Oszustwo (chyba) na allegro, co zrobić?

Zaczęty przez sknd, 08 Kwiecień 2013, 22:48

sknd

Sytuacja jest taka: Kupiłem książkę na allegro, kup teraz. Od osoby która miała zero komentarzy i transakcji (stwierdziłem, że zaryzykuję, wiem głupi jestem  ;) )  wpłaciłem kasę za towar i przesyłkę. Minęło parę dni, zero mejla od sprzedającego, cisza w eterze. Popatrzyłem na tą książkę, a tu obok loginu sprzedającego UMOWA ROZWIĄZANA.

napisałem na razie mejla do tej osoby. co robić dalej, jeśli ten ktoś mi nie odpisze? miał ktoś kiedyś podobną sytuację? szybki google dał mi pare opcji - pisać do allegro, założyć spór z tą osobą, albo udać się na policję... a może zrobić te wszystkie trzy rzeczy naraz?

P.S. niby do stracenia mam niewiele bo ok 30 zeta, ale tak bez niczego nie odpuszczę, dla zasady

Troll81

30 zeta.... Policja palcem nie ruszy :(

lukaszja

Pisz do Allegro i zgłoś na policję.

Krzysiak

Jak płaciłeś ?
Przelew bezpośredni czy płacę Allegro


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Dario666

Załóż spór, a jak nie da to rezultatu to idź na policję. Pewnie jest więcej oszukanych to będą śmiecia ścigać. Z tego co pamiętam, to w regulaminie jest napisane, że żeby dochodzić zwrotu kasy od Allegro (chyba chodzi o ten program parasolowy) to trzeba zgłosić incydent na policję.

lolek

Jeśli płaciłeś przez PayU to zgłoś to na policję i do allegro. Portal powinien zwrócić Ci tą kasę - taka jest przynajmniej teoria.

sknd

no przez PayU płaciłem. ale zgłaszać to od razu czy najpierw spór i dopiero jak on nic nie da?

aborek


Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

lukaszja

Równolegle zgłoś na policję. Może facet narobił więcej szkód i dalej będzie naciągał, jeśli nikt nie zawiadomi organów ścigania? Do tego - co ważne - przy oszustwie nie ma znaczenia wartość, na jaką zostaliśmy oszukani. I nie piszcie mi o znikomej społecznej szkodliwości, OK?

krzyszp

Cytat: lukaszja w 09 Kwiecień 2013, 14:52
I nie piszcie mi o znikomej społecznej szkodliwości, OK?
A co ze znikiomá szkodliwościá społeczná?  ;)

Moje zdanie - zgłaszaj na policjé, trzeba tépić takich oszustów...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

sknd

Cytat: lukaszja w 09 Kwiecień 2013, 14:52
Równolegle zgłoś na policję. Może facet narobił więcej szkód

sądząc po loginie (iwonek i jakieśtam cyferki) i danych podanych w allegro to nie facet  ;)

a zgłosić zgłoszę, choć nie zdziwię się jeśli nie zechcą tego przyjąć, ale łatwo się zbyć nie dam. jak myślicie wystarczy jak będę miał login, numer aukcji, datę i kwotę wpłaty, numer konta, dane tej osoby z allegro? jeszcze zanim cokolwiek zrobię, będę się próbował kontaktować z tą osobą, na razie na mejla brak odzewu ale dokopałem się do numeru telefonu...

Martin Fox

Cytat: Troll81 w 08 Kwiecień 2013, 22:56
30 zeta.... Policja palcem nie ruszy :(
Ruszy - muszą, choć będą chcieli zbyć :P
Ale jak się uprzesz, poprosisz o odmowę przyjęcia zgłoszeni na piśmie to się okazuje że się da - przerabiałem to raz z nimi :P

Krzysiak

Tak i dodatkowo mają papierek z policji
szybciej allegro zwróci ci kasę


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

simonic

W własnego doświadczenia z Programem ochrony kupujących wiem, że policja przyjmuje zgłoszenie po zakończeniu sporu na allegro. Najgorzej gdy sprzedający pisze e-maile, np. że ma jakieś problemy itp. ale wyśle później - wtedy policja twierdzi, że trzeba czekać... Sam przerabiałem 3 takie sprawy na wysokie kwoty.
PS. Wysokość kwoty nie ma znaczenia - allegro oddaje za przedmiot a jeśli zapłacono przez PayU to za przesyłkę również.

