Wybór dystrybucji.

Zaczęty przez Starszyna, 08 Lipiec 2006, 11:23

Szopler

Czy ktoś mógłby poświęcić swój cenny czas i zrobić dla mnie distro składające się z Ubuntu Server (czystego) +

"sudo apt-get install x-window-system-core xfce4 synaptic gnome-sudo gdm acpi acpid powermanagement-interface firefox" ?

Zrobił bym to sam, ale mój net wymaga logowania via www zanim uzyskam dostęp do zasobów internetu, więc lipa... Chyba, że opanuję metodę logowania się spod konsoli ;).

krzyszp


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler


krzyszp

Cytat: Szopler w 18 Wrzesień 2008, 18:57
32 bit :)
Zaczyna się ściągać, jutro postaram się zrobić...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler

Z góry dzięki za starania :).

buninek

#205
A ja polecam live-cd dystrybucji, której sam używam :) (czasem arch-a)

http://livecd.pld-linux.org/

EDIT:
Na live cd znajduje się wiele potrzebnych narzędzi i aplikacji. Począwszy o Iceweasel (Firefox) z jawą i flashem
(tak można pograć na kurniku z live cd), aż po wireshark. Jest klient sieci bittorrent, odtwarzacz totem i  inne ...sprawdź.
Jeśli czegoś brakuje można doinstalować za pomocą poldka z repozytorium. To nie żart.
W repo jest ponad 16000 pakietów.

krzyszp

Cytat: Szopler w 18 Wrzesień 2008, 21:23
Z góry dzięki za starania :).
No i nic z tego...

UCK, którego używam nie obsługuje iso serwerowych...
:(

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler


AiDec

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=9853&Ubuntu+8.10+Alpha+6



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: AiDec w 19 Wrzesień 2008, 20:17
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=9853&Ubuntu+8.10+Alpha+6
Heh, czytałem.
Nie wiem, czy wiesz ( :) ), ale to livecd, które zrobiłem z 8.10alpha samo się uaktualni do tej wersji...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

AiDec

Great ;D. You`re the best ;D. - widze dla Ciebie przyszlosc programisty (takiego user friendly) ;)



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: AiDec w 20 Wrzesień 2008, 18:43
Great ;D. You`re the best ;D. - widze dla Ciebie przyszlosc programisty (takiego user friendly) ;)
Obawiam się, że to nie koja zasługa, tylko twórców Ubuntu. Oni o to zadbali  ::)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler

Jakby się Wam obiły o dyski stery do karty sieciowej na ISA - Genius LAN GE2000III ;) to zapodajcie, please...
Ja zaraz spróbuję coś dopasować z modconfa, ale nie koniecznie musi mi się udać.

krzyszp

Cytat: Szopler w 24 Wrzesień 2008, 00:27
Genius LAN GE2000III ;) to zapodajcie, please...
A dałbym sobie głowę uciąć, że ruszy 'Out of the box'...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler

#214
jest jakieś polecenie, które wylistuje mi urządzenia PnP na ISA? "lspci" jej nie wyrzuca (chyba normalne). Jak wpiszę w /etc/networking/interfaces eth1 to się rzuca, że nie ma takiej... a może Linuch nie potrafi dać jej zasobów przez PnP i trzeba ustawić ręcznie (zworkami)... w końcu to tylko ISA.

Edit:
Zainstalowałem modconf'em drivery do NE2000 (jest kompatybilna z GE2000), dałem modprobe ne i już eth1 startuje po zapodaniu infconfig eth1 up, ale jak zrobić, aby ładowało ją przy starcie? Czytałem, że muszę coś wpisać w /etc/modues.conf, ale co to już nie napisali...

buninek

#215
Nie wiem jaka to dystrybucja, ale może tak
dodaj do /etc/modules
ne

i do /etc/modules.conf
alias eth0 ne     #chyba tam masz eth1
#options ne io=0x280 irq=11

Szopler

#216
Wystaczyło dodanie "ne" do modules... thx!
Jeszcze tylko muszę odpalić rozgłaszanie necika (komp jako AP) w oparciu o RaLink NWH-3012G i wstępną konfigurację serwa domowego będę mógł uznać za zakończoną :).

Ehh, tryb master nie działa na standardowych sterach. Ściągnąłem drivery ze strony RaLinka (do RT2561), ale widzę same pliki w C - kompilacja.

