Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Superkomputer

Zaczęty przez tito, 11 Wrzesień 2007, 17:33

tito

http://www.in4.pl/komentarze_AMD_i_SUN_pracuje_nad_superkomputerem,14141.htm

To byłaby taka sama wydajność jak platformy BOINC. :/ Szczerze powiedziawszy to, że BOINC jest w tej chwili najszybszy na świecie (jeśli uznać platformę jako superkomputer), jest jednym z powodów dla których liczę. Chyba muszę coś pomyśleć o upgradzie kompów...

gigi2000

http://technowinki.onet.pl/2,0,1565477,1,1,artykul.html
fajny material o super maszynkach, w 2011 ma powstac "kompik" z moca 20 petaflopsów !  :respect: moc komputerow z top500 od 20 lat rosnie wykladniczo... pamietacie jak jeszcze kilka lat temu liczylo sie seti na 486? ...

Troll81

niektórzy nadal liczą :D btw jaki projekt dobrze pociągnie na amdk6 II 450?? ew na podobnej prędkości intelu??

AiDec

Enigma zawsze i wszedzie :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

buninek

Cytat: Troll81 w 10 Lipiec 2009, 10:59
niektórzy nadal liczą :D btw jaki projekt dobrze pociągnie na amdk6 II 450?? ew na podobnej prędkości intelu??

Liczyłem przez około 3 miesiące na amdk6 II 500. Droga przez mękę. Nie obsługuje sse.

Dobrze wspominam jedynie okres w którym milka karmiła go tak samo jak najszybsze procki, czyli dawała po równo wszystkim 2500 punktów na rdzeń. XD Ba w chroocie kopilowało się jednocześnie gentoo.

Poźniej to się zmieniło i spadło do ok 100-130 punktów na dzień.
W enigmie był wstanie wyciągnąć 40-50 pkt. ;D


Troll81

hm.... czyli mówiśz by mu załadować milkę :D a ile robi jedną WU??

nikt tego kompa nie chce a mnie go żal na śmietnik wyrzucać...

buninek

Obecnie nie liczę. Nie mam pojęcia. W pewnym okresie punktacja w tym projekcie zmieniała się dwa razy na tydzień.

Sugeruję tylko tyle, że ten proc nie nadaje się zbytnio do liczenia.

Na amd x2 4200 jestem w stanie przeliczyć przez 12h tyle co on będzie mielił w przeciągu miesiąca. XD

Troll81

wiem. Ale szkoda mi kompa na śmieci... może chce go ktoś na router?? ładną ma obudowę i w ogóle zadbany jest.

buninek

Na router, serwer, serwer plików jakieś emule, torrenty i coś tam jeszcze nadaje się jak najbardziej. Główna zaleta bardzo małe zapotrzebowanie na energię.

Tomasz R. Gwiazda

na takie zabawki to proponuje kupic plytke z Atomem :)
to naprawde malo ciagnie :)


misiek

Niedługo BOINC będzie miał możliwość sporego przyspieszenia pod Windows 7 i Vista. Niestety pod Linuksami będzie to raczej nieosiągalne chyba, że ktoś zabierze się za przygotowanie odpowiednich modyfikacji dla klientów pod Lnx.
O co chodzi? Otóż z premierą Windows 7, premierę będzie miał także Direct X 11 (także dla Visty). Pomijając kwestie rozrywkowe czyli poprawę grafiki etc, DX11 wprowadza możliwość programowania shaderów przy pomocy bibliotek DX (czyli powiedzmy, że normalne programowanie które programiści mają już w dużym stopniu "obcykane").
Jest to porządny kopniak w CUDA, która to technologia wymaga wyspecjalizowanego programowania przy użyciu jakichś tam sobie bibliotek, czy środowisk Nvidii (nie wiem dokładnie, bo nie programuję).
Z tego powodu zapewne AMD nie wprowadza swojego odpowiednika CUDA - bo po co skoro w DX11 będzie to w standardzie?

Co ciekawe DX11 i obliczenia na GPU z jego wykorzystaniem, jest tak samo dla kart AMD jak i Nvidia, czyli oprogramowanie napisane ze wsparciem dla obliczeń GPU będzie w tym przypadku kompatybilne z wszystkimi obozami produkującymi karty graficzne zgodne z DX11 (szybciej będzie to zapewne AMD).

Kolejna rzecz to Intel Larabee. Intel przygotowuje karty graficzne zbudowane w architekturze x86, dzięki czemu programowanie obliczeń na karcie graficznej będzie dokładnie takie samo jak dla zwykłego CPU - tym samym jeszcze łatwiej będzie przenieść obliczenia z CPU na GPU, a prawdopodobnie w tym przypadku nie będzie to wymagało implementacji ze strony producenta programu - za przeniesienie obliczeń odpowiadać mogą tylko sterowniki karty!

