Oddawanie krwi

Zaczęty przez Troll81, 05 Maj 2008, 09:39

Czy oddawałeś już krew ?

Tak, to proste
40 (60.6%)
Nie, boje się
4 (6.1%)
Nie, ale chciałbym
8 (12.1%)
Nie, ponieważ nie mogę
11 (16.7%)
Nie, bo jestem egoistą
3 (4.5%)

Głosów w sumie: 66

stiven


tito

No a ja znowu trafiłem na statek pływający w strefie malarycznej, a po niej jest rok pałzowania. Chyba się nigdy nie uda.

Troll81

oddawaj na statku i wysyłaj gołębiem pocztowym  %)

gregre

Cytat: Troll81 w 27 Wrzesień 2013, 19:03
oddawaj na statku i wysyłaj gołębiem pocztowym  %)

albo komarem  :D

stiven

+0,45 l = 12,61 l  :boing:

Troll81

 :parrrty: :respect:

AL

U mnie dłuższa pauza. W lipcu ostatnie podejście było i kiepskie wyniki, a teraz po wypadku - to sam muszę trochę dojść do siebie.

stiven

Jakoś tak cicho w temacie więc:
+0,45 l za 19.12.2013
+0,45 l za dziś

Troll81


stiven

+0,45 l razy dwa, za:
- 24.07.2014,
- 22.05.2014,
:boing:

Troll81

A ja wczoraj oddałem i chyba juz 20L pykło :D

kva.pl

Zacny temat, a cos przygasl wiec dodam od siebie, ze tez oddawalem krew. W sumie jakies 5-6 litrow, od ponad roku mam przerwe (14 zabiegow chirurgicznych  %) - nic powaznego, ale kazdy eliminowal na pol roku) ale za miesiac bede mogl juz oddac wiec zrobie to znow ze dwa razy. Zima kolejne zabiegi wiec znow bedzie przerwa. A jak walka kamratow z tematem? Zrobiliscie to podsumowanie ile w sumie oddalismy?

Tobas

Temat wcale nie przygasł.
Otóż za sprawą i pomocą kamrata Trolla kilka dni temu udałem się w celu pierwszej w życiu donacji.
Akcja się powiodła, czekam z niecierpliwością na legitymację i informację czy moja krwawica się nadaje.
Jak się nada to jestem gotowy na następne akcje. Póki co nie ma się czym chwalić  :arrr:

Argento

Cytat: Tobas w 25 Wrzesień 2014, 16:31
Otóż za sprawą i pomocą kamrata Trolla kilka dni temu udałem się w celu pierwszej w życiu donacji.

:respect:

CytatAkcja się powiodła, czekam z niecierpliwością na legitymację i informację czy moja krwawica się nadaje.

To, że się nada i pomoże jest pewne. Natomiast nie wiem jak chciałbyś sie o tym dowiedzieć...

CytatJak się nada to jestem gotowy na następne akcje. Póki co nie ma się czym chwalić  :arrr:

Zawsze sądziłem, że w tym temacie nie chodzi o popularność. Natomiast sam fakt, że się zdecydowałeś już jest czymś dyżym.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Troll81

Jesli jego krew nie nada się do przetoczenia to a i owszem dowie się. Choćby zadzwonią do niego :D A na pewno przy kolejnej donacji go poinformują.

AL

Tobas - gratulacje!!! Ja też kilka lat się wybierałem przed pierwszym razem - no ale w końcu się udało. Fajnie, że Aleksander z Tobą poszedł - taka obecność na pewno pomaga za pierwszym razem!
Obecnie też czekam, aż mi pół roku minie od ostatniego pobytu w szpitalu i za jakiś m-c jak nic mi się po drodze nie przytrafi - to atakuję RCiK - bo mi ostatnio smsy prawie co drugi dzień wysyłają.

Argento

Cytat: Troll81 w 25 Wrzesień 2014, 22:44
Jesli jego krew nie nada się do przetoczenia to a i owszem dowie się. Choćby zadzwonią do niego :D A na pewno przy kolejnej donacji go poinformują.

Hmm, wiem, że dawca sam może poinformować, że jego krew nie nadaje się do przetoczenia... Natomiast przez wszystkie lata mojej donacji nie spotkałem się z sytuacją, że ktoś otrzymał taką informację już po oddaniu krwi. Mam dobre stosunki z personelem RCKiK w Sz-nie i często rozmawiam na na tematy związane z działalnością RCKiK, więc raczej bym coś wiedział na ten temat. W pażdzierniku mam donację i zapytam czy zdarzają się takie przypadki i czego dotyczą.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

migawron

Ja wybieram się dzisiaj oddać krew po raz 21 :-)

A jeśli chodzi o informacje - to przynajmniej u nas w Katowicach w RCKiK jest tak że nawet wydają papierowe wyniki badań krwi, którą oddałeś, tylko trzeba się po nie zgłosić

Wysłane z mojego SM-T211 przy użyciu Tapatalka




stiven

Cytat: Argento w 26 Wrzesień 2014, 08:11
Cytat: Troll81 w 25 Wrzesień 2014, 22:44
Jesli jego krew nie nada się do przetoczenia to a i owszem dowie się. Choćby zadzwonią do niego :D A na pewno przy kolejnej donacji go poinformują.

