Repeater WIFI

Zaczęty przez simonic, 11 Grudzień 2012, 12:26

simonic

Potrzebuję przesłać internet do budynku obok mojego domu. Obecnie używam routera EDIMAX do rozsyłania sieci z Orange (TPSA). Niestety przeciąganie kabli nie wchodzi w grę a obecnie zasięg w drugim budynku to max 1 kreska :(. Teraz pytanie - czy Repeater z tej aukcji http://allegro.pl/nowosc-router-winstars-513n2-odkrecane-anteny-i2856252828.html da radę przesłać net i pozwoli na kontakt z karta bezprzewodową w komputerze czy tylko po LAN?


xelexin

A nie myślałeś np. nad anteną zewnętrzną?

Jest też taka technologia, tylko w tym momencie nie pamiętam nazwy,w której w routerze ustalasz pod jeden port specjalna antenkę i w 2 budynku tak samo fizycznie sprzet i odbiera (taki przesył na odległość nawet do 300m bodajże).
 


Troll81

hasło klucz :D antena kierunkowa :D

EDU Enthusiast

repeater musi miec przynajmniej 50% pokrycia na 2gi sygnal by dobrze dzialal, tak jak powyzej chyba poszukujesz innej typu anteny i wtedy mozesz zamontowac repeater.

pszyklejony

Anteny muszą się widzieć, czyli w oknie a nie pod biurkiem.

Tobas

Najprościej, najpewniej i najbezpieczniej zastosować rozwiązanie tego typu:

http://allegro.pl/ubiquiti-nanobridge-m5-25dbi-mimo-2x2-promocja-i2842616628.html

Niestety nie jest to najtańsze..

Szopler

Tobas... Czyś ty oci...
Taki sprzęt to może ale na 5km, a nie do budynku obok!

Po pierwsze proszę o szkic sytuacyjny sieci, bo na razie nie wiemy jak działa ten cały dosył.
Czy ten APek obsługuje tylko tamten budynek czy może rozsyła WiFi po mieszkaniu, a w budynku obok jest po prostu za słaby sygnał?

Najlepiej by było po obu stronach postawić APki i zrobić most, a w drugim budynku podpiąć kompa na LANie. Można też inaczej (przynajmniej 3 metody jak nie więcej), ale wszystko zależy od możliwości technicznych.
Przebijanie się z sygnałem WiFi przez ściany czy dach to głupota (lekko mówiąc).

Arivald

Jak drążymy temat rozległych sieci Wi-Fi to może wie ktoś jak zrobić taką sieć w domu 3 piętrowym? Kable LAN są na każdym piętrze. Chciałbym stworzyć jedno SSID, gdzie urządzenia będą się PŁYNNIE przełączały. Stawiam nacisk na płynnie, bo te urządzenia to piloty do zarządzania budynkiem i jak nie mają sieci, to nie działają = klient się delikatnie mówiąc irytuje  >:( .

Znalazłem coś takiego jak technologia WDS w routerach i AP TP-Linka, ale kolega nie mógł sobie z tym za bardzo poroadzić (może dlatego, że go poganiałem bo nie miałem sieci żeby pracować :whip: ). Oczywiście łącząc to w tym systemie WDS idziemy z kabelkiem do rouetra na I piętrze a AP na parterze i II piętrze łączą się do niego po Wi-Fi. Jest tu jakiś minimalny próg sygnału Wi-Fi aby to działało?

A może da się połączyć ten router i dwa AP kablami aby tworzyły jeden SSID z jakimś rozsądnym przełączaniem pomiędzy nimi? Próbowałem dać jedno SSID, jedno hasło, ustawić różne kanały Wi-Fi, ale przełączanie pomiędzy AP jest za długie - czekanie minutę na włączenie światła może irytować.

Nie pytajcie mnie kto projektuje takie domy, bo ktoś sobie nie poradził, dostarczył sprzęt a teraz mnie poproszono o ratowanie sytuacji i zaprogramowanie tego systemu :book: .

Pozdrawiam.
Andrzej.

Szopler

#8
Minuta na przełączenie to faktycznie długo...
Na początek pozmniejszał bym moce sygnału tak, żeby na trzecim piętrze nie łapało sygnału z pierwszego, a na drugim znacznie słabiej. Inaczej może skakać po APkach w te i we wte.

