The New Moon Challenge 21-22.07.2009

Zaczęty przez RAD-Poland, 18 Lipiec 2009, 14:16

Troll81

mamy realną szansę przeskoczyć frankofonów. różnica między nami się zmniejsza. Tylko nie zapomnijcie zaraportować próbek przed końcem wyścigu...

Bober

Cytat: Pigu w 22 Lipiec 2009, 08:24
gdybym odłączył SKB@P od poem'a groziłoby to utratą nieodesłanych wu, owszem istnieje ryzyko wbicia czegoś na wysoki priorytet, ale opóźnienie najprawdopodobniej wynika z niezbyt częstego łączenia się maszyn z boincstats, a tu bez ręcznej aktualizacji dupa :ph34r:

Wydawało mi się, ze w BAM można ustawić częstotliwość z jaką hosty mają się łączyć z BAM.

AiDec

Cytat: TRZECIAK w 22 Lipiec 2009, 14:12
Mało prawdopodobne, bo pewnie jeszcze masa ludków zaraportuje próbki tuż przed końcem wyścigu.

Ano masz racje - ja np. wlasnie wstalem i odeslalem jakies 40 junitow. Miedzy innymi dlatego ze odpalajac wczoraj na szybko rozne Live Ubuntu nie mialem czasu pobawic sie w `optymalizacje` i przygotowac dla tych kompow cc_config, co w wyscigu ma dosc duze znaczenie.


Cytat: TRZECIAK w 22 Lipiec 2009, 14:12
Ja właśnie odesłałem 280 próbek. Niestety było by pewnie więcej gdyby nie problemy z Ubuntu który z niewiadomych przyczyn się zwieszał i straciłem ok 80 próbek  :(

Tak to zawsze wyglada jak sie cos zostawia na ostatnia chwile. Nastepnym razem bedziemy lepiej przygotowani :). Zamierzam potestowac Susex64, bo wyglada na to ze jest szybszy od Ubuntux64 w przeliczaniu junitow.



Anyway czwarte miejsce chyba nasze - sukces jak cholera i nic tylko sie cieszyc :). Dziekuje wszystkim ktorzy dolozyli faktycznych staran i kosztem dodatkowej pracy dorzucili ekstra kilka groszy do wyniku. Wiadomo ze jestesmy wdzieczni wszystkim ktorzy wzieli udzial, wiadomo ze ksysju dal piekny pokaz, wiadomo ze RAD jak zwykle przygotowal piekne statystyki bez ktorych nie wiedzilibysmy gdzie jestesmy i nie mogac obserwowac przebiegu walki na zywo nie mielibysmy tylu wspanialych emocji :), wiadomo ze obecne (wyscigowe) top10 to nasze najwieksze punkty, ale mnie cieszy rowniez zaangazowanie `dodatkowe` jak np.:
- TJM ktory mimo braku dostepu do kompow jednak zrobil co mogl i wystartowal w pieknym stylu, bedac juz przed wyscigiem przygotowanym do niego jak nalezy
- odpalanie przez wielu liczydlowych Linuksow Live mimo braku znajomosci Linuksa, po to tylko aby przeliczyc kilka dodatkowych punkcikow do wyscigu
- podjecie przez Piga ryzyka i przepiecie SKB@P na wyscig
Moge smialo napisac ze dzieki tej postawie i `dodatkowej` pracy kilku -nastu liczydlowych mamy czwarte, a nie szoste miejsce :).

Na nastepny wyscig bedziemy przygotowani jeszcze lepiej. W tym miejscu chcialbym prosic RAD`a o rozpoczecie nastepnego watku dotyczacego wyscigu na tydzien - dwa przed rozpoczeciemy wyscigu, aby mozna bylo zamiescic dodatkowe, przydatne informacje i przedyskutowac kilka wrazych kwestii na spokojnie :).