Kompilacja poszła. Install też, ale lsmod | grep rt61 daje:
rt61                  244228  0
rt61pci                24576  0
rt2x00pci              10368  2 rt2400pci,rt61pci
rt2x00lib              21632  3 rt2400pci,rt61pci,rt2x00pci
mac80211              162708  4 rt2400pci,rt61pci,rt2x00pci,rt2x00lib
eeprom_93cx6            2304  2 rt2400pci,rt61pci


Czyli 0 sprzętu korzysta z driverów rt61 :(.

Zainstalowałem windowsowe stery przez ndiswrapper'a, rt61pci wrzuciłem na blackliste, załadowałem ndiswrapper w modules i jakoś działa (w ad-hoc)... Jakby się pojawiły stery pozwalające na pracę w Master (AP) to by był raj ;).


UCK - http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=169959&package_id=193837&release_id=597246

Troll81

#217
http://boinc.berkeley.edu/download_all.php

Ubuntu image for USB/diskless/CD-ROM install
Dotsch/UX is an ISO-format Linux distribution, based on Ubuntu Linux, with the 6.2.15 BOINC client pre-installed. It lets you easily install and boot from a USB stick, hard disk and from diskless clients, and it also has some interfaces to set up the diskless server and the clients automatically. Download the image (515 MB).

MOże by tam zaproponować najnowszy build xubuntu z preinstalowanym BOINCEM :D:D

maro86

Hej. Szukam wersji Debiana, któa jak najlepiej wykorzysta mójego DualCora 2160..Jakijs 64 bitowej.. Mogłby mi ktos doradzic jaka architekture wybrac?

http://www.debian.org/CD/http-ftp/

Xeon E5410@2.33GHz SCYTHE NINJA PLUS Rev.B (SCNJ-1100P)
Foxconn P35A-S@P36 2x Kingston HyperX KHX6400D2LL 1GB + 2x2GB Kingston 800Mhz
SAPPHIRE 5770 1GB DDR5 400/900 DVD LG
Corsair CMPSU-450VXEU - 450W Chieftec LBX-02BBB
Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB + SAMSUNG HD120IJ 120 GB

Troll81

najwięcej soków wyciśniesz instalując tylko niezbędne pakiety :D niezależnie od wersji..

ksysju

Hi

Co do debiana, to jak maszynka jest domowa to proponuje testing. I jak masz jakiś kabelek do internetu to instalacje przez sieć czyli nagrywasz tylko system podstawowy (płytka netinst), a resztę wybranych pakietów instalujesz  z sieci.

A i wybierasz amd64, nie sugeruj się nazwą, to jest też do 64bit procków intela core i wyżej.


ksysju

maro86

Już zdążyłem doczytać o amd64 ;-)
Netinsta kiedyś probowalem, ale same problemy były..
Wybralem stable, bo w domu mam testing i drażnią mnie jakieś warningi przy bootowaniu..

Xeon E5410@2.33GHz SCYTHE NINJA PLUS Rev.B (SCNJ-1100P)
Foxconn P35A-S@P36 2x Kingston HyperX KHX6400D2LL 1GB + 2x2GB Kingston 800Mhz
SAPPHIRE 5770 1GB DDR5 400/900 DVD LG
Corsair CMPSU-450VXEU - 450W Chieftec LBX-02BBB
Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB + SAMSUNG HD120IJ 120 GB

X X X

Pytanie do znawców Linuksa - podobno któraś wersja jest bliźniaczo podobna do Windowsa, w sam raz do biura. Która to?

sesef

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 05 Sierpień 2009, 19:20
Pytanie do znawców Linuksa - podobno któraś wersja jest bliźniaczo podobna do Windowsa, w sam raz do biura. Która to?

Do każdego linuxa znajdzie się jakaś skórka windowsowa np: http://blog.shankarganesh.com/2007/09/18/ubuntu-themes-for-windows-xp/

AiDec

Ta blizniaczo podobna to ReactOS (http://www.reactos.org/pl/index.html). Uprzedzam jednak, ze jest na razie (i od wielu lat) zaledwie alfa  ;D.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

TJM

Ja bym tego nawet alfą nie nazwał, po prostu na ReactOSie nie da się działać przez dłuższy czas. Ostatnio testowałem jakąś świeżą wersję i póki co nie widzę zastosowań dla tego systemu innych, niż wyświetlanie gołego pulpitu z tapetą ReactOS dla bajery.
Praktycznie każdy program który zainstalowałem i próbowałem używać po jakimś czasie się wysypywał, niektóre wysypywały się za każdym razem przy próbie użycia jakiejś funkcji - np. Firefox z tego co pamiętam przy próbie dodania zakładki a taki WinRAR na instalatorze...