Czy APki są podpięte kablem do jednego routera i są w tej samej podsieci?
Próbowałeś postawić je w trybie zwykły Access Point?
Urządzenia dostają IP po DHCP czy mają static? Jeżeli DHCP to możliwe że dlatego przełączanie trwa tak długo - po zmianie APka może ponownie nadawać IP.

CytatWireless Distribution System (WDS) Tryb w którym nadrzędny AP przekazuje pakiety do klientów WDS, które rozsyłają do podrzędnych AP. Istnieje ograniczenie do ok. 6 AP podrzędnych.

WDS to inaczej funkcja bezprzewodowego mostu. Jeśli AP lub bezprzewodowy router posiadają funkcję WDS, to możliwe jest wtedy bezprzewodowe łączenie tych urządzeń - drugi AP otrzymuje sygnał od pierwszego, wzmacnia go i rozsyła dalej w granicach swojego zasięgu.


Konfiguracja bezprzewodowych klienckich punktów dostępowych odbywa się poprzez wpisanie (w odpowiednią tabelę) adresu MAC punktu dostępowego klienta.
Konfiguracja WDS w routerze

Zasady konfiguracji punktów dostępowych wymagane do poprawnego działania bezprzewodowego mostu:

1. wpisanie adresu MAC odbierającego AP, w oknie konfiguracji dostarczającego AP -i odwrotnie
2. jeśli jest to AP/Router - należy użyć adresu MAC interfejsu LAN
3. wpisanie identycznej nazwy identyfikatora BSSID w obu punktach dostępowych
4. użycie tego samego kanału w obu punktach dostępowych
5. odbierający AP powinien mieć wyłączony serwer DHCP (jeśli jest włączony na dostarczającym AP)
6. adres IP interfejsu LAN powinien być różny na każdym AP

CytatKarty radiowe nie działają na zasadzie tel. komórkowych które to właśnie taki roaming realizują, gdy karta radiowa zapnie sie do stacji czyli AP nie zmieni swojego nadajnika póki nie znajdzie się całkowicie po za jego zasięgiem (czyt. urwie kilka pingów), a za tym idzie zerwanie wszystkich sesji. To tak w skrócie.
Najprostszym sposobem włączyć IAPP oraz wszystkie AP ustawić na ten sam kanał i taki sam SSID oraz zmniejszyć ich moc aby się jak najmniej zakłócały. Ustawienie na tym samym kanale nie przyprawia o radość zakłócających się stacji, ale zawsze można to jakoś przeżyć.

Arivald

1. Na wejściu do budynku jest modem/router UPC, który jest serwerem DHCP. Wi-Fi nie rozsyła.
2. Do tego routera podpięty jest switch nr. 1, na którym wisi parę urządzeń, m.in. mój switch nr 2.
3. Mój router TP-LINK z wbudowanym switchem 4 portowym i AP ma stały adres IP
4. AP'ki mają stałe adresy IP (oczywiście każde urządzenie ma inne IP) oraz SSID takie samo jak router TP Link
3. Linia ze switcha nr 1 wchodzi na wejście switcha nr 2
4. Linia ze switcha 1 lub 2 (w zależności gdzie zamontuję router TP-Link) wchodzi na port LAN (nie WAN) routera TP Link, który ma działać jako AP i ewentualnie jako switch
5. Wszystko jest w tej samej podsieci
6. Próbowałem ustawić te urządzenia jako zwykłe AP, ale moc miałem wywaloną na maxa. Było tak, że łączyłem się do sieci "pięciokreskowej" a za sekundę miałem 1 kreskę. I tak sobie skakało.

Jutro sprawdzę ten WDS i zwykłe AP na małej mocy. Ciekawe czy poziom sygnału musi być około 50% czy wystarczy 20-30% dla połączenia pomiędzy master AP i slaves AP w tym WDS.

Pozdrawiam,
Andrzej.

Troll81

a nie możesz ustawić urządzeń w trym repeater?

Szopler

Kiepski pomysł raczej.
Ja bym próbował na każdym piętrze po APku podpiętym kablem do routera, tryb zwykłe AP (bez WDS) ten sam SSID i hasło, moc zmniejszona, takie rozmieszczenie AP, żeby nie było że jeden stoi nad drugim.
Potem kombinowanie ze stałym IP, ewe. ustawianie na ten sam kanał itd.