Zasady głosowania na projekt miesiąca - dyskusja

Zaczęty przez eclipse99, 31 Grudzień 2008, 02:08

eclipse99

Tu przedstawiamy przemyślenia dot. zasad wyboru projektu miesiąca/ regulaminu.



Początek dyskusji został wydzielony z innego tematu



Sprawdzanie IP nie powstrzyma nieuczciwych - zawsze można założyć konto z innego miejsca, można natomiast w jakiś sposób ograniczyć możliwość głosowania, np tylko dla zweryfikowanych przez Ojca Założyciela kont.

[PBT] Horpah

oczywiście, nieuczciwym zachowaniom mówię zdecydowanie NIE
W paru wcześniejszych głosowaniach, podejrzewam też mogły być nieuczciwe zachowania.

Patrząc na wyniki widać że głosowanie w obecnej formie powoduje mocną niezdrową polaryzację w zespole,
dlatego proponuję wprowadzić niemożność wycofywania głosów, każde oddanie głosu powinno być przemyślane i powinno określać to co członkowie zespołu naprawdę chcą liczyć a przerzucanie głosu na konkurencyjny projekt tylko po to by inny nie wygrał nie powinno mieć miejsca.

Machloj

wycofywanie głosów musi być - bo zawsze się może zmienić upodobanie - ale najlepszym sposobem jak dla mnie będzie nieujawnianie wyników głosowania - pod koniec miesiąca będziemy mieli zawsze niespodziankę - i nie będzie możliwości blokowania projektu jakiegoś projektu (niestety :) )

[PBT] Horpah

Cytat: Machloj w 31 Grudzień 2008, 11:37
wycofywanie głosów musi być - bo zawsze się może zmienić upodobanie

ależ, gdy się komuś zmienią poglądy zawsze w przyszłym miesiącu może zmienić zdanie i zagłosować na coś innego :)
Pomysł z ukrywaniem aktualnego wyniku mi się nie podoba z tej przyczyny iż nie lubię czegokolwiek ukrywać.

Aby zabezpieczyć się przed tym co się stało, wystarczy by każdy głosujący pisał iż w tym miesiącu jego wyborem jest dany projekt, wtedy liczba głosów z głosowania musi zgadzać się z głosami z postów.
A żeby uniknąć zakładania fikcyjnych kont po to tylko by zagłosować, wystarczy wyznaczyć limit na przykład 1 000 punktóww boinc od którego dana osoba mogłaby dopiero brać udział w głosowaniach.

Mchl

Cytat: Horpah w 31 Grudzień 2008, 11:54
A żeby uniknąć zakładania fikcyjnych kont po to tylko by zagłosować, wystarczy wyznaczyć limit na przykład 1 000 punktóww boinc od którego dana osoba mogłaby dopiero brać udział w głosowaniach.

Nad dokładnym rozwiązaniem zastanowimy się już w nowym roku. Będę starał się znaleźć coś, co nie będzie wymagało ręcznej weryfikacji głosujących.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

kempler

Limit punktowy nie jest dobrym rozwiązaniem wg mnie. Jak ktoś ma bardzo mały RAC to 1000 punktów jest odległe. Punktu nie odzwierciedlają zaangażowania, stażu w zespole itp...

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Troll81

Rozumiem utajnienie głosowanie, choć to odejmie smaczku głosowaniom i lobbowaniu na rzecz projektu. Zmaina głosu wg mnie powinna pozostać żeby nie był że wybieramy projekt misiąca i nagle okazuje się że projekt ma kłopot z serwerem. Gdybym mógł to przewidziec to oddałbym głos na inny projekt, a tak. Nie mogę zmienić głosu i lipa. I nie zabezpieczy nas to przed zakładaniem fikcyjnych kont w celu głosowania. Nawet jeśli będzie ono tajne. Wystarczy  że założyłbym kilkanaście/kilkadziesiąt kont i głosował.

