jest 8 typów zadań (po 4 na każdy rodzaj workunitów), przy czym hceyz typ 3 i awgly typ 2/3 dostępne są tylko dla maszyn z szybkimi procesorami.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Mori

Cytat: TJM w 27 Wrzesień 2008, 19:40Dla aktualnie dostępnych zadań (nie licząc testowych) masz aktualne informacje w server_status

A dorzuciłbyś tam takie staty jak na http://stats.distributed.net/project/ogr_status.php ? Tj. bazując na szybkości z dnia poprzedniego, wydzielić ilość wszystkich workunitów i podać, ile dni jeszcze pozostało? Zdaję sobie sprawę, że możemy trafić na rozwiazanie wcześniej (bo możemy, prawda?), że te dane nie będą dokładne, ale to i tak uatrakcyjniłoby całość.

TJM

Takie coś jest do zrobienia, ale miałoby spory margines błędu, ze względu na to że zadania mają różną długość a ile jakiego rodzaju pozostało mogę tylko zgadywać - śledzenie tego przekracza moje możliwości sprzętowe. Dopóki zadań jest dużo margines błędu byłby w miarę mały (kilka %) ale pod koniec sięgałby pewnie wielkości rzędu 50% albo i więcej.

Na razie pracuję nad tabelą przechowującą wyniki użytkowników i teamów z ostatniego dnia, tygodnia i miesiąca - taki trochę niestandardowy ranking, do tego umożliwiający wybranie konkretnej daty od której statystyki miałby pokazywać.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Mori

Cytat: TJM w 27 Wrzesień 2008, 20:54
Takie coś jest do zrobienia, ale miałoby spory margines błędu, ze względu na to że zadania mają różną długość a ile jakiego rodzaju pozostało mogę tylko zgadywać - śledzenie tego przekracza moje możliwości sprzętowe. Dopóki zadań jest dużo margines błędu byłby w miarę mały (kilka %) ale pod koniec sięgałby pewnie wielkości rzędu 50% albo i więcej.

Ale mimo wszystko - to jest cool & trendy. Masz w statach w sumie ilość próbek zrobionych w ciągu ostatniej godziny... No to all probki/last hour probki =: ilosc godzin do konca projektu. *3600 =: sekundy. + time() =: unix timestamp konca. -> gmdate() =: data ukończenia!

Będzie to aktualne na tyle, na ile możliwe jest utrzymanie stałej wydajności. Czyli średnio, but who cares. Da to jakiś pogląd na wszystko.

Machloj

TJM - mam takie małą wątpliwość - jeśli jest optymalizacja, która liczy szybciej ten projekt dlaczego nie przeniesiesz jej do głównej aplikacji liczącej? dzięki temu my nie musielibyśmy się bawić w instalowanie optymalki, a sam projekt przeliczyłby się szybciej (oszczędność czasu innych CPU) oczywiście można by wtedy podnieść lekko punktację :)

Bober

Z tego co wiem jest to po prostu trudne do zrobienia.

Tymczasem Enigma nie działa  :(

EDIT: już działa  :D

TJM

Pliki wykonywalne są różne dla różnych procesorów, nie ma szans udostępnić ich jako domyślnych. Można by było jedynie stworzyć kilka aplikacji wybieranych w ustawieniach, ale to z kolei spowodowałoby ogromne komplikacje po stronie serwera - osobne kolejki zadań dla kaźdego procesora i platformy.

Wczorajszy pad to długotrwały brak zasilania, tego niestety nie da się przeskoczyć.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Mori

A co z moją propozycją? xD

Poza tym skoro już Enigma jest projektem miesiąca, to może pokusiłbyś się, TJM, i zorganizował jakiś wyścig? Przy okazji więcej osób by się projektem zainteresowało, jakby było info o wyścigu na Boincstats.com

TJM

Póki co jestem w trakcie pakowania swoich gratów i w piątek jadę na stałe do domu - od soboty prace nad projektem się rozpędzą.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

TJM a może przejąłbyś NHAH ?? ponoć Brian chce oddać projekt :D

buninek

Czy jest szansa na optymalizowaną wersja pod linuksa zlinkowaną statycznie?

