Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

NAS - co polecacie.

Zaczęty przez Tomasz R. Gwiazda, 13 Czerwiec 2012, 11:34

Tomasz R. Gwiazda

w rozsądnym przedziale cenowym. Do użytku domowego

Wymagania - 2 HDD (RAID) i obsluga duzych dyskow (1-2TB)
Opcje energooszczędne, jesli sie da :)

Chce zeby byl widziany jako Dysk sieciowy, czyli mapowanie Windows
Nie chce instalowac dodatkowego softu zeby sie z tym laczyc, ect.
Nie dla czystego linuxa, musi byc jakims interfacem obudowany
Administracja przez www

opcje automatycznego backupu mnie nie interesuja

z w miare ciekawych taki zobaczylem:
http://allegro.pl/synology-ds212j-serwer-plikow-nas-i2405075133.html
z ciekawostek jest app na Andoid do zarzadzania :)

ewentualnie: wbudowany klient emule, BT, kto wie moze sie przydac.
a takze serwer multimediow (streaming)


innce ciekawe/proponoweane funkcje ???

kaimoon

#1
Ja od 3,5 roku posiadam QNAP TS-209, który w obecnej ofercie jest już starą konstrukcją (w ofercie jest teraz model 212)

2 dyski 1TB - możliwosc zrobienia RAID 0, 1 i 5 jak i JBOD.

Poprzez obsługę paczek QPKG http://web.qnap.com/qpkg.asp - lista aplikacji zainstalowany klient eDonkey oraz BT, a także aplikacje do streamowania muzyki. Szukam jeszcze aplikacji do streamowania filmów z napisami. Do tego wszystkiego stacja multimedialna (oglądanie zdjęć via web), dostęp do plików z poziomu przeglądarki a także dostęp via FTP. Aplikacja na Androida do podstawowych zadań. Najnowsze apki pozwalają dodać do stacji pobierania zadania BT via komórka. Serwer drukarek.

Serwer mam udostępniony via dyndns (stałe IP eliminuje tą potrzebę). Bardzo fajny interfejs oparty na AJAXie, przebudowany od wersji 3.0. Fajni ludzie zlokalizowani wokół forum qnapclub.pl - ogrom informacji do uzyskania a także aplikacji mniej lub bardziej użytecznych.

Możliwe tworzenie uprawnień dla grup i indywidualnych użytkowników, a także stawianie stron internetowych (aplikacje typu phpmyadmin czy joomla są dostępne jako paczki). Rozwiązania backupowe dostępne.

Bardzo polecam - choć uważam, że Synology to praktycznie to samo, może nieco okrojone w stosunku do rozwiazań QNAPa. Cenowo też Synology oferuje trochę niższą cenę.

_Aleksander_

Jako użytkownik troszkę większego QNAP TS-412 w pełni zgadzam się z twoją opinią! Dopracowane rozwiązanie.
Dodam jeszcze tylko, że QNAP ma swoją listę rekomendowanych modeli HDD, co czasem może pokrzyżować plany.

goofyx

Cytat: _Aleksander_ w 13 Czerwiec 2012, 14:47
Jako użytkownik troszkę większego QNAP TS-412 w pełni zgadzam się z twoją opinią! Dopracowane rozwiązanie.
Dodam jeszcze tylko, że QNAP ma swoją listę rekomendowanych modeli HDD, co czasem może pokrzyżować plany.
QNAP TS-412 <- ja myślę nad takim 4x2tb w 2xRaid1 <- taki jest plan

Tomasz R. Gwiazda

sklaniam sie ku: QNAP TS-212

teraz jakie dyski do tego ?
do kompa bym bral normalnie 7200 pytanie czy tu 5400 wystarcza
i co z tymi dyskami ECO/Green ect ? warto to ?

np: Seagate 2 TB Barracuda Green (64MB, SATA/600)  (prędkość obrotowa 5900 obr./min. - tez dziwna w sumie)
WD Caviar Green 1TB WD10EZRX 64MB cache SATA-III


kaimoon: nie masz pojecia ile Twoj zestaw bierze Wat w idle i stress ?


Tomasz R. Gwiazda

a i z fajnych dodatkowych opcji to w tym modelu mozna 2 kamerki IP podlaczyc do monitoringu + jakis soft do tego jest


kaimoon

#6
Nie, nie mam pojęcia ile bierze prądu - tyle, że ja mam procesor 500 Mhz, TS-212 ma 1,2 GHz więc trochę więcej będzie brał.

W tej specyfikacji http://web.qnap.com/pro_detail_hardware.asp?p_id=83 wynika, że w uśpieniu 15W a normalnie 30W, ale nie wiem na ile to miarodajne.