Najlepiej zrób teraz zrzuty z ekranu ze strony aukcji - zanim trafi do archiwum. Na policji dodatkowo trzeba przedstawić drukowane e-maile, wraz z ewentualnymi odpowiedziami sprzedawcy.


lukaszja

Jak na policji nie chcą przyjąć zawiadomienia (swoją drogą nie wyobrażam sobie tego :o), nasze zawiadomienie wysyłamy poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. I załatwione ;)
Co do naszego casusu, w 5 minut napisałem coś takiego - do skorzystania:
CytatNasze imię, nazwisko                  ..................., dnia ... kwietnia 2013r.
adres


Do
Prokuratury Rejonowej w .....
/nasze miasto
...................................................


ZAWIADOMIENIE
o możliwości popełnienia przestępstwa


   Działając we własnym imieniu, na podstawie art. 304 § 1 k.p.k. zawiadamiam o możliwości popełnienia przez nieznaną mi osobę przestępstwa polegającego na doprowadzeniu mnie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (art. 286 § 1 kk) w ten sposób, że na portalu aukcyjnym Allegro.pl, mimo zapłaty ceny za ...................... nie otrzymałem zakupionego towaru stąd też wnoszę o wszczęcie w tej sprawie postępowania przygotowawczego i ukaranie sprawcy.

Uzasadnienie

   Jestem użytkownikiem portalu aukcyjnego Allegro.pl
   W dniu ........................ dokonałem za pośrednictwem tego portalu zakupu ............................ za cenę 30zł od osoby o nicku ,,.....", nr aukcji ................ .
   /dowód:   wydruk strony internetowej z przedmiotową aukcją/   

   Kwotę 30zł przekazałem sprzedającemu w ten sposób, że:
/A. przelałem niezwłocznie na numer konta bankowego wskazany w aukcji, tj. ..........................,
B.  przesłałem przekazem pocztowym,
C. użyłem płatności PayU  itp./
   /dowód:   polecenie przelewu, inne/ 
   
   Według danych, jakie uzyskałem po sfinalizowaniu transakcji ze strony Allegro.pl, sprzedającym jest:
......................................................
zam. ...............................................
tel. .................................................   
   /dowód:   wydruk informacji uzyskanych z portalu Allegro.pl/

Niestety, mimo upływu czasu nie otrzymałem zakupionego/zakupionej ................, sprzedający nie odpowiada na e-maile, nie odbiera telefonu itp.
Dodatkowo, z portalu Allegro.pl uzyskałem informację, że ..............  (konto zawieszone itp.).

Pokrzywdzony wskazuje, iż zachowanie sprzedawcy z portalu Allegro.pl może więc wyczerpywać znamiona czynu karalnego określonego w art. 286 § 1 kk, co winno zostać zbadane w toku postępowania karnego.
 
   Jednocześnie wnoszę o:
- wystąpienie do portalu Allegro.pl o uzyskanie pełnych danych osoby o nicku ,,......".
- ustalenie właściciela konta bankowego nr ............................. /konto sprzedającego/
- wystąpienie do operatorów telefonii komórkowych celem ustalenia danych osoby, posługującej się numerem telefonu ........................
- wystąpienie do portalu internetowego ............................. (e-mail sprzedającego) celem uzyskania danych osoby posługującej się adresem e-mail ............................ (e-mail sprzedającego)
- uzyskanie adresów IP osoby bądź osób logujących się na konto sprzedającego:
A. w serwisie Allegro.pl (nick: ,, ... "),
B. do poczty elektronicznej (adres e-mail sprzedającego).

   Mając na uwadze wszystkie powyższe okoliczności wnoszę jak na wstępie.



W załączeniu:
wskazane powyżej wydruki stron internetowych




                              /nasz podpis/

sknd

 :respect:

dzięki, może się przyda.
na razie dam jeszcze ze dwa dni tej osobie na odpisanie, a jak nie, to będę dzwonił i dopiero potem jakieś dalsze kroki podejmę

krzyszp

Łukaszu - szacun dla Ciebie  :p_arr:
Myślę, że wielu z nas się ten wzór przyda (a szkoda).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Pantarhei

Łukaszu, to jeszcze od razu zamieść wzór zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia z uwagi na 17 par.1 pkt 2) tudzież pkt 1) k.p.k.  :) Bo raczej nie ma co czekać zgodnie z przysłowiem "Kommt Zeit - kommt Rat."
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

lukaszja

Cytat: Pantarhei w 10 Kwiecień 2013, 09:49
Bo raczej nie ma co czekać (...)"
Więcej wiary! ;)
PS Mogę napisać zażalenie ale nie wariantowo - szkoda na to czasu i energii - jak będzie konkretna sytuacja, to proszę o info.
Pozdr!