Zlinkowałem statycznie używając kompilatora intela. Niestety podmieniona aplikacja
wywaliła dwie próbki.
http://www.enigmaathome.net/result.php?resultid=943167
http://www.enigmaathome.net/result.php?resultid=943085
Bez udziału boinca działa ok.

Kompilowana gcc (linkowana dynamicznie) również ok.

TJM

Gdzieś na forum projektu powinny być statyczne exeki z kompilatora intela, pamiętam źe gdzieś wrzucałem. Jeśli nie ma, to zrobię w sobotę nowe.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

buninek

#512
Byłbym dźwięczny. :)

Wydajność proców AMD w tym projekcie to faktycznie cienizna. :(
Jednakowoż pod windowsem i linuksem.

Pigu

Cytat2008-10-02 23:27:15|Enigma@Home|Sending scheduler request: To fetch work.  Requesting 2585844 seconds of work, reporting 0 completed tasks
2008-10-02 23:27:21|Enigma@Home|Scheduler request completed: got 0 new tasks
2008-10-02 23:27:21|Enigma@Home|Message from server: No work sent

chlip?

REPAIRMAN

Cytat: Pigu w 02 Październik 2008, 23:30
Cytat2008-10-02 23:27:15|Enigma@Home|Sending scheduler request: To fetch work.  Requesting 2585844 seconds of work, reporting 0 completed tasks
2008-10-02 23:27:21|Enigma@Home|Scheduler request completed: got 0 new tasks
2008-10-02 23:27:21|Enigma@Home|Message from server: No work sent

chlip?

To samo mam na dwoch PC , niedosc ze liczy probki i nic nie ubywa wiec odinstalowalem projekt na nich  podpialem sie na nowo i teraz to  heh to ci fjanie mi policzylo jedna probka oddana przez dwa dni  za 8 punktow :D

Nic szkoda wracam do liczenia czego innego

Pigu

eni w standardzie nie ma zdaje się paska postępu, mi już działa - wstrzymałem gpugrida i pobrało

Bober

#516
Teraz już jest. Powinien działać.

@REPAIRMAN napisz coś więcej - co znaczy, że przez 2 dni jedną próbkę policzył? Tzn. że liczyłeś coś innego, czy że Enigma nie chciała ci przesłać zadań i komp się nudził? Czy próbki były przetwarzane a jednak nic się nie działo?

Mori

Cytat: Pigu w 03 Październik 2008, 00:34eni w standardzie nie ma zdaje się paska postępu

Ano, w niezoptymalizowanej defaultowej aplikacji dla starych zadań (nie awg) paska postępu nie ma. Mimo to TJM twierdził, że normalnie się to liczy. No próby update'u tego "nowszych" wersji ale bez optymalek (takowych na mojego A1GHz nie ma) wywalają tylko próbki.

Niemniej przy pełnym przejściu na optymalki liczy bezproblemowo (na A64).

maxim


buninek

TJM udało mi się uzyskać ok 20% wzrost wydaności na AMD X2 z użyciem
kompilatora gcc 4.3.2 pod x86_64. W stosunku do aplikacji pobranej z
http://tjm.boo.pl/enigma/app/app_test_522.tgz. Nic mi nie wiadomo pod jakie porcesory kompilowana (sse3?).

                          jest     było
hceyz72_0        1820    2260
hceyz72_1        3130    3940

Może warto jeszcze powrócić do gcc i próbować zmienić "standardową" wersję aplikacji dla procesorów AMD.
Trudno mi stwierdzić czy taki sam efekt będzie w przypadku x86.
Troszkę się dziwię, że tak zachwalasz przyspieszenie liczenia na linuksie.
Przeglądając wyniki poszczególnych hostów nie widzę takowych. Mam wrażenie, że są dużo niższe niż pod windowsem i
nie mam tu na uwadze tylko amd, ale również intela. Pokaż mi te hosty linuksowe, które mają tą 40% przewagę nad
windowsowymi. Widocznie 98% liczących jedzie na aplikacji jaką zassa manager boinca.

Amd to już zupełnie inna liga. Jedyny komputer z w miarę dobrymi wynikami to chyba ten
http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=7888