Bober

Dotychczasowy system głosowania może doskonały nie był, ale trzeba przyznać, że było przy nim chociaż trochę zabawy  :P

No cóż możemy go zastąpić ankietą z ukrytymi wynikami, bez możliwości zmiany głosu. Ale temat moim zdaniem powinien być otwarty i służyć do agitacji, bo w końcu stanowimy drużynę i wybór PM nie musi być sumą indywidualnych wyborów.

Co do możliwości zmiany głosu - jeżeli w trakcie ankiety zaistnieją szczególne okoliczności zawsze można zmiany włączyć.

Ukrycie bieżącego wyniku ankiety obecnie wydaje mi się sensowne. No i będziemy mieli co miesiąc niespodziankę  XD

KaSa

Witam szanownych kolegów i jeśli takie są to również koleżanki..  ;D
A co powiedzielibyście na możliwość oddawania przez głosującego 1-go lub 2-óch głosów z zastrzeżeniem, że to musiałyby być 2 różne projekty. Jeśli nie chce oddać 2 głosów, to oddaje głos tylko na jeden. Można dać w ten sposób szansę osobom które się wahają między projektami. W sumie będzie więcej głosów na różnorodne projekty i zobaczymy co się tak naprawdę w sercach skrywa..
Można by wtedy zablokować cofanie głosów!
Niektórzy mogą się wahać (taka jak ja) w wyborze między projektami i cofnięcie ma sens.. ale daje to też pole na manipulacje i wypaczanie wyników.

Bober

Tu przedstawiamy przemyślenia dot. zasad wyboru projektu miesiąca/ regulaminu.

Pigu

proponuję by treści postów nie zawierały polemiki z innymi opcjami a jedynie głos i ew hasełko reklamowe

Troll81

Więc proponuje by oddawanie głosu było możliwe tylko po weryfikacji.
Weryfikacja powinna przebiegać następująco:
1 Czy dana osoba wogóle liczy BOINC ? (bo jeśli nie to po co jej głosować)
2 Czy liczy dla naszego teamu i pod polską banderą ( Bo inaczej to inne teamy będą nam podrzucać kukułcze jaja w postaci głosowania na słabo punktujące projekty
)
3 Czy ma dorobek kredytowy wyższy niż np 1000 (1000 kredytów jest relatywnie łatwe do osiągnięcia a zniechęci tych co by chcieli fikcyjne konta zakładac w jednym projekcie by przejść weryfikację)


kempler

Pkt 1 i 2 jest trudny do weryfikacji. zawsze można podać nick kogoś z dalszego miejsca i jak udowodnimy że to nie on/ona ?

Pkt 3 dlaczego 1000 a nie 1500, 900 ? A jak ktoś ma RAC 10 ? To wtedy uzbieranie 1000 nie jest już proste. Mi pokazuje że mam RAC 0 od jakiegoś czasu....

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Troll81

@ Kempler

punkty 1 i 2 sa cięższe do podrobienia niż głosowanie na PW. Wystarczyłoby bowiem że pozakładam kilka fikcyjnych kont i strzelę na każdym po kilka wypowiedzi i już se mogę głosować. A żeby podać czyiś nick, musiałbyś wiedzieć czy dana osoba już nie zagłosowała :D
punkt 3 - to była tylko propozycja, po prostu na w miarę normalnym sprzęcie każdy uzyska 1000 kredytów w miesiąc no góra dwa. Ktoś jeszcze wogóle używa komputerów klasy celeron 300 inaczej niż czysto hobbystycznie??

Pigu

niektórzy wyłączają kompa po skończeniu pracy/zabawy  :P poza tym są osoby z małym racem ale za to dużym wkładem innej natury w dobro teamu - ot choćby kempler

nie znajdziemy idealnego rozwiązania - trzeba będzie zastosować twarde prawo i tyle - obecna forma jest o tyle dobra, że trzeba ujawnić usera na forum to już coś

buri

Nudzi mnie to. Niby zasady aby nikt nie kłamał w wynikach, ale nie przesadzajmy.
Jak pisałem to jest zabawa!
Troche zdrowego rozsądku i nie popadajmy w paranoje oraz teorie spiskowe.