Kret_polny

@sknd
a zapoznałeś się już z informacjami znajdującymi się na stronie Programu Ochrony Kupujących?
http://poznaj.allegro.pl/pok/
Wszystko tam jest opisane, co, gdzie i w jakim czasie można wysłać, aby odzyskać pieniądze.



sknd


pawzdy

Spór na Alleśmiech to czysta fikcja! Po 30 dniach dostaniesz odpowiedź że ONI (Allegro) nie są stroną i zaproponują powiadomienie policji. Dodatkowo gdybyś poprosił o zbanowanie/zawieszenie konta oszusta to odpiszą że nie ma podstaw!!! Wiem z autopsji i to nie jednokrotnej. Po moich interwencjach chcieli zbanowac mnie, nie oszusta. Mimo iż sprawa była już w sądzie (gość przekręcił kilkanaście osób z całej Polski). Jedyne pocieszenie to takie że bez problemu wypłacaja kasę (po zgłoszeniu na policji). Oczywiście gdy sprawa się wyjaśni a sprawca naprawi szkodę pieniążki trzeba zwrócić do Allegro.
PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

sknd

dzięki pawzdy że odnowiłeś wątek, bo z nawału zajęć trochę o tym zapomniałem. pani się odezwała mejlem, że to niby ona samotna matka a jej nowy partner niecnie wykorzystał to że dała mu login i hasło... wzruszające ale nie mam pewności czy prawdziwe. tak czy tak obiecała że wpłaci kasę skoro nie ma wyjścia, wysłałem jej dane i numer konta... i nic. tydzień później ponagliłem mejlem i zero odzewu. przed chwilą właśnie napisałem ostatniego mejla, jak do końca weekendu nie będzie przelwu, zgłaszam sprawę na policję.

Kret_polny

Cytat: pawzdy w 28 Maj 2013, 12:43
Dodatkowo gdybyś poprosił o zbanowanie/zawieszenie konta oszusta to odpiszą że nie ma podstaw!!! Wiem z autopsji i to nie jednokrotnej. Po moich interwencjach chcieli zbanowac mnie, nie oszusta.
Na A oszukano mnie do tej pory 1 raz. Założyłem spór na A, po 2 tygodniach go zakończyłem z odpowiednim oznaczeniem dlaczego( po otrzymaniu przypomnienie od A że spór jest nadal otwarty). Bardzo szybko zgłosił się do mnie pracownik A, że w takim razie konto oszusta zostanie zawieszone i tak się stało. Także nie zawsze olewają ludzi...

pawzdy

Cytat: Kret_polny w 28 Maj 2013, 16:35
Cytat: pawzdy w 28 Maj 2013, 12:43
Dodatkowo gdybyś poprosił o zbanowanie/zawieszenie konta oszusta to odpiszą że nie ma podstaw!!! Wiem z autopsji i to nie jednokrotnej. Po moich interwencjach chcieli zbanowac mnie, nie oszusta.
Na A oszukano mnie do tej pory 1 raz. Założyłem spór na A, po 2 tygodniach go zakończyłem z odpowiednim oznaczeniem dlaczego( po otrzymaniu przypomnienie od A że spór jest nadal otwarty). Bardzo szybko zgłosił się do mnie pracownik A, że w takim razie konto oszusta zostanie zawieszone i tak się stało. Także nie zawsze olewają ludzi...
Moje zdarzenia miały miejsce 2-3 lata temu, ciekawe kiedy Tobie się to przytrafiło? Może w końcu coś drgnęło na lepsze. Oby!
PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

Kret_polny

Marzec 2013, zatem sprawa świeża.

krzysztofo


sknd

hmm, najpierw poprzenoszono mą sprawę ze dwa razy  od prokuratury do prokuratury, zapisano ileśtam stron papieru, aby w końcu stwierdzić, ze czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego... art 17 ust 1pkt 2 k.p.k.  Oczywiście ani książki ani kasy nie ujrzałem... czyli co, bezkarność w świetle prawa? Wiem że mógłbym do sądu iść, ale o 27 zeta? Głupi nie jestem.