Hmm, wiem, że dawca sam może poinformować, że jego krew nie nadaje się do przetoczenia... Natomiast przez wszystkie lata mojej donacji nie spotkałem się z sytuacją, że ktoś otrzymał taką informację już po oddaniu krwi. Mam dobre stosunki z personelem RCKiK w Sz-nie i często rozmawiam na na tematy związane z działalnością RCKiK, więc raczej bym coś wiedział na ten temat. W pażdzierniku mam donację i zapytam czy zdarzają się takie przypadki i czego dotyczą.

Przy akcjach wyjazdowych (szkoły, imprezy masowe) oraz w mniejszych punktach nie robią pełnych badań wirusologicznych. Niektóre stacje nie mają do tego sprzętu i wożą próbki gdzieś. Można je poznać po tym, że po donacji po wyniki można zgłosić się "za tydzień". Można oddać krew, dostać czekolady i pieczątkę a za tydzień otrzymać telefon, że jest się nosicielem WZW B. Znam takie przypadki. Nawet dwa. Przy bardziej kosztownych dla stacji donacjach (płytki, osocze) zazwyczaj robione są wszystkie badania bo nie warto zużywać jednorazowego sprzętu do separatora. Worek do krwi pełnej jest stosunkowo tani.

Troll81

Też znam przypadki że krwiodawca dostał telefon pt "prosimy o zgłoszenie się na ponowne badanie". I raz była to dyskwalifikacja (borelioza) innym razem nic nie wyszło.

kva.pl

Na borelioze tez badaja? Kurde nie wiedzialem, a jak mialem podejrzenie to zaplacilem grubo ponad stowe za badanie pod tym katem  :(

Troll81

A jakby z twoją krwią przetoczyli komuś boreliozę?? Szpital by się nie wypłacił z odszkodowań......
Krew jest badana dosyć dokładnie, Ale zanim niektóre badania są w stanie wykryć chorobę musi minąć trochę czasu. Dlatego przed badaniem masz jeszcze ankietę....

Argento

Każdy/a z Was ma oczywiscie racje. Napisałem słowa, ponieważ ja nie spotkałem się z sytuacją, a mam oddane 41 litrów i 250 ml (właśnie sprawdziłem), gdy ktoś otrzymał informację o czymś przez Was wskazanym. Obym tak ja jak i każdy z Was nie otrzymał takiego telefonu czy też informacji w jakikolwiek kinny sposób przekazanej. Szacunek dla każdego honorowego dawcy  :respect:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

migawron

wow - 41 litrów!!! Mega szacun :parrrty:

gdzie tam ja z niecałymi 10 :)



Troll81

41 itrów krwi pełnej?? 16 lat oddawania.... i to bez ani jednego przestoju..... WOW  :respect: :respect: :respect:

mordi

meeega szacun! :respect:
Guard well the secret of steel...


Argento

Cytat: Troll81 w 28 Wrzesień 2014, 17:55
41 itrów krwi pełnej?? 16 lat oddawania....

Tak, pełnej. A oddaje od 4 lipca 1994, więc trochę więcej niż 16 lat :). Zdarza mi się oczywiście leżeć na płytkach lub osoczu, ale nie często. Dla mnie nie ma różnicy o co poproszą. Nigdy właściwie nie liczyłem ile już oddałem. Siedem lat temu dali mi legotymację na darmowe przejazdy komunikacją miejską i wtedy pierwszy raz "skusiłem" się policzyć. Dla mnie liczy się wyłącznie sama możliwość oddawania krwi i dopóki będę mógł to robić dopóty tak właśnie czynić będę. Rzekłem.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

kva.pl


stiven

Cytat: Argento w 27 Wrzesień 2014, 20:49
Każdy/a z Was ma oczywiscie racje. Napisałem słowa, ponieważ ja nie spotkałem się z sytuacją, a mam oddane 41 litrów i 250 ml (właśnie sprawdziłem), gdy ktoś otrzymał informację o czymś przez Was wskazanym. Obym tak ja jak i każdy z Was nie otrzymał takiego telefonu czy też informacji w jakikolwiek kinny sposób przekazanej. Szacunek dla każdego honorowego dawcy  :respect:.
'
Gratuluję :respect: :respect:

PanStaszek

Mega szacun.  :p_arr: :parrrty: :p_arr: 
Pewnie nigdy nie dogonię, ale będę próbował  ;D


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

stiven

Melduję się lżejszy o kolejne 450ml.

kva.pl

Gratuluje i zazdroszcze  :parrrty:

Troll81

Tobas.... my jakoś tak niedługo mamy termin chyba :D

Tobas

Cytat: Troll81 w 15 Listopad 2014, 10:59
Tobas.... my jakoś tak niedługo mamy termin chyba :D

Nawet Ci w kalendarzu wpisałem ;)
Proponuję jutro albo we wtorek, a jak nie to po 23.XI

No i pytanie kto z Wrocławia jeszcze idzie?

