Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - kriu

#41
Jeszcze dwa zdania odnośnie działania serwera smogtok. Ostatnio w poście pochwaliłem jego działania, a tak się składa, że od kilku dni są problemy z jego funkcjonowaniem. Praktycznie zawsze w nocy są 2-3 długie przerwy (po 45 minut) w jego działaniu, a poza tym także w dzień jak chcę sprawdzić jakość powietrza to strona czasami nie wyświetla się. Podobnie nie ładują się dane ze strony do wykresów na "mojej" stronie. Np. teraz jak piszę post strona nie działa już ponad 3 godziny. Dowiedziałem się właśnie, że są problemy z serwerem - pracują nad tym - korzystają z usługi Aruba Cloud.
#42
krzyszp: uruchomiłeś już stację? Jaki ma numer? Jak pracuje?
#43
Cytat: krzyszp w 08 Luty 2019, 11:18
Aż sobie zamówiłem ten czujnik. Pewnie w poniedziałek do mnie dojdzie :)
Nie wiem czy możliwość stosowania ukrytych nazw punktów dostępowych jest standardem. Jeżeli stosujesz ukrywanie SSID w swojej sieci Wi-Fi to gdy okaże się, że Twój czujnik nie chce się podłączyć do sieci to być może będziesz musiał napisać do sprzedającego z prośbą o uruchomienie tego. Nie wiem jak on to robi - chyba wgrywa nowe oprogramowanie zdalnie przez Internet. Na stronie SmogTok podane jest, że aktualizacja oprogramowania czujnika realizowana jest zdalnie.
#44
Kilka uwag na temat czujnika SmogTok, który kupiłem na początku roku. Zastosowany w nim czujnik to Plantower PMS7003. Już od ok. miesiąca czujnik mam na zewnątrz domu, przymocowany na elewacji pod zadaszeniem. Umieściłem go w większej puszeczce z wyciętym spodem, przymocowanej do ściany, po to aby można było łatwo go wyjąć. Spód wyciąłem po to aby była dobra cyrkulacja powietrza w obszarze otworów wlotowego i wylotowego z czujnika.
Czujnik działa bez zarzutów, regularnie wysyła wyniki na serwer. Na początku roku była jedna przerwa w działaniu serwera – w nocy od ok. 1 do 7 rano. Poza tym od tamtego czasu działa bezprzerwowo. W porównaniu do czujników innych sieci w mieście (GIOŚ, Looko2, Airly) wyniki wydają się zgodne. Niestety, ale nie ma u mnie w pobliżu (powiedzmy do 1km) żadnego podobnego urządzenia tak więc porównywać jest ciężko. W każdym razie czujnik reaguje bardzo szybko na jakiekolwiek zmiany zanieczyszczenia. W zależności od której strony wieje (od miasta czy z drugiej strony) wyniki zmieniają się bardzo.
Początkowo było tak, że aby podłączyć czujnik do sieci Wi-Fi konieczna była widoczność SSID punktu dostępowego. Teraz po mojej interwencji w tej sprawie bardzo szybko poprawiono ten mankament i teraz działa także z ukrytą nazwą sieci SSID. Czujnik łączy się z AP w standardzie N z szyfrowaniem WPA-2, AES. Np. czujniki Looko łączą się tylko w standardzie B – wg mnie to wielka wada. Poza tym rozszerzono zakres wyświetlanych wyników i teraz ,,trzeci" wykres pokazuje pomiary z ostatnich 31 dni – brakowało tego – było trochę za mało dni.
Wykresy na stronie SmogTok uważam za bardzo udane. Udało mi się także uzyskać bezpośredni dostęp do wykresów z serwera i teraz mam je dołączone (jako widgety) do mojej stronki z różnymi pomiarami - link w stopce. Wykresy ładnie wyglądają, są skalowalne a po najechaniu myszką na punkty pomiarowe wyświetla się data, godzina i wynik pomiarów w danej chwili.
Jeszcze jedna ważna kwestia – czujniki sieci SmogTok podłączone zostały do aplikacji ,,kanarek" pod Androida – nie wiem czy ta apka jest też na inne systemy. Aplikacja bardzo dobra (nie wiem czy znacie), warto zainstalować.
#45
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
30 Grudzień 2018, 16:19
Zdecydowałem się na zakup czujnika SmogTok (smogtok.com) - położenie serwera na Słowacji. Cena urządzenia na Allegro w obecnej chwili to 333zł, 12 miesięcy gwarancji. Dowiedziałem się, że urządzenie bazuje na miniaturowym czujniku laserowym i wykonuje pomiar co 9min. Wydaje mi się, że jest to odpowiedni interwał czasowy a pomiar z przerwami znacząco wpływa na wydłużenie żywotności czujnika laserowego. W opisie działania podają, że czujnik pracuje przez 5,5% czasu co wydłuża jego żywotność 18 razy (powiedzmy 10-15 razy). Tak więc wydaje się, że czujnik powinien działać nawet 10 lat. Według opisów dla różnych czujników laserowych podawane jest, że ich żywotność dla pracy ciągłej wynosi do 1 roku czasu – jak dla mnie to stanowczo za mało.