krzyszp

Cytat: sknd w 13 Styczeń 2014, 19:40
hmm, najpierw poprzenoszono mą sprawę ze dwa razy  od prokuratury do prokuratury, zapisano ileśtam stron papieru, aby w końcu stwierdzić, ze czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego... art 17 ust 1pkt 2 k.p.k.  Oczywiście ani książki ani kasy nie ujrzałem... czyli co, bezkarność w świetle prawa? Wiem że mógłbym do sądu iść, ale o 27 zeta? Głupi nie jestem.
Możesz złożyć odwołanie... ja bym cisnął, bo lenistwo z nich wyłazi.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

sknd

no widzę na odwrocie tego pisma że do 7 dni mogę złożyć zażalenie na powyższe postanowienie. Ten 7-dniowy termin jest "zawity" (wspaniale, że władza pisze do ludu prostym językiem    >:( ). Jeszcze przed chwila mi się nie chciało w to bawić, ale to piękne słówko chyba sprawi że napiszę to zażalenie  XD Poradzi jakiś dobry ludź jak to ma wyglądać? Bo to co wyguglalem na szybko troche jhest zniechęcające - np. fakt, że mam ksera wszystkich dokumentow dotyczącyh sprawy wysłać, tak jakby oni ich nie mieli...

Krzysiak

Wiem że to głupio zabrzmi
Napisz do faktu lub superexpres oni lubią takie tematy

Może to coś zmieni w przyszłości


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

lukaszja

Cytat: sknd w 13 Styczeń 2014, 20:33(...) Poradzi jakiś dobry ludź jak to ma wyglądać? 
Poradzi ;)
Choć oczywiście nie gwarantuję efektu.
Odezwij się na PW, zeskanuj dokumenty, podam Ci adres e-mail do wysyłki.

Szopler

Opisz swoją historię na wykop.pl z - oni tam lubią takie historie...

sknd

Krzysiak i Szopler... wyczuwam ironię  ;)

krzyszp

Cytat: sknd w 13 Styczeń 2014, 22:17
Krzysiak i Szopler... wyczuwam ironię  ;)
Dlaczego? Nagłośnienie sprawy jest czasem jednym sposobem na jej "ruszenie" (vide moje boje z Urzędem Miasta).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

ja juz sie bujałem z sądami i nie odpuszczam spraw. Płacę na ich pensje moimi podatkami. To niech popracują trochę.

sknd

ja też, o ile nie stanie się to kosztownym (bo w takim przypadku po prostu mnie nie stać teraz na takie zabawy) nie odpuszczę

Pantarhei

#38
Cytat: sknd w 13 Styczeń 2014, 19:40
hmm, najpierw poprzenoszono mą sprawę ze dwa razy  od prokuratury do prokuratury, zapisano ileśtam stron papieru, aby w końcu stwierdzić, ze czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego... art 17 ust 1pkt 2 k.p.k.  Oczywiście ani książki ani kasy nie ujrzałem... czyli co, bezkarność w świetle prawa? Wiem że mógłbym do sądu iść, ale o 27 zeta? Głupi nie jestem.
Zacytuję siebie samego :)
Cytat: Pantarhei w 10 Kwiecień 2013, 09:49
Łukaszu, to jeszcze od razu zamieść wzór zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia z uwagi na 17 par.1 pkt 2) tudzież pkt 1) k.p.k.  :) Bo raczej nie ma co czekać zgodnie z przysłowiem "Kommt Zeit - kommt Rat."

Udowodnienie oszustwa sprzedawcy, który nie wywiązał się z umowy, w takim układzie jaki opisał sknd będzie bardzo trudne. Jeżeli ta transakcja to był jednostkowy przypadek owego sprzedawcy to nie ma szans na uznanie jego winy za przestępstwo oszustwa. Trzeba bowiem udowodnić sprzedawcy zamiar oszukania - udowodnić że zakładając aukcję nie chciał sprzedać towaru a jedynie zatrzymać pieniądze.
Obecnie bronię jednego pana, z branży... usług dla ludności, który.... hmmmm.... zawierał umowy i miał potem kłopoty z rozliczeniem. 36 zarzutów. Sam jestem ciekaw jak to się skończy :)
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

sknd

Cytat: Pantarhei w 14 Styczeń 2014, 20:04
Udowodnienie oszustwa sprzedawcy, który nie wywiązał się z umowy, w takim układzie jaki opisał sknd będzie bardzo trudne. Jeżeli ta transakcja to był jednostkowy przypadek owego sprzedawcy to nie ma szans na uznanie jego winy za przestępstwo oszustwa. Trzeba bowiem udowodnić sprzedawcy zamiar oszukania - udowodnić że zakładając aukcję nie chciał sprzedać towaru a jedynie zatrzymać pieniądze.

w moim przypadku, sądząc po negatywnych komentarzach na allegro, nie byłem na pewno jedynym oszukanym