Gry RPG - w co kto z Was grał i ogólnie co warto mieć.

Zaczęty przez Juras23, 25 Luty 2007, 15:38

Juras23

Witam

Postanowiłem założyć wątek o grach RPG i im podobnych. Sam jestem maniakiem i pozwolę sobie ocenić tu kilka pozycji i wskazać w co warto zagrać.

Oczywiście ocena 1 to kiepsko, a 10 to super.

Nie chcę abyśmy rozpisywali się tu o wszystkich wydanych pozycjach, ale raczej o tych, które utkwiły w pamięci, jasne jest też, że im nowsza gra tym pewnie lepsza grafika, ale raczej chyba chodzi o miodność grania niż o samą grafikę.

Tak więc moja propozycja dla tych co grali i nie grali w RPG-i.
( dużej liczby pewnie już nie pamietam ;) )

- Saga Fallout - dam 8.
- Saga Baldur's Gate - dam 7.
- Saga Icewind Dale - dam 8.
- Saga Neverwinter Nights - dam 10.
- Divine Divinity - dam 5.
- Beyond Divinity - dam 4.
- Nox - dam 3.
- Arcanum - dam 5.
- Saga Diablo - dam 7.


Proponuję by kolejna osoba w temacie dopisywała swoje pozycje i punkty do tej listy - zobaczymy, która z wymienianych przez nas gier zwycięży :)

np:

ktoś zagłosuje na Saga DIABLO ( moje ) 7 + ( jego ) 7= 14

kolejny  da też 6 na Diablo to wyjdzie 14 + 6 = 20

zapisane w sposób 14 + 6 ( co by było wiadomo ile punktów dał )

chyba, że Wam się nie chce w to bawić - to po prostu wymieniajcie tytuły, które lubicie z RPG.

p.s. (tylko nie dodawajcie tu RTS-ów i innych FPP)

Bober

Hmmm ale Diablo i Arcanum to raczej H&S ale nie będę się czepiał...

Moja lista będzie krótka ale mało czasu miałem w życiu na granie... :P

Icewind Dale 10
Baldur's Gate 9
Diablo 9 (niesamowite, ciągle grywam od czasu do czasu w dwójczekę mimo, że ta gra jest tak głupia...nie rozumiem tego...no cóż...lubię zbierać dobre przedmioty :P )

Wizualnie podoba mi się jeszcze Sacred, ale nie miałem czasu w niego pograć więc nie mogę ocenić.

Proponuję jeszcze poszerzyć ten temat również o papierowe RPG...

Ja grałem tylko w Aphalon i Śródziemie...i się nie wciągnąłem  :P

kempler

Hmmm ja grałem tylko w Diablo i dałbym 10.
A z papierowych to nie wiem czy to się zalicza do RPG ale to się nazywało Doom Trooper czy jakoś tak. Kumpel próbował mnie wciągnąć ale mu się nie udało.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Bober


kempler

No tak karciana  :?  To właśnie pokazuje stan mojej wiedzy o RPG, więc lepiej żebym się nie wypowiadał w tym temacie  :wink:

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Bober

Spoko. Karcianki też mogą być, jak słynny MTG. Myślę można podciągnąć pod RPG...

Mchl

Cyberpunk 2020 - 10
D&D 3. Edycja - 8
Cyberpunk 2020 - 10
MTG - 10 ... aaaa... nowe karty... kupić... muszę... aaaaa!!!!!
Cyberpunk 2020 - 10
Warhammer - 6
Cyberpunk 2020 - 10
MiddleEarth RPG - 7
Cyberpunk 2020 - 10

Z komputerowych:
ADOM - 10
Wizardry 7 - 9
Nie udało mi się skończyć ani jednej ani drugiej.
Wielu może zaskoczy kolejna pozycja, ale moim zdaniem spełnia najważniejszy warunek dobrego RPG, doskonale pozwala wczuć się w postać: GTA:San Andreas - 8
Exile (dawno temu taki ShareWare o świecie podziemnych jaskiń, gdzie "z góry" zsyła się przestępców) - 6
Neverwinter Nights (porządnie odwzorowana mechanika D&D, ale drugi raz nie miałbym chyba siły przechodzić) - 5

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

emik

niby nie jest to czyste RPG ale dla mnie najlepsza jest seria Final Fantasy


Kitten

W gry komputerowe ogólnie niewiele gram, ale:

Diablo I & Diablo 2 - ocena:9
Fable: The Lost Chapters - ocena:8. Ciekawa gra, w której cały czas ma się wpływ na charakter & prezencję bohatera, i na to, jak jest postrzegany przez otoczenie  8)

Karcianki:
MtG - 10!  :mrgreen: Mchl, łupniem partyjkę przy najbliższej okazji?  P-)

RPG narracyjne:
Warhammer - so far, 5... Ale może jeszcze jakiś dobry MG mnie nawróci na ten system  :wink:
Cyberpunk 2020 - 9
World of Darkness (Vampire, Werewolf, Mage) - 10!  :twisted:
7th Sea - system na 10+, niestety bardzo słabo znany w Polsce  :( . Historyczne fantasy, w realiach XVII wiecznych. Mogłabym długaśny esej napisać na jego temat  :mrgreen: Ale, na razie, ograniczę się do podania linków:

http://www.swashbucklingadv.com/ - oficjalna strona systemu

http://7thsea.polter.pl/ - oficjalna strona polska

Powiedzcie, czy ktoś jeszcze na Forum, oprócz mnie, grał, albo przynajmniej słyszał o 7th Sea?  P-)

Tomislaw

Niewiele gram ale kilka ładnych nocy mi uciekło przez:

1) Heroes of Might & Magic II, III, IV ( V -totalna porażka) - strategia turowa
2) Gothic II - Noc Kruka, Gothic III ( mimo lepszej grafiki nie umywa się do grywalności GIINK) - cRPG



Bober

Cytat: "Tommy"
1) Heroes of Might & Magic V -totalna porażka

A mnie się podoba. Lepsza niż IV (to była porażka), bo ma więcej wspólnego z najlepszą III. Ale mało grałem bo mam za słabego kompa :(

Juras23

heh

Heroes Of Might & Magic od 1 do 5 z prawdziwym RPG ma jeszcze mniej wspólnego niż Diablo :) stąd wogóle nie brałem tej sagi pod uwagę. Dla mnie HoM&M to "Turowy RTS" - budujesz zdobywasz, tracisz, budujesz, walczysz - brak akcji i wątków prawdziwego RPG-a.

Tomislaw

Cytat: "Bober"
Cytat: "Tommy"
1) Heroes of Might & Magic V -totalna porażka
A mnie się podoba. Lepsza niż IV (to była porażka), bo ma więcej wspólnego z najlepszą III. Ale mało grałem bo mam za słabego kompa :(

Przyznam , że w HoMM IV (+ dodatki) system walk trzeba było ustawiłem na auto (zupełnie z tego zrezygnowałem). Poza tym IV była łatwiejsza niż II i III i może też przez to mniej doceniana.
III chyba na długo pozostanie niedoścignionym wzorem a w V - pójście w 3D to moim zdaniem przerost formy nad treścią (po 3 dniach gry już do tego nie powróciłem)

Czyżby nie było to fanów GOTHICa ?



Bober

Cytat: "Tommy"w V - pójście w 3D to moim zdaniem przerost formy nad treścią (po 3 dniach gry już do tego nie powróciłem)

Ale można zmienić sobie ustawienie kamery i to jest dopiero bajer. Możesz ją ustawić tak, że będziesz miał rzut izometryczny...czyli tak jak we wcześniejszych częściach.
Rzeczywiście HOMM to nie RPG, ale coś tam z tego ma...

Juras23

Cytat: "Tommy"
Czyżby nie było to fanów GOTHICa ?

Osobiście dużo słyszałem, ale czekam z graniem aż się dorobię oryginałów wszystkich części i dodatków :)

Thomas

Skoro i tak odchodSkoro i tak odchodzimy od tematu to wtrącę swoje 3 grosze:
-   Diablo II + LoD : 7
-   Neverwinternights : 6 (nie wypróbowałem multiplayera, podobno na fajne sscenariusze można trafić)
-   Baldurs Gate I : 6
-   Arcanum : 6
-   NOX : 5
-   Sacred : 4 (jakoś mi nie przypasowało – i jeszcze wzrastanie poziomu przeciwników...)
(w sumie w kolejce czekają jeszcze na przejście BG II i Gothic )