Pamietam jak roku temu dolaczajac do B@P w wyscigach zupelnie sie nie liczylismy. Widze jakie cuda zdzialala wspolna praca wielu osob. Jednak wciaz wiele pracy przed nami. A to dlatego ze widzac co sie dzieje, obserwujac przebieg tego wyscigu, widze ze moglismy juz teraz zajac drugie miejsce. A zatem za dwa trzy kolejne wyscigi bedziemy mogli myslec o miejscu pierwszym :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Gargul

Już francofonów nie przegonimy, ale było blisko  8)

misiek

Zrobił się tutaj offtop z tymi linuksami :) Dorzucę w tej sprawie 3gr bo ostatnio sporo testowałem. Otóż:

Miałem na laptopie nowe Ubu 64, Ubu siedziało na nim kilka tygodni i co mogę powiedzieć... koszmar. Najnowsze ubu jest po prostu niedorobione. Miałem problemy z logowaniem (klawiatura czasem nie działała albo szwankowała), znikające ikonki w obszarze powiadomień, problemy z podświetleniem (czasem ekran się przygaszał bez powodu, mimo że opcja ta była wyłączona), Okno BOINC Managera miało bugi (wybór projektu w szparce a nie na liście...).

I zacząłem testować. OpenSUSE 11.1 - koszmarna wydajność. Bez powodu jedzie po procesorze (10-20%), potem chwila przerwy i znowu jazda. Szukając aktualizacji (tyle wywnioskowałem bo nigdzie żadnych informacji w systemie) potrafi zarzynać procka na 60% (jeden z dwóch rdzeni - drugi na idle - przynajmniej zarządzanie wydajnością dobre :P)

Polecam bez dwóch zdań Fedorę 11. Żadnych problemów, najwydajniejsza z tych trzech. Nie jest tak "wszystkomająca" jak Ubu i nie ma tak dopracowanego systemu instalacji ze stron WWW jak SuSe, ale nie sprawia problemów i to się liczy.

Repozytoria przyzwoite, stabilność na najwyższym poziomie. Przepraszam za offtopa, ale nie mogłem siępowstrzymać po poprzednich wzmiankach o Ubuntu - odradzam 9.04!

lolek

wyścig się kończy, nie zapomniicie zaraportować prubek

Troll81


sesef

WU odesłane, więcej już nie dam rady przeliczyć. Ciekawie się rozłożyło przez poprzedzający wyścig miesiąc padło sporo nowych AP24 a podczas wyścigu nic nowego nie znaleziono. Teraz jak na złośliwość jutro pewnie coś się znajdzie, no ale tego się nie da przewidzieć.

Troll81

ja mam ubu 9.04 server i nie narzekam ;D ikonek nie mam bo pracuje w cmd line :D

stn

Teraz średnio co 10 minut leciał AP. Na Twitterze są informacje o AP21+


Troll81

Newsletter został updejtnięty w sekcji wyścigu Ap26

Szopler


TRZECIAK

Zobaczymy jak z tymi miejscami po ostatecznej weryfikacji.
Mam nadzieję że znów nie będzie wałka jak poprzednim razem gdzie zliczono punkty z ok 8 minutowym opóźnieniem.
Narazie widać punkty zczytane z 18:15 i przez to ksysju spadł z 8 na 9 miejsce ze sporą stratą do poprzednika, a o 18:00 brakowało mu tylko ok 200 pkt do 7 pozycji.


3Rni

było miło - gratulacje dla wszystkich wyścigówek z B@P 4 miejsce wysokie i cieszy, mysle ze nastepnym razem damy rade na pudło wskoczyć

patrząc ze jest aktywnych członków w Prime -195 a w wyścigu wystartowało niespełna 50 trzeba przy następnym bardziej "molestować" wszystkich a będzie LEPIEJ

stn

Według mnie jakby tak 200 osób wzięło udział to mielibyśmy szanse na 2 miejsce. SETI.germany na pewno nie dogonimy. Ale jakby tak wiecej ludzi poinformować ustawić kompy i po rozpoczęciu wyścigu WU pobrać to można by spokojnie dodatkowe 100k wyciągnąć. Jakby tak ksysju, mindc i inni ktorzy maja duzo kompów ustawili się na AP26 to byłoby lepiej.

AiDec

Cytat: stn w 22 Lipiec 2009, 20:52
Według mnie jakby tak 200 osób wzięło udział to mielibyśmy szanse na 2 miejsce. SETI.germany na pewno nie dogonimy.

Na pewno nie? Rok temu pamietam jak marzylismy by przeskoczyc Czechy w top 20 XP.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

OxyOne

Cytat: AiDec w 22 Lipiec 2009, 20:58
Cytat: stn w 22 Lipiec 2009, 20:52
Według mnie jakby tak 200 osób wzięło udział to mielibyśmy szanse na 2 miejsce. SETI.germany na pewno nie dogonimy.

Na pewno nie? Rok temu pamietam jak marzylismy by przeskoczyc Czechy w top 20 XP.

