Dwaj profesorowie połączyli swoje mózgi

Zaczęty przez Bezprym, 28 Sierpień 2013, 11:20

Bezprym

Wystarczyło, że jeden pomyślał o ruszeniu dłonią, by drugi zaraz wykonał to zadanie. Do tej pory człowiek mógł myślą wydawać polecenia komputerowi. Po raz pierwszy udało się w ten sposób uzyskać kontrolę nad drugim mózgiem.
Naukowcy z Uniwersytetu stanu Waszyngton przeprowadzili ten eksperyment na sobie.
Prof. Rao w myślach polecił dłoni się poruszyć, a setki metrów dalej prof. Stocco wykonał ten rozkaz. Ten ostatni mówił potem, że gdy jego ręka poruszyła się samowolnie, odebrał to jak nerwowy tik.

Internet jest sposobem połączenia komputerów, ale może także łączyć mózgi - mówi Stocco. - Być może w przyszłości nauczymy się przesyłać bezspośrednio wiedzę z jednego mózgu do drugiego.
Badacze już planują dalsze eksperymenty - tym razem z przesyłaniem bardziej skomplikowaych sygnałów między mózgami.

http://wyborcza.pl/1,75400,14505744,Pionierski_eksperyment__dwaj_profesorowie_polaczyli.html#BoxSlotII3img


Troll81

wow. Kurde jak byłem nastolatkiem to takie rzeczy tylko w fantastyce....

apohawk

Widziałem gdzieś kiedyś w telewizji dokument o tym, jak pewien naukowiec podłączał sobie różne urządzenia do układu nerwowego. Np. podłączył sobie "sonar" noszony na głowie. Taki sonar musiał po prostu wysyłać jakieś różne impulsy w zależności od tego, co wykrywał. Reszty mózg i układ nerwowy uczyły się same. Tydzień czy miesiąc i się nauczył. Eksperymentował z różnymi urządzeniami, dodając sobie dodatkowe zmysły. Wniosek był taki, że ludzki mózg i układ nerwowy bardzo łatwo uczą się i dostosowywują do takich modyfikacji.
Doczekamy fascynujących czasów?
No good deed goes unpunished.

Troll81

Doczekamy. Teraz te technologie raczkują. Ale ostatnio nie ma miesiąca bez jakiegoś fajnego newsa z gałęzi "bio-cybernetyki". Za 10-15 lat sam zobaczysz :D google glass to tylko początek. Następne będzie google brain....  %)

Dario666

Jakiś czas temu widziałem program jak podłączyli aparat słuchowy bezpośrednio do mózgu i człowiek nagle zaczął słyszeć.

Troll81

było coś takiego. Ale elektrody domózgowe to ryzykowny biznes. Łatwo o zakażenie....

krzyszp

Cytat: Troll81 w 28 Sierpień 2013, 14:31
Następne będzie google brain...
Taa, tego właśnie się boję  :fright:

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

apohawk

Nie chcę google glass ani google brain, ja chcę ten sonar...  %)
No good deed goes unpunished.

Troll81

ja mam dobrze z moimi niedorozwiniętymi zmysłami. Po co mi kolejny?