Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Instalacja XP

Zaczęty przez PMG, 25 Wrzesień 2007, 12:43

PMG

Takie pytanie dostałem

"mi wystarczy dowiedzieć się co to jest i do czego to służy, gdyż przy każdej instalacji Win XP(u mnie, qmpla i w szkole) zostawało te 8 MB. No i nauczyciel zadał pracę domową. "

I teraz pytani - wiem ze u mnie też tak jest - od czego to pochodzi ?

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Thomas

Ale... O co chodzi O.o ? Chodzi o to że po odinstalowaniu Win XP zostaje 8 MB jakiś plików na dysków, bo nie mam pojęcia co to za pytanie ? W tym zdaniu nawet znaku zapytania nie widzę. Co to za 8 MB ?

AL

Mi się wydaje, że chodzi o 8mb które pozostaje podczas świerzego formatowania całego hdd na partycje. Też mnie to zawsze nurtowało, ale doszłem do wniosku, że te 8mb to jest taka niepodzielna resztówka. Z tego co mi wiadomo, każda partycja musi mieć ściśle określoną wielkość. Oczywiście to my wybieramy czy chcemy zrobić daną partycję w wielkości 20, 60 czy 100GB. Chodzi mi oto, że jak już się zdecydujemy na tą wielkość - to taka partycja składa się z wielokrotności pewnej liczby ( i tu nie jestem pewien ale chyba 16 ) pewnej jednostki. Jeśli robimy na jednym hdd kilka partycji - to zawsze na końcu pozostaje taka niepodzielna końcówka. Problem pojawia się gdy na hdd robimy tylko 1 partycję - bo wtedy też zostaje owe 8mb - więc może jest ono potrzebne na jakieś pliki systemowe instalatora systemu? Sam jestem ciekaw.

bartsob5

a moze to boot sectory?
jesli chodzi o rozmiary, wszystko zalezy od systemu plikow w jakim twardziel zostal podzielony... przez to sie rozni na przyklad rozmiar klasteru i tym podobne rzeczy... zreszta, gdzies musza byc zapisane informacje dotyczace jak ten dysk zostal podzielony...

jaskij

Rzuciłbym, że jest to partition table, ale 8MB to zdecydowanie za dużo na taką tabelkę...

Thomas

Google panowie was wybawi, wrzuciłem te infromacje i wyszło mi coś takiego (mam nadezieję że mi wybaczycie link na inne forum) partycja . Podobno te 8 MB to dane potrzebne na uruchomienie partycji NTFS - przy FAT32 system nie robi tych 8 MB (ma ktoś system na FAT postawiony to może sprawdzimy ;) ).

PS Widziałem jeszcze jedną możliwość - 8 MB jest puste i jest to zostawione na potrzeby przyszłych konwersji partycji (czyli zmian rozmiarów,żeby było za pomocą czego kopiować) - może obie teorie są słuszne.

bartsob5

hmmm.... tak to przeczytalem i naszla mnie mysl, ze to moze byc cache dysku... 8MB? w nowszych dyskach to by moglo dzialac, pod warunkiem ze starsze by mialy odpowiednio 2MB i tak dalej...

TERVEPERKELE

Cytathmmm.... tak to przeczytalem i naszla mnie mysl, ze to moze byc cache dysku... 8MB? w nowszych dyskach to by moglo dzialac, pod warunkiem ze starsze by mialy odpowiednio 2MB i tak dalej...

Mam nadzieje, że nie mówiłeś tego poważnie ! #-o

bartsob5

Cytat: "GONZO"
Cytathmmm.... tak to przeczytalem i naszla mnie mysl, ze to moze byc cache dysku... 8MB? w nowszych dyskach to by moglo dzialac, pod warunkiem ze starsze by mialy odpowiednio 2MB i tak dalej...

Mam nadzieje, że nie mówiłeś tego poważnie ! #-o


no to mnie wyedukuj ;)

TJM

Ja mam dwie partycje FAT32 i jest też 8MB 'wolnego miejsca' na środku dysku, między partycjami.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TERVEPERKELE

---------- 11:57 27.09.2007 ----------

Cache w HDD to ektroniczna pamięć, stanowi bufor dla HDD  i nie ma nic wspólnego z pamięcią na "talerzyku". I mniej więcej pełni taką rolę, jak cache w procesorze w stosunku do  pamięci RAM.  W nowych dyskach osiąga rozmiar 8 lub 16MB.

(W bufor wyposażone są także łącza RS i LPT - a w zasadzie każdy komponent w komputerze)

Średni transfer dla dysku pomiędzy cache`em a talerzykiem HDD to około 20-70 MB/s a zapis z komputera do do bufora (burst rate) osiąga 90-200 MB/s. Czyli bufor (cache) pozwala
"zgromadzić" w kolejce dane do zapisu na talerzyk HDD. Efektywnośc bufora zależy od wielkości zapisywanych danych i czy dane się powtarzają.  Oczywiście odczyt z dysku jest szybszy niz zapis.

Nie mam pojęcia skąd sie bierze u Ciebie te wolne 8MB na dysku, ale na pewno nie ma to nic
wspólnego z buforem. Jeśli chodzi  o konwersje z FAT32 na NTFS to na stronach Microsoftu nic
nie wspominają o jakiś szczególnych wymaganiach.

Najbardziej trafna wg mnie, jest odpowiedź AL-a.
Sprawdziełem na kilkunastu komputerach  - u mnie w domu, firmie i qumpli  -  i nie mam "8MB" wolnych.

Oczywiście, jak to zawsze podkreślam mogę się mylić.

---------- 15:29 28.09.2007 ----------

Cytat"Wybrany obszar nie podzielony na partycje jest zarezerwowany na informacje o partycjach systemu Windows XP ......."

Ten napis pojawia sie przy nowej instalacji XP - tak więc definitywnie temat jest zakończony.
Stary program fdisk z WIN98 nie rezerwuje miejsca, jeśli więc zrobimy partycje za pomocą niego, a potem instalujemy Windowsa XP bez zmiany istniejących partycji to tej zarezerwowanej przestrzeni niema.

Właśnie przed chwilą "organoleptycznie" sprawdziłem to.

tomeh

Jeśli dysk miał partycje to są to dane na partycje. jeśli partycji nie miał to nie mam pojęcia co to może być po formatowaniu dysków.
To jest Temat - tematy z różnych dziecin życia

tito

@tomeh - to temat z 2007. Zlituj się i nie rób wykopalisk.