Komunikacja przez Wi-Fi może być w standardzie N (dla mnie bardzo ważne) i możliwość ustawienia długiego hasła. Co prawda wolałbym połączeniem przewodowym (LAN) ale jak się okazuje wszyscy pakują się w to Wi-Fi (choć pewne zalety to ma). Zasilanie 5V przez mini USB. Urządzenie mierzy jeszcze temperaturę i wilgotność. Nie wiem czy te dane są wykorzystywane do korekcji podstawowych pomiarów PM2.5 i PM10. Urządzenie nie ma zewnętrznego sygnalizatora jakości powietrza. Wg mnie mogłyby być jednak np. diody (albo jedna RGB) świecące odpowiednimi kolorami.

Strona z prezentowanymi wynikami wygląda dobrze. Jest lista i mapa czujników, ładne i czytelne wykresy i informacje z użyciem kolorów w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Zakresy wykresów to ostatnie 24h, tydzień i 18 dni. Szkoda tylko, że nie ma pełnego wykresu miesięcznego i jakiegoś dłuższego np. półrocznego (choć sam miesięczny może by wystarczył). Dostępna jest też aplikacja na Androida ale jest dość słaba  - w zasadzie to po prostu strona www – lepiej zrobić skrót do strony na zasadzie szybki dostęp – wg mnie lepsze rozwiązanie. Udostępniają także API REST, Widget SmogTok, wtyczkę dla automatyki domowej i możliwość przesyłania danych na lokalny FTP.