Tak więc moi drodzy, może i superkomputery rosną w siłę - taka kolej rzeczy. Ale nasze domowe komputery rosną w nią nie wolniej ;)

Troll81

ale płytka z atomem kosztuje tyle co 8 letni rachunek za prąd mojego złomika :D

Jesli chodzxi o nowinki microsoftu to uwierzeę jak zobaczę :D a karty graficzne na architekturze x86 to będą wolniejsze niż obezne integry intela :) jyż cyrix próbował różnych dziwnych myków z grafiką na procu (media GX) i mu nie wyszło..

misiek

Wydajność Larabee to podobno odpowiednik GTX260... z tego co wiem, to architektura x86 odnosi się przede wszystkim do zestawu instrukcji i arytmetyki. O ile pamięć mnie nie myli to w larabee ma być n rdzeni i uproszczona konstrukcja przystosowana do prostych i szybkich obliczeń typowych dla GPU (wyższa wydajność kosztem mniejszej dokładności - choć mniejsza dokładnośc to oczywiście pojęcie względne).

Co do DX11 i zapowiedzi MS, to zgodzę się że z tą firmą jest tak jak napisałeś: "jak zobaczę to uwierzę", jednak mnie zastanawiała zawsze bierność AMD w kwestii konkurencji dla CUDA, a informacja o implementacji odpowiednika tej technologii w DX11 może być wyjaśnieniem tego podejścia do sprawy ;)
AMD już przy DX10.1 wprowadziło obsługę tych bibliotek z biegu, NV wprowadza DX10.1 dopiero teraz, jak na horyzoncie jest DX11 (teoretycznie 13 lipca to premiera Win7 w wersji RTM).

sesef

Cytat: misiek w 10 Lipiec 2009, 13:30Z tego powodu zapewne AMD nie wprowadza swojego odpowiednika CUDA - bo po co skoro w DX11 będzie to w standardzie?

Ależ AMD ma swoje (nawet bardziej wydajne) rozwiązanie nazywa się ATI Stream SDK i na jego podstawie powstała optymalka do MilkyWay, a w niedalekiej przyszłości powstanie aplikacja do AP27 (mam nadzieje)

Troll81

A jeszcze zanim się nvidii przyśniły cuda to istniało CTM (close to metal) od ATI na karty 1900 a sama technologia zrodziła się już w 2005 roku (przynajmniej wtedy jakoś o niej usłyszałem. Po prostu Nvidia lepiej reklamuje swoje CUDA i wiecej kasy na to przeznacza (wide GPUGrid który twierdzi że ich aplikacja jest zbyt skomplikowana dla kart ATI.... ale prawie identyczna aplikacja F@H już działa na ATI i na NV a hula naawte na moim 3650 na AGP)

sesef

Cytat: Troll81 w 10 Lipiec 2009, 14:53wide GPUGrid który twierdzi że ich aplikacja jest zbyt skomplikowana dla kart ATI....

Nie to programisci BOINC twierdza ze ATI Stream jest zbyt skomplikowane i bez supportu ATI nie są w stanie tego dodać do BOINC  XD  XD

misiek

Cytat: sesef w 10 Lipiec 2009, 14:44
Cytat: misiek w 10 Lipiec 2009, 13:30Z tego powodu zapewne AMD nie wprowadza swojego odpowiednika CUDA - bo po co skoro w DX11 będzie to w standardzie?

Ależ AMD ma swoje (nawet bardziej wydajne) rozwiązanie nazywa się ATI Stream SDK i na jego podstawie powstała optymalka do MilkyWay, a w niedalekiej przyszłości powstanie aplikacja do AP27 (mam nadzieje)

Tak wiem o tym. Z tym że cuda to mechanizm który można już lepiej kontrolować (implementacja w sterownikach, wsparcie dla programistów itp.). ATI Stream to "przyczajony tygrys" ;) Nie pakują kasy w marketing obliczeń na GPU, bo pewnie jak wejdzie DX11 i wsparcie dla przetwarzania dla GPU to wyjdzie czarno na białym że AMD lepiej sobie radzi ;) Ciekawe tylko czy wyjdzie odpowiednik Tesli od AMD...

OxyOne

Cytat: misiek w 10 Lipiec 2009, 16:40
Ciekawe tylko czy wyjdzie odpowiednik Tesli od AMD...

Jest poszukaj...podpowiem FS
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

sesef

Cytat: misiek w 10 Lipiec 2009, 16:40
Cytat: sesef w 10 Lipiec 2009, 14:44
Cytat: misiek w 10 Lipiec 2009, 13:30Z tego powodu zapewne AMD nie wprowadza swojego odpowiednika CUDA - bo po co skoro w DX11 będzie to w standardzie?

