Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Potrzebna dobra rada :)

Zaczęty przez sstratoss, 04 Sierpień 2009, 22:40

sstratoss

postanowiłem zmodernizować (za małe pieniądze) mojego domowego PC. Na wstępie dodam że dostałem od znajomego płytę główną GIGABYTE GA-MA770T-UD3P i właśnie na niej chce zbudować mojego PC. Posiadam zasilacz Chieftec (CFT-700-14C) 700W, potrzebna mi rada w sprawie doboru taniego procesora oraz RAMu. Znajomy polecił mi AMD Phenom II X2 550 BOX Black Edition (podobno idzie odblokowac w nim dodatkowe rdzenie) i nie wiem czy to dobry wybor  :-[. Planuje wydac na procesor i RAM 700zł.


:

Troll81

ja bym tam raczej w bajki o dodatkowych rdzeniach nie wierzył ;D kup phenoma II z trzema rdzeniami i tak ze 4 gb ramu. powinno starczyć :D

X X X

A dlaczego nie z czterema? Wychodzi taniej po przeliczeniu na moc obliczeniową.

Troll81

bo ma ograniczenie 700 za RAm i proca. kupisz za to czterojajecznego i ile RAMu?? 1gb??

najtańszy phenom II kosztuje ok 600 no chyba że chcesz phenoma I :D

sesef

Są dwa rozwiązania

A-Data 2GB 1333MHz CL9 - 120 zł
AMD Phenom II X4 810 /2.6GHz, 95W, BOX, AM3/ [HDX810WFGIBOX] - 559 zł

Razem 679 zł

albo

2x A-Data 2GB 1333MHz CL9 - 240 zł
AMD Phenom II X3 710 /2.6GHz, 95W, BOX, AM3/ [HDX710WFGIBOX] - 439

Razem 679 zł

Na tej płycie nie wiem czy da się odblokować rdzenie/cache na pewno da się to zrobić na Asrocku, Gigabyte też jakiś był, ale nie wiem czy wszystkie i czy akurat ten model może. Do tego jest większe prawdopodobieństwo, że odblokujesz stabilnie tego x3 na pełnego deneba niż tego x2 550

Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2009, 23:30
ja bym tam raczej w bajki o dodatkowych rdzeniach nie wierzył ;D kup phenoma II z trzema rdzeniami i tak ze 4 gb ramu. powinno starczyć :D

To nie są bajki, trzeba mieć trochę farta, albo znajomego w sklepie, który pozwoli Ci kupić procka z konkretnej serii, albo co lepsze jak składa kompy to pozwoli posprawdzać procki czy chodzą stabilnie na 4 rdzeniach.

Troll81

po prostu masz totalną loterię  %)

ale 2gb przy 4 rdzeniach to pomyłka....

TJM

Tylko że RAM w każdej chwili można dołożyć, a do proca dodatkowych rdzeni nie dokleisz. Sprawa jest prosta, wciagaj x4 i 2GB RAM, a potem czekaj na przypływ gotówki pod kolejne 2GB.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


sstratoss

ok...dostałem mały zastrzyk gotówki i teraz mam dylemat taki:

1. AMD Phenom II Quad-Core 945 i 4GB RAMu

czy może

2.AMD Phenom II Quad-Core 955 Black Edition i 2GB RAMu.

Jestem w gorącej wodzie kąpany wieć prosze o rade zebym poźniej nie żałował.


:

X X X

Jeśli już AMD, to może Phenom Q9650 + 4GB? Sprawdź benchmarki - wcale najnowsze modele nie są na najwyższych pozycjach. A jeśli chcesz używać go do obliczeń 24x30, to porównaj zużycie prądu. Q9650 pobiera 95W, a oba Phenomy II po 125W. Przy całomiesięcznej pracy i mojej stawce w Enei, daje to różnicę... 10,2 zł. Niby niewiele, ale porównaj jeszcze benchmarki: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Cinebench_Multiprocesor_Speed_Up-1991/strona/5521.html
3880 Q9650
3600 Q945
3580 Q955

sesef

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 06 Sierpień 2009, 14:03
Jeśli już AMD, to może Phenom Q9650 + 4GB? Sprawdź benchmarki - wcale najnowsze modele nie są na najwyższych pozycjach. A jeśli chcesz używać go do obliczeń 24x30, to porównaj zużycie prądu. Q9650 pobiera 95W, a oba Phenomy II po 125W. Przy całomiesięcznej pracy i mojej stawce w Enei, daje to różnicę... 10,2 zł. Niby niewiele, ale porównaj jeszcze benchmarki: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Cinebench_Multiprocesor_Speed_Up-1991/strona/5521.html
3880 Q9650
3600 Q945
3580 Q955


Tutaj akurat zły benchmark dobrałeś. Porównanie w Ventage, które jest bardziej zbliżone do naszych zastosowań (wydajność ALU int/float)


@sstratoss

ile masz tej gotówki?

Bo tak widzę, że Ci się spieszy

Rozwiązanie pierwsze 945 nie jest wcale gorsze od 955 chyba że chcesz mocniej kręcić. Tylko, że na obecną chwile 945 występuje w dwóch wersjach z TDP 95W i TDP 125 W, ta 125 jest tańsza, ale szkoda kasy na to (to już lepiej 955 brać z takim samym TDP), lepiej już kupić z 95W tylko, że 945 95W wyszła nie dawno i ma wspaniały "podatek" od nowości.