Z jRPG:
-   Septtera Core: 8 (nieco zapomniane jRPG, mimo iż czeka na swoją kolej do przejścia mogę stwierdzić że jest całkiem niezły – brat grał)
-   Chrono Trigger: 9+ (stary jRPG, ale mimo wszystko bardzo dobry – kilkanaście zakończeń i podróże w czasie = dobra zabawa)
-   Final Fantasy I - V : 6 (no może FF I & II na 5 ;) )
-   Final Fantasy VI:  7 (o ile wcześniejsze części to głównie samo przechodzenie gry to tutaj pojawiają się wątki osobiste postaci)
-   Final Fantasy VII: 8 (dobre, wciąga, ale uważam że opinia najlepszego Finala niezasłużona)
-   Final Fantasy VIII: 9 (mimo iż jeszcze nie skończyłem –  jestem na samym końcu - mogę powiedzieć ze VIII była lepsza niż VII; jakoś mechanika mi nie przeszkadza – tylko to zwiększanie poziomu przeciwników :/ )
(reszta finali w toku)

Papierówki:
(niestety jakoś nie udało mi się znaleźć żadnego MG w pobliżu do gry – jakoś nie mam ochoty i czasu, jestem na etapie czytania podręczników :) , w sumie wiele zależy od tego jakiego ma się MG – dobry MG potrafi zmienić nawet denny system w perełkę).
-   Dnd: 6 (wielki niesławny H&S – czyli bez kostek ani rusz :) )
-   Cyberpunk 2020:9 (niby mroczna,przyszłość, ale za to jaka...)
-   Neuroshima:8 (rodzimy systemik z buntem maszyn w tle – coś a'la Mad Max)
-   World of Darkness: 8 (dobre, choć ma duże tendencje do dzielenia się na mniejsze części jak kolonia bakterii w laboratorium ;) )
To tyle jeśli chodzi o spojrzenie ,,z zewnątrz" na papierówki.

PS Jestem ciekaw ile osób śledzi rozwój następnego nieźle zapowiadającego się polskiego projektu: Wolsunga (skrzyżowanie Arcanum i Europy początku XX wieku)??

Tomislaw

Cytat: "Juras23"Osobiście dużo słyszałem, ale czekam z graniem aż się dorobię oryginałów wszystkich części i dodatków :)
Mam nadzieję, że już nigdy więcej nie wypuszczą tak niedopracowanej gry jak Gothic 3 za tak nieprzyzwoite pieniądze. Sensownie wydasz pieniądze gdy poczekasz jeszcze rok na dodatek do G3 - może wreszcie jakoś zoptymalizują silnik gry i wyeliminują ogrom błędów ( problemem może jednak być konieczność posiadania wcześniejszej wersji)



Gave

CuberPunk 2020 - 10!+
Warhammer - 9 - to przez ogromny sentyment
Seventh Sea - 9  - bardzo miodny system z całkiem sprawna mechaniką
WOD - 8 - ma wielki potencjał ale jeszcze się weń nie zagłębiłem

z cRPG:
Fallout - 9
Elder Scrolls: Morrowind + Oblivion - 9
i skoro już ktoś wspomniał oddam sprawiedliwość
Heroes of Might and Magic 3 + 5 (które może nie do końca są RPGami, ale...) - 10 - obie gry są praktycznie identyczne, tyle że 5 jest ładniejszą i usprawnioną wersją 3, na miarę obecnych czasów. A że 3 jest wybitna w swojej dziedzinie to się chyba wszystcy zgodzą. ;-)

I to tyle co chodzi o RPGi, które uważam za godne wspominania.

ansuz

Jak dla mnie:
Fallout cała seria - 10
Baldur`s Gate - 9
Morrowind - 9
Gothic - 9 (nie grałem w 3, więc mogę ocenić tylko 1 + 2 z dodatkiem)
HotM&M od 1 do 4 - 9
Icewind Dale - 8
Arcanum - 7

Więcej grzechów nie pamiętam  8)
Jeśli ktoś zdecyduje się dołączyć do eRepublik , proszę użyj tego linku:
http://www.erepublik.com/en/referrer/fehu

Tomislaw

Pogrywał ktoś w "Dark Messiah" ? Jakie wrażenia ?



D_T_G

Saga Baldur's Gate to jedyna gry, które przeszedłem więcej niż raz (a gier, które w życiu przeszedłem można policzyć na palcach jednej ręki  :lol: ). Planuję też nadrobić zaległości w zakresie modów (opowieści z północy wybrzeża mieczy, the darkest day - już po polsku, tutu/weidu itd.), a od dwóch lat ślędzę rozwój GemRBa, autor zapowiada że do końca roku będzie grywalne, czyli może wreszcie zagram w Baldurka natywnie na pingwinie :D Tak poza tym to nie wiele gram w ogóle, w inne cRPGi też, także nie mam porównania. Baldur's Gate to pierwsza gra w jaką zagrałem na pececie, zagrywałem się namiętnie, no a teraz grają we mnie sentymenty, pewnie jestem nie obiektywny, ale kto tu jest :roll:

Saga BG - 10.