Jak dla mnie:

  • jeden głos bez możliwości zmiany - chyba że na koniec w czasie rywalizacji dwóch projektów odblokować
  • tajne, jak dla mnie to by było fajne taka niespodzianka na koniec miesiąca :)
  • niech wróci wolność wypowiedzi! przynajmniej było co poczytać

Machloj

ja też myślę, że jak ktoś będzie nas chciał przerobić to i tak znajdzie sposób - dokładnie jak pisze buri - to jest tylko zabawa i w razie jakiś machlojek możemy i seti policzyć  XD XD XD

z kolei wydaje mi się, że Tito powinien mieć jak najbardziej prawo głosu! w końcu on prawie jak nasz  ;)

Pigu

Cytat: buri w 06 Styczeń 2009, 11:16
Jak dla mnie:

  • jeden głos bez możliwości zmiany - chyba że na koniec w czasie rywalizacji dwóch projektów odblokować

właśnie nie odblokowywać - po co odblokowywać na wypadek rywalizacji? niech wygra ten z większym poparciem w śród liczydłowych, a nie ten który będzie koalicją anty - przed liczeniem cały czas seta (lub czegokolwiek innego) zabezpiecza półroczna zamrażarka

buri

To tak mała propozycja była, ale dla mnie bez znaczenia. Pozostałe dwie dalej popieram.
W razie remisu o to mi chodziło. Chyba że wtedy liczymy dwa, a jak! :)

Pigu

z niespodzianką fajny pomysł - ie widać, że brakuje 1 głos, to nie kusi

w razie remisu - albo dogrywka albo twarda zasada (np projekt z mniejszą ilością pkt, projekt w którym team ma niższe miejsce lub inny wyznacznik - zawsze może być remis w dogrywce - warto więc coś w ten deseń ustawić)

Bober

Żeby wyniki ankiety nie były widoczne potrzebny byłby jakiś mod. W tej chwili jest tylko opcja "pokaż wyniki tylko głosującym", co zupełnie nic nie daje.

TJM

Pewnie wystarczyłoby w źródle zmienić jeden warunek, tak żeby zawsze był fałszywy, żeby ankieta była zawsze niewidoczna - przecież skrypt musi sprawdzać jakoś czy ktoś głosował czy nie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

moja propozycja przynajmniej zniechęca do oszukiwania na dużą skalę. A jak widać i kempler zebrał 100000 credits więc nie jest to takie znowu trudne. Nawet na słabej maszynie liczącej od czasu do czasu uzbiera się tysiączek. Można też wprowadzić wyjątki typy Tito. Ale powinny to być według mnie wyjątki a nie reguła. Ukrywanie wyników może być choć przed niektórymi wyścigami warto by wyniki poznać wcześniej by móc przestawić maszynki. Brak zmiany głosu to według mnielipa. Tylko krowa nie zmienia zdania. Fakt że przed każdym wałem się nie obronimy (chyba że wprowadzimy rejestracje userów jak na allegro (wtedy już będzie znacznie trudniej). Ale moja propozycja może zniechęcić wałkowiczów. A skoro zdażyło się raz to czemu i nie drugi?

Podczas dyskusji na temat SKB#P padła nawet propozycja by tylko ci co się zrzucali mieli prawo głosu. To też by było niezłe rozwiązanie i zachęcałoby liczydłowych do wpłat.