W esc.pl  AMD Phenom II X4 945 Quad-Core /3.0GHz, 2MB L2, 6MB L3, 95W, BOX, AM3/ [HDX945WFGIBOX] 830 zł

Na chwilę obecną nie opłaca się brać tej 945 z TDP 95W bo 955 kosztuje 839 zł. Jak możesz poczekać trochę, aż 945 95W potanieje to wtedy bierz tą 945 95W i 4 GB ramu, a jak chcesz proca na już to bierz 955 i 2 GB ramu i za 2-3 miesiące jak trochę kaski Ci wpadnie a DDR3 jeszcze potanieje to dokupisz sobie 2 Gb ramu.

X X X

Piękna reklama nowego produktu AMD/ATI.
XD
Osobiście bardziej ufam wynikom, które nie są robione na zlecenie. Skoro nie zmienia się środowisko pracy procesora, to skąd pochodzi przyrost szybkości o jakieś 40%?
:wth:
Ano z takiego dobrania testu, aby pokazał różnicę - w tym wypadku jest to większa L3. Może w Prime to mieć znaczenie, ale w pozostałych przypadkach będą to zmiany w granicach błędu pomiaru.

sesef

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 06 Sierpień 2009, 16:01
Piękna reklama nowego produktu AMD/ATI.
XD
Osobiście bardziej ufam wynikom, które nie są robione na zlecenie. Skoro nie zmienia się środowisko pracy procesora, to skąd pochodzi przyrost szybkości o jakieś 40%?
:wth:
Ano z takiego dobrania testu, aby pokazał różnicę - w tym wypadku jest to większa L3. Może w Prime to mieć znaczenie, ale w pozostałych przypadkach będą to zmiany w granicach błędu pomiaru.

Jakiegoś Funboystwa w kierunku produktów AMD jeśli chodzi o procesory nie stosuje (jeśli chodzi o GPU to owszem liczy się dal mnie tylko ATI, bo NV mi podpadło, ale nie o tym tu mowa), ale między Phenomem I a Phenomem II jest trochę więcej różnic niż tylko te cache L3, owszem może ten PI ma TDP95W, ale jak go trochę podkręcisz to to TDP rośnie dużo szybciej niż w PII. Taki przyrost wydajności bierze się z tego, że poprawili wydajność jednego rdzenia (w tej samej ilości cykli jest w stanie wykonać więcej operacji), do tego lepiej dopracowany kontroler pamięci i już masz różnice. No i podstawowa różnica 9650 nie wsadzi w slot AM3.

X X X

Pewnie, pewnie...

Ciągle patrzę na ten piękny graf, i tak sobie myślę, skoro można bez problemu podkręcić tego procka o 33%(!), to dlaczego fabryka tego nie robi?
:o

A nawet na tym obrazku widać, że podkręcenie procka o 33% poskutkowało wzrostem wydajności raptem o 13%. Teoretycznie rzecz jasna.

Wszystko zależy od tego jak często zmienia się sprzęt, bo Phenom II jest - wg mnie - nieco "za szybki" jak na swoje środowisko. Dla mnie lepiej jest kupić dziś taniego Q9650, wstawić go w tanie standardowe środowisko, a za rok kupić następnego kompa, a tego wycofać do drugiej linii (łańcuch pokarmowy). Ale to kwestia osobistej taktyki.

sesef

#14
Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 06 Sierpień 2009, 16:55Ciągle patrzę na ten piękny graf, i tak sobie myślę, skoro można bez problemu podkręcić tego procka o 33%(!), to dlaczego fabryka tego nie robi? :o

Jak nie robi, PhenomII 5xx, 7xx, 8xx, 9xx to ten sam procesor, ten sam rdzeń Deneb, tylko różnie taktowany. Produkcja komponentów półprzewodnikowych ma to do siebie, że nie każdy jest taki sam pomimo bardzo dokładnego oczyszczania wafli krzemowych zawsze pozostanie jakaś domieszka, chociażby to było 0.00001% to i tak zawsze będzie, ponadto nie jest powiedziane, że będzie równomiernie rozłożona. Dlatego jeden procesor może być mniej lub bardziej "zabrudzony" (większy % domieszki innych pierwiastków) co wpływa na jego maksymalne taktowanie przy danym napięciu itp. Procesory są rygorystycznie testowane, i wszystkie muszą być stabilne w danej częstotliwości, więc jak coś nie daje rady to czemu tego nie sprzedać taniej jako słabszy model (stad też powstał Phenom x2 i Phenom x3 i niżej taktowane Phenomy x4).

sstratoss

ok kupiłem wczoraj AMD Phenom II Quad-Core 955 Black Edition i zamierzam go troche pokrecic  ;D teraz pytanie do specjalistow od OC jakie chłodzenie polecacie? Prosiłbym o konkrety. A i do mobo dokupiłem taki oto RAM: Corsair DDR3 2X 2GB 1333MHz CL9 DHX. i teraz najważniejsze pytanie dotyczace karty graficznej jakoz ze posiadam dziadka  %) GF 6600, postanawiam zainwestowac w nowa grafe, a że mobo posiada 1 slot PCIe to co polecacie?? (zalisalcz powinien uciagnać wiekszaść kart dostepnych na rynku bez nadmiernego nagrzewania sie).


:

sstratoss

z gory przepraszam za offtop ale zapomnialem dopisac jaka mam obudowe:
Aplus Monolize


:

Pigu

odnośnie grafy:
rozumiem pytasz o wybór pod boinc?

sstratoss

w sumie i pod BOINC i troche pod jakies gierki...


:

Tomasz R. Gwiazda

gtx260 nie jest kosmicznie droga, a bez problemu tne w nia w np. Prototype i jednoczesnie liczy GPUGrid :)

Pigu

używam 4870 - żadna gra mi jeszcze nie fiknęła w 1920 a pkt boinc nawet z 90k