Ależ AMD ma swoje (nawet bardziej wydajne) rozwiązanie nazywa się ATI Stream SDK i na jego podstawie powstała optymalka do MilkyWay, a w niedalekiej przyszłości powstanie aplikacja do AP27 (mam nadzieje)

Tak wiem o tym. Z tym że cuda to mechanizm który można już lepiej kontrolować (implementacja w sterownikach, wsparcie dla programistów itp.). ATI Stream to "przyczajony tygrys" ;) Nie pakują kasy w marketing obliczeń na GPU, bo pewnie jak wejdzie DX11 i wsparcie dla przetwarzania dla GPU to wyjdzie czarno na białym że AMD lepiej sobie radzi ;) Ciekawe tylko czy wyjdzie odpowiednik Tesli od AMD...

ATI Stream SDK też jest implementowane przez sterownik, i oni nie bardziej liczą na DX11 tylko OpenCL.

Troll81

NV ma tesle a ATI FireStream

OxyOne

Cytat: OxyOne w 10 Lipiec 2009, 17:54
Cytat: misiek w 10 Lipiec 2009, 16:40
Ciekawe tylko czy wyjdzie odpowiednik Tesli od AMD...

Jest poszukaj...podpowiem FS
Cytat: Troll81 w 10 Lipiec 2009, 18:55
NV ma tesle a ATI FireStream

Trollu cytuje siebie nie bez powodu...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

misiek

Cytat: Troll81 w 10 Lipiec 2009, 18:55
NV ma tesle a ATI FireStream

Faktycznie! Na śmierć o tym zapomniałem! Co do OpenCL to nie był bym taki pewien... mam tutaj na myśli popularność wśró programistów, a trzeba przyznać że DX wypada tutaj lepiej. No i z tego co pamiętam to niedawno były jakieś informacje na temat kompatybilności z OpenCL tylko nie pamiętam czy chodziło o NV czy AMD... :/

wonap

#22
a co powiecie na eksaflopsa?:P
http://niezalezna.pl/article/show/id/35045

poza tym witam;]

Tomasz R. Gwiazda

a w 2020 bedzie jeszcze szybszy.... bujda jakas i reklama dla IBM
jak prototyp ma byc za 5 lat.... to ile generacji prockow zwyklych wyjdzie do tego czasu. Nie mowiac o tych testowych 60cio rdzeniowcach Intela co maja byc dla jednostek badawczych do testow wysylane.

tito

Wyprzedzę Trolla!! Witam i zapraszam do działu "wizytówki" XD.
Jestem szczęśliwy :)
A żeby nie być off topic; Tomku, a co z grafami? Na chwilę obecną BOINC i tak rządzi i jak sądzę, będzie rządził jeszcze trochę.

sesef

#25
Cytat: wonap w 08 Czerwiec 2010, 17:24
a co powiecie na eksaflopsa?:P
http://niezalezna.pl/article/show/id/35045

poza tym witam;]

Może imponująco wygląda 1 eksaflops, ale nawet w dzisiejszych czasach jest to do zrobienie względnie niewielkim kosztem przy pomocy kart graficznych, albo nadchodzących APU. Nie podali zbyt wiele informacji jaka architektura czy PPC czy x86 czy klasyczne CPU czy może APU, a może w ogóle co innego. Polecam obejrzeć ten filmik od 58 minuty http://www.ustream.tv/recorded/7382763 to demo jest renderowane z nienaganna ilością klatek na procesorze do notebooka z TDP 25-40W przyjmując, że AMD trochę to podkolorowało jak zawsze to bywa przy jakiś pokazach itp i realnie jest z tego może 75% to i tak jest to ogromny skok, niech taki procesor ma wydajność jak obecny GPU ze średnio niskiej półki np Radeon 5570 wydajność 520 GFlops. Najszybszy obecnie superkomputer Jaguar posiada 37376 procesorów, więc składając taki superkomputer oparty o taką samą ilość APU daję ogólną wydajność prawie 19,5 eksa flopsa. Jak widać poskładanie takiego superkomputera jest możliwe praktycznie teraz, procesory trafią na rynek na początku roku 2010.

Troll81

tito..... muzę kurczę doinwestować w sprzęt.....

goofyx

a ja chcę intela min. 32-rdzenie <- czy ja za dużo chce?