Dyski mam Samsung Spinpoint F1 7200/32MB cache. Wydaje mi się, że im szybsze tym lepsze, szybszy transfer, ale mogę się mylić. Ponadto dużą rolę w transferze odgrywa procesor jednostki, który mam dość leciwy, w nowych modelach jest z tym lepiej.


Tomasz R. Gwiazda

a odczuwasz  przy jakichs operacjach brak szybkiego procka w tym NAS ?
rozumiem ze to glownie przy kopiowaniu duzych plikow

kaimoon

Tak, z racji dużego rozmiaru dysków serwer służy mi za bazę plików źródłowych do obróbki zdjęć (konwersja RAW, obróbka, zapis) jak i montażu filmów - więc dla mnie każdy MB/s więcej transferu to kolosalna różnica (w trybie write mam jakieś 10 MB/s, więc do 40 MB/s które oferuje TS-212 naprawdę bardzo duża różnica - film 700MB kopiuje mi się dokładnie 1 minutę i 15 sekund). Dość powiedzieć, że niektóre filmy HD 1080p mają trudność z odtwarzaniem właśnie przez transfer. Trzeba też pamiętać o tym, że programy działające w tle, czyli np. Transmission do BT czy MLDonkey do eDonkeya będą pożerać jakąś tam część zasobów co też wpływa na wydajność transferu. Mój czas jest na zupełnie wyłączonej z usług stacji.

Reasumując - tak, procesor i mniejsza pamięć moim zdaniem dają mi bardzo odczuć, że mam gorszy sprzęt.

Wiem też, że ogranicza mnie trochę router do niego podłączony, ale dzięki niemu mam wyjście na świat i dostęp do QNAPa ze wszystkich źródeł - w każdej chwili mogę sobie wejść i ściągnąć dla mnie bardzo ważne pliki jak chociażby skany różnych dokumentów, które już wielokrotnie mnie ratowały w najmniej oczekiwanych momentach.

I co ciekawe - mimo mocniejszego procesora poziom zużycia energii TS-212 pozostaje na równi z moim modelem według wszelkich czytanych przeze mnie specyfikacji...

goofyx

Cytat: kaimoon w 13 Czerwiec 2012, 20:56
(w trybie write mam jakieś 10 MB/s, więc do 40 MB/s które oferuje TS-212 naprawdę bardzo duża różnica - film 700MB kopiuje mi się dokładnie 1 minutę i 15 sekund).
700mega w 1m:15s <- jak dla mnie to nie dopuszczalne.
ja w tej chwili mam PCeta postawionego na Widows Home Server z 2x500giga system itp + 4x2tb WD caviar green i się wkór*** jak mi transfer zleci poniżej 35-40mb/s, a zwykle mam w okolicach 55-60mb, zdarza się 80MB ale stosunkowo żadko.
Dodam, że dyski nie są w raidach.

Jeśli rzeczywiście taki NAS ma tak małą wydajność to chyba przestane się zastanawiać nad przesiadką. Myślałem nad TS-419P II albo RND4000.

kaimoon

#10
goofyx porównywanie mojego sprzętu do sprzętu obecnej generacji raczej nie jest zbytnią wskazówką - bardziej należy to traktować w kategorii jak bardzo wszystko się w tej kategorii zmieniło od zakupu mojego modelu (przypomnę - QNAP w tamtym okresie jako NAS najmocniejszy model miał TS-409 z 4 dyskami - wystarczy popatrzeć co mają dzis w ofercie by sobie uzmysłowić jak się rynek zmienił).

TS-419PII ma Marvella 2.0Ghz - http://www.xbitlabs.com/articles/networking/display/qnap-ts419p-ii_6.html#sect1 - testy pokazują bardzo fajną wydajnosć, choć oczywiscie w zależnosci od zastosowań. Raczej powinienes odczuć różnicę.

Tomaszu - dla Ciebie jeszcze lista kompatybilnych dysków - http://www.qnap.pl/index_kompatybilnosc.php

goofyx

Cytat: kaimoon w 14 Czerwiec 2012, 09:35
goofyx porównywanie mojego sprzętu do sprzętu obecnej generacji raczej nie jest zbytnią wskazówką - bardziej należy to traktować w kategorii jak bardzo wszystko się w tej kategorii zmieniło od zakupu mojego modelu (przypomnę - QNAP w tamtym okresie jako NAS najmocniejszy model miał TS-409 z 4 dyskami - wystarczy popatrzeć co mają dzis w ofercie by sobie uzmysłowić jak się rynek zmienił).

