Jak manipuluje się ludźmi na portalach...

Zaczęty przez krzyszp, 05 Październik 2013, 13:21

krzyszp

Dzisiaj też trafiłem na niezły "kwiatek" propagandowy:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,14724933,Obroncy_OFE___bronia_dlugu_jawnego_i_strasza_ZUS_em.html?as=1
Już na początku zwraca uwagę tekst:
CytatSkładki emerytalne przekazane przez ZUS do OFE od 1999 r. do końca czerwca 2013 r. to 189 mld zł. By refundować ZUS ten ubytek składki, rząd zaciągnął dług wynoszący około 300 mld zł (z odsetkami).
Czyli do OFE przelano 189mld na co ZUS musiał pożyczyć 300mld... Ciekawa matematyka :)

Dalej:
CytatW 1999 r. państwowy dług publiczny wynosił 273 mld zł, a na koniec czerwca 2013 r. 888 mld zł. Przyrosło zatem ponad 600 mld zł, z tego połowa wynika tylko z jednego powodu, a mianowicie z tego wielkiego wydatku budżetowego, jakim są OFE, z konieczności refundacji ZUS ubytku składki, by obecni emeryci nie umarli z głodu.
Nie, oczywiście narastanie długu nie jest spowodowane szastaniem pieniędzy podatników np. na emerytury górników tylko wszystko przez te złe OFE!
Zresztą - nie czepiajcie się górników!
CytatPrzeciw ograniczeniu OFE protestują bowiem mocno jedyni beneficjenci OFE, czyli rekrutujące się niemal w całości z zagranicy wielkie koncerny finansowe...
HA, to ja myślałem, że zwykły szarak jestem, a tu się okazuje że jestem właścicielem Wielkiego Koncernu Finansowego :)

Nie twierdzę, że OFE są idealne ba, może nawet są całkiem do kitu, ale nienawidzę, jak się tak bezczelnie mną manipuluje.
Autorka w istocie wszystkie problemy naszego kraju opisuje jako wynikłe z powodu OFE...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka


flaku

Pierwsze przytoczone przez Ciebie zdanie ma jednak sens. Pożyczyli 190mld, narosły odsetki i teraz jest około 300mld przez odsetki.

W temacie OFE się na razie nie wypowiadam.

krzyszp

Cytat: flaku w 05 Październik 2013, 14:19
Pierwsze przytoczone przez Ciebie zdanie ma jednak sens. Pożyczyli 190mld, narosły odsetki i teraz jest około 300mld przez odsetki.

W temacie OFE się na razie nie wypowiadam.
To by chyba musiał w Providencie pożyczać ;)
Rząd NIE MUSIAŁ pożyczać przez OFE, rząd pożyczał, aby spełnić obietnice wyborcze oraz utrzymać się przy władzy (bo każdy polityk boi się większych reform).
Niedawno obejrzałem w sieci filmik z przemówienia jakiegoś angielskiego polityka na forum UE w temacie bail-out'ów dla banków, gdzie ostro skrytykował wydawanie przez wszystkie rządy większych pieniędzy niż wpływy. Przecież to oczywiste, że stałe zwiększanie zadłużenia MUSI w końcu doprowadzić do zapaści... Niby każdy to wie, ale jakoś zapomina w momencie dojścia do władzy...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

flaku

To wcale nie tak ogromne odsetki biorąc pod uwagę, że to 14 lat. Zapewne był to Nigiel Farage. Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Jedynie chodzi mi o to, że matematyka działa dobrze i dane mogą być poprawne.

Dario666

Danymi można tak manipulować, by udowodnić swoje racje. I tutaj to robią.

Szopler

Czasem mi się wydaje, że ten Nigiel Farage to jedyny rozsądny w całym Parlamencie UE.

krzyszp

#7
Cytat: Szopler w 05 Październik 2013, 17:58
Czasem mi się wydaje, że ten Nigiel Farage to jedyny rozsądny w całym Parlamencie UE.
Umie przemawiać, to fakt. Niestety jest też z UKIP, które stara się mnie "wykopać" z UK ;)

Niemniej, to akurat nie o niego mi chodziło w moim poście.
Godfrey Bloom:
[smg id=10261 type=av align=center caption="Godfrey Bloom"]
Proponuję włączyć sobie napisy...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Matematyka ZUS jest prosta. Aktualnie płacący pokrywają emerytury aktualnych emerytów. W momencie powstania OFE rząd zezwolił na przekazywanie cześć składki do nich. W efekcie obniżyło to przychody ZUS. A ze przychody spadły a wydatki nie to rząd musiał zrekompensować ten ubytek. Zrobił to zwiększając dług. Do tego oczywiście doszły odsetki.