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

X X X

No dobra wyznawcy Linuxa. A mamy klienta halowego pod Linuxa? Hę?
A mamy klienta Cruncha dla graf ATI? Hę?
Nie mamy? To kicha i trzeba zostać na Microshicie. :(

AiDec

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 08 Sierpień 2009, 01:13
No dobra wyznawcy Linuxa. A mamy klienta halowego pod Linuxa? Hę?
A mamy klienta Cruncha dla graf ATI? Hę?
Nie mamy? To kicha i trzeba zostać na Microshicie. :(

Klienta HAL`owego dla Linuksa nie mamy, bo nie potrzebujemy. Linuks sam robi multiplikacje aplikacji i nie trzeba robic recznie dodatkowych klientow.

Klient Crunchera IMHO nie jest zupelnie do niczego potrzebny na Linuksie.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

X X X

No i zainstalowałem to Ubuntu 64b. Jako koegzystujące z Win7, znaczy na oddzielnej partycji dysku, z niezbyt pięknym boot menagerem. I co? I guano. Choć wszystko przebiegło pięknie, to koniec końców po uruchomieniu jest tylko czarny ekran, choć myszka porusza się bez problemów. Dobrze, że choć zjeben pozostał. Aha, po instalacji Ubuntu, po pierwszym odpaleniu zjeben kategorycznie wykonał naprawę dysków. To jaką dystrybucję proponujecie jako następną? Może któraś będzie miała ochotę na koegzystencję.

Troll81

hm.... widać że win7 coś ma problem... a co masz na myśli mówiąc że myszka działa a ekran czarny?? xwindow ci się uruchomił??

krzyszp

Te kłopoty, to nie przez RAID?

LiveCD chodzi ok?

Jaka grafika?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

X X X

1. Nie mam RAID.
2. LiveCD nie próbowałem, bo mam pół dysku na Linuxa (250MB).
3. Grafa R4770.
4. Zgłasza się boot mgr, wybieram Ubuntu, jest plansza Ubuntu, a później cały ekran staje się czarny, a na nim widoczny biały kursor myszy - możemy nim latać, ale nic z tego nie wynika.

Podejrzewam, że ta dystrybucja nie ma sterowników do tej grafy, a ja nie potrafię ich dograć, bo nic nie widzę. Ale czy nie powinien uruchomić się w jakimś trybie standard 800x600?

AiDec

Odpowiadam zgodnie ze swoja wiedza, ktora nie jest wielka...:

No i wszystko jasne. Co prawda w pierwszej kolejnosci napisalbym to samo co KrzyszP i od razu spodziewalbym sie ze to przez RAID (najczestsza przyczyna takiego zachowania), jednak po opisaniu przez Ciebie konfiguracji wyjasnilo sie co jest grane. Z tego co mi wiadomo, nawet najnowsza dystrybucja Ubuntu nie posiada sterownikow dla 4770. Nalezaloby zatem najpierw przygotowac distro zawierajace te stery.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 13 Sierpień 2009, 15:51
2. LiveCD nie próbowałem, bo mam pół dysku na Linuxa (250MB).
3. Grafa R4770.

1. Uruchom LiveCD - jeśli zadziała, to przynajmniej "wolne" sterowniki będą działać (a powinny).
2. Tak, w Linuksie (a dokładniej w Gnome i KDE) jest tryb "awaryjny" 800x600)
3. Odpalasz Gnome? Domyślam się, że tak. Spróbuj w boot managerze wybrać tryb awaryjny (trochę inaczej się to nazywa, ale nie pamiętam jak - moja maszyna z Ubuntu w pracy chodzi od dwóch mies. bez restartu).
4. Twoje Ubuntu ma wersję 9.04?