To na razie tyle, jak czujnik popracuje u mnie przez jakiś czas (na razie jako wewnętrzny) napiszę jak się sprawuje. Dopiero jak zrobi się cieplej zainstaluje go na zewnątrz domu.
#46
Giełda / [Sprzedam] Czujka QCN
07 Wrzesień 2018, 15:42
Ja kupiłbym ale wersję JoyWarrior24F14 (wersja 14 bitowa w czerwonym pudełeczku). Ale te Twoje to chyba te podstawowe wersje JoyWarrior24F8 (w białym pudełeczku 10 bitowe). Czy tak?
#47
Elektronika praktyczna / rejestrator napięcia
04 Sierpień 2018, 21:34
Dzięki za odpowiedzi.
Oczywiście, chodzi o rozdzielczość 0,1V. Co do dokładności powiedzmy do 1V.
Interesuje mnie tylko taki, który przesyła wyniki pomiarów do kompa.
#48
Elektronika praktyczna / rejestrator napięcia
03 Sierpień 2018, 15:00
Czy ktoś z kolegów wie czy i ew. gdzie można kupić miernik napięcia (woltomierz) czy inaczej nazywając rejestrator pomiaru napięcia, który będzie mierzył napięcie sieci 230V co pewien, ustalony czas (np. co minutę) i zapisywał wartość w jakimś pliku razem z czasem. Podłączenie tego rejestratora do komputera może być np. poprzez USB (plus jakieś oprogramowanie). W zasadzie opisany pomiar jest najważniejszy i podstawowy, ale urządzenie może mieć dodatkowo np. wyświetlacz LCD pokazujący aktualną wartość napięcia. Dokładność pomiaru powiedzmy na poziomie 0,1V.
A i jeszcze jedno – urządzenie nie może być drogie – do 200zł, ale im tańsze (spełniające podane warunki) tym lepsze. Do zastosowania wewnętrznego (pokojowego).
#49
Jakim skanerem to badałeś?
#50
Poza tym nie ma za co przepraszać. Na forum Blitzortung napisałem odpowiedź o co mi chodziło.
Ale pomyślałem ,że tutaj też ją zamieszczę bo nie wszyscy wchodzą na tamto forum.
Antenę E-pola proponowałem odsunąć w bok. Antena E-pola wydaje się za blisko metalowego masztu.
Można do tego użyć bocznego wysięgnika dołączonego do masztu głównego.
Może to wyglądać jak na rysunku w załączniku
#51
Nie, chodzi mi tylko o antenę E-pola. Odsunąć tylko w bok, nie do góry - np. na takim wysięgniku jak pokazałem.
Antena H-pola jest w dobrym miejscu nie potrzeba jej przestawiać.
======= DODANO ========
Zresztą anteny H-pola działają całkiem dobrze nawet pod blaszanym dachem
A tak w ogóle Twoja stacja działa bardzo dobrze więc nie śpiesz się ze zmianami. Poobserwuj, poczekaj, przemyśl itp a dopiero później coś zmieniaj.
Pozdrawiam
#52
Pisałem o propozycji przeniesienia anteny E-pola a w zasadzie jaj odsunięcie od masztu głównego w bok, nie do góry. Anten H-pola jest OK.
#53
Czytałem Twój opis na forum Blitzortung. Duże wrażenie zrobiły na mnie zastosowane przez Ciebie przewody: skrętka kat 7a S/FTP i koncentryk S11 1.63/7.1/10 Cu - o średnicy 10mm !!!
Tak, strojenie tego systemu wymaga czasu, a i nie wykluczone, że "kręcenie" antenami H-pola będzie potrzebne.
Na fotkach widać, że antena E-pola jest zaraz przy maszcie (chyba metalowym). Taki maszt znacznie przesłania antenę i dodatkowo powoduje odbicia. Proponuję zastosować coś w rodzaju odstępnika przykręconego do masztu głównego i dopiero do tego dodatkowego przymocowanie anteny E-pola. Możesz zastosować tzw. mocowanie (uchwyt) antenowe balkonowe np: https://www.dmtrade.pl/galerie/m/maszt-balkonowy-giety-l-300-c_20753.jpg
Znacznie oddali to antenę E-pola od masztu głównego.
#54
Cytat: spec997 w 28 Czerwiec 2018, 01:33
...
Zastanawiam się jednak jaki ma wpływ taka długość czyli 1000 mm i co zyskuję lub tracę skracając ją na 100 mm...
...
Taka długa antena łapie całą masę śmieci pola elektrycznego (a jest ich całkiem sporo). System często wpada w tryb interferencji (zaburzeń).
Antena E-pola (tzn. cały tor detekcji tego pola) jest bardzo czuła w porównaniu do H-pola. Według mnie 100mm to trochę mało, ale może się mylę. Jak napisałem poprzednio moja ma 330mm z miedzianego drutu 4mm2.
Patrząc na stronę z Twojej stacji widzę, że dużo sygnałów jest z anteny E-pola właśnie niepochodzących od wyładowań - mają bardzo podobne kształty - najpierw wolne zafalowanie a później szybkie oscylacje - to nie jest od piorunów, ale od lokalnych urządzeń elektrycznych. Jest też wiele innych nie od piorunów. Zobaczysz jak burza będzie blisko to system "zwariuje" od nadmiaru sygnałów.