CytatW 1999 r. państwowy dług publiczny wynosił 273 mld zł, a na koniec czerwca 2013 r. 888 mld zł. Przyrosło zatem ponad 600 mld zł, z tego połowa wynika tylko z jednego powodu, a mianowicie z tego wielkiego wydatku budżetowego, jakim są OFE,

Czyli połowa tego to OFE. Druga połowa to "szastanie" pieniędzmi.

CytatPrzeciw ograniczeniu OFE protestują bowiem mocno jedyni beneficjenci OFE, czyli rekrutujące się niemal w całości z zagranicy wielkie koncerny finansowe...
Nie tylko oni. Ja nie jestem koncernem. A wk@#$%^ mnie to co wczynia rząd.

Zauważyliście swoją drogą że użyli ciekawego myku. Najpierw przedstawili wizję całkowitego przycięcia OFE. Potem przedstawili druga opcję (możliwość wyboru) która tak naprawdę była pierwszą. Ale dzięki temu ludzie łatwiej akceptują fakt że rząd chce wydoić OFE.

krzyszp

Cytat: Troll81 w 05 Październik 2013, 23:26
Czyli połowa tego to OFE. Druga połowa to "szastanie" pieniędzmi.
Nie zgadzam się z Tobą, że połowa z tego to OFE. To niegospodarność.
Gdyby rząd rozsądniej gospodarował pieniędzmi, nie musiałby się zapożyczać - także dla ZUS. Po prostu wprowadzono reformę mile widzianą przez ludzi, ale już nie tę, która była "społecznie trudna" (czyt. powodowała palenie opon pod sejmem). W efekcie dług narasta, bo pewna grupa obywateli jest uprzywilejowana ponad miarę.
To jest właśnie problem demokracji, że politycy sięgają wzrokiem na max. 4 lata do przodu...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

pawzdy

Wtrącę swoje 3 grosze. Cała reforma OFE miała polegać nie tylko i wyłącznie na pompowaniu OFE z kredytów ale był to projekt wieloetapowy.


  • Stałe zmniejszanie wydatków na bierzące wypłaty świadczeń emerytalnych - czytaj krocząca likwidacja przywilejów emerytalnych
  • Wykorzystanie funduszu rezerwy demograficznej który miał być zasilany pieniędzmi z prywatyzacji (ewidentne zmiejszenie potrzeb pożyczkowych)

Co z tego wyszło wszyscy wiemy. Nasze orły z wiejskiej, dla mnie zwykłe prostaki, żeby nie powiedzieć chamy bez podstawowej wiedzy ekonomicznej korzystały tylko wyłącznie z kredytów co doprowadziło do bilionowego długu i armii 35 letnich byczków na emeryturach. Mogę się założyć że kiedy ta POwska tratwa zatonie to najpierw się obetnie emerytury szaraczkom którzy pracowali po 40-45 lat nie ruszając 2 razy wyższych świadczeń które otrzymują nasze słodkie pasożyty po 15-25 latach pracy. Tak więc pieniążki z OFE wystarczą na 2-3 lata dobrej zabawy i kupowanie nowych zabawek dla wybrańców narodu. Dalej....... zachęcam do udziału w wyborach przecież trzeba dać wybrańcom mandat do rządzenia wszak wiedzą lepiej od nas jak wydawać NASZE pieniądze!
PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

Troll81

to tak samo nie dokończona reforma jak reforma służby zdrowia.

CytatMogę się założyć że kiedy ta POwska tratwa zatonie to najpierw się obetnie emerytury szaraczkom którzy pracowali po 40-45 lat nie ruszając 2 razy wyższych świadczeń które otrzymują nasze słodkie pasożyty po 15-25 latach pracy. Tak więc pieniążki z OFE wystarczą na 2-3 lata dobrej zabawy i kupowanie nowych zabawek dla wybrańców narodu. Dalej....... zachęcam do udziału w wyborach przecież trzeba dać wybrańcom mandat do rządzenia wszak wiedzą lepiej od nas jak wydawać NASZE pieniądze!

Jak PO zatonie to nie widzę innej partii która miałaby tego dokonać. PIS? PSL? SLD? A kogo innego widzisz w sejmie? I zachęcam do głosowania w wyborach. Bo jak nie głosujesz to potem nie masz prawa narzekać na władze. Po prostu sam się głosu pozbawiasz :D

krzyszp

To nie jest wina PO - żadne ugrupowanie będące dzisiaj w sejmie (a z wyjątkiem RP wszystkie były u władzy) nie podjęło prac nad zlikwidowaniem przywilejów emerytalnych.
I co gorsza - na scenie politycznej w chwili obecnej nie widać nikogo, kto by chciał się tego podjąć  :(

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

flaku

To ja zrobię mały offtop co do pana Blooma. Nie wiem czy wiecie, ale ostatnio został wyrzucony z UKIPu. Pewnie Farage osobiście do niego nic nie ma, ale musi dbać o wizerunek i na pobicie dziennikarza nie może sobie pozwolić.

krzyszp

Cytat: flaku w 06 Październik 2013, 14:41
To ja zrobię mały offtop co do pana Blooma. Nie wiem czy wiecie, ale ostatnio został wyrzucony z UKIPu. Pewnie Farage osobiście do niego nic nie ma, ale musi dbać o wizerunek i na pobicie dziennikarza nie może sobie pozwolić.
Wow, nic nie wiem, możesz zapodać sznurkami?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

pawzdy

Cytat: Troll81 w 06 Październik 2013, 13:42
Jak PO zatonie to nie widzę innej partii która miałaby tego dokonać. PIS? PSL? SLD? A kogo innego widzisz w sejmie? I zachęcam do głosowania w wyborach. Bo jak nie głosujesz to potem nie masz prawa narzekać na władze. Po prostu sam się głosu pozbawiasz :D
Co do tego że nie ma na kogo głosować - pełna zgoda. To wynik styropianowo-bolszewickiego porozumienia przy okrągłym stole, to oni zadecydowali o obecnej formule wyborczej. Mówiąc wprost nikt nowy do koryta się nie dopcha bo nie ma kasy na działalność. Moja propozycja - sam decyduję odpisem podatkowym na jaką partię przekazuje pieniądze. Dziś świnie opodatkowały mnie nie tylko bez mojej zgody ale za moim wyraźnym sprzeciwem.
Co do stwierdzenia nie głosujesz nie narzekaj to nic bardziej mylnego. Idąc i głosując pomiędzy kiłą, malarią czy syfilizem sam na siebie kręce bata. Bo wybrane świnie potem krzyczą że mają mandat społeczny i robią co dziś widzimy, mało tego mówią "naród tego chce". Gdyby więcej ludzi w akcie sprzeciwu i chęci zmiany obecnej ordynacji wyborczej nie głosowało to okazałoby się że świnie nie mają mandatu społecznego bo za taki nikt by nie uznał np. 10% frekwencji. Trolu rządzi nami PO partia która ma 40.000 członków z czego połowa to martwe dusze, uważasz że to ok?
PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

flaku

Cytat: krzyszp w 06 Październik 2013, 14:42
Cytat: flaku w 06 Październik 2013, 14:41
To ja zrobię mały offtop co do pana Blooma. Nie wiem czy wiecie, ale ostatnio został wyrzucony z UKIPu. Pewnie Farage osobiście do niego nic nie ma, ale musi dbać o wizerunek i na pobicie dziennikarza nie może sobie pozwolić.
Wow, nic nie wiem, możesz zapodać sznurkami?
Z tego co widzę jak poszukałem głębiej, to wpadka z dziennikarzem to nie jedyny powód.
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-24222992

Troll81

Nie uważam że to ok. Ale wiem ze alternatywa jest gorsza. Jak mam wybrać zapalenie płuc czy gangrena to wole zapalenie płuc. Wiem ze jeśli ja nie pójdę do wyborów to nie koniecznie zrobią tak moi oponenci polityczni. Więc na złość mamie odmrożę sobie uszy. Nie pójdę do wyborów i wygra dajmy na to PSL. Który na dzień dobry zrobi mnóstwo rzeczy których nie chcę. I wtedy dopiero będę sobie pluł w brodę.

pawzdy

Cytat: Troll81 w 06 Październik 2013, 23:09
Nie uważam że to ok. Ale wiem ze alternatywa jest gorsza. Jak mam wybrać zapalenie płuc czy gangrena to wole zapalenie płuc. Wiem ze jeśli ja nie pójdę do wyborów to nie koniecznie zrobią tak moi oponenci polityczni. Więc na złość mamie odmrożę sobie uszy. Nie pójdę do wyborów i wygra dajmy na to PSL. Który na dzień dobry zrobi mnóstwo rzeczy których nie chcę. I wtedy dopiero będę sobie pluł w brodę.
I tak do usranej śmierci. Nic się nie zmieni bo i po co? Owieczki wybierają, wilki sie bawią, karawana jedzie dalej. Dlatego 25 lat po obaleniu komuny obowiązują nas akty prawne uchwalone za gomułki. Dopuki nie uda się zmienić ordynacji wyborczej jesteśmy w kaczej dup.....e! Moje propozycje :

  • zlikwidować finansowanie partii z budżetu - mają zabiegać o pieniądze podatników z odpisu podatkowego
  • uzależnić pensję posłów od frekwencji wyborczej
  • zlikwidować senat
  • zmiejszyć liczbe posłów i radnych
  • demokracja demokracją ale posłem nie powinna zostać osoba bez wykształcenia
  • w przypadku niskiej frekwencji wyborczej powinien być powołany bezpartyjny rząd techniczny (mamy trochę uczelni i mądrych ludzi)
  • zlikwidować na wszystkich uczelniach goebbelsowski kierunek - politologia
Czas pokazać politykom środkowy palec.
Marzenia podobno się spełniają - czasami. Wiem że ja tego nie dożyję.
PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

LQG

#19
Dodatkowo postuluję:
-wprowadzenie okręgów jednomandatowych, przynajmniej w proporcji 50/50 ( ponieważ jest sporo ludzi którzy chcą pracować dla kraju a nie dla partii i kolesiów),
-ograniczenie immunitetów poselskich do minimum,
-doprowadzenie z czasem do znacznego ograniczenia wpływów wszelkiego rodzaju korporacji zawodowych (odpowiedzialność prawników czy też lekarzy przed sądami powszechnymi)
-w ekonomii odejście od monetaryzmu i stanowcze NIE dla działań wszelkich banksterów.

Nastał czas eksperymentów ustrojowych, zobaczymy co Gowin wymyśli...

pawzdy

Cytat: LQG w 07 Październik 2013, 10:10
Dodatkowo postuluję:
-wprowadzenie okręgów jednomandatowych, przynajmniej w proporcji 50/50 ( ponieważ jest sporo ludzi którzy chcą pracować dla kraju a nie dla partii i kolesiów),
-ograniczenie immunitetów poselskich do minimum,
-doprowadzenie z czasem do znacznego ograniczenia wpływów wszelkiego rodzaju korporacji zawodowych (odpowiedzialność prawników czy też lekarzy przed sądami powszechnymi)
-w ekonomii odejście od monetaryzmu

Nastał czas eksperymentów ustrojowych, zobaczymy co Gowin wymyśli...
Punkt 3 bardzo mi się podoba - sekty prokuratorsko-sędziowsko-komornicze i białe kitle poza nikłym % uczciwych ludzi sa gorsze od mafi. Co do Gowina to jest chyba jedynym "katolem" którego szanuję za poglądy i POkazanie donaldzikowi środkowego paluszka!
PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

Troll81

Chłopaki wy piszecie list do świętego mikołaja czy dyskutujecie o polityce?

sknd

Cytat: pawzdy w 07 Październik 2013, 09:10
-demokracja demokracją ale posłem nie powinna zostać osoba bez wykształcenia
-w przypadku niskiej frekwencji wyborczej powinien być powołany bezpartyjny rząd techniczny (mamy trochę uczelni i mądrych ludzi)

nie wiem jak wy, ale ja znam trochę naprawdę kumatych ludzi z wykształceniem powiedzmy zawodowym albo i nie, ale niestety znam też kilkoro ćwierćmózgów które w jakiś sposób studia pokończyły, a widząc co się dzieje w oświacie, to ich liczba bedzię rosła...

a co do bezpartyjnego rządu technicznego - kto miałby go powoływać? i jak wybrać jego skład?

apohawk

Cytat: Troll81 w 08 Październik 2013, 19:05
Chłopaki wy piszecie list do świętego mikołaja czy dyskutujecie o polityce?
Przecież to jedno i to samo :P
"Gdyby wybory miały coś zmienić, już dawno by ich zabroniono"
No good deed goes unpunished.