Troll81

jutro i we wtorek odpada :(

Troll81

Cytatak co roku, w dniach 22-26 listopada, obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Jest to święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi i czas podziękowań. W trakcie obchodów organizowane są spotkania i oficjalne uroczystości, podczas których najbardziej Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom wręczane są odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki ,,Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu" nadane przez Ministra Zdrowia, wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża oraz wiele innych symbolicznych podziękowań.

My również chcielibyśmy w sposób wyjątkowy uhonorować naszych dawców. Dnia 24 listopada br., pod Patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia, odbędzie się uroczysta gala, podczas której uhonorujemy 50 krwiodawców medalem ,,Zasłużony Krwiodawca dla RCKiK we Wrocławiu". Z upoważnienia Ministra Zdrowia, Wojewoda Dolnośląski odznaczy jednego z nich medalem ,,Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu." Uroczystość uświetni występ dzieci ze Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz z Wrocławia. Akademia odbędzie się dnia 24 listopada 2014 r. w Sali Wójtowskiej Starego Ratusza o godz. 11.00.
Tytuł ,,Zasłużony Krwiodawca dla RCKiK we Wrocławiu" otrzymają Krwiodawcy z najwyższym litrażem oddanej krwi. Podczas akademii będziemy gościć przedstawicieli władz miasta Wrocławia, Dyrekcję RCKiK we Wrocławiu, przedstawicieli Narodowego Centrum Krwi oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Naszym głównym celem jest złożenie podziękowań Krwiodawcom, którzy przez wiele lat oddając krew ratowali zdrowie i życie pacjentów dolnośląskich szpitali i klinik.
Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Krwiodawcom. Bardzo dziękujemy za bezinteresowne działanie na rzecz ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Dziękujemy w imieniu całego zespołu RCKiK we Wrocławiu oraz pacjentów, którym oddana honorowo krew ratuje życie. Niech nasza wdzięczność stanie się apelem do ludzi zdrowych o chętne wspieranie tak pięknej idei pomocy.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przygotowało dla krwiodawców miłe upominki. Każdy kto w dniach 22-26 listopada odda krew otrzyma pamiątkowy gadżet.

Akurat termin mi wypada :D Nareszcie załapię się na jakąś promocję :d

Troll81

kurde - termin mi się przesuwa na 26..... bo kurde musiałem wziąć APAP....

stiven

APAP? Zdziwiłeś mnie Trollu. Taki doświadczony krwiodawca a nie wiesz że apap nie dyskwalifikuje?

Wyklucza kwas acetylosalicylowy (aspiryna) i pochodne ze względu na "rozrzedzanie krwi" czyli znany efekt obniżenia krzepliwości. Zasadniczo spadają płytki ale sprawa jest bardziej skomplikowana. 
Niestety w wielu ankietach dla krwiodawców z rozpędu dopisali wszelakie nplzy i przeciwbólowce ze względu na to, że ludziska podobno nie pamiętają czy łyknęli paracetamol femina czy polopirynę s albo nawet bez s.

Troll81

Stiven - każdy lek dyskwalifikuje :D Każdy bez wyjątku. Przeciwbólowe (NLPZ) na szczęście tylko na 3 dni :D Jak nie wierzysz zapytaj lekarza.

stiven

Nie wierzyłem i zapytałem już jakiś czas temu widząc różnice w ankietach w różnych oddziałach.

W Łodzi jest i było:
a) Czy w ciągu ostatnich 4 tygodni przyjmował/a Pan/Pani jakiekolwiek lekarstwa (tabletki, zastrzyki,
czopki)? Jeżeli tak, to jakie i kiedy?
b) Czy w ciągu ostatnich 5 dni przyjmował/a Pan/Pani jakikolwiek lek, którego składnikiem jest
aspiryna np: Piroxicam (Felden), Polopiryna, Scorbolamid, Etopiryna, i.in.

Znaczy spowiadać się należy ze wszystkiego, ostatecznie decyduje lekarz ale paracetamol nie dyskwalifikuje z definicji (przynajmniej nie wszędzie).
Inna sprawa, że jak go wziąłeś to raczej nie bez powodu. Coś bolało a to oznacza albo coś drobnego albo początek czegoś grubszego.
W trzy dni zazwyczaj się sprawa wyjaśnia więc dlatego często lekarze stosują taką karencję. Polityka jest tu różna. Podobnie jak w przypadku minimalnej liczby płytek umożliwiającej siadanie na separator.