Napisz coś więcej na temat FlightRadar24 - można do tego przystąpić - co jest potrzebne? Może jakieś właściwe linki do poczytania.
#55
Cytat: spec997 w 27 Czerwiec 2018, 15:32
Jeżeli klikniesz na pierwszy link do Foto, to zobaczysz na stole dwie anteny, ta co wygląda jak niszczyciel z StarWars to właśnie obudowa na anteny ferytowe :)
Jeżeli chodzi o długość anteny E-Field to dobierałem ją zgodnie z dokumentacją, gdzie można przeczytać, że długość anteny może być od 200 mm do 1800 mm - chyba że chodzi o długość całej anteny a nie samego przewodu  :whistle:
Jednak na stronie są stacje z dłuższymi antenami E-Field, więc sam teraz się pogubiłem  :-\
Nie, to chyba pomyłka - tzn. czytałeś stare opisy do wersji GREEN i RED. Teraz dla BLUE zaleca się długość anteny E-pola tylko ok. 10 cm.
Czytaj opis: https://docs.google.com/document/d/1KzPZJW0ErInFtfTCmhNhSZTOpg6N2bgZDyIxkh_DRVs/pub?1530127218#h.43sekegdvm7q
A czy anteny H-pola są pod kątem prostym?
Poza tym proponuję zmniejszyć wzmocnienie wzmacniaczy tak aby poziom szumu wynosił 20-25 mV (szumy "Noise Floor" w zakładce "signals" kontrolera). Ilość wykrytych wyładowań zmniejszy się tylko trochę za to znacznie zmniejszy się ilość sygnałów wysyłanych na serwery - czyli wzrośnie skuteczność. Ja tak mam od dłuższego czasu i jest dobrze (stacja nr 923 - Rzeszow-Milocin)
Co to jest ta druga pionowa antena obok elektrycznej?
Tak wygląda moja antena E-pola - załączniki.
#56
Witamy w sieci detektorów!
Antena elektryczna o długości 1000mm jest stanowczo za długa. Zalecają antenę max. 200mm. Ja mam 330mm i okazuje się także zbyt długa ponieważ wzmocnienia są na minimalnych zakresach np. 4x2. Nie za bardzo jednak mogę ją skrócić ponieważ wszystko jest starannie poskładane. Napisz też co to jest obok anteny elektrycznej? - antena do Wi-Fi?
Gdzie umieściłeś anteny ferrytowe?
#57
Czy ktoś może zajął się tym problemem?
Teraz strona się nie otwiera.
#58
Elektronika praktyczna / Monitoring
09 Czerwiec 2018, 19:31
Cytat: krzyszp w 09 Czerwiec 2018, 16:48
Cytat: kriu w 09 Czerwiec 2018, 16:37
A czy system przy pierwszym podglądzie obrazu w IE pytał o zgodę na zainstalowanie kontrolki ActiveX?
Tak, zgoda udzielona, doinstalował... Efektu brak...