Własnie nigdy nie mowcie nigdy...w zeszlym roku powiedziałem ze nigdy nie bede pierwszy... nigdy nie mowcie nigdy...

Pamietam ze ostatnio płakaliscie po zawodach ze Czesi tacy sa super teraz placz bo 4 miejsce sie nie podoba a o Czechach nawet nie wspominacie... teraz Niemcy... heh polaczki nigdy nie bedzie dobrze...

Do grudnia... moze bedzie APGPU... moze bedzie ATI Radeon 5k... moze powalczymy o 1 miejsce... narazie mamy 4 i jestem przeszczesliwy....
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

X X X

Jestem tu ledwie od paru dni i to był mój pierwszy wyścig. Zdobyłem 572 pkt, co jest żenującą liczbą wobec czołówki listy.  >:( Jednak mogłem zdobyć i dwa razy więcej, ale narobiłem masę błędów, które opiszę, bo może unikniemy ich w przyszłości. Pracuję na WinXPh, BM 6.6.36.

1. Zabrakło newslettera na e-maile, nawet dwukrotnego! Pamiętałem o wyścigu, ale jakoś nie skojarzyłem, że to już teraz - w efekcie straciłem dobre dwie godziny, czyli 10% całego czasu!

2. Jak już się zabrałem, to miałem kupę kłopotów ze zmuszeniem kompów do liczenia właśnie Prime, a nie innych rzeczy - inne zadania go blokowały, miały wysoki priorytet, a próbki Prime nie wchodziły, itd. W efekcie znów ze 2 godziny chaosu.

3. Jak już wszystko na dwóch kompach liczyło, to poczułem, że notebook mi się przegrzewa. Zacząłem czytać i mierzyć - wyszło mi 80 stopni! Przeraziłem się, bo wszędzie pisali, że ma być 60. Zacząłem więc zwalniać i zwalniać, w efekcie notebook przez większą część czasu liczył na... 25%! Dopiero dziś po południu doczytałem w specyfikacji Intela, że mój procek (T2500) ma max temp = 100C, i dopiero wtedy uruchomiłem dwa rdzenie na 100%. Temperaturka rosła zygzakując, aż zatrzymała się na długiej linii prostej wyznaczającej dokładnie 89C. Więcej procek sam z siebie nie dawał. Czy mógłbym jechać całą dobę na tych 89C?

I od razu pytanie na normalną pracę - lepiej dać 100% na jednym rdzeniu, czy po 50% na oba rdzenie?

4. W efekcie sprawdziłem temperaturkę na stacjonarnym kompie AMD Athlon 64 3000+. AMD ma do tego jednego modelu aż 4 różne specyfikacje! Temp. od 60 do 70C. Na pełnym chodzie miałem 67C. Do uzyskania 60C musiałem obniżyć obciążenie do 75% w nocy i 60% w dzień. Sądzicie, że mógłbym jechać całą dobę na tych 67C?

5. Gdybym się wcześniej przygotował do wyścigu, to:
a) pomyślałbym o jakichś dodatkowych wiatraczkach;

b) namówiłbym jeszcze dwie osoby na dobę "ścigania". Stała zabawa w BOINC nie jest dla wszystkich. Ale przy okazji wyścigu można parę osób okazjonalnie zaktywizować.

W sumie jak to wszystko uporządkuję i zmobilizuję to mogę w takim wyścigu zdobyć te 2500-3000 punktów, to i tak malutko wobec liderów. Może weterani przygotują przed takim wyścigiem szczegółowy poradnik - co i jak zrobić, aby punktów nachlastać?!  >:(

TJM

Cytat: misiek w 22 Lipiec 2009, 19:43

I od razu pytanie na normalną pracę - lepiej dać 100% na jednym rdzeniu, czy po 50% na oba rdzenie?


Ja bym spróbował dość zaawansowanego tricku: zainstalować programik CPU Control i dla liczonych projektów na stałe ustawić w nich izolację na Core1 (robi się to po nazwie procesów z tego co pamiętam) a w BOINCu ustawić wykorzystanie jednego rdzenia. W ten sposób jeden rdzeń będzie cały czas mielił na maksymalnej wydajności a z drugiego będzie korzystać reszta procesów, temperatura powinna być zbliżona do 50% obciążenia obu.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