AiDec

To AMDowskie APU, to dla mnie wygladalo jak jedna wielka totalna sciema.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

EDU Enthusiast

Ok, zaczne krotko blue waters to byl projekt ibm z '99 oh tak

kiedy amd skonczy swoj slaby pc zalecam zobaczyc Blue Waters przez ibm'a ktory skonczy swoj nowy projekt w 2011 (prawdopodnie bedzie bawil sie na boincu ten zlom)

aha tak porownajmy smieszne specs amd
AMD vs IBM

CPU's
16 000 Units  vs 300 000 Units
(zapewne AMD x6 po infiniband x16?) vs (IBM Power7 x8 4GHz (max 264.96 GFLOPS na chip))
RAM
100 TB vs 1 Petabyte hehe

reszte sobie daruje bo amd jest smieszny nazywa to super compem?
No tak ale jakims biednym... Intel Nehalem-ex (X7560 series) 8x core jest dosc zblizony Power7 ale wyrabia gdzies ok max 180 GFLOPS na chip.


To co pokazuje AMD jest wrecz smieszne bogatszy czlowiek moglby stwozyc lepszego z intelem uzywajac infiniband by zmappowac I/O's

tito

#30
Czy tylko ja nie zrozumiałem powyższej wypowiedzi?

Edit - wykasowałem coś, aby nie zaczynać starej dyskusji.

goofyx

Cytat: EDU Enthusiast w 09 Czerwiec 2010, 11:41
(zapewne AMD x6 po infiniband x16?) vs (IBM Power7 x8 4GHz (max 264.96 GFLOPS na chip))
264 GFLOPS na czip?
To jak dobrze patrzałem to HD5870 ma jakoś 1300 GFLOPS :)

Reszty wypowiedzi nie za bardzo rozumiem ;)

EDU Enthusiast

Z tego co zrozumialem w tym artykule AMD chcial sie popisac przy Intelu budujac tani super computer. (1szej klasy sprzet oczywscie ale tanio jak na wyzwanie dla Intela)

Co musicie zrozumiec Intel produkuje znakomite tanie plyty do klastrow intel juz dwno nic nie zaprezentowal z seri super computerow ale daje mozliwosc skonstruowania dosc pieknych maszyn gdzie niestety amd wypadnie z biedy.
Intel ostatnio zaprezentowal jak pamietam processor 1THz czy cos takiego ale to tyle na tych pokazach tech~ nikt i tak sobie nie ufa a wszczegolnosci AMD i Intel. Chociaz intel nie widzi amd jako konkurenta w seri klastrow lecz ibm'a.

Infiniband - uzywane do polaczenia fizycznego rackow razem cos jak backplane dla super comp i klastrow bardzo przydatne i szybkie rozwiaznie.

AMD pokazal sie bardzo biednie (pod wzgledem $$) z takim projektem.

Troll81

AMD celuje w troszkę inny rynek :D nie każdy ma pomieszczenie dla superkomputera z 300 000 jednostek przetwarzających i nie każdy potrafi toto schłodzić. tak że nie opluwałbym AMD gdyż to tak jakby porównywać pickupa do TIRa. inne zastosowania. Oczywiście TIR bedzie wydajniejszy kosztowo ale nie każdy potrzebuje TIRa :D

goofyx

Myślę, że Intel zszedł w cień z superkomputerami, ponieważ planuje coś dużego.
Wyobraźcie sobie że AMD buduje superKompy na np.: 300m2 ze swoich Phenomów x6, a Intel zbuduje coś super z procków np.: 80-rdzeni <- łatwo wyliczyć, że zamiast 300m2 i 3MW prądu, będą mogli zużyć nie całe 100m2 i np.: 1MW na maszynę 2x lepszą od superKompów AMD.

EDU Enthusiast

Cytat: Troll81 w 09 Czerwiec 2010, 12:47
AMD celuje w troszkę inny rynek :D nie każdy ma pomieszczenie dla superkomputera z 300 000 jednostek przetwarzających i nie każdy potrafi toto schłodzić. tak że nie opluwałbym AMD gdyż to tak jakby porównywać pickupa do TIRa. inne zastosowania. Oczywiście TIR bedzie wydajniejszy kosztowo ale nie każdy potrzebuje TIRa :D

A dlaczego topia sie lody na biegunach? :D IBM na polnocnym siedzi a Intel na poludniowym biegunie  :respect:

@up
Intel nie zbuduje owego nie ma takich convencjonalnych cpu po 80 cores :P zapewne jesli cos zrobia uzyja mocno podkreconych xeonow X7560 z 12 core'ami <osobiscie watpie ze intel to zrobi bo nie potrzebuje i tak kroloje market standardowy dla klastrow i serverow>

goofyx


PMG

Wiem że chłodzenie któregoś niemieckiego superkomputera jest używane do ogrzewania całego budynku. To tak by uświadomić czytelnikom o jakie ciepło chodzi.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Troll81

IBMowski superkomputer ogrzewa miasto :D

Gdyńska "Galera chyba też oddaje ciepło uczelni....

goofyx

Ja mam świadomość jak się grzeją kompy zwykle , a co dopiero takie z 300tyś procków :D