Niemniej, czy da się wymusić ponowną instalację?
Tak, można (w XP i w Win7 tak, w Win10 nie wiem). Trzeba poszukać w ustawieniach IE zainstalowane dodatki i usunąć ten związany z kamerą. Mażna także profilaktyczne przed ponowną instalacją w opcjach (dokładnie nie pamiętam - chyba IE) ustawić zgody na instalowanie, pobieranie i uruchamianie kontrolek i dodatków. Potem można to powyłączać.
#59
Elektronika praktyczna / Monitoring
09 Czerwiec 2018, 16:37
A czy system przy pierwszym podglądzie obrazu w IE pytał o zgodę na zainstalowanie kontrolki ActiveX?
#60
Elektronika praktyczna / Monitoring
27 Maj 2018, 21:56
Cytat: krzyszp w 27 Maj 2018, 13:13
Cytat: kriu w 27 Maj 2018, 10:35
Możesz rozważyć dodotkowo jakiś doświetlacz na podczerwień i ew. detekcja ruchu, która by go włączała.
No właśnie takie rozwiązanie by pasowało. Masz może jakieś przykładowe modele?
Niestety nie, ja tylko tak teoretycznie, bo wiem, że takie rozwiązania się stosuje.
#61
Elektronika praktyczna / Monitoring
27 Maj 2018, 10:35
Możesz rozważyć dodotkowo jakiś doświetlacz na podczerwień i ew. detekcja ruchu, która by go włączała.
#62
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
21 Kwiecień 2018, 11:26
Na stronie w linku poniżej jest o czujniku SDS011 (laserowy czujnik czystości powietrza PM2.5/PM10) w zestawie z pasującym kablem i konwerterem USB. https://nettigo.pl/products/czujnik-pylu-zawieszonego-nova-fitness-sds011
W sekcji "oprogramowanie" są linki do oprogramowania współpracującego z czujnikiem.
Może się przyda.
I jeszcze: https://nettigo.pl/products/czujnik-pylu-zawieszonego-plantower-pms5003
#63
49" CHG90 QLED Gaming Monitor - i przeglądaj tu na takim stronę www XD
#64
Cytat: goofyx w 16 Marzec 2018, 00:40
na razie potrzebuje pożyczyć do testów a jak wyniki mnie się spodobają to będę potrzebował 5 takich na początek
A możesz napisać co będziesz badał tymi czujkami? Czy po prostu do projektów QCN?
#65
Cytat: stachu w 28 Luty 2018, 23:26
.....
Zazwyczaj określa się w urządzeniach tzw. MTTF (Mean Time To Failure) średni czas do wystąpienia awarii w przypadku czujnika purple air czyli PMS5003 to "≥3 Year"
.....
A czy np. po tych kilku latach działania można je łatwo wymienić i ile kosztują same czujniki (te na ew. wymianę)?
#66
Cytat: stachu w 28 Luty 2018, 11:40
... Bazuje ona na dwóch czujnikach laserowych piątej generacji ....
Jaka jest żywotność tych czujników - tzn. ile lat powinny działać?
#67
https://www.purpleair.com/sensors
Przy zakupie 9 czujników cena spada do 199 $ - ale to i tak dość sporo.
Na mapie czujników widać jeden w Polsce - w Kielcach.
#68
Z jednego tabletu czy smartfona nic nie uzyskasz ale cała armia już coś może dać.
Ostatnio "wyroiło" się dużo trojanów do kopania na Androidach np. opis: https://www.mysonicwall.com/sonicalert/searchresults.aspx?ev=article&id=1110
Np. z kilkunastu tysięcy zainfekowanych urządzeń coś tam można "wyciągnąć" - ale to tylko dla hakerów :)
A tak na marginesie - Virustotal po skanowaniu online pokazuje dla tego programu do kopania (MinerGate pod Win7), że 33 programy antywirusowe uważają go za wirusa:
https://www.virustotal.com/pl/file/ccf801f123a895871e5b937092244df15c943dc288ba6d8490648c7d682a6ff4/analysis/1516445893/
#69
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
04 Styczeń 2018, 18:47
Cytat: Troll81 w 04 Styczeń 2018, 18:02
550 to kruca bomba drogawo.
Zwłaszcza,  że nawet nie wiemy jak to wygląda, nie mówiąc już o szczegółach działania.
#70
To jakaś masakra:
https://niebezpiecznik.pl/post/powazna-dziura-w-procesorach-intela-albo-kupisz-nowy-albo-zwolnisz-o-30/
#71
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
31 Grudzień 2017, 11:28
Tak jak powyżej -  zdjęcia (także wnętrza), opisy działania, może jakieś parametry techniczne, jak i gdzie przesyłane są wyniki, jak można je odczytywać itp.
#72
Tak jak pisałem poprzednio serwer w zasadzie działa. Nie można natomiast dostać się do niego poprzez nazwy domenowe a więc np. radioactiveathome.org
Zapewne program Boinc Manager działa na podstawie tych nazw. Ja zrobiłem statyczne powiązanie w moim routerze, ale powinno także działać jak powiążemy nazwy bezpośrednio w komputerze do którego podłączona jest czujka.
Pod Windowsem (np. Win XP i Win7) dopisujemy w pliku hosts C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts
Trzeba go wyedytować i dopisać coś takiego:

37.59.210.4   www.radioactiveathome.org
37.59.210.4   radioactiveathome.org

Być może wystarczy nawet jedno z powyższych wpisów.
W Win7 (nie wiem jak jest w Win10) trzeba mieć uprawnienia admina (pod XP nie).
Po tym wszystkim trzeba w Boinc Managerze zaktualizować projekt radioactiveathome.

Oczywiście coś jest "nie tak" i trzeba to poprawić globalnie a taki wpis będzie tymczasowy.
#73
Serwer działa właściwie. Ustawiłem na moim routerze w opcji Proxy DNS statyczne powiązanie adresu IP z domenowym i wszystko działa: przeglądanie strony, forum, mapa i oczywiście wysyłanie danych z czujek. Trzeba powiązać adres IP 37.59.210.4 z radioactiveathome.org ja jeszcze dodałem drugie powiązanie do www.radioactiveathome.org
#74
Może coś z DNS'ami bo systemy nie rozpoznają adresu domenowego:
ping radioactiveathome.org
ping: unknown host radioactiveathome.org
ping www.radioactiveathome.org
ping: unknown host www.radioactiveathome.org

U mnie w domu i z serwera na uczelni.

Zna ktoś adres IP tego serwera?
Chyba znalazłem: 37.59.210.4 - ten odpowiada na pingi.
Po wpisaniu czegoś takiego: http://37.59.210.4/boinc/hosts_user.php?userid=6863 pokazuje dane moich komputerów ale z wczoraj (ostatni kontakt).
Strona główna też działa: http://37.59.210.4/boinc/index.php
Generalnie po adresie IP wszystko działa.
#75
Choć na tej z prawej oznaczenie "CE" na odwrocie jest niepoprawne - za mały odstęp między literami.
#76
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
11 Listopad 2017, 23:58
Oczywiście, że tylko w paśmie 2,4GHz.
A o standard pytam bo teraz większość urządzeń łączy się w standardzie N lub G (coraz częściej także w AC ale to pomijam całkowicie).
Jest tak, że jak jakieś jedno urządzenie pracuje w danej sieci w standardzie B to wpływa ono na spadek wydajności całej tej sieci Wi-Fi. Dlatego nawet lepiej jest wyłączyć w punkcie dostępowym (niektórzy nazywają to potocznie router) możliwość pracy w standardzie B (ja tak robię). Dlatego tak ważna jest dla mnie informacje o standardzie B, G, N
#77
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
10 Listopad 2017, 14:57
Cytat: stachu w 10 Listopad 2017, 11:39
Zapisane jest w kodzie, użytkownik wybiera tylko nazwę sieci wifi oraz hasło
...
A jaki standard Wi-Fi jest obsługiwany? - G, N ? (N jest także "jednoantenowy" 1x1).
Oraz jaki rodzaj szyfrowania? (WPA, WPA2).
#78
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
14 Październik 2017, 20:51
OK - wykresy są w porządku.
Nie wyświetlały się u mnie bo mam w sieci LAN zablokowanego facebooka a ten wykresik jest z nim powiązany.
#79
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
13 Październik 2017, 22:36
Teraz to nie ma co się wyświetlać.
#80
Przetwarzanie rozproszone / Clean Air Project
13 Październik 2017, 20:58
Wykresy nie wyświetlają się.