Pigu

Cytat: Troll81 w 06 Styczeń 2009, 16:17
warto by wyniki poznać wcześniej by móc przestawić maszynki.

głosowanie nie musi trwać do końca miesiąca a np do 25tego

kempler

Cytat: Troll81 w 06 Styczeń 2009, 16:17
moja propozycja przynajmniej zniechęca do oszukiwania na dużą skalę. A jak widać i kempler zebrał 100000 credits więc nie jest to takie znowu trudne. Nawet na słabej maszynie liczącej od czasu do czasu uzbiera się tysiączek. Można też wprowadzić wyjątki typy Tito. Ale powinny to być według mnie wyjątki a nie reguła. Ukrywanie wyników może być choć przed niektórymi wyścigami warto by wyniki poznać wcześniej by móc przestawić maszynki. Brak zmiany głosu to według mnielipa. Tylko krowa nie zmienia zdania. Fakt że przed każdym wałem się nie obronimy (chyba że wprowadzimy rejestracje userów jak na allegro (wtedy już będzie znacznie trudniej). Ale moja propozycja może zniechęcić wałkowiczów. A skoro zdażyło się raz to czemu i nie drugi?

Podczas dyskusji na temat SKB#P padła nawet propozycja by tylko ci co się zrzucali mieli prawo głosu. To też by było niezłe rozwiązanie i zachęcałoby liczydłowych do wpłat.
10000 zebrałem ale ponad 70000 uzbierałem na studiach jak miałem 4 kompy, a to było z 1.5 roku temu. Dalej będę się upierał że punkty i RAC nie powinny być brane pod uwagę. A np. nowy user zapuści CPDN na beznetowcu. Fakt że po dłuższym czasie będzie miał kilka tysięcy, ale to zajmie.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

buri

I się zaczyna .... :/

Mój pusty głos został usunięty, czy nie mam prawa wyrazić opini, że nie głosuje?

Już popadamy w paranoje, przez jakiś wybryk ... kuniec wracam do samotnego liczenia, aż znormalnieje to wszystko.

Bober

 XD
Wszyscy lubimy wolność, ale niestety mamy wolność ograniczoną cudzą wolnością... do czego to prowadzi widać i na naszym forum.

Ponieważ ktoś, możliwe że ja, będzie musiał przejrzeć tamten wątek i ręcznie zliczyć wszystkie głosy, poprosiłem o powstrzymanie się w tamtym temacie od innych dyskusji i ostrzegłem, że będę kasował. Czy to tak wiele? Twój pusty głos nic nie wnosił do tematu, trudno zaprzeczyć  :P

Troll81

Takie wypadki są raczej rzadkie i mozna je obsługiwac na zasadzie wyjątku. Natomiast Zaleta jest ta że nawet jak ktoś pozakłada kilka kont na naszym forum z różnych adresów to będzie musiał jeszcze policzyć dla każdego z tych kont po troche kredytów. 1000 to i tak niska graniza bo z quadem to w kilka dni i 10 userów sobie taki ktoś zarejestruje. Ale zawsze to trochę zniechęci.

buri

Pusty jak pusty, dla mnie skasowanie go pokazało już wszystko co myśle o tym.
Czego reszta ma cierpieć przez jakiegoś ****** (sory jak obraże, ale jak ktoś się nie umie bawić to dla mnie ******).
Dla mnie już inicjatywa projektu miesiąca straciła sens. Wiem może wierze, że istnieje coś takiego jak ludzka uczciwość i wychodze na odmieńca, ale to jest śmieszne co tu się dzieje. Przecież to głupia ankieta!
Koniec OFT.

Zmieniam wszystko, niech ankieta będzie taka jaka była, bez możliwości zamiany głosu.

emik

a nie można zrobić ankiety z ukrytymi wynikami i bez zmiany oddanego głosu?


kempler

Cytat: buri w 06 Styczeń 2009, 21:52
Pusty jak pusty, dla mnie skasowanie go pokazało już wszystko co myśle o tym.
Czego reszta ma cierpieć przez jakiegoś ****** (sory jak obraże, ale jak ktoś się nie umie bawić to dla mnie ******).
Dla mnie już inicjatywa projektu miesiąca straciła sens. Wiem może wierze, że istnieje coś takiego jak ludzka uczciwość i wychodze na odmieńca, ale to jest śmieszne co tu się dzieje. Przecież to głupia ankieta!
Koniec OFT.