@ Zawecki

1 newsletter miał być ale nie poszedł...
2 warto sobie poćwiczyć wstrzymywanie projektów.. ja po prostu wstrzymałem wszystko za wyjątkiem freehala (który prawie nie używa proca) i AQUA (który korzysta z graficznej)
3 temperaturkę lapka można obniżać stosując undervolting (polecam pogmerać na forum), a primegrid to najbardziej "wygrzewający" projekt
4 specyfikacje proca to już sprawa indywidualna, każdy powinien wiedzieć czym dysponuje

B@P jest drużyną amatorów-wolontariuszy... nikt nam nie płaci za robotę. A większość z nas ma pracę, a niektórzy rodzinę... po prostu robota zajmuje czas. Pisanie poradnika, newsów, newslettera, czy choćby odpowiadanie na pytania, to wszystko kosztuje czas... Jak widzisz braki to podyskutuj o nich. A jak nie ma chętnych do poprawienia braków... to popraw je sam :D

Pigu

undervolting - bardzo polecam - u mnie o ile pamiętam 20C w dół

emik

Cytat: Troll81 w 22 Lipiec 2009, 22:03
@ Zawecki


3 temperaturkę lapka można obniżać stosując undervolting (polecam pogmerać na forum), a primegrid to najbardziej "wygrzewający" projekt


porady o undervoltingu: http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=235824 - dzięki obniżeniu napięcia, można bez straty wydajności obniżyć temperaturę nawet o 15 stopni


Troll81

a może by tak ktoś znający temat to przetłumaczył na polski i wrzucił na naszą wiki??

AiDec

Cytat: Zawecki w 22 Lipiec 2009, 21:44
1. Zabrakło newslettera na e-maile, nawet dwukrotnego! Pamiętałem o wyścigu, ale jakoś nie skojarzyłem, że to już teraz - w efekcie straciłem dobre dwie godziny, czyli 10% całego czasu!

Staramy sie przypominac, ale pamietaj ze nie mozemy rowniez byc nachalni. Polowa osob po drugim, trzecim przypomnieniu o wyscigu podziekuje za przypomnienie, druga polowa poczuje sie urazona ciaglym, nachalnym przypominaniem. Mam kilka osob na GG, wiem ze te osoby na pewno chca dostawac przypomnienia - dlatego przypominam. Chcesz dostac przypomnienie - przeslij kilku osobom swoje GG na PM :).


Cytat: Zawecki w 22 Lipiec 2009, 21:44
2. Jak już się zabrałem, to miałem kupę kłopotów ze zmuszeniem kompów do liczenia właśnie Prime, a nie innych rzeczy - inne zadania go blokowały, miały wysoki priorytet, a próbki Prime nie wchodziły, itd. W efekcie znów ze 2 godziny chaosu.

Wstrzymac wszystkie inne projekty, pozostawic nie wstrzymany tylko ten jeden wyscigowy.


Cytat: Zawecki w 22 Lipiec 2009, 21:44
3. Jak już wszystko na dwóch kompach liczyło, to poczułem, że notebook mi się przegrzewa. Zacząłem czytać i mierzyć - wyszło mi 80 stopni! Przeraziłem się, bo wszędzie pisali, że ma być 60. Zacząłem więc zwalniać i zwalniać, w efekcie notebook przez większą część czasu liczył na... 25%! Dopiero dziś po południu doczytałem w specyfikacji Intela, że mój procek (T2500) ma max temp = 100C, i dopiero wtedy uruchomiłem dwa rdzenie na 100%. Temperaturka rosła zygzakując, aż zatrzymała się na długiej linii prostej wyznaczającej dokładnie 89C. Więcej procek sam z siebie nie dawał. Czy mógłbym jechać całą dobę na tych 89C?

4. W efekcie sprawdziłem temperaturkę na stacjonarnym kompie AMD Athlon 64 3000+. AMD ma do tego jednego modelu aż 4 różne specyfikacje! Temp. od 60 do 70C. Na pełnym chodzie miałem 67C. Do uzyskania 60C musiałem obniżyć obciążenie do 75% w nocy i 60% w dzień. Sądzicie, że mógłbym jechać całą dobę na tych 67C?

Mogles jechac na 89C i mogles jechac na 67. Jakby sie procek faktycznie przegrzewal, to automatycznie sam obnizy swoje taktowanie i zmniejszy grzanie - bez obaw :).