TS-419PII ma Marvella 2.0Ghz - http://www.xbitlabs.com/articles/networking/display/qnap-ts419p-ii_6.html#sect1 - testy pokazują bardzo fajną wydajnosć, choć oczywiscie w zależnosci od zastosowań. Raczej powinienes odczuć różnicę.

Tomaszu - dla Ciebie jeszcze lista kompatybilnych dysków - http://www.qnap.pl/index_kompatybilnosc.php
Ja osobiście bardzo sceptycznie podchodzę do benchmarków.
Już nie raz spotkałem się z sytuacją gdzie dwa identyczne sprzęty miały "różną" wydajność w zależności od tego w jakim serwisie był robiony sprzęt, a nie mam zamiaru wydawać jakoś 3,5 tyś na coś co nie będzie wyraźnie wydajniejsze od tego co mam teraz.
Już myślałem nawet nad innym extremalnym rozwiązaniem tzn.: postawić nowszy sprzęt mający 7-8 złącz PCI-e a na tym dokładać dyski hybrydowe na PCIe <- rozwiązanie drogie ale podejrzewam, że wtedy transfer danych będzie ograniczony tylko szybkością kart sieciowych (nawet przy oczywistym założeniu sieci 1gb). Ale wtedy cena czegoś takiego jest horrendalna bo wychodzi ok. 2,5tyś za 1TB dysk czyli jakoś pod 20tyś mogło by się zahaczyć co jest już znaczną kwotą :( i raczej trochę przesadną :(

Troll81

i dyski spięte w RAID po iSCSI do sieci :D

goofyx

po to potrzebuje szybkich dysków w serwerku aby na komputerze móc używać zasobów jak na dysku lokalnym :D
Mam tak teraz, ale transfery 30 mega są fajne ale nie wystarczające :(

Cyfron

czy taki QNAP TS-212 jest dobrym pomysłem na serwer plików, do którego chcę mieć dostęp z internetu, ale na tyle bezpiecznym, żeby trzymać tam dane poufne (nie super tajne, a po prostu opracowania pomiarów dla różnych kontrahentów) ?

goofyx

Cytat: Cyfron w 14 Sierpień 2012, 16:22
czy taki QNAP TS-212 jest dobrym pomysłem na serwer plików, do którego chcę mieć dostęp z internetu, ale na tyle bezpiecznym, żeby trzymać tam dane poufne (nie super tajne, a po prostu opracowania pomiarów dla różnych kontrahentów) ?
nie mialem zadnego qnap, ale czytalem setki zlych opini o dyskach sieciowych tej firmy. Dlatego ja osobiscie bede kupowal chyba synoligy.
Cytat: Cyfron w 14 Sierpień 2012, 16:22
czy taki QNAP TS-212 jest dobrym pomysłem na serwer plików, do którego chcę mieć dostęp z internetu, ale na tyle bezpiecznym, żeby trzymać tam dane poufne (nie super tajne, a po prostu opracowania pomiarów dla różnych kontrahentów) ?

Cyfron

no dobra - a np taki Synology DS212J - jak u niego z bezpieczeństwem?
Nie jestem jakimś specem od konfiguracji, a chciałbym mieć dostęp do tego dysku z neta, ale że będą tam poufne dane, to chciałbym, aby było to jak najbardziej bezpieczne. Da się tak zrobić bez nauki programowania albo stawania na głowie?

syrian

Cytat: Cyfron w 02 Wrzesień 2012, 12:39
no dobra - a np taki Synology DS212J - jak u niego z bezpieczeństwem?
Nie jestem jakimś specem od konfiguracji, a chciałbym mieć dostęp do tego dysku z neta, ale że będą tam poufne dane, to chciałbym, aby było to jak najbardziej bezpieczne. Da się tak zrobić bez nauki programowania albo stawania na głowie?
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-ds212j.html
przeczytaj i duzo sie dowiesz na jego temat :)

Cyfron

ale mi głupio, że o tym nie pomyślałem, żeby wygooglować sobie to  :shame:
na swoją obronę powiem, że jeszcze nie wróciłem w pełni do życia codziennego :D

Troll81

rakija dłuuuugo cie trzyma :D


goofyx

Cytat: Cyfron w 04 Wrzesień 2012, 11:45
Cytat: syrian w 02 Wrzesień 2012, 19:13

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-ds212j.html
przeczytaj i duzo sie dowiesz na jego temat :)

coraz bardziej mi się ten NAS podoba :D
z tego co czytałem to każdy NAS jest dobry po za QNap <- a aktualnie to synology robi najwięcej postępów i w sprzęcie i oprogramowaniu