Bober

Ja przeszedlem BG1 jeszcze raz ze wzgledu na Tales of the Sword Coast - miodzio miodzio. Niestety nie wpadl mi w rece dodatek do BG2. D_T_G jesli podobalo ci sie BG to przejdz koniecznie Icewind Dale I & II - krotkie a klimacik maja niezly - meritum w nich sprowadza sie do walki (dla niektorych to wada) ale dzieki temu jest dynamiczniej, no i mozna sie dorobic 'mocarnych' postaci. :D

D_T_G

W jedynkę grałem, podstawkę przeszedłem, serca zimy nie ukończyłem. Faktycznie fajny klimacik, szczególnie te lokacje :) Być może kiedyś sobie jeszcze raz przejdę, z tym trials of the luremaster. W dwójkę jeszcze nie miałem okazji.


Mchl

Dla zmęczonych kolejnymi wariacjami na temat fantasy polecam Albion. Dopiero zaczynam grę, ale muszę powiedzieć, że świat jest niesamowity.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

D_T_G

Cytat: "Mchl"Dla zmęczonych kolejnymi wariacjami na temat fantasy polecam Albion. Dopiero zaczynam grę, ale muszę powiedzieć, że świat jest niesamowity.

DosBox 0.70 mi się sypie :cry:

EDIT: A nie, to tylko na Flashbacku. No to rzucę okiem :)


Mchl

No i jak?
Przed chwilą skończyłem pierwszy rozdział (nie licząc rozgrzewkowego), po czym zajrzałem do solucji i stwierdziłem, że przegapiłem połowę ciekawostek... Ehhh...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

MJ19

Widzę,że dyskusja dotyczy też BG,BG II i ID to dorzucę swoje trzy grosze :)

Cytat: "D_T_G"Saga Baldur's Gate to jedyna gry, które przeszedłem więcej niż raz

Skończyłem Baldura jedynkę 7 razy(pięcioma różnymi postaciami w tym wojownikiem którym ukończyłem wcześniej grę skończyłem ją jeszcze raz w pojedynkę i tak tak jest to możliwe :) )BG II skończyłem 5 razy(razem z Tronem Bhaala)za każdym razem eksportując postacie z jedynki.Znam te gry na wylot i chyba nie ma questa,którego bym nie odnalazł :) Klimacik wciągający jak czarna dziura a niektóre lokacje przywodzą na myśl tez z "książkowych" RPG(vide Wieża Durlaga z BG TotSC czy Twierdza strażnika z Tronu Bhaala-kto nie grał polecam!!!)Jakby ktoś miał jakieś pytania o BG czy BG II chętnie odpowiem :)
Teraz ocenka.Nie waham się dać 10 za klimat,historię postaci,rozwiązanie rozgrywki.Grafika jak na czasy powstania w.w. gier jest w porządku.Ocena była by niższa(choć niewiele)gdyby nie to,że spędziłem chyba z pól życia(w szczególności nocnego)na graniu więc jest taka jaka jest :)

Dla IW(z dodatkiem koniecznie)solidna 9.Gra się w to świetnie jednak mnie brakuje trochę bardziej rozbudowanego tła fabularnego i większej ilości magic itemów.

IW II przeszedłem tylko raz i jakoś nie przypadł mi do gustu.Niby 3 ed. D&D i kupa nowości ale jakoś brak tego polotu i wciągania w akcję.7,5 i również polecam spróbować bo mimo wszystko warto :)

Polecam jeszcze bardzo Planescape Torment.Mroczny i psychodeliczny klimat sprzęgający się z trudnymi wyborami moralnymi bohaterów dokonywanymi prawie na każdym kroku tworzą grę niepowtarzalną.Tu odwrotnie do IW mnie siekania więcej gadki i zagadek.9,5 i zapraszam wszystkich do zapoznania się z historią Bezimiennego :)

PBT_vergere

wszystkie Might@Magic -takie sobie
Wizardy -takie sobie
Baldursik 1 bardzo dobre(jeszcze nie skończyłem)
Oblivion- przereklamowany
Morrowind - bardzo dobry
Teraz męcze spellforca - dziwny ale wciąga
Dungeon Master 1 i 2 -to był kiedyś klimat
Eye of Beholder 1,2,3 -łezka się kręci, grafika rastrowa ale ten klimat.....
zym że są chmury jeśli nie wytłumaczeniem nieba? Czym że jest życie jeśli nie ucieczką przed śmiercią.

Juras23

no tak!! jak mogłem zapomnieć Eye Of Beholder? - to jest niezapomniane....klimat 10 !!

D_T_G

Cytat: "PBT_Jusuf"Widzę,że dyskusja dotyczy też BG,BG II i ID to dorzucę swoje trzy grosze :)

Hmmm... ten wątek powoli przeradza się w dyskusję "Między nami - balduromaniakami" :lol: Albo "Gry cRPG, czyli dlaczego BG jest najpopularniejszy" :roll: Coś w tym jest, że na każdym etapie mojej edukacji (poza przedszkolem i podstawówką) znajdowali się nowi znajomi, z którymi można było godzinami gadać o baldurku :) Przed tym nie da się uciec, nawet migrując na inny OS (1) ;)


MJ19

Taaaaa o Baldurze można by napisać gruube księgi :) Czasem się zastanawiam jak to jest,że kiedyś potrafili zrobić gry,od których ciężko się oderwać i które przechodzi się wielokrotnie(mimo przecież już archaicznej grafiki czy systemu rozgrywki)a teraz serwują nam przeciętniactwo okraszone mega soczystą grafą.

Co do tematu to dalsze moje ocenki:

Saga Might&Magic - 6 i to taka wysoka ocena ze względu na sentyment od Heroes,którym nie dorasta do pięt.

Morrowind - 8,5 - konkretna sprawa.Rozbudowany świat,ładna grafika,dowolność zwiedzania i wykonywania questów daje nam gierkę nieprzeciętną potrafiącą wciągnąć na długie godziny.

Diablo - 10 choć to nie RPG.Ale klimat,rozgrywka i sam pomysł dają nam grę,która na zawsze pozostanie w sercach graczy.
Diablo 2 - 8 a jeśli z multi to 9,5.Tryb multiplayer daje tej grze 80% grywalności.Troszkę słaba grafika jak na tamte czasy i niektóre pomysły jakby na szybko wprowadzone.Dodatek daje bardzo dużo i jak D2 to tylko z LoD.

Pigu

no to dorzucę i swoje 3 grosze

sagi fallout, bg, icewind - miodzio (bg przeszedłem od początku jedynki do końca dwojki samotnym paladynem hihi da się solo rozwalać smoki itp), do dzisiaj gram w diablo 2 (sam nie wiem po co jeszcze koxam te postaci)

ale dla mnie istnieje teraz właściwie tylko jedna gra :) ULTIMA ONLINE - to ona potrafi ściągnąć mnie i moją gildię do gry o 4.00 rano by przez kolejne 3-4h bić championa >.<

z karcianek z kolei oddałem się mtg (hmm z 7k kart lekko liczac)
fabularne d&d
no i bitewniaki - warhammer fantasy battle

Juras23

Pigu zapraszam na partyjkę w MTG z moim ślicznym ( wciąż niedokończonym ) deckiem SUICIDE :)

Pigu

oo widzę, że Ty także z Poznania :) mój gobbo sligh chętnie się zmierzy

Mchl

Jak można grać w MTG? Przecież karty się od tego niszczą!!!!!

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

MJ19

Od tego mamy Deck Protectora :wink:  Sam grałem to jeszcze coś pamiętam :wink:

Mchl

A światło słoneczne to co? Pikuś? Blakną od tego! Barbarzyńcy!!!! (Summon Barbarian: 1/1 Red Barbarian)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

MJ19

Pamiętam ten ból :) Karty się traktowało jak antyczne bożki i nie daj boże jak się coś przytarło,wytarło albo zagięło.Tragedia!!!Tak samo było z figurkami do WH.Tam to już wogóle bo nie da się zabezpieczyć figurek a trzeba przeca grać :) Z czasem lakier bezbarwny też się wycierał :wink:
Chyba nam się OT lekki zrobił :wink:

Juras23

Cytat: "Pigu"oo widzę, że Ty także z Poznania :) mój gobbo sligh chętnie się zmierzy

heh - już z 2 lata nie grałem...aż mi się ręce zatrzęsły że miałbym "odkurzyć" karty.

segregatorek czeka i patrzy tęsknie z półki :)

Mchl

Ty wiesz jak ja się boje otworzyć mojego kuferka?
Jak otworzę, to zaraz się zaloguje na allegro i kupie kolejne kilkaset kart... A nie stać mnie...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org