Cytat: Zawecki w 22 Lipiec 2009, 21:44
5. Gdybym się wcześniej przygotował do wyścigu, to:
a) pomyślałbym o jakichś dodatkowych wiatraczkach;

1. Do laptopow zawsze warto stosowac podkladki chlodzace. Najlepsze to ZALMAN ZM-NC2000.

2. Undervolting o ktorym pisali Pigu, Troll i emik to najlepsze i zarazem po prostu swietne rozwiazanie. Laptopy z reguly maja w cholere za duzo voltow podawane do proca. Skorzystaj z linka podanego przez emika, a w przyp. ew. problemow pisz do mnie na PM - postaram sie pomoc swoim doswiadczeniem po odvoltowywaniu kilkunastu lapkow :).

AD1 - 10-20C mniej
AD2 - kolejne 10-20C mniej


Cytat: Zawecki w 22 Lipiec 2009, 21:44
Może weterani przygotują przed takim wyścigiem szczegółowy poradnik - co i jak zrobić, aby punktów nachlastać?!  >:(

Poradnik kiedys sie zrobi - potrzeba jedynie czasu. To jednak kawal roboty - prosze zatem o cierpliwosc. Kawal roboty, a pozniej jeszcze wiecej roboty - taki poradnik trzeba pozniej na biezaco aktualizowac... A to oznacza bycie na biezaco ze wszystkimi zmianami.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

pszyklejony


@ Zawecki
dzięki obniżeniu napięcia, można bez straty wydajności obniżyć temperaturę nawet o 15 stopni
[/quote]

Nie wiem jakim cudem bez straty wydajności. U mnie to 20%.

Troll81

znaczy sie ze za bardzo z voltami zjechałeś....

ostateczne wyniki opublikowane....

AiDec

Cytat: pszyklejony w 22 Lipiec 2009, 23:03

@ Zawecki
dzięki obniżeniu napięcia, można bez straty wydajności obniżyć temperaturę nawet o 15 stopni

Nie wiem jakim cudem bez straty wydajności. U mnie to 20%.
[/quote]

Jeszcze mi sie nie zdarzylo zmniejszyc wydajnosci kompa po odvoltowaniu.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

tito

@AiDec
Ta podkładka chłodząca i owszem jest niezła, ale ma jedne minus - cena. Nie każdego może być stać.
Z własnego doświadczenia (i wypowiedzi na forach) wiem, że wystarczy unieść tył laptopa o jakieś 2cm - już da się zauważyć niezły spadek temperatury.
Undervolting - jak najbardziej. Lecz niestety - niektóre laptopy (czytaj jeden z moich) dają obniżyć napięcie jedynie minimalnie (w moim wypadku 0,1V spadek temperatury 5*). Przy czym najlepszym programem jaki znalazłem do testowania stabilności to QMC :D. Orthosa przechodził (24h liczenia) na obniżonym napięciu o 0,2V - QMC parę minut i zwis kompa....
Undervolting GPU - ostatnio się bawiłem - zmiana napięcia i nieco zegarów i spadek temp. o 6* (niby niedużo, ale jednocześnie zwolnił wiatrak od GPU - jest ciszej).

@ ZAWEDZKI - KURZ! usuwałeś kiedyś z laptopa (nie tylko na wlocie, lecz przede wszystkim z  radiatora)? Dobre płuca i spadek temperatury o naście stopni...
Druga sprawa - póki nie rozbierzesz, nigdy się nie dowiesz, czy pasta termoprzewodząca jest dobrze rozprowadzona (no i przeważnie jest to jakaś słabiutka pasta za parę centów). Nieraz warto wymienić na lepszą.

Troll81

fakt :D ja swojego lapciaka rozebrałem przeczyściłem. położyłem dobrą pastę i chodził cichutko. Ostatnio zaczął rzęzić i musze go znów rozbierać.... i chyba wiatrak do wymiany pójdzie....

tito

Jeśli jesteś w stanie wymontować sam wiatrak to po prostu wyczyść go pod strumieniem bieżącej wody, poczekaj aż porządnie wyschnie i potraktuj WD40. U mnie działa po takim potraktowaniu chodził jeszcze dobry rok.

Troll81

Ja zwyczajowo wiatraki traktuję olejem maszynowym.... i wszystkie przestają od razu buczeć :D

buri

podstawka pod tył laptopa
odkurzyć
odwoltować

wszystko za free!

teraz właśnie myśle rozebrać dziada i wyczyścić wiatraczek + WD40 lub coś podobnego.

Podstawki i inne bajery za które karzą sobie słono płacić lepiej sobie darować.

pozdro


gratulacje dla wszystkich którzy brali udział w wyścigu!  :arrr: