Wymienione chłodzenie na Arctic freezer i30. Czy instalacja jest ok?

Zaczęty przez matszpk, 20 Marzec 2014, 09:51

matszpk

Cześć. Kolega pomógł mi wymienić referencyjne chłodzenie na tego wielkiego wiatraka (Arctic Freezer i30). Przedtem nie miałem problemów z chłodzeniem z kartą graficzną.
Po wymianie okazało się, że się nagrzewa i postanowiłem włączyć wiatrak po bocznej stronie obudowy (tak jak na zdjęciu). Chłodzenie mam zainstalowane na odwrót jednak z tyłu nie mam już wiatraka. Chłodzenie jest tak duże że ledwo mieści mi się ono razem z bocznym wiatrakiem.
Mam pytanie: czy gdybym wsadził tylny wiatrak i odwrócił chłodzenie CPU to byłoby lepiej dla CPU (i także dla karty graficznej i wtedt możnaby zrezygnować z bocznego wiatraka)? Czy lepiej tak zostawić. Mam też wysokie pamięci więc mogą kolidować (chociaż można przenieść na dalsze sloty).

Poniżej zdjęcie:


Obecnie mam temperatury (BOINC non stop działa, Leiden classical i Solo collatz):
CPU:
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +66.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +65.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +66.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2:         +60.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)
Core 3:         +62.0°C  (high = +85.0°C, crit = +105.0°C)


GPU:
Default Adapter - AMD Radeon HD 7800 Series 
                  Sensor 0: Temperature - 58.00 C


W konfigu nic nie zmieniałem ten sam co na wizytówce :), tyle że podkręciłem procesor do 3.9GHz (jeden rdzeń do 3.8GHz).

Wiem rzadko u was jestem dostępny (z braku czasu :) ). Ktoś mógłby mi poradzić?
Poza tym rzadko grzebię w sprzęcie i nie mam wprawy (mogę coś tam zainstalować lub wyjąć i przeczyszczić kartę graficzną ale raczej więcej nie robię).

Prosiłbym o jakąś radę.

PS.: zapomniałbym, pozostał mi jeszcze tylny wiatrak (120mm zdaje się) z obudowy, można coś jeszcze z nim zrobić w tym przypadku?

tito

Chłodzenie na CPU - wiatrak to w którą stronę dmucha? W takim ustawieniu powinien być nad pamięciami, dmuchać na radiator oraz ku tyłowi obudowy, aby ciepłe powietrze wylatywało z obudowy. Spróbuj tak i daj znać.

matszpk

Dobra kiedyś spróbuję, tylko że kolidowałby z tym bocznym wiatrakiem. Wiatrak wieje z tyłu na pamięci (czyli na odwrót jak piszesz, wg instrukcji do niego). Boczny wiatrak nie byłby potrzebny to zmianie (dla karty graficznej)?

stiven

Cooler jest obrócony o 180°. Ma być tak jak pisze Tito, ciepłe powietrze ma wylatywać tyłem. Patrząc jak masz tam ciasno wywalenie tego bocznego wentylatora zapewne będzie konieczne. Nie wiem jak z ramem - lepsze byłoby zdjęcie z góry, prostopadle do płyty.
Teraz zasysasz powietrze tyłem i jednocześnie bokiem a nie ma ono gdzie wyjść. Temperatura rośnie a do tego możesz tworzyć wyjątkowo gorące punkty na płycie głównej. Istnieje spore ryzyko uszkodzenia sprzętu. Doradzam natychmiastowe zaprzestanie obciążania podzespołów BOINCEM do czasu poprawienia konfiguracji. Instrukcja co prawda pozwala na taki montaż ale warunkiem koniecznym jest tu włączony wentylator tylni, który wdmuchuje zimne powietrze zgodnie z przepływem powietrza przez cooler:

Znając życie zapomnieli dodać, że jest to najmniej korzystna konfiguracja i wymaga dodatkowo sprawnego odprowadzenia powietrza z obudowy i z definicji zabrania użycia bocznego nawiewu.

tito

W mojej obudowie (Antec 300 ONE) zastosowano ciekawe rozwiązanie: brak jakichkolwiek wentylatorów nawiewowych, na rzecz 2 wyciągowych  - za prockiem 120 i na górze 140mm. Rozwiązanie bardzo dobre jeśli chodzi o świeże powietrze, lecz niestety powietrze omijało filtry kurzu i sporo tego zawsze było.
U ciebie na górze jest zasilacz, który trochę ciepłego powietrza usunie + zmiana ustawienia wentylatora CPU i byłoby w miarę.
Ile mm Ci przeszkadza ten boczny wiatrak? Nie dałoby się go trochę zjechać pilnikiem, aby móc zamontować i cooler CPU odwrotnie i zostawić ten boczny?,
Ewentualnie - czy na przedzie obudowy nie masz miejsca na wentyle? Jeśli tak możesz dać tę 120 z boku na przód - to dałoby nieco mniejszy nawiew na GPU, ale poprawiło by cyrkulację powietrza w obudowie.

matszpk

Dzięki za rady. Jeśli chodzi o boczny wiatrak to trochę pomógł chłodzeniu karty. Można go trochę zjechać pilnikiem (jest za dużo o 3-4 2-3 mm). Pomyślę żeby odwrócić cooler.
A można by włożyć ten tylny z przodu obudowy (oczywiście wg kierunku obrotów coolera)? może to złe rozwiązanie bo przód kompa będzie się bardziej nagrzewał?
PS: w sumie nie jest tak źle, żeby przestać liczyć  ;) : temperatura utrzymuje się na stałym poziomie (czyli GPU: 58 C, CPU: 66 C).
PS2: W mojej obudowie jest tylko jedno miejsce na boczny wiatrak: te z właśnie z tyłu.

matszpk

czesc. usunąłem boczną ścianę obudowy razem z jej wiatrakiem. troszkę pomogło. Ale macie rację: za coolerem jest ciepłe powietrze.
Temperatury w tych warunkach (BOINC pracuje 14 minut): GPU: 56 C, CPU: 61 C (z physical id 0:). ale nie zamierzam tak pracowac. próbowałem zetrzeć boczny wiatrak, ale to może to czasochłonne, poza tym sporo trzeba zetrzeć (poza tym są tam przewody oświetlenia jego). Można pomyśleć o obróceniu coolera ale bez bocznego wiatraka.
Dobra pomyślę co można jeszcze zrobić.
PS: sądzicie że sam wiatrak coolera (jeśli będzie ustawiony do pamięci) da radę odprowadzić ciepło z karty graficznej (to tak właśnie działa? ) ?

Dario666

Nie odprowadzi, musi być zainstalowany jeszcze wentylator z tyłu obudowy, aby wyciągał gorące powietrze.
Przeciez temperatura karty graficznej jest bardzo niska kiedy byłaby 80-90 stopni, to by można było się martwić.

tito

A właściwie to jakie masz chłodzenie na GPU? Z wentylatorem oryginalne od producenta? (nie jakieś tam vapor-x czy inne direct-cu)?
Na Twoim miejscu bym:
-obrócił CPU cooler zgodnie z zaleceniami;
-wentylator z boku obudowy przerzucił na tył;
To powinno wystarczyć, aby zapewnić w obudowie chłodne powietrze.

matszpk

dzięki za rady. Dario666: dziękuję za przypomnienie: pomyslałem żeby zamontować wentyl z tyłu (i tak zrobię). tak myślę żeby jeszcze wentyl z boku wsadzić jakoś z na zewnątrz obudowy (ale chyba nie będzie to potrzebne).

stiven

Najzdrowsza jest opcja B. O ile uda się zamontować boczny wentylator z tyłu (jako wydmuchujący) będziesz miał najniższe temperatury i najrozsądniejszą cyrkulację powietrza. Jak się nie zmieści to wywal go zupełnie albo zobacz czy nie da się go z przodu wsadzić (jako zasysającego zimne powietrze). Czy ja dobrze widzę, że zasilacz nie ma od dołu wentylatora?

matszpk

Tak. zasilacz nie od dołu wentylatora. To ten starszy typ z 2005 roku (antec neo he-420). Dobra dzięki za radę  :p_arr:. Wentyl z przodu (na górze?), może pomyślę żeby go tam wsadzić.

stiven

Nie wiem czy masz miejsce. Czasem nawet jak miejsce jest, to sens jego pakowania jest zerowy, gdyż "dziury" na wylot brak. Tak mam w swojej (TRACER LEO TRO-282).
Twoja obudowa to Nzxt Apollo Cs-nt-apollo?

matszpk

Mam NZXT Apollo http://pclab.pl/art23476.html (artykuł o niej). Na razie nie będę pchał się w wiatrak w przodu, chcę tylko, żeby chłodzenie działało normalnie. Dzięki za pomoc  :p_arr:.

matszpk

Już zrobione. Rzeczywiście boczny wiatrak nie jest potrzebny. Mieliście racje: obrócenie coolera i wstawienie tylnego wiatraka pomogło. Temperatury spadły do normalnego poziomu. dzięki.

stiven