Osobny PM dla CPU i GPU

Zaczęty przez krzyszp, 10 Kwiecień 2012, 16:50

krzyszp

Czas chyba rozbić PM na projekty CPU i GPU, przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby PM były jednocześnie np. WCG i POEM...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Bezprym

Cytat: krzyszp w 10 Kwiecień 2012, 16:50
Czas chyba rozbić PM na projekty CPU i GPU, przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby PM były jednocześnie np. WCG i POEM...

Jestem za  :p_arr:

lolek

I to jest bardzo dobry pomysł  :p_arr:

krzyszp

Cytat: lolek w 10 Kwiecień 2012, 16:55
I to jest bardzo dobry pomysł  :p_arr:
To od przyszłego PM, czy jeszcze w kategorii na maj?

Ps. Dzięki za wydzielenie wątku.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lolek

Ja bym proponował maj, bo później może się to wszystko rozmyć  :)

Szopler

No właśnie... na głosowanie jest jeszcze dość czasu!

mimeq

RAD sie "ucieszy"  :whistle:


lolek

trzeba poczekać na jego zdanie w tej sprawie, jeśli się zgodzi to nic nie stoi na przeszkodzie  :)

RAD-Poland

RAD zabrał głos:
"nic nie stoi na przeszkodzie"

pytanie co i od kiedy, jeśli od maja to dużo czasu na wybory i dopracowanie zasad: wyboru, punktacji itp itd
jeśli na szybko od jutra ;) to co ściągać, gdyż nie pobieram baz ze wszystkich projektów,
nic nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć np od 15.04 np z połową punktacji PM_GPU co za cały miesiąc

EDIT: w końcu ten sam skrypt tylko założenie nowego wątku PM_GPU

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

krzyszp

Jaki problem, po prostu do ankiety GPU przepisz projekty GPU (i głosy)i to samo co do CPU - to załatwi kwestię wyborów. Natomiast nie mam pojęcia, w jaki sposób ogarniasz dorobek kamratów - możesz temat przybliżyć?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

RAD-Poland

CytatJaki problem, po prostu do ankiety GPU przepisz projekty GPU (i głosy)i to samo co do CPU - to załatwi kwestię wyborów.
w tym temacie idę na łatwiznę, w PM Arthusp robi super ankietę ogólną i liczę na konkretny wynik, osobiście nawet nie wiem w których projektach są dostępne aplikacje GPU, część znam ale nie wszystkie (a tak na szybko wyszedł mi PrimeGrid - 12 głosów)

CytatNatomiast nie mam pojęcia, w jaki sposób ogarniasz dorobek kamratów - możesz temat przybliżyć?
- tu należałoby przyjąć zasadę, że jeśli projekt posiada aplikację GPU to projekt liczy się do grupy PM_GPU
- z zasady wydajność GPU kilkanaście, kilkadziesiąt razy przewyższa CPU i osoby na CPU mogą liczyć jedynie symbolicznie (MilkyWay, DistrRTgen, Moo!, Collatz, PrimeGrid)
- ze statów udostępnianych przy aktualizacjach nie można określić osobno dorobku CPU/GPU jest on łączny
- problem będzie stanowić projekt który ma aplikację GPU ale o niewielkim wzroście wydajności w stosunku do CPU (do której grupy trafi)
- wyjątkiem jest PrimeGrid w którym udostępniane są staty podprojektów i część z nich można zaliczyć do GPU pozostałe do CPU (wymaga nowego skryptu obsługi podprojektów jak przy AP26)

dorobek punktowy do PM_CPU/PM_GPU liczony jest na podstawie statów aktualizacji danych projektu z kontrolą przynależności do zespołu przy każdej aktualizacji i nadal ręczną weryfikacją migrujących uczestników, (oczywiście są furtki, dla chcącego nic trudnego), ale w końcu to hobby i zabawa  :)

generalnie temat do omówienia i do dopracowywania
np:
- lodówka (zniekształca wyniki dla POEM bo był PM) teraz potrzebna jest mała zamrażarka o skróconym czasie, gdyż projektów na GPU nie ma za dużo
- punktacja PM_GPU (1 do 100) za dużo i monotonne, może system oparty na dorobku w danym PM, albo z pulą do podziału na określoną ilość pozycji z % dorobku, punktacja ze skoków narciarskich lub inny...

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Tomasz R. Gwiazda

na pewno warto by bylo umieszczac informacje na jakie GPU jest projekt (w legendzie na dole)
i jak z wydajnosciami w projektach ktore maja app na NV i ATI


aborek

Generalnie jestem za, ale:
- taki SETI zaliczony byłby do GPU? Większość i tak na CPU to liczy.
- GPUGRID ma app tylko na NV, więc ci, którzy mają sprzęt z grafą tylko AMD od razu odpadają - nie są w stanie zdobyć ani jednego punktu.

lolek

seti i einstein powinny być w kategorii CPU. Co do GPUGRID, czy POEM - no cóż jak kamraci wybiorą to  :dunno:

Szopler

Moim zdaniem projekty które mają aplikacje GPU i CPU powinny brać udział w obu głosowaniach, bo co za problem ustawić na stronie projektu, żeby jednostek na CPU nie pobierało?


apohawk

Ze względu na to, że nie da się ściśle podzielić projektów na CPU/GPU, tylko raczej na CPU/ATI/Nvidia, to jestem przeciwny podziałowi na CPU/GPU.
Nie ma sensu się rozdrabniać. Jak jest wola ku liczeniu PM na GPU, to się tą wolę wyraża w głosowaniu.
No good deed goes unpunished.

krzyszp

Cytat: apohawk w 10 Kwiecień 2012, 21:30
Ze względu na to, że nie da się ściśle podzielić projektów na CPU/GPU, tylko raczej na CPU/ATI/Nvidia, to jestem przeciwny podziałowi na CPU/GPU.
Nie ma sensu się rozdrabniać. Jak jest wola ku liczeniu PM na GPU, to się tą wolę wyraża w głosowaniu.
Niby racja, ale...:
Licząc Distgrena na 4 rdzeniowej maszynie, 3 rdzenie się nudzą i bez straty możesz dopunktować projekt, na którym kolegom zależy... Projekty jak SETI, mające app w obu grupach, mogą też być wybierane w obu - bo dlaczego nie?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Sergeant

Jak chcecie rozdzielić, to liczyć miesięcznie dwa projekty i głosować na dwa projekty - cpu i gpu.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

legis

Można jeszcze inaczej mianowicie ustalić kolejność
Projekty CPU normalne głosowanie jak teraz
Projekty GPU
miesiąc nr1 NV liczy aaa ATI liczy bbb
miesiąc nr2 NV liczy ccc ATI liczy ccc itd
projektów GPU jest na razie tak mało że przy w/w układzie każdy projekt GPU zarówno zielony jak i czerwony będzie liczony i tak w kółko aż nie przybędzie projektów

krzyszp

Cytat: legis w 10 Kwiecień 2012, 23:33
miesiąc nr1 NV liczy aaa ATI liczy bbb
miesiąc nr2 NV liczy ccc ATI liczy ccc itd
Nie bardzo rozumiem, biorąc pod uwagę, że niektóre projekty są tylko dla np. NV (GPUGrid)...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

legis

Cytat: krzyszp w 10 Kwiecień 2012, 23:35
Cytat: legis w 10 Kwiecień 2012, 23:33
miesiąc nr1 NV liczy aaa ATI liczy bbb
miesiąc nr2 NV liczy ccc ATI liczy ccc itd
Nie bardzo rozumiem, biorąc pod uwagę, że niektóre projekty są tylko dla np. NV (GPUGrid)...
ustalamy kolejność projektów GPU dla NV i osobno kolejność projektów na ATI
zarówno jednych jak i drugich jest po kilka nie wiem dokładnie po ile po 4 po 5 można ustalić że projekty punktujące na obu grafach liczone są w jednym miesiącu

Szopler

Moim zdaniem ;) chodzi o to, że jak nie ma aplikacji na NV to posiadacze NV liczą projekt następny w kolejności (ten który ma apkę na ich kartę), a jak są apki to normalnie wszyscy liczą wygrany projekt.

krzyszp

Aha, teraz rozumiem - rozsądny pomysł :)

Pytanie tylko, czy osoba zajmująca się rankingiem nie osiwieje...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

legis

Cytat: krzyszp w 10 Kwiecień 2012, 23:54
Aha, teraz rozumiem - rozsądny pomysł :)

Pytanie tylko, czy osoba zajmująca się rankingiem nie osiwieje...
wydaje mi się że będzie miała łatwiej bo z góry będzie wiadomo co będzie liczone na GPU miesiąc po miesiącu, nie trzeba będzie czekać na wyniki głosowania ale to tylko moja opinia
z czasem projektów GPU przybędzie i wtedy można zmienić zasady
pozostaje jeszcze kwestia jakie projekty liczymy na GPU trzeba ustalić 2 listy
i tu rodzą się kolejne problemy
1. GPUGRID projekt bardzo wymagający dla większości użytkowników (przynajmniej dla mnie)
2. Donate@Home celowość liczenia tego projektu dla wielu osób jest dyskusyjna

krzyszp

Projekty PM mają swoje prawa - to jest demokracja... Jeśli wygra Donate - można dołączyć, lub nie (to wolny team;))
Co do wymagalności... No cóż-nie mam na to pomysłu...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Bezprym

Cytat: lolek w 10 Kwiecień 2012, 20:22
seti i einstein powinny być w kategorii CPU. Co do GPUGRID, czy POEM - no cóż jak kamraci wybiorą to  :dunno:

A może lepiej Einstein i POEM do GPU? Dla ich własnego dobra - w tym zbiorze projektów jest mniej i będą miały wyższe szanse stać się projektem miesiąca  :)

RAD-Poland

pytanko, czy temat aktualny i uruchamiamy PM_GPU w maju, czy jeszcze się wstrzymujemy?
poczytałem trochę forum to aktualnie chyba sporo problemów mają projekty GPU i niewiele działających zostało  :wacko:

przeglądnąłem wyniki głosowania ogólnego PM, świetne zestawienie na podsumowanie bezprym'a  :parrrty:

gdyby brać te wyniki do PM_GPU to padło by na PromeGrid czy jakieś dodatkowe głosowanie 2-3 dniowe?
(pewnie wiele osób głosowało na ulubiony projekt CPU, a również miałoby ochotę rywalizować na GPU, bo liczyć można co się chce)

sorki, że naciskam, ale w weekend muszę wszystko przygotować, od pierwszego spodziewam się problemów z dostępem do neta, staty będą szły z "chmury"


   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Bezprym

Ja bym proponował wziąć na klatę PrimeGrid w maju, a w międzyczasie przygotować listę kandydatów i przegadać zasady, które będą obowiązywały dalej, od czerwca - bo nie jest to takie proste :)

Różne projekty na GPU obsługują różne karty - mamy chyba tutaj trzy możliwości:
1. Lista projektów złożona tylko z projektów, które mogą liczyć wszyscy - chyba kiepska opcja, bo pozostanie raptem kilka projektów
2. Wszystkie projekty GPU możliwe do wyboru, a kto w danym miesiącu nie może wspierać - liczy coś innego
3. Sparowanie projektów, np. GPUGRID+POEM, tam gdzie się mogą wzajemnie uzupełniać, a samodzielne wystąpienie, np. Einstein, gdzie każdy może liczyć (nie jestem pewien, czy podałem dobre przykłady, bo nie wszystkie projekty znam dobrze).
Sposób można wybrać dodatkowym głosowaniem.