Zmieniam wszystko, niech ankieta będzie taka jaka była, bez możliwości zamiany głosu.
A dlaczego reszta ma liczyć to co zostało przegłosowane poprzez przekręt ? Bober wyjaśnił dlaczego usunął posta i w pełni się z nim zgadzam.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

kempler

@emik
Cytat: Bober w 06 Styczeń 2009, 15:14
Żeby wyniki ankiety nie były widoczne potrzebny byłby jakiś mod. W tej chwili jest tylko opcja "pokaż wyniki tylko głosującym", co zupełnie nic nie daje.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

buri

Czy napisałem gdzieś, że ma liczyć to co zostało wybrane przez "przekręta"? Nikt przecież nie lubi być oszukiwany.
The End

Troll81

Ukrywanie wyników ma sens, ale zakończyłbym głosowanie w terminie umozliwiającym przeliczenie próbek z pozostalego miesiąca i przełączenie kompów na kilka dni przed wyścigiem co by oczyścić bufory.
Zmiana głosu powinna pozostać

Ale te zmiany i tak nas nie uratują przed pierwszym lepszym leszczem który zarejestruje się kilkanaście razy i odda głosy na jeden projekt. A to może zaważyć na wyniku. Stąd propozycja ograniczenia prawa do głosowania dla osób które przeszły weryfikację. To przynajmniej częściowo zniechęci oszustów. A jeśli głosować można jawnie w wątku, to ukrywanie wyników ankiety nie ma sensu bo i tak sobie posty przeliczę i będę znał wyniki. Głosowanie musiałoby więc się odbywać na PW (najlepiej specjalnie w tym celu założyć usera "komisja wyborcza").

Pigu

a jak chcesz sprawdzać, czy człowiek z forum to człowiek z boincstats? ???

eclipse99

Cytat: Troll81 w 06 Styczeń 2009, 22:43
Ukrywanie wyników ma sens, ale zakończyłbym głosowanie w terminie umozliwiającym przeliczenie próbek z pozostalego miesiąca i przełączenie kompów na kilka dni przed wyścigiem co by oczyścić bufory.
Zmiana głosu powinna pozostać

Ale te zmiany i tak nas nie uratują przed pierwszym lepszym leszczem który zarejestruje się kilkanaście razy i odda głosy na jeden projekt. A to może zaważyć na wyniku. Stąd propozycja ograniczenia prawa do głosowania dla osób które przeszły weryfikację. To przynajmniej częściowo zniechęci oszustów. A jeśli głosować można jawnie w wątku, to ukrywanie wyników ankiety nie ma sensu bo i tak sobie posty przeliczę i będę znał wyniki. Głosowanie musiałoby więc się odbywać na PW (najlepiej specjalnie w tym celu założyć usera "komisja wyborcza").

"- Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania:
Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują.
Druga metoda... Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... yyyy... przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący... czarna za lub odwrotnie: czarna za... yyyy... czarna przeciw biała za lub odwrotnie.
Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk - ta metoda jest najdoskonalsza.
- No świetnie, ale jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?"

OxyOne

jak w polityce... tylko płakac...

czarna wygrywa czerwona przegrywa raz, dwa, trzy.... komedia XD
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

przy weryfikacji musiałby podawać nicka z boincstats :D

Pigu


Troll81

nie sprawdzisz :( ale zawsze to dodatkowy wysiłek który trzebaby podjąć. Poza tym musiałby to być user liczący dla naszego teamu i zawsze koleś miałby ryzyko że juz się taki zweryfikował. (O wyjątkach od reguł pisałem powyżej).