Jak z linucha dostać się do katalogów na windowsie?

Zaczęty przez goofyx, 08 Sierpień 2012, 15:15

goofyx

Masakra.
Postawiłem na starym lapku debiana.
Wpinam go do sieci i za cholerę nie mogę korzystać z udostępnionych zasobów z komputerów z windowsem.
Próbowałem już 10 tutków i nic.
Instalowałem: sambe klienta i serwera, smb4k, smbfs.
Próbowałem się logować do komputerów, przeglądać różne grupy robocze i domeny, montować katalogi udostępnione i nic, ciągle błędy że nie może się podłączyć :(


krzyszp

Za mało szczegółów...
Po świerzej instalce powinieneś mieć dostęp do katalogów udostępnianych jeżeli:
1. Masz IP z tej samej puli.
2. Nie udostępniasz plików za pomocą AD na windzie.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 08 Sierpień 2012, 15:23
Za mało szczegółów...
Po świerzej instalce powinieneś mieć dostęp do katalogów udostępnianych jeżeli:
1. Masz IP z tej samej puli.
2. Nie udostępniasz plików za pomocą AD na windzie.
1. mam ustawione na debianie dhcp i dostaje adres z tej samej sieci
2. nie zależnie od tego czy katalogi udostępniane są na komputerze w domenie czy też bez domeny jest zero możliwości dostania się do ich zasobów
3. pingi działają bez problemu, internet też mam

krzyszp

Na początek udostępnij jakiś folder pod linuksem i zobacz, czy reszta kompów go widzi.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

goofyx

udostępnianie z linucha działa.
mogę zarówno odczytać jak i zapisać pliki z windowsa na udostępnionym katalogu linucha.
ale z linucha nie widzę windowsów :(

andy101fah

#5
Na początek podaj do jakiego windowsa próbujesz się dostać. Jeżeli do visty lub sevena to będziesz miał problem ale po stronie windowsa.
W systemie windows xp bez problemu dostaniesz się do udostępnionych katalogów. Na początek zainstaluj sobie totalcommander na windows i zobacz czy masz podgląd na partycje linuxa. Następie odpal na linuksie krusader i zobaczysz partycje windowsa.

goofyx

Cytat: andy101fah w 08 Sierpień 2012, 18:15
Na początek podaj do jakiego windowsa próbujesz się dostać. Jeżeli do visty lib sevena to będziesz miał problem ale po stronie windowsa.
W systemie windows xp bez problemu dostaniesz się do udostępnionych katalogów. Na początek zainstaluj sobie totalcommander na windows i zobacz czy masz podgląd na partycje linuxa. Następie odpal na linuksie krusader i zobaczysz partycje windowsa.
mam xpeki i win 7 poprzez Windows Home Serwer (oparty na ms serwer 2003), który jest sercem mojej domowej sieci i do niego muszę mieć dostęp inaczej linux odpada.

Troll81

A co mówią logi tegoż serwera? Np logi autoryzacji?

goofyx

Cytat: Troll81 w 08 Sierpień 2012, 21:57
A co mówią logi tegoż serwera? Np logi autoryzacji?
chodzi ci o serwer 2003?
nic nie mówią bo debian i ubuntu nie potrafią wejść nawet do grupy roboczej w którym są komputery.
nawet jak próbuje z konsoli wchodzić: nautilus  smb://xxx.xxx.xxx.xxx i wpisuje login, hasło to mi wywala że nie może wczytać listy udziałów <- nawet wtedy serwer milczy, próbowałem wyłączyć firewalla i nic.
Mój router też twierdzi, że nie ma żadnego połączenia z ubuntu do serwera 2003.
nawet jak podłączyłem debiana i ms 2003 bezpośrednio kablem to lipa <- windows widzi udostępniony katalog ubuntu ale na odwrót już nie :(
niby wyczytałem, że samba musi mieć taką samą grupę roboczą jak ta do której chcemy się wbić, ale ja w domu mam 4 różne grupy i z każdej chce korzystać dlatego to odpada :(

Troll81

a jak połączyłeś bezpośrednio kablem to nic w logach windowsa niema?

goofyx

Cytat: Troll81 w 08 Sierpień 2012, 22:27
a jak połączyłeś bezpośrednio kablem to nic w logach windowsa niema?
nie :(
tak jakby próba połączenia była blokowana po stronie linucha.
ani w logach systemowych, ni w logach firewalla nie ma infa że ktoś się próbuje dobić do serwera.

Martin Fox

A na linuchu nie masz firewalla włączonego?

goofyx

 :whip:
Cytat: Martin Fox w 09 Sierpień 2012, 09:40
A na linuchu nie masz firewalla włączonego?
na linuchu jest wyłączony firewall

Troll81


andy101fah

Mam nadzieję że problem już rozwiązałeś. Jeżeli nie to nieśmiało zapytam czy najbardziej oczywista rzecz została wykonana.
Jeżeli na początek ustawisz atrybuty dostępu do katalogów udostępnianych jako:

Współdzielenie przez użytkowników >> Zezwól na dostęp dla gości:

otrzymasz dostęp do zasobów oraz katalogów bez podawania loginu i hasła. Na początek zobacz czy dzięki temu ustawieniu zauważysz pod windowsem katalogi udostępnione i na odwrót. Jeżeli tak to w następnym kroku nadasz uprawnienia dla konkretnych udziałów i katalogów.