I proponowałbym nie włączać GPU do Grand Prix - żeby byłoby to osobne trofeum, jak Puchar Polski wobec ligi i mistrzostwa :)

Troll81

troszkę to pokomplikuje sprawę.... to oprócz złotego liczydła będę musiał robić złota grafę??

mimeq

http://www.boincatpoland.org/smf/projekt-miesiaca/projekt-miesiaca-gpu-wyniki-(test)/msg188643/?topicseen#msg188643

Rozumiem ze brane sa pod uwage tylko 3 podprojekty GPU:

Cullen/Woodall Prime Search (Sieve)
Proth Prime Search (Sieve)
Generalized Fermat Prime Search

Licznie na GPU w Project Staging Area work chyba nie jest brane pod uwage ze wzgledu na niemozliwosc odroznienia zadan CPU od GPU.


RAD-Poland

brany jest cały projekt PrimeGrid
obecnie PG zaprzestało generowania statystyk "user_work.gz" z podziałem na podprojekty


   
WCG:
PG:         YOYO:

     

mimeq



RAD-Poland

Ustawienie dość wysokiego progu punktowego, dla projektu PrimeGrid, proponowany 500k eliminuje jakąkolwiek rywalizację na CPU (niemniej punkty są łączne i mogą wpływać na pozycję)

obecnie poza jednym projektem który jest tylko GPU, wszystkie pozostałe umożliwiają liczenie na CPU

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

mimeq

aha no chyba ze tak, testujmy wiec  ;)


szymek1987

Szkoda, że dopiero się zorientowałem o testowym PM na GPU  :(

Spróbuję powalczyć, ale z moją kartą to prędzej się usmażę pewnie ;)

Rozumiem, że co do progu punktowego, to będzie ustalany jeszcze po testach?

RAD-Poland

#36
Próg dla PrimeGrid ustawiłem na 500 000 punktów i wygląda że w tych granicach jest odpowiedni, oczywiście do negocjacji, jak również progi w kolejnych PM_GPU
niestety projekt ten nie ma u nas zbyt dużego wzięcia, osobiście również liczę go tylko przy okazji wyścigów i to tylko na CPU

w zestawieniu punktacja jest aktualizowana na bieżąco, a próg ustalany ~ proporcjonalnie (ręcznie)  ;) do minionego czasu trwania PM

docelowo widziałbym progi PM na takim poziomie by punktacja do kwalifikacji była zrównoważona (np proponowany próg 7 dni średniej klasy GPU (tylko ile to jest?) czy też 7 dni dwu rdzeniowego CPU dla danego projektu PM_CPU) by dało się poeksperymentować z połączeniem PM_CPU i PM_GPU w Grand Prix (GP)

oczywiście daleka droga: eksperyment z nową (może też i innymi) punktacjami dla PM_CPU/GPU, a połączenie w sezonie 2013

Nowa punktacja ma na celu uatrakcyjnić rywalizację w PM i np dać możliwość odrobienia strat gdy opuściło się jakiś PM dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu w innym PM w którym uzyska się znaczącą przewagę nad pozostałymi uczestnikami, tym samym spory udział % dorobku zespołu i większą liczbę punktów do GP

Punktacja nie ogranicza nas do 100 pkt za pierwsze miejsce. Oczywiście małe zaangażowanie, bardzo wyrównana walka dużej ilości uczestników lub zbyt wysoko ustawiony próg może spowodować że nawet tych 100 pkt nie będzie, ale też przy dużej przewadze zdobycie kilkuset punktów staje się realne.

W zależności od rozumowania można przyjąć, że mamy trzy PM (CPU, GPU_ATI, GPU_NV) jedni są silni dzięki dużej flocie CPU i będą zdobywać na tym polu spore punkty do GP inni "specjalizując / opierając" się na jednym "słusznym" dla nich producencie GPU nadrabiać w innych, generalnie rywalizacja ma trwać do ostatniego dnia danego PM i ostatniego PM w sezonie  :attack:
(niemniej docelowo będzie trzeba się kiedyś dozbroić w GPU ;)  ale to temat na inny wątek)

właśnie w tym celu powstał ten wątek by rozmawiać i rozwijać/uatrakcyjniać naszą rywalizację, wszelkie propozycje są mile widziane
ja w miarę swoich możliwości chcę dołożyć też swoją cegiełkę i będę się starał wprowadzać proponowane zmiany, ale wiadomo czasami mały błąd potrafi zepsuć szczytny cel i dlatego musimy rozmawiać, więcej głów, więcej pomysłów więcej osób mogących zweryfikować pomysły innych

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

mimeq

Podoba mi sie zalozenie % podzialu w zaleznosci od pkt.
Naprzyklad w dotychczasowym systemie punktacji (CPU_PM) 100 pkt do GP za 1 miejsce z 1mln pkt ma sie praktycznie nijak do 99 pkt za 2 miejsce z 100k pkt.  ;)


PoznanskaPyra

Nie wiem czy się śmiać czy płakać, ale karta od RK(8800GTS), naprawiona piekarnikiem plasuje mnie na 11miejscu w PG. Widać wola życia  XD
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Arthusp

#39
To ja proponuję wariant następujący:
* są prowadzone równolegle dwa głosowania: PM_CPU i PM_GPU. Jeśli projekt można liczyć na cpu, to jest dostępny w ankiecie PM_CPU, a jeśli można liczyć na gpu, to jest dostępny w ankiecie PM_GPU. PMy nie mają wpływu na siebie
* co do punktacji: raczej nie rozdrabiałbym się na progi czy inne ograniczenia - w PM_CPU zliczamy punkty za grafikę i jest ok. A w PM_GPU punkty z cpu będą miały mniejszy wkład, niż w PM_CPU mają punkty z gpu. Natomiast eksperyment z "procentami" jest ciekawy! Zdecydowanie do przetestowania!
* na początek nie dzieliłbym PM_GPU na PM_NV i PM_ATI - może spróbujmy podzielić projekty, jak w PM, czyli "uniwersalne" (czyli zarówno ATI, jak i NV) będą prezentowane na zielono w ankiecie, a przeznaczone dla jednego z producentów na brązowo? (analogicznie, jak teraz problematyczne projekty w PM). Ew. zielone dla NV, czerwone dla ATI, żółte dla obu (czerwony+zielony ;))? Tak czy siak - na początek jedna lista dla wszystkich projektów GPU plus kryterium dostępności, nie uwzględniana będzie wydajność aplikacji w zależności od producenta
* lodówka - proponuję jeden miesiąc

Potencjalne problemy:
* co będzie jak w PM_CPU i PM_GPU wygra jeden projekt? Raczej nic, będzie tylko fajniej ;)
* co będzie jak w PM_GPU będzie notorczywie wygrywał projekt tylko dla jednego producenta, np. NV? Tutaj powinien zdać egzamin pomysł legisa. Kwestia otwarta.
* dużo informacji w ankiecie - jeśli kolorki pozycji w ankiecie będą opisywały, czy projekt sprawia problem, to trzeba będzie inaczej wskazywać, dla jakiego producenta jest aplikacja - może przedrostek [ATI][NV]? Ew. kolorek wskazuje producenta, a przedrostek/przyrostek problematyczność? A co, jeśli projekt da się liczyć tylko pod windą/z podwójną precyzją?
* a może dwa głosy dla każdego głosującego? W założeniu każdy miałby możliwość wygrania jednego projektu dla NV i jednego dla ATI? Choć pewnie w praktyce ankietowany w obu głosach będzie głosował na projekty "ze swojej stajni", co może tylko pogłębić podział. Ale za to nie było by przenoszenia głosów z poprzedniego miesiąca.


Tak czy inaczej: nie siedzę za bardzo w GPU. Listę projektów widzę taką, jak niżej, a do Was zgłaszam się z prośbą o uzupełnienie:
ATI i NV, Tylko NV, Tylko ATI

Collatz Conjecture
DistrRTgen
Einstien
GPUGRID
MilkyWay@home
Moo!
PrimeGrid
SETI@home

Przynajmniej z tego widać, że nie ma projektu tylko dla ATI, natomiast są tylko dla NV i dla obu producentów.