Chłodzenie wodą??

Zaczęty przez KAcperek13579, 16 Październik 2012, 16:47

Troll81

będzie dla innych zainteresowanych

Szopler

Grzejnik panelowy z marketu, pompka od CWU/CO, blok wodny zlutowany wg. metody TJM'a, węże najtańsze + peszel żeby się nie załamywały i masz chłodzenie wodne tanie jak barszcz. Z estetyką to nie ma nic wspólnego, ale jednym dobrze dobranym zestawem byś wszystkie SKB@P jednocześnie obsłużył ;)

EDU Enthusiast

ale jak juz to jest zanuzone w oleju to mozna spokojnie wystawic to w ogrodku za domem czy na balkonie/za szyba. W zime to chyba nie zamrznie olej z gpu? :cold:

goofyx

Cytat: Szopler w 21 Październik 2012, 20:19
Grzejnik panelowy z marketu, pompka od CWU/CO, blok wodny zlutowany wg. metody TJM'a, węże najtańsze + peszel żeby się nie załamywały i masz chłodzenie wodne tanie jak barszcz. Z estetyką to nie ma nic wspólnego, ale jednym dobrze dobranym zestawem byś wszystkie SKB@P jednocześnie obsłużył ;)
nie kuś mnie ;)
ale z drugiej strony to zakładając takie rozwiązanie w mojej piwniczce ok.10m2 i h=1,58m to wychodzi ok16m3 czyli po kilku godzinach miałbym Saharę w gabinecie :(
no chyba, że grzejnik wystawiłbym w zimie za okno, ale to będzie kiczowo wyglądać :(
Dopóki nie będziemy chcieli chłodzić graficznego potwora to grzejnik da rade, ale w przypadku np.: 7990 lub 2x7990 to ja se tego nie wyobrażam ;)

Cytat: Szopler w 21 Październik 2012, 20:19
... blok wodny zlutowany wg. metody TJM'a ...
a jaka to metoda?



Ania

Jeśli juz pompka wchodzi w grę to mozna olej puścić do zewnętrznej chłodnicy lub choćby poprzez rurkę metalową (miedź :)).
Bez pompki to już bardziej skomplikowane. Ale jeśli tam nie ma ciśnień to nie da się silikonem połaczyć szkło z metalem ?

aborek

A coś przypominające wkład kominkowy - z przodu szyba, a reszta z żebrowanego żeliwa?

goofyx

Taka pompka do akwarium by starczyła, czy za słaba i raczej rzeczywiście takiej do CO trzeba użyć?
http://www.akwarystyczny24.pl/prosilent-s500-cicha-pompka-akwarium-p-817.html

stiven

Ta akwarystyczna to pompka membranowa. Tłoczy tak na serio powietrze i jej konstrukcja właściwie wyklucza użycie do tłoczenia samej wody. Ewentualnie w grę wchodzą zmyślne konstrukcje napowietrzające gdzie bomble powietrza porywają ze sobą wodę ale tu w grę wchodzi chyba ten parametr opisany w ulotce jako "wysokość podnoszenia".

Szopler

#48
Z tanich to tylko CWU ewe. CO do bardziej rozbudowanych układów.
Najtańsze pompki typowo do WC to 150 złotych, dobre od 200 złotych, a naprawdę dobre to 350pln i więcej. Czasem można jakąś używkę "naprawdę dobrą" trafić na allegro (mi się udało Lainga D5 który nowy kosztuje 350-400 trafić swego czasu za około 220). Za około 175 zeta masz pompkę do CWU która przy takiej pracy jak w układzie chłodzenia kompa jest praktycznie nie do zajechania.

http://forum.purepc.pl/topic/206254-passive-wc/

goofyx

Cytat: Szopler w 22 Październik 2012, 11:33
Z tanich to tylko CWU ewe. CO do bardziej rozbudowanych układów.
Najtańsze pompki typowo do WC to 150 złotych, dobre od 200 złotych, a naprawdę dobre to 350pln i więcej. Czasem można jakąś używkę "naprawdę dobrą" trafić na allegro (mi się udało Lainga D5 który nowy kosztuje 350-400 trafić swego czasu za około 220). Za około 175 zeta masz pompkę do CWU która przy takiej pracy jak w układzie chłodzenia kompa jest praktycznie nie do zajechania.

http://forum.purepc.pl/topic/206254-passive-wc/
Jak dobrze rozumiem, to w tym przykładzie ktoś zastosował grzejnik jako chłodnice.
W naszych rozważaniach byłoby jeszcze prościej bo tak naprawdę komp jest utopiony bez przeróbek w akwarium z olejem <- i chodzi tylko i wyłącznie wymianę/obieg oleju celem uniknięcia jego przegrzania

Cyfron

ja właśnie myślę o jakimś chłodzeniu wodnym do kompa i ten kaloryfer mnie wielce zaciekawił :D

goofyx

Cytat: Cyfron w 22 Październik 2012, 14:23
ja właśnie myślę o jakimś chłodzeniu wodnym do kompa i ten kaloryfer mnie wielce zaciekawił :D
mnie to rozwiązanie właśnie ze względu na grzejnik zainteresowało.
ale moje pytanie jest takie: czy na dłuższą metę liczenie na np.: 7990 przez 24h/d nie spowoduje, że grzejnik będzie miał np.: 50-60 stopni ?
W ziemie to nie widzę problemu bo se okno otworze, ale w lecie to takie rozwiązanie jest przerąbane ;)

Szopler

Dlaczego przerąbane, przy chłodzeniu powietrzem miał byś to samo ciepło i dodatkowo hałas wyjących wentylatorów usiłujących schłodzić grafę.
Przy WC masz tylko ciepło ;)

goofyx

Cytat: Szopler w 22 Październik 2012, 15:16
Dlaczego przerąbane, przy chłodzeniu powietrzem miał byś to samo ciepło i dodatkowo hałas wyjących wentylatorów usiłujących schłodzić grafę.
Przy WC masz tylko ciepło ;)
nie no zgadza się <- ciepło zawsze będzie, ale...
AC lub WC nie spowodują, że elementy chłodzące rozgrzeją się do czerwoności ;)
Ja boję się tylko tego wrzącego grzejnika :D Jeśli np.: po 30 dniach 24h/d grzejnik będzie miał 70-80 stopni to nie jest to dobre rozwiązanie.

stiven

Twoje obawy są nieuzasadnione.

Nie ma takiej fizycznej możliwości aby grzejnik grzany CPU + GPU osiągnął 80^oC.
Jest on w stanie oddać kilka razy więcej mocy niż pobierze z kompa dlatego jego temperatura nigdy nie zbliży się do temp. chłodzonych elementów.


goofyx

Cytat: stiven w 22 Październik 2012, 15:42
Twoje obawy są nieuzasadnione.

Nie ma takiej fizycznej możliwości aby grzejnik grzany CPU + GPU osiągnął 80^oC.
Jest on w stanie oddać kilka razy więcej mocy niż pobierze z kompa dlatego jego temperatura nigdy nie zbliży się do temp. chłodzonych elementów.
Po głębszym zastanowieniu stwierdzam, że masz rację.
Nie uwzględniłem faktu, że grzejnik jest po to aby jak najwięcej ciepła oddawał do otoczenia ;)

Teech

a jaka wydajność grzejnik 2000W a komuter 360W a temeratury porównywalne XD

gregre

Cytat: Teech w 22 Październik 2012, 16:05
a jaka wydajność grzejnik 2000W a komuter 360W a temeratury porównywalne XD

czyli jeśli ktoś ma ogrzewanie elektryczne i taryfę (jak ja :)) to śmiało można grzać komputerem zamiast piecem  XD

co do pompki to zależy na co się w końcu decydujemy jeśli jeden blok tylko na CPU to wystarczy taka za 180pln,
jeśli 3 bloki to jest fajny, mały i cichy Grundfos za 350pln

Szopler

Jakbym miał dać 350 za Grundfosa to bym kupił ERGA co to ciągnie 9W max...

goofyx

Cytat: gregre w 22 Październik 2012, 19:45
Cytat: Teech w 22 Październik 2012, 16:05
a jaka wydajność grzejnik 2000W a komuter 360W a temeratury porównywalne XD

czyli jeśli ktoś ma ogrzewanie elektryczne i taryfę (jak ja :)) to śmiało można grzać komputerem zamiast piecem  XD

co do pompki to zależy na co się w końcu decydujemy jeśli jeden blok tylko na CPU to wystarczy taka za 180pln,
jeśli 3 bloki to jest fajny, mały i cichy Grundfos za 350pln
ad <- 1
jeden komputer nie ogrzałby całego domu ;) za dużo wody w CO do ogrzania ;)

ad <- 2
blok na CPU?
założenie chyba jest takie, że zanurzamy komp w oleju <- przynajmniej o takim rozwiązaniu mówiliśmy <- chyba?

Ania

Cytat: aborek w 22 Październik 2012, 09:49
A coś przypominające wkład kominkowy - z przodu szyba, a reszta z żebrowanego żeliwa?

IDEALNIE !!!. Wydaje mi się że żadnej pompki wtedy nie trzeba !! sam wiatrak wystarczy aby poruszyc olej. Reszte załatwi żeliwo !

goofyx

Cytat: Ania w 22 Październik 2012, 21:28
Cytat: aborek w 22 Październik 2012, 09:49
A coś przypominające wkład kominkowy - z przodu szyba, a reszta z żebrowanego żeliwa?

IDEALNIE !!!. Wydaje mi się że żadnej pompki wtedy nie trzeba !! sam wiatrak wystarczy aby poruszyc olej. Reszte załatwi żeliwo !
wole grzejnik ;) o wieeele tańszy :D

Ania

A gdzie dusza artysty :)

Autora wątku uprasza się o zmianę/uzupełnienie tematu ... XD

AL

Cytat: Cyfron w 18 Październik 2012, 15:47
....
I mogę śmiało powiedzieć - komp chodził 24/7 przez prawie 2 lata,...

Cyfron tzn., że nautilius już nie działa?

Troll81

nieeeee. wtedy miał przerwę :D

Cyfron

teraz ma przerwę, bo mam małą fobię, czy mi akwarium się nie rozszczelni i nie zaleje laboratorium.
W przyszłym tygodniu jadę odebrać akwarium drugie, żeby wsadzić jedno w drugie, że jak coś, to nie zaleje mi całego laboratorium :)