Fakt, że grafiki ATI niezbyt się spisują. Producent nie dostarcza porządnych sterowników...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

gielo

Ja liczę na siduxie, jest to taki podrasowany debian sid. Tutaj masz aplikacje boinc w repozytoriach, które się instalują bezpośrednio z paczek w prosty i łatwy sposób. Debian jest bardzo przyjazną dystrybucją bardzo prostą też w instalacji. Z linuksów korzystam od 96 roku, przeszedłem już chyba wszystkie możliwe dystrybucje i na biurko jednak najbardziej pasuje mi debian.

Jeżeli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć o siduxie zapraszam na mego bloga o debianie Jest tam też krótki tekst o boinc więc prosiłbym o przejżenie znawców tematu i jeśli napisałem jakieś bzdury o info do mnie to bym poprawił  ::)
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



X X X

BOINC wykorzystuje wyłącznie wolne zasoby naszego systemu, w żaden sposób nie obciąża naszego komputera i nie utrudnia komfortowej pracy oraz nie koliduje z programami działającymi na naszym komputerze.

IMHO, to trochę zbyt optymistyczne założenie, które powoduje, że niektórzy zrażają się na samym początku jak ja przed laty. Jak puścisz zadania na 100% CPU, to nie ma siły, komp jest zamulony jak cholera, a czasy reakcji sięgają paru sekund. Jak jeszcze wrzucisz do tego Einsteina i 25xFreeHALa, to masz zwiechę kompa jak nic. Dodatkowo, przy kompach niezbyt bogatych w pamięć, może zacząć jej zwyczajnie brakować i zaczyna się mielenie dyskiem. Inaczej jest, jeśli wrzucisz lekkie projekty i nastawisz np. 80% CPU - wtedy obciążenie faktycznie nie jest zbytnio odczuwalne. Można też nastawić tak, że projekty są liczone tylko wtedy, kiedy komp nie jest używany!

Optymalne jest pozostawienie 1 core dla użytkownika a wykorzystywanie reszty dla BOINC. No i właściwy dobór projektów - polecam PG/AP26. Mały, zgrabny, krótki projekt. Najlepiej chętnych skierować na stronę/ forum teamu, a tutaj udzielimy szczegółowych wskazówek.

gielo

#236
pod linuxem korzystam z 2 rdzeni i mam ustawione 70%. nie zauważyłem aby jakieś opóźnienia występowały, także jak kiedyś liczyłem jak pamiętam też nie występowały problemy. Liczę też einstaina ale on leży od 2ch dni mimo to wcześniej nie było problemu. Nic dopisze że przy prawidłowej konfiguracji i ustawieniu zasobów procka na 70% nie ma spowolnień i że dla ludzi ze słabymi maszynami zaleca się liczenie tylko gdy nie korzystamy z komputera. Przeredaguje lekko treść.

ps. Oki treść przeredagowana, powinno być już oki. Dla osób zamierzających wykorzystać linuksa zapraszam do swojej galerii debian. Z chęcią obejrzałbym także wasze pulpity  ;D
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



Tomasz R. Gwiazda

< zborus> siema
< zborus> jakiego linuksa na poczatek polecacie ?
< azhag> tego, którego używa twój znajomy
< Socek> a jak nie masz przyjaciol, to ubuntu

X X X

No tak, ale Ubuntu nie ma sterowników do R4770 i próba użycia kończy się czarnym ekranem  XD

gielo

Jeżeli to jakaś nowa karta graficzna to może być tak że kernel nie obsługuje jej ten ubuntowy. Zainstaluj siduxa, dodaj repo ubuntu i zaktualizuj, zostaw tylko kernela siduxa i powinno działać. Sidix korzysta praktycznie z najnowszego kernela więc powinno być oki. Możesz także zainstalować ubuntu, uruchomić jakieś live cd i podmienić kernel. Poczytaj też czy stery ati firmowe pod linuksa obsługują już ten model karty. Jeżeli tak wskazane było by je zainstalować.

Trochę kombinacji ale powinno się wszystko dać uruchomić.

Przy aktualizacji z siduxa do ubuntu robisz tak. Dopisujesz repozytoria ubuntu, usuwasz repozytoria debiana, zostawiasz repozytoria siduxa (sidux to w sumie nie dystrybucja ale takie rozszerzenie o kilkadziesiąt pakietów, m. inn. jądro). Potem wychodzisz z środowiska graficznego i spod konsoli dajesz

apt-get dist-upgrade
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów